TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вангеловски не ги дава списите за „Тврдина“ и „Таргет“, најавена кривична

Алсат-М - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не дозволил Советот за утврдување одговорност кај судија да направи увид во предметите на Специјалното обвинителство, “Тврдина“, „Таргет“. Од ова тело се пожалија дека иако денеска во 11 часот дошле ...

Врховен: Советот за утврдување на факти да поднесе писмено барање за увид...

Н.Македонија - 13.09.2017

Врховен: Советот за утврдување на факти да поднесе писмено барање за увид Откако Советот за утврдување на факти писмено ќе го образложи барањето за пристап, Судот ќе определи време и простор, велат од Врховниот суд на Република Македонија во врска ...

Вангеловски го праша Поцевски дали се најавува кога се среќава со Рашковски – Поцевски вели: Се сретнавме само еднаш

Макфакс - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за „Макфакс“ ги отфрли обвинувањата од Советот за утврдување факти изнесени во медиумите дека иако Судот бил известен, не им дозволил влез.

Вангеловски по заканата за кривична: Поцевски не може да врши увид кога ќе му текне

Фокус - 13.09.2017

Откако Сашо Поцевски , претседателот на Советот за утврдување на факти, најави дека ќе му поднесе кривична пријава на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски , бидејќи не му дозволил да направи увид во предметот на СЈО, „Таргет и Тврдина“, ...

Советот за утврдување на факти ќе врши увид во списите на предметите “Таргет-Тврдина“

Правдико - 13.09.2017

Комисијата при Советот за утврдување на факти, на 06.09.2017 година, до Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија упати известување дека на ден 13.09.2017 година во 11,00 часот ќе врши увид во списите на предметите познати во јавноста ...

Врховниот суд утре ќе одлучува за замрзнувањето на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 13.09.2017

Врховниот суд утре ќе одлучува по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) да се замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи претходно Кривичниот суд одби да го замрзне седиштето на партијата.

Врховниот суд на САД ја одобри забраната за влез на бегалци

24 Вести - 13.09.2017

Американскиот Врховен суд ја одобри забраната за влез на бегалци ви државата. Судот ја прифати жалбата на администрацијата на Трамп на одлуката на федералниот Апелациски суд, според која Министерството за правда, ќе овозможеше пред крајот на ...

Вангеловски не ѝ дозволил на комисијата за Грујовски и за Бошковски да влезе во Врховен

Мета - 13.09.2017

На Комисијата која истражува дали судиите од Кривичниот, Апелацискиот и од Врховниот суд, кои одлучувале по барањата за притвори, ја прекршиле постапката и им овозможиле на Горан Грујовски и на Никола Бошковски да побегнат од државата, денеска не ѝ ...

Врховниот суд на САД ја одобри забраната за влез на бегалци

МРТ - 13.09.2017

Прифатена е жалбата на одлуката на федералниот Апелациски суд која ќе овозможеше пред крајот на октомври да влезат околу 24.000 бегалци. Американскиот Врховен суд му одобри на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за влез на бегалци од целиот ...

Врховниот суд на САД ја одобри забраната за влез на бегалци

Локално - 13.09.2017

Американскиот Врховен суд му одобри на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за влез на бегалци од целиот свет во САД. Врховниот суд на САД ја прифати жалбата на Адмистрацијата на Трамп на одлуката на федералниот Апелациски суд, која, според ...

Трамп со делумна победа во судот за времената забрана за бегалци во САД

Фактор - 13.09.2017

Врховниот суд на САД и дозволил администрацијата на Доналд Трамп да ги применува во голема мерка ограничувањата за влез на имигранти на територијата на САД, објави Ројтерс. Одлуката на судот ја блокираше пониската судска одлука, која, според Белата ...

Врховниот суд со пресуда во полза на актуелната влада

Глас на Америка - 12.09.2017

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп привремено ја задржува политиката спрема бегалците Врховниот суд на САД издаде привремена наредба со која администрацијата на претседателот Доналд Трамп, може да ја задржи рестриктивната политика спрема ...

Одложена јавната седница за „Монструм“: Никој не ги побарал доказите од СЈО за петкратно убиство

ТВ21 - 12.09.2017

Ниту една институција досега официјално не ги побарала информациите со кои располага СЈО а се однесуваат на петкратното убиство кај Смилковското езеро. Обвинителката која го застапува предметот пред Врховниот суд, на првото рочиште побара од судот ...

Одложена јавната седница за „Монструм“

24 Вести - 12.09.2017

Сите се повикуваат на прислушуваните разговори поврзани со случајот „Монструм“, но ниту една инстутуција официјално не се обратила до СЈО да ги побара овие докази. Прислушуваните разговори беа споменати и денеска од одбраната на осудените на ...

Врховен: Советот за утврдување на факти да поднесе писмено барање за увид

А1 On - 13.09.2017

Откако Советот за утврдување на факти писмено ќе го образложи барањето за пристап, Судот ќе определи време и простор, велат за МИА од Врховниот суд на Република Македонија во врска со обвинувањата од Советот дека не им било дозволено да направат ...

Вангеловски го праша Поцевски дали се најавува кога се среќава со Рашковски – Поцевски вели: Се сретнавме само еднаш

Точка - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за „Макфакс“ ги отфрли обвинувањата од Советот за утврдување факти изнесени во медиумите дека иако Судот бил известен, не им дозволил влез.

Кривична за Јово Вангеловски, не дозволил увид во „Таргет“ и „Тврдина“

+инфо - 13.09.2017

Претседателот на Врховен не дозволил увид, а од Советот за факти велат дека врши опструкции и затоа ќе поведат кривична постапка против него. Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски не ѝ дозволил на Комисијата од Советот за утврдување на ...

Врховниот суд на САД ја одобри забраната за влез на бегалци

Курир - 13.09.2017

Американскиот Врховен суд му одобри на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за влез на бегалци од целиот свет во САД. Врховниот суд на САД ја прифати жалбата на Адмистрацијата на Трамп на одлуката на федералниот Апелациски суд, која, според ...

Расипано затворско комбе го одложи судењето за „Монструм“

Телма - 12.09.2017

Штипскиот затвор немал возило да го транспортира Фејзи Азири до Врховниот суд каде требаше да се разгледаат жалбите на обвинетите кои добија доживотни казни за петкратното убиство кај Смилковското.

„Монструм“ пак презакажан, затворот немал можност да спроведе обвинет до суд

МКД - 12.09.2017

Врховниот суд денес по четврти пат ја одложи јавната седница за случајот „Монструм“ поради тоа што еден од затворите во Македонија немале можност да спровед обвинет од притвор во судница. Ова денес пред почетокот на јавната седница на која требаше ...

Одложена јавната седница во Врховен за „Монструм“

Алсат-М - 12.09.2017

Јавната седница за случајот „Монструм“ што требаше да се одржи денеска во Врховниот суд е одложена за 3 октомври, поради тоа што полицијата не донела еден од петмината осудени за петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Полицијата не можела да донесе осуден во „Монструм“ на рочиште

+инфо - 12.09.2017

За наредното рочиште ќе се издаде наредба сите да бидат донесени во судот. Рочиштето кое денеска требаше да се одржи во Врховниот суд за случајот „Монструм“ е одложено бидејќи полицијата не можела да донесен еден од осудените.

Поради неможност да се доведе еден осуденик, одложена јавната седница за „Монструм“

ТВ21 - 12.09.2017

Врховниот суд денеска по четврти пат ја одложи јавната седница за случајот „Монструм“, бидејќи полицијата не можела да донесе едно од осудените лица од затвор. Јавната седница, на која треба да бидат разгледувани и да се одлучува по жалбите на ...

Повторно одложена јавната седница во Врховен суд за случајот „Монструм“

МРТ - 12.09.2017

Не присуствуваше еден од осудениците. Уште еднаш беше побарано да се обезбедат доказите што ги има Специјалното јавно обвинителство за случајот „Монструм“. Повторно одложена јавната седница во Врховниот суд за жалбите на обвинетите за доживотните ...

Јавната седница за „Монструм“ одложена за октомври

Фокус - 12.09.2017

Јавната седница за случајот „Монструм“, која беше закажана за денеска, се одложи, бидејќи, како што беше кажано, полицијата не можела да спроведе еден од осудените до судот. Од Судот не прецизираа кој од осудените не бил донесен на јавната седница и ...

Одложено рочиштето за „Монструм“ во Врховен суд...

Н.Македонија - 12.09.2017

Одложено рочиштето за „Монструм“ во Врховен суд Денешната јавна седница за предметот „Монструм“ во Врховниот суд е одложена, бидејќи полицијата не успеала да донесе еден од обвинетите. Другите четворица пак биле известени за ова, и ниту тие не биле ...

ВИДЕО: Рочиштето за „Монструм“ одложено за 3 октомври

А1 On - 12.09.2017

Рочиштето за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро е одложено за 3 октомври поради тоа што полицијата не можела да донесе еден од осудените. Поради ова и другите четворица осудени биле известени дека нема услови за да се ...

Јавна седница во Врховен суд за случајот „Монструм“

МРТ - 12.09.2017

Во случајот, пред Врховниот суд постапува обвинителката Лилјана Спасовска, која неодамна беше назначена за вршител на должноста Јавен обвинител на местото на разрешениот Марко Зврлевски...

Врховниот суд повторно ја одложи јавната седница за „Монструм“

Мета - 12.09.2017

Врховниот суд денеска по четврти пат ја одложи јавната седница за случајот „Монструм“, бидејќи полицијата не можела да донесе еден од осудените лица од затвор. Јавната седница, на која треба да бидат разгледувани и да се одлучува по жалбите на ...

„Монструм“ на јавна седница во Врховен за доживотните казни

ТВ21 - 12.09.2017

Денеска во Врховниот суд во 11 часотре да продожи јавната седница за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро кое се случи на 12 април 2012 година. Минатото рочиште беше одложено по барање на адвокатот на одбраната Амир ...

Ново рочиште за петкратното убиство кај Смилковското езеро

Макфакс - 12.09.2017

Денеска во Врховниот суд продолжува судското рочиште за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро. Минатото рочиште беше одложено по барање на адвокатот на одбраната Амир Алиспахиќ, кој го извести судот дека е на патување ...

Јавна седница во Врховен за доживотните казни во „Монструм“

Фокус - 03.10.2017

Во Врховниот суд денеска продолжува јавната седница за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро. Претходно, јавната седница се одложи, бидејќи, како што беше кажано, полицијата не можела да спроведе еден од осудените до ...

Врховниот суд со пресуда во полза на актуелната влада

Канал5 - 13.09.2017

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп привремено ќе може да ја спроведува политиката спрема бегалците. Врховниот суд на сад издаде привремена наредба со која администрацијата на претседателот Доналд Трамп, може да ја задржи рестриктивната ...

„Монструм“ и „Диво Насеље“ закажани за утре во иста судница

МКД - 11.09.2017

Продолжението на судскиот процес за случајот „Диво Насеље“ Основниот суд го закажа за утре, а на истиот датум и Врховниот суд закажа јавна седница на која треба да се разгледуваат жалбите за доживотните затворски казни за случајот „Монструм“.

Врховен: Советот за утврдување на факти да поднесе писмено барање за увид

Сител - 13.09.2017

Откако Советот за утврдување на факти писмено ќе го образложи барањето за пристап, Судот ќе определи време и простор, велат за МИА од Врховниот суд на Република Македонија во врска со обвинувањата од Советот дека не им било дозволено да направат ...

Јово Вангеловски не нè пушти да направиме увид во списите за предмети на СЈО, тврди Советот за факти

Макфакс - 13.09.2017

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, не им дозволил на членовите на Советот за утврдување на факти, да извршат увид во списите на предметите познати во јавноста како „Таргет-Тврдина“, пишаа членовите на ова тело во писмо до јавноста.

Врховниот суд го поддржа Трамп: Забрана за бегалци во САД

еМагазин - 13.09.2017

Американскиот Врховен суд му одобри на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за влез на бегалци од целиот свет во САД. Врховниот суд на САД ја прифати жалбата на Адмистрацијата на Трамп на одлуката на федералниот Апелациски суд, која, според ...

Јавната седница во Врховен суд за „Монструм“ одложена за 3 октомври

24 Вести - 12.09.2017

Јавната седница за случајот „Монструм“ што требаше да се одржи денеска во Врховниот суд е одложена за 3 октомври, поради тоа што полицијата не донела еден од петмината осудени за петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Одложена седницата на Врховен за „Монструм“

Нова ТВ - 12.09.2017

Рочиштето кое денеска требаше да се одржи во Врховниот суд за случајот „Монструм“ е одложено, бидејќи полицијата не можела да донесе еден од осудените. Тоа е презакажано за трети октомври.

Рочиштето за „Монструм“ одложено за 3 октомври

Скопје24 - 12.09.2017

Рочиштето за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро е одложено за 3 октомври поради тоа што полицијата не можела да донесе еден од осудените. Поради ова и другите четворица осудени биле известени дека нема услови за да се ...

Одложена јавната седница за „Монструм“ за 3 октомври

Слободен Печат - 12.09.2017

Врховниот суд денеска по четврти пат ја одложи јавната седница за случајот „Монструм“, бидејќи полицијата не можела да донесе еден од осудените лица од затвор. Јавната седница, на која треба да бидат разгледувани и да се одлучува по жалбите на ...

„Монструм“ на јавна седница во Врховен за доживотните казни

10без10 - 12.09.2017

Денеска во Врховниот суд во 11 часотре да продожи јавната седница за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро кое се случи на 12 април 2012 година. Минатото рочиште беше одложено по барање на адвокатот на одбраната Амир ...

Повторно одложено судењето за масакрот кај Смилковско Езеро

Press24 - 12.09.2017

Рочиштето за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското Езеро е одложено за 3 октомври поради тоа што полицијата не можела да донесе еден од осудените. Денеска на јавна седница, врховните судии требаше да ги разгледаат жалбите за ...

„Монструм“-Ново рочиште за петкратното убиство кај Смилковското езеро

Локално - 12.09.2017

Денеска во Врховниот суд продолжува судското рочиште за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро. Јавната судница на која врховните судии треба да ги разгледаат жалбите за доживотните затворски казни кои на осудените им ги ...

„Монструм“ и „Диво Насеље“ закажани на ист датум во иста судница

Скопје24 - 11.09.2017

Продолжението на судскиот процес за случајот „Диво Насеље“ Основниот суд го закажа за утре, а на истиот датум и Врховниот суд закажа јавна седница на која треба да се разгледуваат жалбите за доживотните затворски казни за случајот „Монструм“.

Советот за факти ќе бара кривична одговорност од Вангеловски...

Н.Македонија - 13.09.2017

Советот за факти ќе бара кривична одговорност од Вангеловски Советот за утврдување на факти и покренување постапка за одговорност за судија соопшти дека ќе поведе кривична постапка за одговорност на претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски.

Врховниот суд на САД ја одобри забраната за влез на бегалци

+инфо - 13.09.2017

Американскиот Врховен суд му одобри на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за влез на бегалци од целиот свет во САД. Американскиот Врховен суд му одобри на претседателот Доналд Трамп да воведе забрана за влез на бегалци од целиот свет во ...

Јавната седница во Врховен суд за „Монструм“ одложена за 3 октомври

Сител - 12.09.2017

Јавната седница за случајот „Монструм“ што требаше да се одржи денеска во Врховниот суд е одложена за 3 октомври, поради тоа што полицијата не донела еден од петмината осудени за петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Ново судење за масакрот кај Смилковци - се разгледуваат жалбите за доживотните затворски казни

Сител - 12.09.2017

Во Судот во Скопје денеска ќе има ново рочиште за случајот „Монструм“, за петкратното убиство кај Смилковското езеро. Денеска на јавна седница, врховните судии треба да ги разгледаат жалбите за доживотните затворски казни кои на осудените им ги ...

„Монструм“ и „Диво Насеље“ закажани на ист датум во иста судница

24 Вести - 12.09.2017

Продолжението на судскиот процес за случајот „Диво Насеље“ Основниот суд го закажа за денеска, а за истиот датум и Врховниот суд ја закажа јавната седница на која треба да се разгледуваат жалбите за доживотните затворски казни за случајот „Монструм“.