TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ најави нова фаза во дијалогот за Косово

24 Вести - 13.09.2017

Наредниот месец ќе почне нова фаза од дијалогот за Косово и Метохија, порача Српскиот претседател Александфар Вучиќ во вонредното обраќање до нацијата. Во говорот, кој поголем дел беше посветено на односите со Приштина, Вучиќ напомена дека Косово е ...

Албанија, Баша одби соработка со премиерот Еди Рама

Алсат-М - 13.09.2017

На последната дебата во албанскиот Парламент пред гласањето на новата влада, премиерот Еди Рама побара од лидерот на опозицијата Љуљзим Баша да соработуваат за некои прашања, како интеграцијата во Европската унија.

Дачиќ: Кога се борат големите, страда тревата - затоа е пресудно проширувањето на ЕУ

Вечер - 13.09.2017

Тој истакна дека без регионот од Западен Балкан, ЕУ не може да го гарантира мирот и стабилноста на континетот, поради што тој дел на Европа мора да биде дел од европскиот процес Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни ...

Албанското собрание ја изгласа програмата на владата „Рама 2“

Макфакс - 13.09.2017

Собранието на Албанија дури денеска утрово по широката дебата со мнозинство гласови ја изгласа Програмата на Владата „Рама 2“. За Програмата на новата влада на премиерот Еди Рама гласаа 78 пратеници, додека 51 беа против.

Вучиќ: Од октомври нова фаза во дијалогот со Косово

Канал5 - 13.09.2017

Од месец октомври ќе започне нова фаза и дијалог со Косово најави претседателот на Србија Александар Вучиќ во вонредното обраќање до нацијата кое се пренесуваше во живо од претседателскиот кабинет.

Вучиќ најави нова фаза во дијалогот за Косово

Тера - 14.09.2017

Наредниот месец ќе почне нова фаза од дијалогот за Косово и Метохија, порача Српскиот претседател Александфар Вучиќ во вонредното обраќање до нацијата. Во говорот, кој поголем дел беше посветено на односите со Приштина, Вучиќ напомена дека Косово е ...

Вучиќ: Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија

Стандард - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Косово е суштина на политичката сегашност и иднина на Србија, но досега Белград само кажувал што не сака, без да имал некаква политика во врска во тоа. „Од октомври започнува нова фаза во дијалогот.

Вучиќ: Имам Павлов рефлекс - секогаш чувствувам мачнина кога ќе ме повикаат од Брисел

Вечер - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во врска со ова прашање Српскиот претседател ...

Жестока дебата во Собранието на Албанија

Алсат-М - 12.09.2017

Жестока дебата во Собранието на Албанија. Во својот прв говор во парламентот, лидерот на опозицијата, Лулзим Баша, го прогласи за неважечки договорот од 18 мај со Еди Рама. Но, од друга страна, тој рече дека политиката има потреба од длабоки реформи.

Вонредно обраќање на Александар Вучиќ: Ја поддржувам одлуката на Србите да влезат во Владата на Косово

Точка - 12.09.2017

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ го започна своето обраќање кон јавноста во 20 часот директно од Претседателството на Србија. Вучиќ најави дека ќе проговори за сите важни прашања, како и за внатрешниот дијалог за Косово и Метохија.

Дачиќ: Проширувањето на ЕУ е пресуднo за создавање на поотпорни региони

Телевизија Нова - 13.09.2017

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска оцени дека постои тесна врска меѓу проширувањето на Европската унија и зачувувањето на безбедноста, заклучувајќи дека политиката за проширување е пресудна ...

Албанското собрание ја изгласа програмата на владата „Рама 2“

Точка - 13.09.2017

Албанското Собрание дури денеска утрово по широката дебата со мнозинство на гласови ја изгласа Програмата на Владата „Рама 2“. За Програмата на новата влада на премиерот Еди Рама гласаа 78 пратеници додека 51 беа против.

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

+инфо - 13.09.2017

Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака. Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност ...

Дачиќ: Проширувањето на ЕУ е пресуднo за создавање на поотпорни региони

А1 On - 13.09.2017

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска оцени дека постои тесна врска меѓу проширувањето на Европската унија и зачувувањето на безбедноста, заклучувајќи дека политиката за проширување е пресудна ...

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

А1 On - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во врска со ова прашање.

Дачиќ: Проширувањето на ЕУ е пресуднo за создавање на поотпорни региони...

Н.Македонија - 13.09.2017

Дачиќ: Проширувањето на ЕУ е пресуднo за создавање на поотпорни региони Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска оцени дека постои тесна врска меѓу проширувањето на Европската унија и ...

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово...

Н.Македонија - 13.09.2017

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во ...

Дачиќ: Проширувањето на ЕУ е пресуднo за создавање на поотпорни региони

Сител - 13.09.2017

Првиот потпретседател на Владата на Србија и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска оцени дека постои тесна врска меѓу проширувањето на Европската унија и зачувувањето на безбедноста, заклучувајќи дека политиката за проширување е пресудна ...

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

Телевизија Нова - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во врска со ова прашање.

Дачиќ: Без Западен Балкан, ЕУ не може да гарантира мир и стабилност во Европа

Макфакс - 13.09.2017

Постои тесна врска меѓу проширувањето на Европската Унија и зачувувањето на безбедноста, рече шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, оценувајќи дека политиката за проширување е пресудна за создавање поотпорни региони.

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

Локално - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во врска со ова прашање.

Дачиќ: Без Западен Балкан, ЕУ неможе да гарантира мир и стабилност во Европа

Точка - 13.09.2017

Постои тесна врска меѓу проширувањето на Европската унија и зачувувањето на безбедноста, рече шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, оценувајќи дека политиката за проширување е пресудна за создавање на „поотпорни региони“.

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

Сител - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во врска со ова прашање.

Вучиќ: Мачно ми е кога ќе ме повикаат во Брисел

Нова ТВ - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа најави дека од следниот месец почнува нова фаза во дијалогот со Приштина, на повеќе нивоа, кој како што рече ќе биде инклузивен и толерантен. На вонредна прес-конференција во Белград, Вучиќ најави дека ќе ...

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

Либертас - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во врска со ова прашање.

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

ТВ21 - 13.09.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на Србија, но оти Белград досега само кажувал што не сака, а немала никаква политика во врска со ова прашање.

Вучиќ: Србија досега немаше политика за Косово

Алфа - 13.09.2017

Кога ќе го погелденте тоа, ќе можете да видите колку е сложена нашата модерна историја и колку промашувања имало тука, додаде Вучиќ. Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека Косово е суштината на политичката сегашност и иднина на ...