TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лидерот на Хезболах тврди дека Саудиска Арабија му објавила војна на Либан

Макфакс - 10.11.2017

Лидерот на Хезболах, Саед Хасан Насралах, тврди дека Саудиска Арабија им објавила војна на Либан и Хезболах. Тој рече дека либанскиот премиер Саад ал Харири, кој поднесе оставка за време на престојот во Ријад, е задржан во кралството.

Хезболах: Саудиска Арабија објави војна на Либан

А1 On - 10.11.2017

Лидерот на Хезболах, Сајед Хасан Насралах изјави дека Саудиска Арабија објави војна на Либан и Хезболах и кажа дека либанскиот премиер, Харири, кој што си даде оставка минатата сабота е приведен во Саудиска Арабија.

Хезболах тврди дека Ријад му објавил војна на Либан

Newsroom - 10.11.2017

Лидерот на Хезболах Хасан Насрала во петок ја обвини Саудиска Арабија дека му објавила војна на Либан и дека го држи либанскиот премиер Саад Харири во заложништво. Ненадејната оставка на Харири објавена на 4 ноември за време на неговата посета на ...

Повторно порасна цената на нафтата

А1 On - 10.11.2017

Поради ситуацијата со борбата против корупција во Саудиска Арабија и апсењето на високи функционери, петта недела по ред расте цената на нафтата. Цената на нафтените фјучерси оваа недела порасна за 2,7 отсто поради доживувањето на апсењата во ...

Макрон во ненајавена посета на Саудиска Арабија за кризата со Либан

24 Вести - 10.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во ненајавена посета на Саудиска Арабија, непосредно по масовните апсења на принцови и владини министри од страна на престолонаследникот Мухамед Бин Салман, како и најавата дека Саудиска Арабија и ...

Голема дилема: Дали поранешниот либански премиер е во домашен притвор односно дали Ријад го уапси или не?!

Локално - 10.11.2017

Поранешниот либански премиер Саад Харири не се наоѓа во домашен притвор во саудиската престолнина Ријад и тој е слободен да ги извршува свои активности. Ова го соопшти денеска францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан во интервју за ...

Уапсените саудиски функционери биле мачени и претепувани

Локално - 10.11.2017

Неколку високопозиционирани саудиски функционери уапсени во чистката која почна во саботата биле изложени на тортура и претепување за време на апсењето и испитувањето и им била потребна медицинска помош, јави порталот Middle East Eye.

Франција смета дека либанскиот премиер Харири не е саудиски заробеник

А1 On - 10.11.2017

Шефот на француската дипломатија Жан – Ив ле Дриан изјави дека поранешниот либански премиер Сад Харири не е во домашен притвор во Саудиска Арабија и оти не му е ограничена слободата на движење.

Иран ѝ порача на Саудиска Арабија: „Ни поголеми од вас не можеа ништо против моќта на Исламската Република“

МКД - 10.11.2017

Иранскиот претседател Хасан Рохани го предупреди Ријад да се пази од моќта на неговата земја, додека тензиите меѓу шиитски Иран и сунитска Саудиска Арабија растат проследени со регионални кавги во заднината, особено со војната во Јемен.

Како да изнесеш 800 милијарди долари: Богатите Саудијци во паника се обидувале да го извлечат своето богатство пред ...

Точка - 10.11.2017

Саудиските милијардери во паника се обидуваат својот имот да го извлечат од кралството, пред властите да им одземат 800 милијарди долари, откако повеќе од 200 луѓе биле уапсени поради корупција.

Франција смета дека либанскиот премиер Харири не е саудиски заробеник...

Н.Македонија - 10.11.2017

Франција смета дека либанскиот премиер Харири не е саудиски заробеник Шефот на француската дипломатија Жан - Ив ле Дриан изјави дека поранешниот либански премиер Сад Харири не е во домашен притвор во Саудиска Арабија и оти не му е ограничена ...

Ќе избие ли општа војна на Блискиот исток? Се создава израелско-арапска алијанса за уништување на влијанието на шиитите ...

Точка - 10.11.2017

Дестабилизацијата на Либан е нешто кое што Израел го чека веќе со години, па властите од Тел Авив сега се надеваат дека ќе биде создадена израелско-арапска алијанса за уништување на влијанието на Иран.

Во Јемен умираат од глад, светот немо гледа

Deutsche Welle - 10.11.2017

Трагедијата во Јемен е доказ за фаталните последици кои саудиско-иранскиот ривалитет ги има на Блискиот Исток, смета Рајнер Херман од весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Светот премногу долго го врти погледот и ништо не презема.

Макрон како посредник во Саудиска Арабија

Deutsche Welle - 10.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон сака да помогне за деескалација во Заливот. По посетата на Дубаи, Макрон изненадувачки продолжи за Ријад. Во регионот на Персискиот Залив настаните се одвиваат со исклучително голема брзина.

Напнато на Блискиот исток: „Веднаш напуштете го Либан“

МКД - 10.11.2017

Саудиска Арабија ги повика граѓаните итно да го напуштат Либан, поради сѐ поголемата напнатост меѓу двете држави. Државните медиуми објавија соопштение во кое ги повикуваат сите Саудијците кои живеат во Либан или се во посета „итно да ја напуштат ...

Кувајт им наложи на своите државјани да го напуштат Либан

Р.С.Европа - 10.11.2017

Властите на Кувајт синоќа им наложија на своите државјани веднаш да го напуштат Либан поради растечките тензии меѓу таа земја и Саудиска Арабија. Ваква мерка претходно на своите граѓани им наложија и Саудиска Арабија и Бахреин.

Макрон во посета на Саудиска Арабија

А1 On - 10.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера пристигна во ненајавена посета на Саудиска Арабија, непосредно по масовните апсења на принцови и владини министри од страна на престолонаследникот Мухамед бин Салман, како и најавата дека Саудиска Арабија ...

Макрон во ненајавена посета на Саудиска Арабија за кризата со Либан

Сител - 10.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера пристигна во ненајавена посета на Саудиска Арабија, непосредно по масовните апсења на принцови и владини министри од страна на престолонаследникот Мухамед бин Салман, како и најавата дека Саудиска Арабија ...

Тилерсон зборувал со Саудијците, нема потврда дали либанскиот премиер Харири е притворен

Сител - 10.11.2017

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон вчера телефонски разговарал со саудискиот колега Адел ал Џубеир, за состојбата во земјата откако престолонаследникот Мухамед бин Салман нареди апсење на десетици принцови и министри и откако Саудиска ...

Емануел Макрон пристигна во Саудиска Арабија

Макфакс - 09.11.2017

Францускиот претседател, Емануел Макрон, допатува во посета на Саудиска Арабија. Меѓу темите за коишто Макрон ќе разговара со престолонаследникот, Мохамад бин Салман, ќе биде подигнувањето на односите меѓу Техеран и Ријад.

Либан обвинува дека премиерот Харири е притворен во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 09.11.2017

Либанскиот премиер Саад ал-Харири во саботата поднесе оставка додека беше во посета на Саудиска Арабија и оттогаш не се појавил. Либански претставници тврдат дека е притворен, саудиските власти негираат.

Проневерени се 100 милијарди долари, тврди државниот обвинител на Саудиска Арабија

Алсат-М - 09.11.2017

Државниот обвинител на Саудиска Арабија шеик Сауд ал Моџеб изјави денеска дека саудиските власти „врз основа на истрага извршена во изминатите три години проценуваат дека најмалку 100 милијарди долари се проневерени преку системска корупција и ...

Ројтерс: Либанскиот премиер Саад Харири бил држен против неговата волја во Ријад во Саудиска Арабија

Локално - 09.11.2017

Членови на Владата во Бејрут, кои посакуваат да останат анонимни, изразиле мислење дека премиерот на Либан Саад Харири е држен против своја волја во Саудиска Арабија, пренесува Ројтерс. Според друг политичар близок до премиерот, властите во Ријад го ...

Саудиска Арабија ги повика своите граѓани да го напуштат Либан

А1 On - 09.11.2017

Властите во Саудиска Арабија им наредија на своите државјани да го напуштат Либан по последните тензии помеѓу двете држави. Саудиските државни медиуми го објавија соопштението на владата во кое се наглсува сите Саудијци кои што живеат или ...

Кувајт, Саудиска Арабија и Бахреин им наложија на своите граѓани да го напуштат Либан

Newsroom - 09.11.2017

Кувајтските власти им наложија вечерва на своите државјани веднаш да го напуштат Либан заради растечките тензии меѓу таа земја и Саудиска Арабија. Оваа мерка денеска на своите граѓани им ја наложија и Саудиска Арабија и Бахреин.

Паника на блискиот исток: По Саудиска Арабија, и Кувајт ги предупреди своите граѓани да го напуштат Либан

Точка - 09.11.2017

Кувајт денес им наложил на своите државјани веднаш да го напуштат Либан, откако претходно Саудиска Арабија и Бахреин ги повикале своите граѓани да го направат истото, поради ситуацијата во врска со поранешниот премиер на Либан, Саад ал-Харири.

Повеќе од 100 милијарди долари проневерени во Саудиска Арабија

А1 On - 09.11.2017

Истрагата на саудиските власти покажала дека во изминатите три години биле проневерени над 100 милијарди долари преку системска корупција и измами. Државниот обвинител, шеик Сауд ал Моџеб рече дека 208 луѓе се приведени за сослушување, а без ...

Се заканува ли војна меѓу Саудиска Арабија и Иран?

Deutsche Welle - 09.11.2017

Заострена реторика, интригантски потези, ракети: дали се заканува отворена војна меѓу регионалните сили Саудиска Арабија и Иран? Не, се надева експертот Себастијан Сонс. Војната би го втурнала целиот регион во хаос.

Вознемирувачки снимки: На Јемен му се заканува глад од невидени размери

Точка - 09.11.2017

На Јемен му се заканува најголема глад во светот во последните децении, со можни милиони жртви, ако не продолжи доставата на хуманитарната помош, предупредил висок службеник на ОН, пренесува "BBC".

Саудиска Арабија им нареди на сите свои граѓани да го напуштат Либан

Алфа - 09.11.2017

Саудиските власти побараа сите свои државјани да го напуштат Либан во момент на тензии меѓу двете држави. Во минатиот викенд либанскиот премиер Саад Харири поднесе оставка во шокантно обраќање од Саудиска Арабија.

Саудиска антикорупциска истрага: Испитани 208 луѓе, проневерени 100 милијарди долари

Newsroom - 09.11.2017

Саудискиот државен обвинител во четврток објави дека во рамки на антикорупциската истрага на разговор биле повикани 208 луѓе, од кои седум се пуштени без подигнување на обвинение, а преку системска корупција биле проневерени најмалку 100 милијарди ...

Најчудните причини за развод

Пулс24 - 09.11.2017

Саудискиот весник Al Watan состави листа од најчудни причини за развод во земјата во поново време. Со оглед на тоа што знаеме за односот кон жените во Саудиска Арабија, причиниве би ги опишале како типични, што никако не ги прави помалку интересни.

Лидерот на Хезболах тврди дека Саудиска Арабија му објавила војна на Либан

Вечер - 10.11.2017

Лидерот на Хезболах, Саед Хасан Насралах, тврди дека Саудиска Арабија им објавила војна на Либан и Хезболах. Тој рече дека либанскиот премиер Саад ал Харири, кој поднесе оставка за време на престојот во Ријад, е задржан во кралството.

Саудискиот престолонаследник со чистката ја зацврстува власта

Нетпрес - 09.11.2017

Саудиските власти во средата извршија уште еден бран апсења и замрзнувања на стотици банкаски сметки во проширувањето на антикорупциската операција којашто е насочена против политичката и деловна елита во земјата, но овој земјотрес на саудиската ...

Хезболах: Саудиска Арабија и објави војна на Либан

Локално - 10.11.2017

Лидерот на Хезболах, Сајед Хасан Насралах изјави дека Саудиска Арабија објави војна на Либан и Хезболах и кажа дека либанскиот премиер, Харири, кој што си даде оставка минатата сабота е приведен во Саудиска Арабија.

ОН: Јемен се соочува со милиони жртви од најголемиот глад во светот

Радио МОФ - 09.11.2017

Јемен се соочува со „милиони жртви“ во најголемиот глад во последните децении, доколку не продолжи доставувањето помош, предупредува висок претставник на Обединетите Нации (ОН). Марк Лоукок , заменик генерален секретар за хуманитарни прашања на ОН, ...

Египетскиот претседател предупреди: „Би можело да дојде до војна меѓу Иран и Саудиска Арабија“

МКД - 09.11.2017

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси кажа денес дека сѐ поголемите тензии меѓу Саудиска Арабија и Иран би можеле да ескалираат до војна. Ел Сиси, зборувајќи во рамки на Светскиот форум за младите во организација на египетската влада во Шарм ...

Повторно порасна цената на нафтата

Орбис - 10.11.2017

Поради ситуацијата со борбата против корупција во Саудиска Арабија и апсењето на високи функционери, петта недела по ред расте цената на нафтата. Цената на нафтените фјучерси оваа недела порасна за 2,7 отсто поради доживувањето на апсењата во ...

Каде лежат притвор саудиските принцови

365 - 09.11.2017

Најмалку 17 саудиски принцови и високи владини претставници беа уапсени во саботата откако крал Салман бин Абдул Азиз спроведе ненадејна чистка. Но уапсените не завршија во затвор или притвор.

ОН: Јемен се соочува со нејголемиот недостиг на храна во последните децении

+инфо - 09.11.2017

Арпаската коалиција во понеделникот соопшти дека ги затвора сите копнени, водени и воздушни патишта кон Јемен за да го запре доставувањето на оружје. Јемен, кој од понеделникот се наоѓа под блоката од страна на Саудиска Арабија, се соочува пред ...

Саудиска Арабија: Принцовите приведени во хотелот „Риц-Карлтон“

Слободен Печат - 09.11.2017

Во хотелот во кој неодамна престојуваше и Доналд Трамп сега се притворени принцови и други функционери обвинети за корупција во рамките на реформите што ги наметнува саудискиот престолонаследник.

ОПЕК: Побарувачката за нафта ќе се намалува...

Н.Македонија - 09.11.2017

ОПЕК: Побарувачката за нафта ќе се намалува Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) соопшти дека глобалната побарувачка за нафта постепено ќе се намалува. Сепак, фосилните горива и во иднина ќе бидат главен извор на енергија.

На Јемен му се заканува глад од најголеми размери

Newsroom - 09.11.2017

Јемен е исправен пред сериозна закана од глад на населението, која може да биде со најголеми размери во последниве децении и со милиони потенцијални жртви доколку не продолжи испораката на хуманитарна помош, предупреди висок претставник на ОН, а ...

Франција смета дека либанскиот премиер Харири не е саудиски заробеник

Орбис - 10.11.2017

Шефот на француската дипломатија Жан – Ив ле Дриан изјави дека поранешниот либански премиер Сад Харири не е во домашен притвор во Саудиска Арабија и оти не му е ограничена слободата на движење.

Напнато на Блискиот Исток: Веднаш напуштете го Либан

Локално - 10.11.2017

Саудиска Арабија ги повика своите граѓани итно да го напуштат Либан, поради се поголемата напнатост меѓу двете држави. Државните медиуми објавија изјава во која се повикуваат сите Саудијци кои живеат во Либан или таму се во посета веднаш да ја ...

Макрон во посета на Саудиска Арабија

Орбис - 10.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера пристигна во ненајавена посета на Саудиска Арабија, непосредно по масовните апсења на принцови и владини министри од страна на престолонаследникот Мухамед бин Салман, како и најавата дека Саудиска Арабија ...

Макрон во ненајавена посета на Саудиска Арабија за кризата со Либан

+инфо - 10.11.2017

Макрон вчера пристигна во ненајавена посета на Саудиска Арабија, непосредно по масовните апсења на принцови и владини министри од престолонаследникот. Францускиот претседател Емануел Макрон вчера пристигна во ненајавена посета на Саудиска Арабија, ...

Тилерсон зборувал со Саудијците, нема потврда дали либанскиот премиер Харири е притворен

Локално - 10.11.2017

– Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон вчера телефонски разговарал со саудискиот колега Адел ал Џубеир, за состојбата во земјата откако престолонаследникот Мухамед бин Салман нареди апсење на десетици принцови и министри и откако Саудиска ...

Емануел Макрон пристигна во Саудиска Арабија

Вечер - 09.11.2017

Францускиот претседател, Емануел Макрон, допатува во посета на Саудиска Арабија. Меѓу темите за коишто Макрон ќе разговара со престолонаследникот, Мохамад бин Салман, ќе биде подигнувањето на односите меѓу Техеран и Ријад.

Проневерени се 100 милијарди долари, тврди државниот обвинител на Саудиска Арабија...

Н.Македонија - 09.11.2017

Проневерени се 100 милијарди долари, тврди државниот обвинител на Саудиска Арабија Државниот обвинител на Саудиска Арабија шеик Сауд ал Моџеб изјави денеска дека саудиските власти „врз основа на истрага извршена во изминатите три години проценуваат ...