TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

Сител - 10.11.2017

Македонија и Црна Гора договараат заеднички туристички производ што ќе биде понуден на трети пазари. За да ја подобрат економската соработка кој е на незавидно ниво, освен во туризмот, предвидуваат зајакнување на односите и во прехранбената ...

НАТО нема да гради бази во Црна Гора...

Н.Македонија - 10.11.2017

Прашање е колку Црна Гора во конкуренција со Албанија и со Хрватска може да добие регионален центар на воената алијанса НАТО нема да отвора база во Црна Гора, освен ако не добие покана од Подгорица, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс ...

Македонија и Црна Гора го интензивираат туризмот

Сител - 10.11.2017

„Поттикнување на соработката во туризмот преку претставување на вкупните стопански потенцијали на Тиват“ е темата на денешниот бизнис форум што го организира Амбасадата на Црна Гора во Македонија во соработка со Здружението на угостителството и ...

Средба Димитров – Дармановиќ: Односите Македонија – Црна Гора пример за регионот

ТВ21 - 09.11.2017

Македонија и Црна Гора имаат отворени и неоптоварени билатерални односи, но потребно е да се работи на подобрување на економската соработка меѓу двете земји. За ова и за други теми денеска во Скопје разговараа министрерот за надворешни работи, ...

Дармановиќ: Македонија ја гледам како идна членка на НАТО

Макфакс - 09.11.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, кој претсојува во еднодневна работна посета на Република Македонија.

Интеграциите, билатералните односи и инфраструктурата во фокус на средбата Дармановиќ-Димитров

Макфакс - 09.11.2017

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, се наоѓа во официјална посета на Република Македонија. На средбата со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа разменети мислења за натамошно унапредување ...

Македонија ќе се обиде да се качи на возот за ЕУ со Србија и Црна Гора

Телма - 09.11.2017

Министерот за надворешни работи бара од Европската комисија во следниот извештај да ни се даде повеќе простор да се надоместат заостанатите реформи. По денешната средба со неговиот црногорски колега, Срѓан Дармановиќ, Димитров изјави дека Македонија ...

Јункер очекува проширување на ЕУ

Deutsche Welle - 09.11.2017

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер очекува проширување на Унијата со најмалку две балкански држави до средината на идната декада. Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, очекува до средината на наредната деценија проширување на ЕУ со ...

Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека заслужуваме членство заедно со Србија и Црна Гора

Алсат-М - 09.11.2017

Македонија ќе направи се што може да го фати возот и заедно со Црна Гора и Србија да стане членка на ЕУ и преку надминувањето на заостанувањето во однос на реформите да ја убеди Европската комисија во тоа, изјави шефот на македонската дипломатија ...

Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека заслужуваме членство заедно со Србија и Црна Гора

24 Вести - 09.11.2017

Македонија ќе направи се што може да го фати возот и заедно со Црна Гора и Србија да стане членка на ЕУ и преку надминувањето на заостанувањето во однос на реформите да ја убеди Европската комисија во тоа, изјави шефот на македонската дипломатија ...

(ВИДЕО) Заев – Дармановиќ: Граѓаните на Македонија дадоа силна поддршка на реформскиот, мултиетнички концепт на Владата

А1 On - 09.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Црна Гора, ...

Средба Иванов-Дармановиќ: Македонија ја има поддршката од Црна Гора за интеграција во НАТО

Макфакс - 09.11.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ. Двајцата соговорници изразија интерес за унапредување на севкупните билатерални односи меѓу двете земји и ...

Димитров- Дармановиќ: Забрзана интеграција во ЕУ

МРТ - 09.11.2017

Македонија и Црна Гора меѓусебно ќе си помагаат при евроатланските интеграции, заклучија шефовите на дипломатиите на двете земји, Никола Димитров и Срѓан Дармановиќ во Скопје. Билатералните односи меѓу Македонија и Црна Гора треба да бидат пример за ...

Дармановиќ: Ако реформите одат добро, Македонија би требало да биде дел од ЕУ во 2025

Мета - 09.11.2017

Македонија и Црна Гора имаат отворени и неоптоварени билатерални односи, но потребно е да се работи на подобрување на економската соработка меѓу двете земји, оценија по денешната средба шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот ...

Црногорскиот министер за надворешни работи во посета на Скопје

Нетпрес - 09.11.2017

Во официјална посета на земјава денеска престојува министерот за надворешни работи на Црна Гора Срѓан Дармановиќ. Во фокусот на дискусиите била соработката на планот на ЕУ и НАТО интеграцијата, потребата од инфраструктурно поврзување, а станало збор ...

Министерот за надворешни работи на Црна Гора во официјална посета на Македонија

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Во официјална посета на Република Македонија денеска ќе престојува министерот за надворешни работи на Црна Гора Срѓан Дармановиќ, соопшти Министерството за надворешни работи на РМ.

Македонија не се споменува: Само Србија и Црна гора може да станат членки на ЕУ до 2025 година

Телевизија Нова - 09.11.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, ги сруши сите надежи дека Македонија би можела во следнава деценија да стане членска на ЕУ.Според него, единствено Србија и Црна Гора ќе бидат подготвени за членство во ЕУ и тоа во 2025 година.

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

Канал5 - 10.11.2017

Македонија и Црна Гора договараат заеднички туристички производ што ќе биде понуден на трети пазари. За да ја подобрат економската соработка кој е на незавидно ниво, освен во туризмот, предвидуваат зајакнување на односите и во прехранбената ...

Македонија и Црна Гора го интензивираат туризмот

А1 On - 10.11.2017

„Поттикнување на соработката во туризмот преку претставување на вкупните стопански потенцијали на Тиват“ е темата на денешниот бизнис форум што го организира Амбасадата на Црна Гора во Македонија во соработка со Здружението на угостителството и ...

Дармановиќ: Македонија ја гледам како идна членка на НАТО

Вечер - 09.11.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, кој претсојува во еднодневна работна посета на Република Македонија.

Интеграциите, билатералните односи и инфраструктурата во фоскус на средбата Дармановиќ-Димитров

Вечер - 09.11.2017

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ се наоѓа во официјална посета на Република Македонија. На средбата со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа разменети мислења за натамошно унапредување на ...

Јункер очекува проширување на ЕУ

Либертас - 09.11.2017

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер очекува проширување на Унијата со најмалку две балкански држави до средината на идната декада. Претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, очекува до средината на наредната деценија проширување на ЕУ со ...

Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека заслужуваме членство заедно со Србија и Црна Гора

+инфо - 09.11.2017

Министерот рече оти на Балканот или заедно ќе успееме или заедно нема да успееме. Македонија ќе направи се што може да го фати возот и заедно со Црна Гора и Србија да стане членка на ЕУ и преку надминувањето на заостанувањето во однос на реформите ...

Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека заслужуваме членство заедно со Србија и Црна Гора

Бриф - 09.11.2017

Македонија ќе направи се што може да го фати возот и заедно со Црна Гора и Србија да стане членка на ЕУ и преку надминувањето на заостанувањето во однос на реформите да ја убеди Европската комисија во тоа, изјави шефот на македонската дипломатија ...

(ВИДЕО) Заев – Дармановиќ: Граѓаните на Македонија дадоа силна поддршка на реформскиот, мултиетнички концепт на Владата

Орбис - 09.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Црна Гора, ...

Иванов-Дармановиќ: Македонија и Црна Гора да се фокусираат на реализација на идентичните надворешно-политички цели

Press24 - 09.11.2017

Македонија и Црна Гора имаат идентични надворешно-политички цели и треба да се фокусираат на нивна реализација преку интензивна меѓусебна соработка на билатерален и регионален план, констатирале македонскиот претседател Ѓорге Иванов и црногорскиот ...

Дармановиќ: Ако реформите одат добро, Македонија би требало да биде дел од ЕУ во 2025

Либертас - 09.11.2017

Македонија и Црна Гора имаат отворени и неоптоварени билатерални односи, но потребно е да се работи на подобрување на економската соработка меѓу двете земји, оценија по денешната средба шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот ...

Црногорскиот министер за надворешни работи во посета на Скопје

Точка - 09.11.2017

Во официјална посета на земјава денеска престојува министерот за надворешни работи на Црна Гора Срѓан Дармановиќ. Во фокусот на дискусиите била соработката на планот на ЕУ и НАТО интеграцијата, потребата од инфраструктурно поврзување, а станало збор ...

Министерот за надворешни работи на Црна Гора во официјална посета на Македонија

Локално - 09.11.2017

Во официјална посета на Република Македонија денеска ќе престојува министерот за надворешни работи на Црна Гора Срѓан Дармановиќ, соопшти Министерството за надворешни работи на РМ. Покрај средбата со министерот за надворешни работи Никола Димитров, ...

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

+инфо - 10.11.2017

Бизнис-форумот го организира Амбасадата на Црна Гора во Макдонија, а присуствуваат околу 40 претставници од бизнис секторот. Македонија и Црна Гора договараат заеднички туристички производ што ќе биде понуден на трети пазари.

Македонија и Црна Гора го интензивираат туризмот

Канал5 - 10.11.2017

„Поттикнување на соработката во туризмот преку претставување на вкупните стопански потенцијали на Тиват“ е темата на денешниот бизнис форум што го организира Амбасадата на Црна Гора во Македонија во соработка со Здружението на угостителството и ...

Џафери се сретна со министерот за надворешни работи на Црна Гора

Фокус - 09.11.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, се сретна со министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, кој претсојува во еднодневна работна посета на Република Македонија.

Интеграциите, билатералните односи и инфраструктурата во фокус на средбата Дармановиќ-Димитров

Точка - 09.11.2017

Министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ, се наоѓа во официјална посета на Република Македонија. На средбата со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, беа разменети мислења за натамошно унапредување ...

Димитров: Целта е Македонија да влезе во ЕУ заедно со Црна Гора и Србија

Newsroom - 09.11.2017

Македонија ќе направи се што може да го фати возот и заедно со Црна Гора и Србија да стане членка на ЕУ и преку надминувањето на заостанувањето во однос на реформите, да ја убеди Европската комисија во тоа, изјави шефот на македонската дипломатија ...

Заев-Дармановиќ: Црна Гора ја поддржува Македонија во НАТО аспирациите

Либертас - 09.11.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров и државниот секретар во МНР Виктор Димовски, денеска се сретна со црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан ...

Иванов – Дармановиќ: Интензивирање на политичко-безбедносната соработка со Црна Гора во контекст на НАТО

Стандард - 09.11.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Црна Гора, Срѓан Дармановиќ. Двајцата соговорници изразија интерес за унапредување на севкупните билатерални односи меѓу двете земји и ...

Дармановиќ: Ако реформите одат добро, Македонија би требало да биде дел од ЕУ во 2025

Локално - 09.11.2017

Македонија и Црна Гора имаат отворени и неоптоварени билатерални односи, но потребно е да се работи на подобрување на економската соработка меѓу двете земји, оценија по денешната средба шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот ...

Шефот на црногорската дипломатија во посета на Македонија

Newsroom - 09.11.2017

Министерот за надворешни работи на Црна Гора Срѓан Дармановиќ денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Покрај средбата со министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров, министерот Дармановиќ ќе ...

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

Press24 - 10.11.2017

Македонија и Црна Гора договараат заеднички туристички производ што ќе биде понуден на трети пазари. За да ја подобрат економската соработка кој е на незавидно ниво, освен во туризмот, предвидуваат зајакнување на односите и во прехранбената ...

Македонија и Црна Гора го интензивираат туризмот

Орбис - 10.11.2017

„Поттикнување на соработката во туризмот преку претставување на вкупните стопански потенцијали на Тиват“ е темата на денешниот бизнис форум што го организира Амбасадата на Црна Гора во Македонија во соработка со Здружението на угостителството и ...

Џафери-Дармановиќ: Македонија и Црна Гора немаат отворени прашања, да се интензивира соработката

ТВ21 - 09.11.2017

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери оствари средба со црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ, кој престојува во еднодневна посета на Македонија. Од собраниската прес-служба информираат дека Џафери изразил ...

Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека заслужуваме членство заедно со Србија и Црна Гора

Канал5 - 09.11.2017

Македонија ќе направи се што може да го фати возот и заедно со Црна Гора и Србија да стане членка на ЕУ и преку надминувањето на заостанувањето во однос на реформите да ја убеди Европската комисија во тоа, изјави шефот на македонската дипломатија ...

Заев-Дармановиќ: Црна Гора ја поддржува Македонија во НАТО аспирациите

+инфо - 09.11.2017

Министерот Дармановиќ додал дека е забележителен напредокот на Македонија по промените, којашто е добар пример регионот. Претседателот на Владата Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров и државниот секретар во МНР ...

Членството на Македонија во НАТО во фокусот на средбата на Иванов со Дармановиќ

Мета - 09.11.2017

Македонија и Црна Гора имаат идентични надворешно-политички цели и треба да се фокусираат на нивна реализација преку интензивна меѓусебна соработка на билатерален и регионален план, било заклучено на денешната средба меѓу македонскиот претседател, ...

Дармановиќ: Ако реформите одат добро, Македонија би требало да биде дел од ЕУ во 2025

Позитив.мк - 09.11.2017

Македонија и Црна Гора имаат отворени и неоптоварени билатерални односи, но потребно е да се работи на подобрување на економската соработка меѓу двете земји, оценија по денешната средба шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот ...

Министерот за надворешни работи на Црна Гора во официјална посета на Македонија

Алсат-М - 09.11.2017

Во официјална посета на Република Македонија денеска ќе престојува министерот за надворешни работи на Црна Гора Срѓан Дармановиќ, соопшти Министерството за надворешни работи на РМ. Покрај средбата со министерот за надворешни работи Никола Димитров, ...

Македонија и Црна Гора со заедничка туристичка понуда пред трети земји

Локално - 10.11.2017

Македонија и Црна Гора договараат заеднички туристички производ што ќе биде понуден на трети пазари. За да ја подобрат економската соработка кој е на незавидно ниво, освен во туризмот, предвидуваат зајакнување на односите и во прехранбената ...

Македонија и Црна Гора го интензивираат туризмот

Идивиди - 10.11.2017

„Поттикнување на соработката во туризмот преку претставување на вкупните стопански потенцијали на Тиват“ е темата на денешниот бизнис форум што го организира Амбасадата на Црна Гора во Македонија во соработка со Здружението на угостителството и ...

Џафери-Дармановиќ: Македонија и Црна Гора немаат отворени прашања, да се интензивира соработката

Канал5 - 09.11.2017

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери оствари средба со црногорскиот министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ, кој престојува во еднодневна посета на Македонија. Од собраниската прес-служба информираат дека Џафери изразил ...

Димитров: Ќе ја убедиме ЕУ дека заслужуваме членство заедно со Србија и Црна Гора

Либертас - 09.11.2017

Македонија ќе направи се што може да го фати возот и заедно со Црна Гора и Србија да стане членка на ЕУ и преку надминувањето на заостанувањето во однос на реформите да ја убеди Европската комисија во тоа, изјави шефот на македонската дипломатија ...