TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Весна Гиновска Илкова: Уметникот е најсилен на сцена

Р.С.Европа - 19.05.2017

Со емотивност, сензуалност и артизам својствени само за неа, за оперската певица која критиката поодамна ја нарече „мајстор на патосот и драмата“, Весна Гиновска Илкова, на 18 мај, во Салонот на МОБ, посегајќи по дела на Чајковски, Рахмањинов, Форе, ...

Рецитал со две врвни музички изведувачки ќе се случи во МОБ

МКД - 18.05.2017

На програмата на јубилејните 45-ти „Мајски оперски вечери“, во четврток (18 мај) во Македонската опера и балет, со почеток во 20 часот, е рециталот на сопранот Весна Ѓиновска – Илкова и пијанистката Кристина Светиева.