TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пивото е вистинска течна храна

Кајгана - 10.11.2017

Многумина знаат за пивото да кажат дека тоа не е алкохол, туку храна. А тоа тврдење не е далеку од вистината. Пивото е пенлив освежувачки пијалок со препознатлива арома и горчлив вкус. Содржи мала количина на етил-алкохол и е заситено со јаглерод ...

За сите љубители на пивото: 8 цитати на познатите пивопијци за златниот пијалок

Точка - 10.11.2017

Квалитетното пиво го прави светот поубави, а љубителите на овој пијалок не се сами во чувството на сентименталност кон магичната комбинација на хмељ, слад, квасец и вода. Силвија Плат, Реј Бредбери, Шекспир и Буковски се само дел од познатите ...

Што ќе се случи со вашето тело ако секојдневно пиете Кока-кола?

Кафе пауза - 09.11.2017

Сè повеќе и повеќе истражувања покажуваат дека газираните пијалаци предизвикуваат вистински хаос во нашиот организам. Ако секојдневно пиете од овие пијалаци, можеби листава ќе ве натера да го промените тоа.

Не знаете какви се опасности крие пивото ако прекумерни го консумирате!?

Локално - 08.11.2017

Живееме во свет во кој речиси се е вештачко. Меѓутоа, она што го консумираме, дури и кога се придржуваме до здравата исхрана, не е секогаш е корисна за нас. Тоа дејствува збунувачки! Денес ние ќе го фокусираме внимание на омилениот пијалак не само ...