TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Момче ја побара за партнерка за матура пријателката со Даунов синдром, освои илјадници срца

Фемина - 20.03.2017

Момче стана вирален хит на социјалните мрежи откако за своја партнерка за матура ја избра пријателката со Даунов синдром. Шидон Ведел на креативен и уникатен начин ја побара Карли за своја партнерка и доби илјадници пофалби од целиот свет.

Хуманитарна трка за децата со Даунов Синдром

Cooltura - 20.03.2017

Стотици луѓе ги обелоденија насмевките на децата со Даунов Синдром за време на хуманитарната трка организирана од Мечувалечки Клуб Ескрим во саботата во Градски Парк, Скопје... Поддршката која беше дадена нема да остане незаборавена.

„Порака Нова“ од Струга ќе го одбележи Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

ТВМ - 20.03.2017

Центарот за лица со интелектуална попреченост „Порака нова” од Струга и годинава ќе го одбележи 21 март- Светскиот ден посветен на лицата со Даунов синдром. Оваа година мотото е „Мојот глас моја заедница”.

Носете шарени чорапи и шарени нокти, денеска е светски ден на Дауновиот синдром

Сакам да кажам - 20.03.2017

Годинашното одбележување на Светскиот ден на Дауновиот синдром во Македонија ќе биде вечерва во Кинотека на Македонија во Скопје, каде ќе се одржат неколку настани под мотото „Мој глас, моја заедница“ (#MyVoiceMyCommunity) – оспособување на луѓето ...

Анче Н. Туфекџиева: Јас сум горда мајка на дете со Даунов синдром

Нова ТВ - 19.03.2017

Таа е борец, хероина која успешно се справува со проблемите во општеството и го трасира пат на својата ќерка Верче, девојче со Даунов синдром. Со што се соочуваат овие деца во делот на здравството, имаат ли приоритет при закажување на прегледи.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Фактор - 20.03.2017

Стотици луѓе ги обелоденија насмевките на децата со Даунов Синдром за време на хуманитарната трка организирана од Мечувалечки Клуб Ескрим во саботата во Градски Парк, Скопје. Поддршката која беше дадена нема да остане незаборавена.

„Порака Нова“ од Струга ќе го одбележи Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

Спектра ТВ - 20.03.2017

Центарот за лица со интелектуална попреченост „Порака нова” од Струга и годинава ќе го одбележи 21 март- Светскиот ден посветен на лицата со Даунов синдром. Оваа година мотото е „Мојот глас моја заедница”.

Да ги чуеме и видиме лицата со Даунов синдром: Облечете шарени чорапи и покажете солидарност

Република - 20.03.2017

Годинашното одбележување на Светскиот ден на Дауновиот синдром 21 Март во Македонија ќе биде вечерва во Кинотеката во Скопје, каде ќе се одржат неколку настани под мотото „Мој глас, моја заедница“ (#MyVoiceMyCommunity) – оспособување на луѓето со ...

Трка во Градски парк за денот на Дауновиот синдром

МКД - 18.03.2017

По повод Светскиот ден на Дауновиот синдром - 21 март, денеска во Градскиот парк се одржа хуманитарна трка за лицата со Даунов синдром. На трката учествуваа деца со Даунов синдром, нивните семејства и пријатели и граѓани кои заедно истрчаа еден ...

Хуманитарна трка во пресрет на Светскиот ден за зголемување на свесноста за Дауновиот синдром

Алсат-М - 18.03.2017

Родителите на децата со даунов синдром кои живеат во помалите места во Македонија секојдневно се соочуваат со проблеми поради недостиг на стручен кадар кој треба да го помага развојот на децата.

Трка по повод Светскиот ден на Дауновиот синдром

24 Вести - 18.03.2017

По повод Светскиот ден на Дауновиот синдром - 21 март, денеска во Градскиот парк се одржа трка од страна на мечувачкиот клуб „Ескрим“. Целта беше да се поттикнат спортските клубови да ги отворат вратите за децата со Даунов синдром и да ги вклучат во ...

Хуманитарна трка за лица со Даунов синдром – „И ние можеме исто како и вие“

ТВ21 - 18.03.2017

Деца со Даунов синдром заедно со пријателите и семејствата трчаа низ градскиот парк. Тие покажаа дека и тие можат да го прават истото како и другите, и не треба да бидат негативно селектирани.

Хуманитарна трка на децата со Даунов синдром, В понеделник облечете шарени чорапи

Сакам да кажам - 18.03.2017

Хуманитарна трка за лицата со Даунов синдром се одржа денеска во Градскиот парк во Скопје. На трката учествуваа деца со Даунов синдром, нивните семејства и пријатели, но им се придружија и стотина граѓани кои за котизација од 200 денари истрчаа еден ...

Здружението „Порака нова” од Струга и годинава ќе го одбележи 21 март- Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

Слободна - 18.03.2017

Здружението „Порака Нова” организира активности за подигање на свеста кај луѓето дека лицата со Даунов синдром треба да бидат поактивно вклучени во општествените процеси. Лицата со интелектуална попреченост треба да бидат достојно третирани.

(Фото) Тие го можат истото како и сите: Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

еМагазин - 20.03.2017

Стотици луѓе ги обелоденија насмевките на децата со Даунов синдром за време на хуманитарната трка организирана од Мечувалечки Клуб Ескрим во саботата во Градски Парк, Скопје. Поддршката која беше дадена нема да остане незаборавена.

Фото: Хуманитарна трка за лицата со Даунов синдром

Скопје инфо - 18.03.2017

Деца со Даунов синдром заедно со пријателите и семејствата трчаа низ градскиот парк. Тие покажаа дека и тие можат да го прават истото како и другите, и не треба да бидат негативно селектирани.

Облечете шарени чорапи и поддржете ги лицата со Даунов синдром

Република - 19.03.2017

Во Градскиот парк во Скопје вчера се одржа хуманитарна трка за лицата со Даунов синдром на која учестуваа деца со Даунов синдром, нивните семејства и пријатели, но им се придружија и стотина граѓани кои за котизација од 200 денари истрчаа еден ...

Тие го можат истото како и сите!

Идивиди - 20.03.2017

Хуманитарна трка за деца со Даунов Синдром Стотици луѓе ги обелоденија насмевките на децата со Даунов Синдром за време на хуманитарната трка организирана од Мечувалечки Клуб Ескрим во саботата во Градски Парк, Скопје.

„И ние можеме исто како и вие“- хуманитарна трка за лица со Даунов синдром

+инфо - 18.03.2017

Мајка на дете со Даунов синдром апелираше во Македонија да се подигне свеста за овие деца, но да се ангажираат и логопеди за нив во повеќе градови. По повод Светскиот ден на Дауновиот синдром - 21 март, денеска во Градскиот парк се одржа хуманитарна ...

НАСМЕВКИ НА НИВНИТЕ ЛИЦА: Во Градски парк се трчаше за децата со Даунов синдром (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Популарно - 20.03.2017

Стотици луѓе ги обелоденија насмевките на децата со Даунов синдром за време на хуманитарната трка организирана од Мечувалечки Клуб Ескрим во саботата во Градски парк, Скопје. Поддршката која беше дадена нема да остане незаборавена.

Хуманитарна трка за деца со Даунов Синдром

Пулс24 - 20.03.2017

Стотици луѓе ги обелоденија насмевките на децата со Даунов Синдром за време на хуманитарната трка организирана од Мечувалечки Клуб Ескрим во саботата во Градски Парк, Скопје. Поддршката која беше дадена нема да остане незаборавена.

Хуманитарна трка за деца со Даунов Синдром

Вечер - 20.03.2017

Стотици луѓе ги обелоденија насмевките на децата со Даунов Синдром за време на хуманитарната трка организирана од Мечувалечки Клуб Ескрим во саботата во Градски Парк, Скопје. Поддршката која беше дадена нема да остане незаборавена Пред сите присутни ...