TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хорор во Бачиште, кучиња нападнаа уште една жена

24 Вести - 20.03.2017

Се случува ли хорор во кичевско Бачиште каде пред неколку дена кучиња изгризаа до смрт три годишно дете. Според информации на телевизија 24 вечерва во селото кучиња повторно нападнале возрасна жена, која се спасила од смрт но завршила со повреди на ...

Во кичевско Бачишта уште еден напад од глутница кучиња-на мета возрасна жена!

Фактор - 20.03.2017

Откако кичевско Бачишта беше завиено во црно по смртта на 3 годишниот Џеваир, денеска попладне е регистриран уште еден таков случај. Во 21,50 часот од СВР-Охрид е пријавено дека околу 17,00 часот во с.Бачишта, од куче-скитник била нападната Љутвие ...

Уште една жртва на бесните кучиња во кичевското село кои усмртија мало дете

Позитив.мк - 20.03.2017

Повторно напад од кучиња во истото село. Откако Македонија беше потресена од смртта на малиот Џеваир, денеска уште еден случај, за среќа не толку трагичен. Во 21,50 часот од СВР-Охрид сме известени дека околу 17,00 часот во с.Бачишта, од ...

Каква стратегија против за агресивните кучиња?

24 Вести - 20.03.2017

По трагедијата во кичевското село меѓу граѓаните се појавија низа дилеми поврзани со статутот на кучињата скитници, но и на оние кои имаат газди но слаб надзор. Што треба да се превземе? Адвокатот Јован Јоанидис смета дека за озговорноста има закон ...

Неодговорните сопственици и државата поопасни од кучињата

Слободен Печат - 20.03.2017

Одговорност Вината за страшните напади, здруженијата за заштита на животните ја лоцираат во недоволната грижа на сопствениците и на надлежните институции, во непочитување на законите и во потребата од нивно подобрување.

(ВИДЕО) Кичевско Бачиште завиено во црно по смртта на 3 годишниот Џеваир

Локално - 20.03.2017

Кучиња скитници се уште шетаат во кичевското село Бачишта, откако беше брутало искасано 3- годишно дете. Локалното население е во паника поради трагедијата која го потресе селото, но и државата, информира Телевизија 24 .

Кичево, граѓаните бараат итно преземање мерки за кучињата-скитници

Алсат-М - 20.03.2017

Врие од кучиња скитници во Кичево. Граѓаните велат дека ситуацијата е алармантна особено во навечер и наутро кога кучињата се собираат во групи и неретко напаѓаат случајни минувачи. За тоа говори и извештајот на полицијата, според кој, од почетокот ...

Кучињата касаат, никој мува не го лази!

Вечер - 20.03.2017

Стануваат ли се поагресивни уличните кучиња, освен што се забележува и дека се повеќе ги има на улиците? Граѓаните велат не е безбедно повеќе, бараат да се донесе закон со кој ќе се реши овој проблем На влезовите на зградите, во самите влезови, ...

Почина детенцето нападнато од кучиња, ќе се врши обдукција

МКД - 20.03.2017

Четиригодишното дете што беше нападнато од глутница кучиња , вчера во 13 часот, им подлегна на повредите. Како што информираа од полицијата на 19 март во 13 часот во Ургентниот центар Скопје, на „КАРИЛ“ починало четиригодшното дете од кичевското ...

На обдукција телото на детето што настрада од напад на куче...

Н.Македонија - 20.03.2017

На обдукција телото на детето што настрада од напад на куче По наредба на јавен обвинител, над телото на четиригодишното дете од с. Бачишта, Кичевско, ќе биде извршена обдукција. Детето починало вчера во Ургентниот центар Скопје, на КАРИЛ, откако ...

Прифаќање на скитниците во Истанбул, дебелите мачки се нешто добро

А1 On - 20.03.2017

Економист – Лондон Страста на Турците за уличните мачки и кучиња на интернет доживува процут – и понекогаш ги настрвува локалните жители против владата Исполегнати по чергичињата пред портите, на клупи по кафе барови, во амамите: уличните мачки и ...

Уште еден хорор вечерва во с. Бачиште: Кучиња нападнаа жена – лекари ја крпеа нејзината рака

Локално - 20.03.2017

Се случува ли хорор во кичевско Бачиште каде пред неколку дена кучиња изгризаа до смрт три годишно дете. Според информации на телевизија 24 вечерва во селото кучиња повторно нападнале возрасна жена, која се спасила од смрт но завршила со повреди на ...

Почина четиригодишно дете искасано од кучиња

Сакам да кажам - 19.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта, кое во четвртокот претпладне беше нападнато и искасано од глутница кучиња, почина денес попладне на скопските клиники. Како што информираат болнички извори детето било донесено со тешки повреди на ...

„Анима мунди“: Да се забрани непреченото размножување на домашните животни

24 Вести - 19.03.2017

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ преку реакција испратена до медиумите се огласи за смртта на четиригодишното детенце кое по неколкудневните обиди за спасување на неговиот живот, тоа им подлегна на повредите.

Почина четиригодишно дете искасано од кучиња

24 Вести - 19.03.2017

По неколку дневен обид за спасување на животот на чериригодишното детенце од кичевско кое во Ургентниот центар беше примено со тешки повреди предизвикани од напад од кучиња, тоа попладнево им подлегна на повредите.

Анима Мунди бара да се забрани непречено размножување на домашни животни

+инфо - 19.03.2017

Здруженијата не сакаат бездомни животни на улица и бараат систем на санкции во случај на неодговорно сопствеништво. Длабоко сме потресени и изразуваме сочувство до семејството на малиот Џеваир од кичевското село Бачишта, кој пред неколку дена беше ...

Почина малиот Џеваир кого го искасаа кучиња

+инфо - 19.03.2017

Од МВР информираат дека ќе биде направена обдукција. Четиригодишниот Џеваир Усеини , кој беше искасан од кучиња во петокот, денеска околу 13 часот им подлегнал на повредите и починал на универзитетската клиника КАРИЛ во Скопје.

Општина Зрновци ќе гради стационар за бездомни кучиња во кој ќе помагаат млади лица

Радио МОФ - 19.03.2017

Стационар за бездомни кучиња ќе гради општина Зрновци во кругот на фабриката за селектирање комунален смет, на површина од околу 100 метри квадратни. Во него ќе се наоѓаат неколку боксови за сместување кучињата, а истовремено стационарот ќе нуди и ...

Кучиња нападнале жена во струшко Велгошти

+инфо - 19.03.2017

Кучињата ја собориле жената, и и нанеле гребаници по телото, а била искината и нејзината облека, информираат од СВР Охрид. Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња во раните утрински часови кога се движела пеш, објави ...

Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта кое пред три дена беше нападнато од глутница кучиња

Здравство24 - 19.03.2017

На КАРИЛ, денеска околу 13 часот почина четиригодишното момче од кичевското село Бачишта, кое пред три дена беше нападнато и буквално растргнато од глутница кучиња. Детето беше на апарати за дишење и три дена, колку што поминало на скопските клиники ...

ПОЧИНА ДЕТЕТО ШТО ГО ИСКАСАА КУЧИЊА: Момчето не ги издржа тешките повреди

Телеграф - 19.03.2017

Од Клиничкиот центар во Скопје за Телеграф.мк ја потврдија информацијата и информираа дека детето подлегнало на повредите денеска околу 13:10 часот. Четиригодишното детенце од кичевското село Бачишта, не ги издржа тешките повреди кои му беа нанесени ...

Детето нападнато од кучиња остана без бубрег и е на апарати за дишење

+инфо - 19.03.2017

По неколкучасовната операција остана без еден бубрег и слезина, велат лекарите. Во лоша здравствена состојба е четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое е ставено на машини за дишење. - Нема место на телото каде што детето не било распарано.

Жена во Велгошти нападната од кучиња

OhridNews - 19.03.2017

Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња. Нападот се случил во раните утрински часови кога жената се движела пеш по улица во селото, а кучињата се појавиле од двор на куќа покрај патот каде биле чувани без надзор.

Трагедија: Почина четиригодишното детенеце кое беше растргнато од глутница кучиња

Сител - 19.03.2017

После три дена битка 4 годишното дете од кичевското село Бачишта денеска околу 13 часот им подлегна на повредите. Детето во исклучително лоша состојба беше пренесено во Ургентниот центар во Скопје.Речиси и да немало делови од телото кои не биле ...

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња

Канал5 - 19.03.2017

По три дена тешка битка и покрај напорите на лекарите да го спасат неговиот живот, 4-ри годишното дете од кичевско Бачишта, кое беше нападнато од овчарски кучиња денеска почина на интензивната нега во Ургентниот Центар.

Малиот Џеваир, кој беше нападнат од кучиња, им подлегна на повредите

ТВ21 - 19.03.2017

Малиот Усеини Џеваир, роден 2013 година, им подлегнал на повредите и денеска во 13 часот почина на универзитетската клиника „КАРИЛ“ во Скопје. Малиот Џеваир беше нападнат од кучиња во с.Бачишта-Кичево, на 16.03.2017.

Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња

Вест - 19.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта кое беше нападнато од глутница кучиња и поради сериозноста на повредите пренесено во Клиничкиот центар во Скопје денеска им подлегна на повредите.

Општина Зрновци ќе гради стационар за бездомни кучиња

Слободна - 19.03.2017

Жителите на општина Зрновци подолг период имаат проблеми со голем број на напуштени кучиња чиишто сопственици и покрај предупредувањата за санкции од страна на општината не ги прибираат во дворовите и истите се подолго се на улица и многу брзо се ...

ТАГА: Почина четиригодишното дете кое го растргнаа кучиња во кичевско

Press24 - 19.03.2017

Почина четиригодишното детенце кое беше растргнато од глутница кучиња пред неколку дена во кичевско. Канал 5 дознава дека и покрај напорите на лекарите да му го спасат животот, четиригодишното момченце денеска починало.

Нема место каде не било распарчено - детали за детето нападнато од кучиња

Press24 - 19.03.2017

Детенцето од кочанското село коа го распарчија кучиња е во тешка здравствена состојба, и понатаму на апарати за одржување во живот. Четиригодишното детенце од Бачишта нема место на телото каде што не било распарано.

Хорор во Бачиште, кучиња нападнаа уште една жена

Бриф - 20.03.2017

Се случува ли хорор во кичевско Бачиште каде пред неколку дена кучиња изгризаа до смрт три годишно дете. Според информации на телевизија 24 вечерва во селото кучиња повторно нападнале возрасна жена, која се спасила од смрт но завршила со повреди на ...

Ја загуби битката: Почина детенцето кое беше искасано од кучиња

Таратур - 20.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта, кое во четвртокот претпладне беше нападнато и искасано од глутница кучиња, почина денес попладне на скопските клиники. Како што информираат болнички извори детето било донесено со тешки повреди на ...

„Анима мунди“: Да се забрани непреченото размножување на домашните животни

Локално - 20.03.2017

Здружението за заштита на животни „Анима мунди“ преку реакција испратена до медиумите се огласи за смртта на четиригодишното детенце кое по неколкудневните обиди за спасување на неговиот живот, тоа им подлегна на повредите.

Анима Мунди бара да се забрани непреченото размножување на домашни животни

А1 On - 19.03.2017

Длабоко сме потресени и изразуваме сочувство до семејството на малиот Џеваир од кичевското село Бачишта, кој пред неколку дена беше нападнат и растргнат од овчарски кучиња. Во оваа трагедија загубата е ненадоместлива и искрено жалиме.

Почина четиригодишниот Џеваир кого го искасаа кучиња

Слободен Печат - 19.03.2017

Четиригодишниот Џеваир Усеини , кој беше искасан од кучиња во петокот, денеска околу 13 часот им подлегнал на повредите и починал на универзитетската клиника КАРИЛ во Скопје. Малиот Џеваир беше нападнат од кучиња во селото Бачишта, Кичево.

Жена нападната од кучиња во струшко Велгошти

Здравство24 - 19.03.2017

Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња во раните утрински часови кога се движела пеш, објави Охрид њуз . Kучињата се појавиле од двор на куќа покрај патот каде биле чувани без надзор.

Почина детето од с. Бачишта што беше искасано од глутница кучиња

Локално - 19.03.2017

На КАРИЛ, денеска околу 13 часот почина четиригодишното момче од кичевското село Бачишта, кое пред три дена беше нападнато и буквално растргнато од глутница кучиња. Детето беше на апарати за дишење и три дена, колку што помина на скопските клиники и ...

Детето нападнато од кучиња остана без бубрег и е на апарати за дишење

Либертас - 19.03.2017

Во лоша здравствена состојба е четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое е ставено на машини за дишење. – Нема место на телото каде што детето не било распарано. По неколкучасовната операција остана без еден бубрег и слезина – велат лекарите.

Драма во Охрид: Жена нападната од глутница кучиња

Press24 - 19.03.2017

Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња. Нападот се случил во раните утрински часови кога жената се движела пеш по улица во селото, а кучињата се појавиле од двор на куќа покрај патот каде биле чувани без надзор.

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња

Орбис - 19.03.2017

По три дена тешка битка и покрај напорите на лекарите да го спасат неговиот живот, четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое беше нападнато од овчарски кучиња денеска почина на интензивната нега во Ургентниот Центар, објави Канал 5.

Почина четиригодишното дете од кичевско Бачишта нападнато од кучиња

Алсат-М - 19.03.2017

Четиригодишното дете од кичевското село Бачишта кое беше нападнато од глутница кучиња и поради сериозноста на повредите пренесено во Клиничкиот центар во Скопје денеска им подлегна на повредите.

Почина четиригодишното дете кое го растргнаа кучиња во кичевско

Република - 19.03.2017

Четиригодишното дете кое беше растргнато од глутница кучиња пред неколку дена во кичевското село Бачишта починало објави „ Канал 5 “. Како што дознава телевизијата, и покрај напорите на лекарите да му го спасат животот, четиригодишното момченце ...

Кучињата го гледале само како живо месо – Нема место каде детенцето не било распарчено

Репортер - 19.03.2017

Детенцето од кочанското село коа го распарчија кучиња е во тешка здравствена состојба, и понатаму на апарати за одржување во живот. Четиригодишното детенце од Бачишта нема место на телото каде што не било распарано.

Кој е виновен за смртта на детето искасапено од кучиња?

Фактор - 20.03.2017

Случајот со смртта на четиригодишното дете од кичевското село Бачишта, кое почина откако беше парчосано од глутница кучиња, отвори многу прашања за тоа кој е виновникот. Четиригодишниот Џеваир во четвртокот претпладне беше нападнат и искасан од ...

Анима Мунди за смртта на Џеваир: Примарната одговорност лежи во институциите, а не во здруженијата за заштита на ...

Стандард - 19.03.2017

„Длабоко сме потресени и изразуваме сочувство до семејството на малиот Џеваир од кичевското село Бачишта, кој пред неколку дена беше нападнат и растргнат од овчарски кучиња. Во оваа трагедија загубата е ненадоместлива и искрено жалиме.

Почина Усеини Џеваир, детето кое беше нападнато од кучиња во кичевско

Стандард - 19.03.2017

Усеини Џеваир, четиригодишното дете кое беше нападнато од кучиња во кичевското с.Бачишта, на 16.март, денеска во 13 часот почина на универзитетската клиника „КАРИЛ“ во Скопје. Детето беше на апарати за дишење три дена, во критична и ...

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња...

Н.Македонија - 19.03.2017

Почина четиригодишното дете нападнато од глутница кучиња Денеска околу 13 часот почина четиригодишното момче од кичевското село Бачишта, кое пред три дена беше нападнато и буквално растргнато од глутница кучиња.

Детето нападнато од кучиња остана без бубрег и е на апарати за дишење

Репортер - 19.03.2017

Во лоша здравствена состојба е четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое е ставено на машини за дишење. – Нема место на телото каде што детето не било распарано. По неколкучасовната операција остана без еден бубрег и слезина – велат лекарите.

Драма во Охрид: Жена нападната од глутница кучиња

Сител - 19.03.2017

Пред два дена во селото Велгошти жена била нападната од неколку кучиња. Нападот се случил во раните утрински часови кога жената се движела пеш по улица во селото, а кучињата се појавиле од двор на куќа покрај патот каде биле чувани без надзор.

ТРАГЕДИЈА: Почина детето нападнато од кучиња

Курир - 19.03.2017

По три дена тешка битка и покрај напорите на лекарите да го спасат неговиот живот, четиригодишното дете од кичевско Бачишта, кое беше нападнато од овчарски кучиња денеска почина на интензивната нега во Ургентниот Центар, јавува Канал 5.