TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да ја направиме месечината Great Again

Поглед - 13.12.2017

Околу 18:55 часот. На 11 декември 1972 година Јуџин Сaрнeн и Харисон Шмит стапнуваат на површината на Месечината. Тие се дел од мисијата Аполо 17, последна во историјата на истоимената програма.

НАСА фатена во измама, а ние се наоѓаме во голема неволја

Репортер - 13.12.2017

„Гугл скај“ неодамна откри простор во вселената кој претходно бил цензуриран или сокриен, а кој ја прикажува Планетата X, позната како Нибир. НАСА очигледно нè излажала. По пребарувањата на стотина милиони објекти низ вселената, НАСА има ...

Научниците: Џиновскиот објект што прелета крај Земјата може да е вонземски вселенски брод

365 - 13.12.2017

На толку изгледани сци-фи филмови со посети од вонземјани, човек би помислил дека веќе сме добро подготвени за денот кога ќе слетаат на нашево мало парче вселенски камен за да нé поздрават. Ама не.

Пронајдени нови резерви од мраз во осветлените поларни области на Месечината

USB - 13.12.2017

Американската сонда LRO (Lunar Reconnaisance Orbiter), детектираше нови резерви од мраз во осветлените јужни поларни области на Месечината. Научниците се обидуваат да ја решат мистеријата за тоа зошто мразот не испарува под влијанието на Сончевите ...

Научниците убедени дека пронашле живот надвор од нашиот систем

Кумановски м. - 13.12.2017

loading... Мистериозното огромно небесно тело кое допатува од вселената во Сончевиот систем ќе биде проучувано за да се потврди дали во него има траги на вонземска технологија. Телескопот „Грин Бенк“ ќе го испитува овој објект кој минува низ ...

(ВИДЕО) НАСА ги сврте своите телескопи, кон мистериозниот астероид, на кој можеби има вонземјани

Локално - 12.12.2017

Мистериозно космичко тело го привлече вниманието на астрономите од целиот свет. Објектот, кој доаѓа од другиот дел од галаксијата, патуваше низ сончевиот систем неколку дена. Поради својот необичен изглед и брзина, научниците ќе го гледаат затоа што ...

Астрономите ќе го проверат меѓуѕвезденото тело за знаци на вонземјанска технологија

МКД - 12.12.2017

Телескопот Грин банк во Западна Вирџинија ќе слуша за радио сигнали од Оумуамуа, објектот од друг сончев систем, пренесе Гардијан . Астрономите ќе го користат еден од најголемите телескопи во светот за да го проверат мистериозниот објект што е ...

Астероид или вселенски брод: Мистериозен интерстеларен патник во себе крие вонземјани? (ВИДЕО)

Курир - 12.12.2017

Тим на научници се обидува да открие дали „Оумуамуа“(што на хавајски значи „курир од далеку што дошол прв“) е впрочем вселенско летало. Првиот интерстеларен патник во Сончевиот систем, астероидот „Оумуамуа“, ги збуни научниците и со тоа што има ...

Покрај Земјата утре ќе помине вселенски објект за кој научниците веруваат дека може да биде вонземско летало

А1 On - 12.12.2017

Научниците кои што трагаат по вонземски живот со јавноста споделија вест за објект кој што утре ќе прелета покрај Земјата. Објектот кој што прелетува покрај нашата планета е необичен, а некои научници веруваат дека станува збор за вонземско вештачко ...

Трамп им рече на НАСА да испратат Американци на Месечината

МКД - 12.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ѝ даде директива на НАСА да испрати Американци на Месечината за првпат од 1972 година, со цел да се подготват за идните патувања на Марс. „Овој пат нема само да го поставиме нашето знаме и да оставиме наш ...

Американските астронаути се враќаат на Месечината

Кајгана - 12.12.2017

Претседателот Доналд Трамп потпиша директива која ѝ дозволува на Nasa да ги врати американските астронаути на Месечината, мисија која би ја поставила основата за евентуалната мисија на Марс.

НАСА закажа вонредна конференција – се шпекулира дека ќе соопшти дали постои вонземски живот

Иновативност - 12.12.2017

НАСА за в четврток најави посебна конференција за ковинари, а научната јавност и медиумите шпекулираат дека станува збор за докази дека постои некој вонземски живот или податоци за откритие на новви планети. Откритието го направи телескопот Kеплер.

НАСА најави ново големо откритие, вонредна конференција во четврток

Кајгана - 12.12.2017

НАСА за во четврток најави посебна конференција за новинари, а научната јавност и медиумите шпекулираат дека станува збор за докази за постоење на некој облик на вонземски живот, или пак за податоци околу откритие на ново настанати планети.

NASA во четврток ќе објави ново откритие на телескопот Кеплер

USB - 12.12.2017

NASA за во четврток најави посебна конференција за новинари, а научната јавност и медиумите шпекулираат дека станува збор за докази за постоење на некој облик на вонземски живот, или пак за податоци околу откритие на ново настанати планети.

Трамп одобри мисии на Марс и на Месечината

USB - 12.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша директива за продолжување наполитиката во областа на вселената, која предвидува Американците повторно да заминат на Месечината, но и да го организираат првото патување на Марс.

Трамп ѝ нареди на НАСА да ги врати луѓето на месечината

Макфакс - 12.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп ѝ нареди на НАСА да испрати повторно Американци на месечината – решение кое според него ќе подготви идно слетување на човекот и на Марс. „Овој пат нема само да забиеме знаме и да оставиме белег“, изјави Трамп во ...

Трамп потпиша директива за испраќање астронаути на Месечината и на Марс

Глас на Америка - 11.12.2017

ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Доналд Трамп, потпиша директива со која НАСА ќе треба да ја ревитализира програмата за повторно испраќање на американски астронаути на Месечината, а потоа и на Марс.

Трамп планира повторно да испрати човек на Месечината, а потоа и на Марс

Канал5 - 12.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп сака повторно да испрати човек на Месечината, а потоа и на Марс. За да ја исполни целта Трамп планира да упати указ до националата вселенска агенција НАСА со такво барање.

Мистериозен објект се движи кон Земјата, научниците во страв дека станува збор за НЛО! (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 12.12.2017

Научниците велат дека огромен објект кој летал покрај Земјата може да биде вонземјански вселенски брод. Научниците првично мислеа дека објектот во облик на пура е многу чуден астероид. Но, голем број на нешта доведоа научниците ангажирани во ...

Покрај Земјата утре ќе помине мистериозен вселенски објект

USB - 13.12.2017

Научниците кои што трагаат по вонземски живот со јавноста споделија вест за објект кој што утре ќе прелета покрај Земјата. Објектот кој што прелетува покрај нашата планета е необичен, а некои научници веруваат дека станува збор за вонземско вештачко ...

Трамп им рече на НАСА да испратат Американци на Месечината

Студенти - 12.12.2017

Овој пат нема само да го поставиме нашето знаме и да оставиме наш отпечаток“, рече Трамп на церемонијата во Белата куќа, кога ја потпиша новата директива за вселенска политика. „Ќе формираме основа за евентуална мисија на Марс, а можеби и еден ден ...

Трамп ѝ нареди на НАСА да ги врати луѓето на месечината

Вечер - 12.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ѝ нареди на НАСА да испрати повторно Американци на месечината – решение кое според него ќе подготви идно слетување на човекот и на Марс. „Овој пат нема само да забиеме знаме и да оставиме белег“, изјави Трамп во ...

Трамп ѝ нареди на НАСА да ги врати луѓето на месечината

Орбис - 12.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп ѝ нареди на НАСА да испрати повторно Американци на месечината – решение кое според него ќе подготви идно слетување на човекот и на Марс. „Овој пат нема само да забиеме знаме и да оставиме белег“, изјави Трамп во ...

Трамп ѝ нареди на НАСА да ги врати луѓето на месечината

Точка - 12.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ѝ нареди на НАСА да испрати повторно Американци на месечината – решение кое според него ќе подготви идно слетување на човекот и на Марс. „Овој пат нема само да забиеме знаме и да оставиме белег“, изјави Трамп во ...

Трамп ѝ нареди на НАСА да ги врати луѓето на месечината

Sky - 12.12.2017

Share Tweet Претседателот на САД, Доналд Трамп, ѝ нареди на НАСА да испрати повторно Американци на месечината – решение кое според него ќе подготви идно слетување на човекот и на Марс. „Овој пат нема само да забиеме знаме и да оставиме белег“, ...

Трамп ѝ нареди на НАСА да ги врати луѓето на месечината

Канал 77 - 12.12.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ѝ нареди на НАСА да испрати повторно Американци на месечината – решение кое според него ќе подготви идно слетување на човекот и на Марс. „Овој пат нема само да забиеме знаме и да оставиме белег“, изјави Трамп во ...