TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Компири со сланина, кромид и морков

Gotvi.mk - 10.11.2017

Ароматични компири со кромид и моркови, со додаток на сланина. Послужете ги со кајмак и уживајте! Состојки: 1 кг компири 3 главици црвен кромид 2 моркови 1 лажичка црвена пипер 1 чешне лук рузмарин сол бибер малку масло чадена сланина Пекабеско 30 ...

Најдобрата пица на светот готова за 15 минути: Ваква нема ниту во една пицерија

Сител - 10.11.2017

Брз, вкусен, крцкав совршен оброк. Состојки: 20 грама квасец, 250-300 грама брашно, 50 милилитри масло, 1 кромид, 100 тврдо сирење, малку домат, 200 милилитри млеко, оригано, 200 грама сувомеснато по избор, кеќап или доматно пире.

Шпагети во сос од свежи шампињони и спанаќ

Мои рецепти - 10.11.2017

Во касерола на оган ставаме вода да се загрее. Од кога ќе почне да врие ги додаваме шпагетите и вариме да бидат ал денте сварени, Во друга касерола на оган ставаме масло, додаваме на листови сецкани шампињони.

Вегетаријански плескавици од зелка и блитва

Сè за храна - 10.11.2017

Направете промена на вашето денешно мени! Лесно и брзо пригответе вегетаријански плескавици од зелка и блитва. Обожаваме да дегутираме нови јадења, па така се роди идејата за овој рецепт. А ако немате блитва, слободно заменете ја со спанаќ.

Брзи лиснати корпи со пилешко и печурки

Gotvi.mk - 10.11.2017

Вкусно предјадење, мезе или вечера. Направете вкусни лиснати корпички со пилешко и со шампињони. Состојки: 1 пакување смрзнато лиснато тесто (500гр) 200 гр шампињони 300 гр пилешко месо 1 шолја павлака за готвење 1 шолја млеко 1 лажица брашно 1 ...

Рецепт на денот: Оригинални лазањи со сос од домати „Томатело“

Убавина и Здравје - 10.11.2017

Состојки: 1 главица кромид 2 чешниња лук морков 5 корени целер 5 лажици маслиново масло „Фила“ 30 мл суво бело вино 500 г мешано мелено месо 3 лажици пире од домати 700 г сос од домати „Томатело“ 150 г излупени домати 4 листа босилек индиско оревче ...

Домашен рецепт за вкусен хамбургер

Кајгана - 09.11.2017

Зошто да купувате нешто што можете да го направите дома? Овој брз рецепт за хамбургер не само што ќе го задоволи вашиот глад, туку и ќе ви ги награди сетилата за вкус. Најубавото во домашните рецепти е тоа што можете да бидете сигурни што точно има ...

БРЗ РУЧЕК: Вкусна мусака од кисела зелка

Gotvi.mk - 09.11.2017

Со малку труд ќе добиете превкусен ручек! Состојки: 3 главици кромид 1 главица кисела зелка 500 гр мелено месо 100 гр ориз 2 лажици маст 1 јајце 2 дл кисела павлака Пекабела 2 дл млеко 2 жолчки сол бибер Начин на подготовка: Кромидот ситно исечкајте ...

Најубавата пица на светот готова за 15 минути: Ваква нема ниту во една пицерија

Gotvi.mk - 09.11.2017

Брз, вкусен, крцкав, совршен оброк… Состојки: 20 гр квасец 250-300 гр брашно сол 50 мл масло 1 праз 100 гр тврдо сирење 100 гр кашкавал малку шери домати 200 мл млеко оригано 200 гр сувомеснато по избор кечап или доматно пире Начин на подготовка: ...

Домашен леб со лук и кашкавал

Попара - 09.11.2017

Состојки 1 лажичка сол 2 лажици маслиново масло 1 лажица мед 2 парчиња лук издробен 25 гр. путер 100 гр. кашкавал рендан 7 гр. квасец сув 500 гр. брашно мајчина душичка Упатство Во голем сад додадете го брашното, солта и квасецот.

Тава деликатес: Запечени тиквички

Gotvi.mk - 09.11.2017

Направете вкусен лесен ручек или прилог за некое јадење со тиквички. Состојки: 700-800 гр тиквички неколку лажици масло 1 лажиче сол малку бибер 250 мл неутрална павлака 100 гр рендан кашкавал малку брашно Подготовка: Тиквичките ги лупиме, ги сечеме ...

Рецепт на денот: Похован кромид со кашкавал

Пулс24 - 09.11.2017

Има ли подобра комбинација од похован кромид и ладно пиво? Секако дека нема. Уште ако во средината има растопен кашкавал… Сите вие кои се сложувате со горенаведеното продолжете да читате зошто во продолжение следи рецептот после кој ќе научите како ...

Пица готова за 15 минути - ваква нема ниту во една пицерија

Press24 - 10.11.2017

Брз, вкусен, крцкав совршен оброк. Состојки: 20 грама квасец, 250-300 грама брашно, 50 милилитри масло, 1 кромид, 100 тврдо сирење, малку домат, 200 милилитри млеко, оригано, 200 грама сувомеснато по избор, кеќап или доматно пире.

Повкусни се од кифлички: Бомбици од тесто

Gotvi.mk - 09.11.2017

Од бомбици никогаш доста, овој пат ви нудиме нешто вкусно, брзо и лесно, во солено издание. Состојки: 500 гр брашно тип 400 250 мл јогурт 20 гр квасец 1 јајце 1 лажица сол 1 лажица шеќер 50 мл масло За горе: 1 јајце 50 гр сусам Подготовка: Се ...

СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Подварок за почетници

Gotvi.mk - 08.11.2017

Подварокот е традиционално јадење кое може да се консумира неколку денови. Состојки: 1 главица кисела зелка суво месо сланина Пекабеско 1 главица кромид ловоров лист бибер маст Начин на подготовка: Исечкајте ја зелката, а сувото месо проварете го и ...

Подгответе вкусна пилешка паштета без ниту еден адитив

Мама365 - 08.11.2017

Општо познат е фактот дека индустриските преработки на месото, меѓу кои спаѓаат и паштетите, се најлошиот избор на храна за децата. Но доколку сепак сакате детето да го послужите со ваков вид намаз, тогаш подгответе ја сами паштетата во домашни ...