TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бегалците искористени за ширење страв и партиски препукувања

Deutsche Welle - 12.08.2017

Медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ објавија информации дека во Македонија трајно ќе бидат сместени голем број бегалци и мигранти во новоизградени станбени комплекси. Од Министерството за труд ги демантираат нивните тврдења.

Три пати повеќе бегалци пристигнале во Шпанија во однос на лани

Стандард - 12.08.2017

Од почетокот на годината во Шпанија пристигнале три пати повеќе мигранти отколку за истиот период минатата година, соопштија од Меѓународната организација за миграција (ИОМ). По море до Шпанија стигнале 8385 лица – по овој показател земјата може да ...

Бегалците искористени за ширење страв и партиски препукувања

Либертас - 12.08.2017

Медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ објавија информации дека во Македонија трајно ќе бидат сместени голем број бегалци и мигранти во новоизградени станбени комплекси. Од Министерството за труд ги демантираат нивните тврдења, пишува Дојче веле.

Нова јавна расправа за стратегијата за бегалци и за странци

МРТ - 11.08.2017

Во собраниската Комисија за труд и социјална политика, нова јавна расправа за стратегијата за бегалци и за странци. Власта и опозицијата со спротивставени ставови... На треба да се прифати нацрт стратегијата за интеграција на бегалци и на странци- ...

Меркел вети финансиска помош за борбата против шверцот со луѓе преку Средоземно Море

Република - 11.08.2017

­ Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска вети дека до крајот на годината ќе обезбеди финансиска помош од 50 милиони евра за борбата со шверцот на луѓе во Средоземно Море и факторите кои ги тераат мигрантите да заминуваат за Европа, пренесе ДПА.

Продолжи расправата за бегалците, без учество на претставник на Владата

Телевизија Нова - 11.08.2017

Локалните власти не се спремни финансиски да ги реализираат целите и проектите, предвидени во Националната стратегија и акцискиот план за странци и бегалци. Велат, приоритет треба да бидат граѓаните на општините, пред бегалците и странците.

Годинавa тројно зголемен бројот на илегални мигранти во Шпанија

+инфо - 11.08.2017

Доколку се продолжи со ваквото темпо, Шпанија многу брзо ќе ја надмине Грција, каде годинава се регистрирани 11.713 нови мигранти. Меѓународнаата организација за миграција (ИОМ) соопшти дека бројот на илегалните мигранти кои од почетокот на годинава ...

Најмалку шест жртви откако мигранти присилно биле фрлани во море

Радио МОФ - 11.08.2017

Најмалку шест лица загинале, а 13 се исчезнати откако преку 150 бегалци од криумчарите биле присилени да го напуштат бродот во близина на брегот на Јемен. Ова е втор ваков случај, на намерно удавени мигранти, во последните 24 часа, соопштила ...

Шверцери намерно фрлале мигранти во море – најмалку 56 удавени

Нова ТВ - 11.08.2017

Најмалку 56 од мигрантите се удавиле, додека многумина се водат како исчезнати, откако за време на патролата на плажата од Меѓународната организација за миграција (ИОМ) во провинцијата Шабва пет тела се пронајдени, а уште 50 лица се водат за ...

Еве што соопштија од СДСМ во врска населувањето на бегалци

Бизнис Вести - 11.08.2017

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири лажни вести за Нацрт – Стратегијата за бегалци со што предизвикува непотребна паника и вознемиреност помеѓу граѓаните.“, велат од СДСМ. „Граѓаните да бидат спокојни и да не подлегнуваат под манипулациите и пропагандата ...

ОН: криумчари турнале над 300 мигранти во море кај брегот на Јемен

Р.С.Европа - 11.08.2017

Шверцери со луѓе турнале од бродови во море во близина на брегот на Јемен над 300 мигранти. Станува збор за два случаја во изминативе два дена. Најмалку 56 од мигрантите се удавиле, додека многумина други се водат како исчезнати.

Во Европа пристигнале двојно помалку мигранти отколку минатата година

Макфакс - 10.08.2017

Од почетокот на годинава во Европа пристигнале вкупно 116.692 мигранти, соопшти Меѓунардоната организација за миграција. Од нив 85 проценти дошлле во Италија, а останатите во Грција, Кипар и Шпанија – пренесува АНСА.

Им ветуваат живот а всушност им го земаат !Шверцери намерно удавиле најмалку 55 мигранти

Локално - 11.08.2017

Најмалку 55 мигранти загинале, удавени намерно од шверцери, откако 180 бегалци беа принудени да скокнат од брод крај бреговите на Јемен, смета агенцијата на ОН за миграцијата, цитирана од ББЦ.

Меркел вети финансиска помош за борбата против шверцот со луѓе преку Средоземно Море

А1 On - 11.08.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска вети дека до крајот на годината ќе обезбеди финансиска помош од 50 милиони евра за борбата со шверцот на луѓе во Средоземно Море и факторите кои ги тераат мигрантите да заминуваат за Европа, пренесе ДПА.

Годинавa тројно зголемен бројот на илегални мигранти Шпанија

Телевизија Нова - 11.08.2017

Меѓународнаата организација за миграција (ИОМ) соопшти дека бројот на илегалните мигранти кои од почетокот на годинава влегле во Шпанија, е тројно поголем во споредба со истиот период во 2016 година.

ОН: Криумчари турнале над 300 мигранти во море кај брегот на Јемен

24 Вести - 11.08.2017

Шверцери со луѓе турнале од бродови во море во близина на брегот на Јемен над 300 мигранти. Станува збор за два случаја во изминативе два дена. Најмалку 56 од мигрантите се удавиле, додека многумина други се водат како исчезнати.

Меркел вети финансиска помош за борбата против шверцот со луѓе преку Средоземно Море

Алсат-М - 11.08.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска вети дека до крајот на годината ќе обезбеди финансиска помош од 50 милиони евра за борбата со шверцот на луѓе во Средоземно Море и факторите кои ги тераат мигрантите да заминуваат за Европа, пренесе ДПА.

Тројно зголемен бројот на мигранти во Шпанија

Телма - 11.08.2017

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) соопшти дека бројот на илегалните мигранти кои од почетокот на годинава влегле во Шпанија, е тројно поголем во споредба со истиот период во 2016 година.

Тројно зголемен бројот на илегални мигранти Шпанија

А1 On - 11.08.2017

Меѓународнаата организација за миграција (ИОМ) соопшти дека бројот на илегалните мигранти кои од почетокот на годинава влегле во Шпанија, е тројно поголем во споредба со истиот период во 2016 година.

Годинава тројно зголемен бројот на илегални мигранти Шпанија

Вечер - 11.08.2017

Медиумите во Шпанија деновиве објавија фотографија од една популарна плажа на југот од земјата во близината на Кадиз, снимена во моментот кога едно импровизирано бродче истоварува мигранти на вчудоневиденост на бројните капачи и туристи ...