TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Остра дебата на Комисијата за ребаланс на буџетот

Алсат-М - 17.07.2017

Остра дебата на собраниската Комисија за ребалансот на буџетот. Опозициската ВМРО – ДПМНЕ ја искритикува политиката на Владата дека ребалансот е само добро шминкање на државната каса, а Владата на Зоран Заев иако цело време барала да се почитуваат ...

Ребаланс: Драстично кратење на кампањите, патувањата, рекламирањето

Нова ТВ - 17.07.2017

Комисијата за фнансирање и буџет ја започна расправата за ребаланс на Буџетот за 2017. Како што рече министерот за финансии Драган Тевдовски во образложението, основната идеја е да се намалат непродуктивните трошоци и реализација на проекциите на ...

Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

Канал5 - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Буџет: Средствата за здравство и социјални проекти ќе растат

Нова ТВ - 17.07.2017

На 15 јули, со 92 гласа „за“, без воздржани и против, Собранието ја донесе завршната сметка на буџетот за 2016 година, што практично претставува еден вид попис на парите потрошени од буџетот предвиден за претходната година.

(ВИДЕО) Тевдовски: Старата власт оставила долг од 2,4 милијарди денари во областа на културата

Макфакс - 17.07.2017

Основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата Влада, рече министерот за финансии, Драган Тевдовски, на собраниската Комисија за финансирање и буџет на која се разгледува ...

ТЕВДОВСКИ ГО ОБРАЗЛОЖУВА РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ: Повеќе пари за поддршка на граѓаните наместо за службени патувања и ...

Фактор - 17.07.2017

Драстично кратење на кампањите, патувањата, рекламирањето а повеќе пари на сметка на граѓаните и фирми како што се минималната плата, решение за стечајците, поддршка за малите и средните претпријатија и земјоделците, укинување на радиодифузната ...

Ребалансот утре пред пратениците, се кратат 47 милиони евра и на приходната и на расходната страна

Алфа - 16.07.2017

Од утре ребалансот на буџетот влегува во собраниска процедура. Се очекува жестока дебата од пратениците за прекројувањето на државната каса кое предвидува ревидирање на приходите за 1,5% надолу, односно за 47 милиони евра.

Започна расправата за ребалансот на буџетот: Ќе се крати на кампањи, патувања, реклами

Таратур - 17.07.2017

Комисијата за фнансирање и буџет ја започна расправата за ребаланс на Буџетот за 2017. Како што рече министерот за финансии Драган Тевдовски во образложението, основната идеја е да се намалат непродуктивните трошоци и реализација на проекциите на ...

(ВИДЕО) Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

А1 On - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

ШТО ПРЕДВИДУВА РЕБАЛАНСОТ НА БУЏЕТОТ: Најголемо „кастрење“ ќе има во полицијата (ФОТО)

Телеграф - 15.07.2017

Иако според извештајот на Прибе СДСМ презеде обврска да го реализира истиот, а сега крати цели 60 милиони денари или 1 милион евра, предвидени токму за реформи во полицијата Најголемото кратење во ребалансот на буџетот е предвидено токму во ...

ВИДЕО: Интервју со министерот за финансии Драган Тевдовски во 24 анализа

Либертас - 21.02.2018

Државата ги менува правилата за делба на скоро една милијарда евра… Наместо цена – пресуден ќе биде квалитетот во јавните набавки… ММФ препорача, дали владата ќе прифати зголемување на старосната граница за пензионирање? Кога ќе почне дебата за раст ...

Тевдовски: Со ребалансот се кратат сите непродуктивни трошоци

Алфа - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Со Ребалансот најголемо „кастрење“ ќе има во полицијата

Курир - 15.07.2017

Иако според извештајот на Прибе СДСМ презеде обврска да го реализира истиот, а сега крати цели 60 милиони денари или 1 милион евра, предвидени токму за реформи во полицијата. Најголемото кратење во ребалансот на буџетот е предвидено токму во ...

(ВИДЕО) Интервју со министерот за финансии Драган Тевдовски во 24 анализа

Локално - 21.02.2018

Државата ги менува правилата за делба на скоро една милијарда евра… Наместо цена – пресуден ќе биде квалитетот во јавните набавки… ММФ препорача, дали владата ќе прифати зголемување на старосната граница за пензионирање? Кога ќе почне дебата за раст ...

Тевдовски: Се кратат патувањата и репрезентациите на функционерите, рекламирањето...

+инфо - 17.07.2017

Министерството за финансии до крајот на неделава ќе ги објави доспеаните, а неплатени обврски на претходната власт. Интегрално го објавуваме обраќањето на министерот за финансии, Драган Тевдовски, во врска со ребалансот на Буџетот на Комисијата за ...

Почна расправата по ребалансот на Буџетот во Комисијата за финансирање и буџет

Нетпрес - 17.07.2017

Растот на економијата со ребалансот е ревидиран на 2,2 проценти за годинава, а буџетскиот дефицит е проектиран на 2,9 проценти од БДП. Во Собранието на Република Македонија, во матичната Комисија за финансирање и буџет денеска почна расправата по ...

Тевдовски: Целта на ребалансот на буџетот е да се намалат непотребните трошоци

Мета - 17.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на денешната расправа за ребалансот на буџетот на Комисијата за финансирање и буџет, истакна дека основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на ...

Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

Локално - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Со ребалансот на буџетот треба да се намалат непотребните трошоци, тврди Тевдовски

Позитив.мк - 17.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на денешната расправа за ребалансот на буџетот на Комисијата за финансирање и буџет, истакна дека основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на ...

Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

Телевизија Нова - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Почна расправата по ребалансот на Буџетот во Комисијата за финансирање и буџет

Точка - 17.07.2017

Во Собранието на Република Македонија, во матичната Комисија за финансирање и буџет денеска почна расправата по предложениот Ребаланс на Буџетот за 2017 година. Пред членовите ребалансот го образложи министерот за финансии Драган Тевдовски кој рече ...

Тевдовски: Ребалансот на буџетот е да се намалат непотребните трошоци

Слободен Печат - 17.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, на денешната расправа за ребалансот на буџетот на Комисијата за финансирање и буџет, истакна дека основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на ...

Тевдовски: Претходната Влада оставила долг од 2,4 милијарди денари во областа на културата

Фокус - 17.07.2017

Основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата Влада, рече министерот за финансии, Драган Тевдовски, на собраниската Комисија за финансирање и буџет на која се разгледува ...

Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

Стандард - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

Сител - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Тевдовски: Во областа на културата има долг од 2,4 милијарди денари

Денар - 17.07.2017

Основнa цел на ребалансот e да ги намали непродуктивните трошоци и да обезбеди простор за реализација на политиките на новата Влада, рече министерот за финансии, Драган Тевдовски, на собраниската Комисија за финансирање и буџет на која се разгледува ...

Тевдовски: Скративме за патувања, репрезентации, економски промоции и рекламирања

МКД - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

ТВ21 - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...

Тевдовски: Со ребалансот сериозно кратење на сите непродуктивни трошоци

Вечер - 17.07.2017

Намалување на непродуктивните трошоци и обезбедување простор за реализација на политиките на новата Влада е целта на предложениот ребаланс на Буџетот за 2017 година за кој од денеска почна расправа во матичната собраниска Комисија за финансирање и ...