TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пјонгјанг ги осуди санкциите на ОН

Глас на Америка - 13.09.2017

Советот за безбедност едногласно усвои нови економски санкции против Северна Кореја, како одговор на нуклеарниот тест од 3-ти септември Северна Кореја издаде нова порака, како одговор на новите санкции наметнати од страна на Советот за безбедност на ...

Јужна Кореја тестираше нова ракета, речиси невидлива за радари (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2017

Јужна Кореја денес соопшти дека го извршила првото тестирање на новата крстосувачка ракета која треба да ја засили способноста за превентивен напад врз Северна Кореја доколку кризата ескалира.

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

Алсат-М - 13.09.2017

Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 милијарди долари, објави „Раша тудеј“. Телевизијата наведува дека не постојат официјални податоци за тоа колкава е точната вредност на ...

Нуклеарни вжештени глави...

Н.Македонија - 13.09.2017

Ким и Трамп се закануваат со војни и со целосно уништување, а и двајцата потајно сакаат да разговараат. Но Американецот треба да го поведе тангото, а Севернокореецот сигурно ќе се согласи да игра Последниот и најголем нуклеарен тест на Северна ...

Санкции и повици за дијалог со Северна Кореја...

Н.Македонија - 13.09.2017

Санкции и повици за дијалог со Северна Кореја Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации (ОН) усвои резолуција со која се заоструваат санкциите против Северна Кореја поради нејзините ракетни тестирања.

Северна Кореја дава 100 милиони фунти на Манчестер за да го купи Роналдо! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.09.2017

Последниве два дена низ светот се рашири веста дека врховниот водач на Северна Кореја, Ким Џонг Ун бил навивач на Манчестер јунајтед и, нормално, креативците на социјалните мрежи не чекаа за да направат свои продолженија од ова.

Северна Кореја го забрзува развојот на оружјето: „Злите санкции покажуваат дека сме на прав пат“

МКД - 13.09.2017

Северна Кореја порача денес дека ќе го забрза развојот на својата оружена програма како одговор на „злите санкции“ кои против земјата ги воведе Советот за безбедност на Обединетите нации по нејзиното последно и најголемо нуклеарна тестирање.

Јужна Кореја тестираше нова ракета

Макфакс - 13.09.2017

Јужна Кореја објави дека извела прво тестирање на нова крстосувачка ракета, која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад на Северна Кореја ако дојде до криза. Јужнокорејската војска изјавила дека испалила ракета „Таурус“ од ловец Ф-15, која ...

Експертите после големите анализирања потврдија: Нуклеарната бомба на Северна Кореја е 16 пати помоќна од бомбата што ...

Точка - 13.09.2017

Севернокорејското нуклеарно тестирање изведено на 3-ти септември ослободило сила од 250 килотони што е 16 пати повеќе од бомбата која што беше детонирана над Хирошима, соопштија американски експерти после долгите анализи.

Лежи на 200 видови руда, ова е нејзиното богатство

Денар - 13.09.2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви од повеќе од 200 минерални руди, чија вредност е проценета на околу 10.000 милијарди долари. Не постојат официјални податоци за тоа колку навистина вреди севернокорејското ...

Детектирана мала радијација по експлозијата во Северна Кореја

Локално - 13.09.2017

Јужна Кореја соопшти дека пронашла мала количина радиоактивен елемент во примероците воздух кои се собирани по најновата нуклеарна проба во Северна Кореја. Комисијата за нуклеарна сигурност соопшти дека откриениот изотоп зенон-133 поврзан е со ...

Вежбата на Јужна Кореја ја открила слабоста на Ким: Еве колку би им било потребно да го ликвидираат Големиот лидер

Точка - 13.09.2017

Јужнокорејските авиони извеле вежба со ракети воздух-земја со долг дострел, како дел од нивната воена стратегија позната како "Kill Chain". Тие користеле проектили "Таурус", способни да ги уништат нуклеарните бази на Северна Кореја за само 15 минути.

Северна Кореја им се закани на САД со „најболен удар“ поради санкциите од ОН

Макфакс - 13.09.2017

Северна Кореја им се закани на САД со задавање „најболен удар“ кој воопшто го имале, откако ОН наметнаа нови санкции на земјата. Претставникот на Пјонгјанг во УН го обвини Вашингтон дека одбрал „политичка, економска и воена конфронтација“.

Северна Кореја се отвора за туристи! Колку чини и што вклучува 15-дневна тура?

Факултети - 13.09.2017

( Фото: Thinkstock ) Северна Кореја им ги отвори вратите на руските туристи, издавајќи лиценца за првата туристичка агенција во Москва која ветува „целосно нурнување“ во националната култура и „посигурен престој од вечерна прошетка во Лондон“.

Трамп со нова закана до Северна Кореја: Санкциите на Советот за безбедност не се ништо со тоа што ќе мора да се ...

Точка - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции кои што против Северна Кореја деновиве ги усвои Советот за безбедност при Обединетите нации, се само „мал чекор“ кој не е ништо во споредба „со тоа што ќе мора да се случи“.

Амбасадорот на Ким шокирал со изјавата за новите санкции: Ако ова продолжи, Америка ја чека сигурна смрт

Точка - 13.09.2017

Пјонгјанг е подготвен со сите расположливи средства да одговори на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, за новиот пакет санкции за Северна Кореја, рекол амбасадорот на таа земја во Русија, Ким Хен Чун.

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

Локално - 13.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна Кореја неделава, се само мал чекор и „не се ништо во споредба со она што ќе се случи“. – Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и ...

Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10.000 милијарди долари

Алфа - 13.09.2017

Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 милијарди долари, објави „Раша тудеј“. Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10.000 ...

Јужна Кореја тестираше нова ракета

Кајгана - 13.09.2017

Јужна Кореја објави дека извела прво тестирање на нова крстосувачка ракета, која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад на Северна Кореја ако дојде до криза. Јужнокорејската војска изјавила дека испалила ракета „Таурус“ од ловец Ф-15, која ...

КИМ ИМА КЕЦ ВО РАКАВОТ: Северна Кореја лежи на богатство од 10 билиони долари!

Фактор - 13.09.2017

Северна Кореја можеби нема докажани резерви на нафта, но лежи на резерви повеќе од 200 минерални руди, чија вредност е проценета на до 10 000 милијарди долари (10 билиони долари). Не постојат официјални податоци за тоа колку навистина вреди ...

Реакции по најновите санкции врз Северна Кореја

Глас на Америка - 12.09.2017

Реакциите во Азија по најновите санкции наметнати врз Северна Кореја се позитивни, но многумина се` уште се скептични во однос на тоа дали тие ќе имаат значително влијание. Ако целосно се спроведат, новите санкции значително ќе го намалат пристапот ...

Трамп за санкциите кон Северна Кореја: Тие не се ништо во споредба со тоа што ќе се случи

МКД - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп оцени дека санкциите, кои Советот за безбедност на Обединетите нации ѝ ги наметна на Северна Кореја, „се само мал чекор“ во правилната насока. „Мислам дека тоа е само мал чекор, ништо големо“, кажа тој за време ...

ОН со омекнати санкции кон режимот на Северна Кореја

Телма - 12.09.2017

Советот за безбедност едногласно одлучи да воведе нови санкции за Северна Кореја. Според зборовите на американската амбасадорка во ОН, Ники Хаjли, стаува збор за најстроги санкции до сега.

Северна Кореја се закани на САД со „најболниот удар досега“

Кајгана - 13.09.2017

Северна Кореја се закани на САД со задавање „најболен удар“ кој воопшто го имале, откако ОН наметнаа нови санкции на земјата. Претставникот на Пјонгјанг во OН го обвини Вашингтон дека одбрал „политичка, економска и воена конфронтација“.

Трамп: Новите санкции против Северна Кореја се само мал чекор

Макфакс - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции против Северна Кореја што Советот за безбедност ги одобри се само мал чекор. Како што рекол, тој чекор не е ништо во споредба со тоа што на крајот мора да се случи.

ОН: Поостри санкции кон Пјонгјанг

Глас на Америка - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно усвои нови економски санкции против Северна Кореја, како одговор на нуклеарниот тест кој беше извршен на 3-ти септември. Со одредбите од резолуцијата драстично ќе се намали способноста на Северна ...

Трамп: Новите санкции кон Северна Кореја не се ништо во споредба со она што ќе се случи

+инфо - 13.09.2017

- Ние сметаме дека санкциите се само уште еден многу мал чекор и не се кој знае што, нагласи Трамп пред средбата со малезиски премиер Наџиб Разак. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека новите санкции што ОН и ги воведоа кон Северна ...

Пјонгјанг ја отфрли резолуцијата и повторно им се закани на САД

Нова ТВ - 12.09.2017

Северна Кореја ја отфрли најновата резолуција на Советот за безбедност на ОН со која се воведуваат поостри санкции и ја повтори заканата кон САД дека наскоро ќе се соочат со „најголемата болка“ што ја доживеале.

Северна Кореја: Ќе им причиниме најголемо страдање на САД досега

iPortal - 12.09.2017

Северна Кореја предупреди дека ќе им нанесе „најголемо страдање“ на САД доколку Вашингтон продолжи да се залага за поостри санкции од ОН по шестата нуклеарна проба на Пјонгјанг. Во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи ...

Шредер: Јужна Кореја треба да ја остави отворена вратата за преговори со Северна Кореја

Стандард - 12.09.2017

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер ја советува Јужна Кореја да продолжи со напорите за привлекување на Северна Кореја на преговарачката маса, за да биде решена нуклеарната криза на Корејскиот полуостров по мирен пат, пренесе ...

Трамп: Ако има воена акција, тоа ќе биде тажен ден за Северна Кореја

iPortal - 12.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека би сакал да избегне воена акција како решение за нуклеарните закани на Северна Кореја. Тој нагласи дека претходните дипломатски обиди не успеале да го спречат Пјонгјанг во развојот на ракети.

СВЕТОТ КОНЕЧНО ЈА ВИДЕ: Ова е сопругата на Ким Јонг Ун

iPortal - 12.09.2017

Сопругата на севернокорејскиот претседател, Ким Јонг-ун, 27-годишната Ри Сол-џу појавувајки се на прослава во Пјонгјанг, организирана по повод неодамнешното тестирање на хидрогенска бомба, ја изненади јавноста.

Северна Кореја не попушта, упати нови закани

Кајгана - 12.09.2017

Северна Кореја ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност според која се воведуваат остри санкции и повторија дека САД наскоро ќе се соочи со „најголемата болка“ која некогаш ја доживеале.

За Северна Кореја ни рекоа дека луѓето се гладни, дека јадат трева, но...

Вечер - 12.09.2017

Си ги живеат своите животи во системот на вредности во којшто живеат. Тоа е нивното секојдневие, па не се чувствува некаква проблематичност. Изгледаат како повеќето Азијци, си имаат своја цел, а децата се насмеани Единаесет Срби кои како туристи кои ...

Западот ги заострува санкциите кон Северна Кореја, Пјонгјанг краде биткоини за ги спречи последиците

Курир - 12.09.2017

Северна Кореја е осомничена дека преку сајбер напади врши кражби на биткоини за да дојде до финансиски средства. Северна Кореја на тој начин се обидува да ги спречи негативните последици од заострените меѓународни санкции против Пјонгјанг, велат ...

Советот за безбедност со резолуција која не ѝ нанесува вистинска болка на Северна Кореја

Deutsche Welle - 12.09.2017

САД сакаа сосема да ѝ ја затворат славината за нафта на Северна Кореја. Но, по преговорите со Русија и Кина, комплетното ембарго засега е тргнато од маса. САД предложија нафтено ембарго, а изгласани беа само ограничувања во трговијата со сурова ...

Поостри санкции врз Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ги зголеми санкциите против Северна Кореја во врска со шестиот и најмоќен нуклеарен тест што го изврши таа земја на 3-ти септември. Сега на Пјонгјанг му се наметнати забрана за текстилниот извоз ...

ОН: Поостри санкции за Северна Кореја

МРТ - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во Обединетите нации, Ники Хејли, изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „сѐ уште не ја преминал точката од која нема враќање назад“.

Советот за безбедност на ОН едногласно одобри нови санкции против Северна Кореја (ВИДЕО)

МКД - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја усвои резолуцијата за нови санкции за Северна Кореја поради нејзиното шесто и насјилно нуклеарно тестирање, која е ублажена верзија на првичната американска предлог-резолуција.

СБ на ОН со дополнителни санкции врз Северна Кореја

Р.С.Европа - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации гласаше за воведување дополнителни санкции врз Северна Кореја по шестата и најмоќна нукеларна проба што ја изведе таа земја во почетокот на месецов.

Хејли: САД не сакаат војна со Северна Кореја

Сител - 12.09.2017

Постојаната претставничка на САД во ОН, Ники Хејли изјави дека нејзината земја не сака војна со Северна Кореја, нагласувајќи дека Пјонгјанг „се уште не ја преминал онаа точка, од која нема враќање назад“.

Усвоена новата резолуција за Северна Кореја

Макфакс - 12.09.2017

Советот за безбедност на Обединетите нации (СБОН) едногласно ја усвои резолуцијата за новите санкции кон Северна Кореја поради шесттиот нуклеарен тест кој го изврши оваа земја. Сепак, СБ на ОН ја усвои пблагата верзија на првичниот американски ...

Шалке го има Хитлер, Арсенал Осама Бин Ладен, а Манчестер Јунајтед го има – Ким Џонг Ун!

Спортклуб - 11.09.2017

Најголемите европски клубови носат таков епитет поради големата навивачка база која ја имаат зад себе. Но, клубовите не можат да го избегнат и негативниот публицитет поради озогласените познати лица, најчесто диктатори, кои ги поддржуваат.

Диктаторот Ким Јонг-Ун е страствен навивач на еден англиски гигант (ФОТО)

Sport 1 - 12.09.2017

Првиот човек на Северна Кореја, Ким Јонг-Ун е голем љубител на фудбалот, но посебно при срце му е еден премиерлигаш за кого навива уште од студентските денови. Англиските медиуми открија дека диктаторот навива за Манчестер јунајтед и ретко пропушта ...

Погледнете како Тито бил пречекан во Северна Кореја пред 40 години

Турлитава - 12.09.2017

Поради нуклеарното оружје на Северна Кореја овие денови оваа држава е постојано во центарот на вниманието. Од денешна перспектива, покрај конфронтанцијата со скоро целиот свет, интересно изгледаат снимки кои настанале пред 40 години.

Фрлајте Ајфони наместо бомби

Телевизија Нова - 12.09.2017

Поранешниот американски маринец Јоко Вилинк даде интересен предлог за решение на кризата со Северна Кореја. Идејата не вклучува никаква посебна стратегија, специјални операции или напади, но експерти сметаат дека таа би била извонредно ефективна.

Перу го прогласи амбасадорот на Северна Кореја за персона нон грата

Локално - 12.09.2017

Владата на Перу го прогласи амбасадорот на Северна Кореја во Лима за персона нон грата и го повика да ја напушти земјата во следните пет дена, пренесе РИА Новости. Пред неколку дена и Мексико објави дека донела одлука амбасадорот на Северна Кореја ...

Северна Кореја доби нови поостри санкции од Советот за безбедност

еМагазин - 12.09.2017

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која ќе бидат заострени санкциите против Северна Кореја поради нејзините ракетни тестирања. Како што објави Би-Би-Си, Русија и Кина, исто така, го поддржаа документот за воведување нови санкции против ...

РТ: Рудното богатство на Северна Кореја вреди 10 трилиони долари

А1 On - 13.09.2017

Северна Кореја лежи на резерви од над 200 минерални руди, чија вредност е проценета на повеќе од 10 трилиони долари, објави „РТ“. Телевизијата наведува дека не постојат официјални податоци за тоа колкава е точната вредност на севернокорејското рудно ...

Сеул тестираше нова ракета - радарите не можат да ја откријат

24 Вести - 13.09.2017

Јужна Кореја објави дека го извела првиот тест на нова крстосувачка ракета која ќе ја зголеми можноста за превентивен напад од Северна Кореја ако дојде до криза. Јужнокорејската војска наведе дека ја исфрлила ракетата „Таурус“ од ловецот Ф-15, која ...