TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европската комисија со позитивни проценки за развој на македонската економија

Банкарство.мк - 11.11.2017

Се очекува зајакнување на економската активност по стабилизирањето на политичката криза од која беше зафатена Република Македонија и која резултираше со намалени економски движења и инвестиции во првото полугодие.

Узунов ги призна лошите економски политики: Растот на БДП ќе биде под 1%

Курир - 10.11.2017

Тој потенцираше дека не смета дека Македонија ќе влезе во рецесија, но истакна дека нема да има никакво позитивно придвижување на економијата. -Јас не мислам дека Македонија ќе влезе во рецесија со тоа што нема да влезе ни во никаква експанзија, ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Алсат-М - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕК: Македонија со раст од 1,7% годинава, во 2018-та 2,7%

МРТ - 10.11.2017

Следната година растот треба да достигне 2,7 насто, а и да се намалува стапката на невработеност на 21,4 насто, предвидуваат европските статистичари. Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека земјава годинава ќе ја ...

ЕК проектира оваа година да заврши со раст на БДП од 1,7%

Бизнис Инфо - 10.11.2017

Фото: Pixabay Во есенскиот извештај Европската комисија предвидува Македонија оваа година да ја заврши со економски раст од 1,7%. За следната 2018 година, ЕК предвидува раст од 2,7%, додека за 2019 година проекциите покажуваат пораст на БДП за 3,2%.

Европската комисија за годинава предвидува раст на Македонија од 1,7 отсто, догодина 2,7

Денар - 10.11.2017

Во најновиот извештај Европската комисија годинава предвидува економски раст на Македонија од 1,7 отсто. Европската комисија за наредната година прогнозира раст на македонскиот БДП од 2,7 отсто, а во 2019 година од 3,2 отсто.

ЕУ ја зголеми прогнозата за раст во еврозоната

Макфакс - 09.11.2017

Европската Унија ја зголеми прогнозата за раст во еврозоната. Според најновите проекции, растот во 19. земји членки од еврозоната ќе изнесува 2,2 проценти до крајот на годината. Ова е најбрзо темпо на раст, регистрирано во последната ...

ЕУ ја подигна проекцијата за економскиот раст на еврозоната на највисоко ниво

Мета - 09.11.2017

Европската Унија денеска ја зголеми проекцијата за економскиот раст на еврозоната за 2017 година на највисоко ниво во последните 10 години. Европската комисија соопшти дека очекува економскиот раст годинава да биде 2,2 отсто, што е највисок од 2007 ...

Германија ја зголеми проценката за раст на економијата

+инфо - 09.11.2017

Најголемата европска економија оваа година би требало да порасне за два проценти и за 2,2 отсто во следната година. Германскиот Совет за економски експерти значително ја подигна проценката на раст на германската економија за 2017 и 2018 година, но ...

ЕК: Каталонската криза ќе влијае на шпанскиот економски раст

Локално - 09.11.2017

Кризата во Каталонија може да го стави во ризик економскиот раст на Шпанија, според новата прогноза на Европската комисија. Во најновата есенска прогноза на ЕК шпанскиот БДП треба да порасне за 3,1 отсто во 2017 година (за кој претходно се ...

Узунов ги призна лошите економски политики: Растот на БДП ќе биде под 1 отсто

Нетпрес - 10.11.2017

Бруто домашниот производ на Македонија за 2017-та ќе биде под 1 %, изјави советникот во владата Узунов во емисијата КликПлус. Тој потенцираше дека не смета дека Македонија ќе влезе во рецесија, но истакна дека нема да има никакво позитивно ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Сител - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕУ ја зголеми прогнозата за раст во еврозоната

Вечер - 09.11.2017

Европската Унија ја зголеми прогнозата за раст во еврозоната. Според најновите проекции, растот во 19. земји членки од еврозоната ќе изнесува 2,2 проценти до крајот на годината. Ова е најбрзо темпо на раст, регистрирано во последната деценија.

ЕУ ја подигна проекцијата за економскиот раст на еврозоната на највисоко ниво

Локално - 09.11.2017

Европската Унија денеска ја зголеми проекцијата за економскиот раст на еврозоната за 2017 година на највисоко ниво во последните 10 години. Европската комисија соопшти дека очекува економскиот раст годинава да биде 2,2 отсто, што е највисок од 2007 ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

А1 On - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕУ ја зголеми прогнозата за раст во еврозоната

Денар - 09.11.2017

Европската Унија ја зголеми прогнозата за раст во еврозоната. Според најновите проекции, растот во 19. земји членки од еврозоната ќе изнесува 2,2 проценти до крајот на годината. Ова е најбрзо темпо на раст, регистрирано во последната ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Локално - 10.11.2017

– Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

Европската комисија предвидува дека Македонија ќе ја заврши годината со економски раст од 1,7 отсто

Newsroom - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Орбис - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕК: Македонската економија годинава ќе ја заврши со раст од 1,7 отсто

+инфо - 10.11.2017

Европската комисија прогнозира раст на македонскиот БДП од 2,7 во 2016 година, а во 2019 година од 3,2 отсто. Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто.

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Канал5 - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

Европската комисија за годинава предвидува раст на Македонија од 1,7 отсто, догодина 2,7

Точка - 10.11.2017

Во најновиот извештај Европската комисија годинава предвидува економски раст на Македонија од 1,7 отсто. Европската комисија за наредната година прогнозира раст на македонскиот БДП од 2,7 отсто, а во 2019 година од 3,2 отсто.

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Нова ТВ - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Кумановски м. - 10.11.2017

loading... Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Слободен Печат - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕК: Економскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Стандард - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7...

Н.Македонија - 10.11.2017

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7 Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто.

ЕК: Економскиот раст на Македонија годинава 1,7, следната 2,7 отсто

ТВ21 - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕК: Економскиот раст на Македонија годинава 1,7, следната 2,7 отсто

Канал 77 - 10.11.2017

Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто – предвидува Европската комисија во најновиот есенски економски извештај. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

(ФОТО): Сериозна атмосфера на последната владина седница, единствен со насмевка вицепремиерот Анѓушев

еМагазин - 06.12.2017

Повеќето министри од Владата на вчерашната седница беа сериозни со исклучок на вицепремиерот Кочо Анѓушев кој со насмевка разговараше со своите колеги. Инаку, Владата на Република Македонија на вчерашната 41 седница го разгледа и утврди и предлог – ...

Колкав раст и предвидува ЕК на Македонија за догодина?

Фактор - 10.11.2017

Раст на македонскиот БДП од 2,7 во 2018 и 3,2 во 2019 година. Ова е последниот проектиран раст за македонската економија од страна на Европската комисија. Оваа година пак Македонија, според ЕК ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто.

Европската комисија поголем оптимист за економскиот раст од македонските институции

Р.С.Европа - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...

ЕК: Екомскиот раст на Македонија годинава 1,7 отсто, догодина 2,7

Шеталиште - 10.11.2017

Европската комисија во најновиот есенски економски извештај предвидува дека Македонија годинава ќе ја заврши со економски раст од 1,7 отсто. Во извештајот се вели дека економските движења и инвестициите во првото полугодие се намалиле поради ...