TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Пелистер владее со Пелагонија, Демири го спаси Шкупи од пораз… (ФОТО)

Екипа - 13.08.2017

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО… ПРВА ЛИГА, 1. КОЛО Скопје: ШКУПИ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ (1-1) Демири 89′ – Дориев 77′ Прилеп: ПОБЕДА – ПЕЛИСТЕР (1-2) Маневски 51′(п) – Трифуновски 24′, Лукас 70′ Кратово: СИЛЕКС – СКОПЈЕ (1-0) Маркос Жуниор 10′ ВЧЕРА Тетово : ...

Битка за Пелагонија, на Победа тешко и оди со Пелистер

SportMedia - 13.08.2017

Победа и Пелистер ќе бијат нова битка за фудбалски владетел на Пелагонија, денеска на стадионот во Могила од 17 часот, а прилепчани иако се домаќини ја немаат фаворитската улога, бидејќи во последно време тешко им оди против битолчани.

Победа со пет, а Пелистер со тројца битолчани ќе го започнат пелагониското дерби

Gol.mk - 13.08.2017

Ждрепката посака уште во првото коло на новата сезона на ПМФЛ да гледам дерби меч помеѓу пелагониските ривали, Пелистер и Победа. Дербито кое ќе започне за нешто помалку од половина час ќе се одигра на стадионот во Могила, а интересен е податокот ...

Силекс амбициозно во новата сезона: На први три бода против Скопје!

Екипа - 13.08.2017

Под водство на еден од најдобрите македонски стратези, Жикица Тасевски, фудбалерите на Силекс амбициозно ја очекуваат и новата сезона во домашната прва лига. Кратовци не кријат дека желба сезонава ќе биде место на европската сцена, и покрај тоа што ...

На Чаир ќе има ‘прволигашко крштевање’ за Академија Пандев!

Екипа - 13.08.2017

Академија Пандев своето прволигашко „крштевање“ денеска од 17 часот на стартот од новата сезона во Првата македонска фудбалска лига ќе го има на стадионот Чаир против екипата на Шкупи. Амбициозниот проект на нашиот најдобар фудбалер, Горан Пандев, ...

Пелагониско дерби на Могила: Победа и Пелистер ќе докажуваат дека се квлитет за Европа

Sport 1 - 13.08.2017

Седум дербија одиграа пелагониските ривали Победа и Пелистер во последните две години, откко прилепскиот тим се врати на македонската фудбалска мапа и ниту еднаш не ремизирале без голови, па денеска (17 часот) во воведното коло од прволигашката ...

Пелагониското дерби во фокусот: На „Могила“ кога се нема друг стадион!

Екипа - 13.08.2017

По постојаното одолговлекување на работите околу реконструкцијата на градскиот стадион „Гоце Делчев“ во Прилеп, фудбалерите на Победа и оваа сезона ќе бидат принудени да играат на ‘импровизираниот“ стадион „Могила“ во Прилеп на кој и минатата сезона ...

Прва МФЛ: Вардар падна во Тетово, денеска уште три средби

Сител - 13.08.2017

Фудбалерите на Шкендија на стартот од новата сезона го совладаа Вардар со 2-0 во Тетово и потврдија дека се во одлична форма. На вториот дуел одигран на Филип Втори Работнички и Ренова одиграа без голови.

Ќатип Османи: Заслуживме и поубедлив триумф против Вардар

Екипа - 12.08.2017

Шкендија го совлада Вардар со 2-0 во дербито што го означи и стартот на новата сезона во Првата лига. На Градскиот стадион во Тетово, фудбалерите на Шкендија доминираа на теренот, создадоа многу повеќе шанси и постигнаа два гола преку Алими и Жуниор.

Импресивно: Шкендија ја објави бројката гледачи за дербито со Вардар

24Фудбал - 12.08.2017

Вицепрвакот со победа ја почна новата сезона во Првата македонска фудбалска лига, и тоа против директниот ривал за титулата. Шкендија со 2-0 беше подобра од бранителот на титулата во нашиот шампионат, уште во воведното коло од Првата Лига на ...

Шкендија го победи Вардар на стартот од новата сезона во ПМФЛ

Алсат-М - 12.08.2017

Со два натпревраи одиграни попладнево стартуваше новата сезона во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). На самиот старт се одигра и дербито, во кое вицепрвакот Шкеднија со 2-0 го победи шампионот Вардар, во натпреварот кој се играше во Тетово.

Османи: Вардар се закани само еднаш, тоа е потврда на нашата доминација!

Gol.mk - 12.08.2017

Стратегот на Шкендија, Ќатип Османи е презадоволен од изданието на неговиот тим во триумфот од 2-0 (0-0) против актуелниот првак Вардар. Новиот тренер на тетовчани тргна со победа во ПМФЛ, а по средбата изјави дека Шкендија доминирала и заслужено ги ...

Круната на „вардарци“ се ’затресе’ во Тетово

Екипа - 12.08.2017

Шкендија го совлада актуелниот првак Вардар со 2-0 во првото големо дерби што се одигра денеска во Тетово, на самиот старт од новата сезона во Првата лига. Вицепрвакот сосема заслужено стигна до трите бода и ја ’раздрма’ круната на „вардарци“ уште ...

Влезница за утрешното Пелагониско дерби 100 денари

Маркукуле - 12.08.2017

ФК Победа апелира до љубителите на фудбалот поради ограничениот капацитет на стадионот на Могила за утрешниот натпревар од 1-то коло со Пелистер (почеток 17 часот) малку порано да дојдат на стадион и да набават влезница која ќе чини 100 денари.

Шкендија го надигра Вардар, Работнички и Ренова ги поделија бодовите

СуперСпорт - 12.08.2017

Екипата на Шкендија покажа сила на натпреварот кој во Тетово ко одигра против актуелниот шампион на Македонија, Вардар во првото коло од домашниот шампионат. Избраниците на Ќатип Османи ја контролираа играта во текот на целиот натпревар и беа ...

Шкендија подобра од Вардар во дербито од првото коло

Шеталиште - 12.08.2017

Стартуваше новата сезона во ПМФЛ, а ждребката сакаше токму во првото коло да се сретнат и најголемите кандидати за титулата Шкендија и Вардар. Овие две екипи веќе наредната недела ги очекува настап во плеј-офот нза пласман во Лига Европа па затоа го ...

Вардар на колена во Тетово: Шкендија му одржа лекција на актуелниот шампион!

ТВ21 - 12.08.2017

Вардар доживеа пораз од 0-2 на денешното гостување кај тетовска Шкендија. Со оглед на прикажаната игра на теренот, тимот на Ќатип Османи сосема заслужено дојде до триумф на стартот на првенството.

Еврогол на Алими, Шкендија со 2-0 го доби дербито со Вардар

МКД - 12.08.2017

Дербито на стартот од новата сезона во ПМФЛ и припадна на Шкендија, клубот од Тетово пред своите фанови со 2-0 славеше над Вардар Започна новата сезона од најсилното првенство на Македонија, во дуелот на двата претенденти за титулата, Шкендија со ...

Шкендија го реши Вардар, Работнички и Ренова одиграа без голови (ВИДЕО)

24Фудбал - 12.08.2017

Комплетирани се двата натпревари кои беа предвидени за денеска во рамките на воведното коло од Првата македонска фудбалска лига. Шкендија триумфираше во големото дерби против Вардар на домашен терен уште на стартот од новата сезона од прволигашкиот ...

ВИДЕО: Хасани асистираше, Алими и Жуниор мајсторски погодуваа…

Екипа - 12.08.2017

Шкендија сосема заслужено стигна до триумф од 2-0 против Вардар во дерби натпреварот од 1. коло во новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. Тетовци долго не можеа да го „скршат“ отпорот на Вардар, за да тоа му успее во 61.

ВИДЕО: Вардар поразен во Тетово – Шкендија ликува во новата сезона

Sport M - 12.08.2017

Со Шкендија – Вардар и Работнички – Ренова попладнево во 17 часот започна новата сезона од Првата Македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Шампионот Вардар лошо ја започна новата сезона, а Шкендија пак се радуваше два пати на домашен терен.

Заслужен триумф на Шкендија: Вардар непрепознатлив во Тетово

Sport 1 - 12.08.2017

Тетовска Шкендија го доби првиот чин од шампионската „војна“ со првакот Вардар попладнево, откако славеше со 2-0 на отварањето на новата прволигашка сезона во дербито, кое се одигра во Тетово.

ВИДЕО: Шампионот потона во Тетово, Шкендија со триумф ја отвори новата сезона!

Gol.mk - 12.08.2017

Македонскиот првак Вардар лошо ја отвори новата сезона во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако во супердербито против Шкендија во Тетово загуби со 0-2 (0-0). „Црвено-црните“ имаа голем проблем во создавањето на шанси, а Шкендија на Ќатип ...

Хасани: Ја стартувавме сезоната според планот, со победа над Вардар!

Gol.mk - 12.08.2017

Шкендија како домаќин со 2-0 (0-0) го совлада Вардар во рамки на првото коло од Првата лига, а капитенот Ферхан Хасани е задоволен од прикажаната игра на тимот и големата победа над ривалот за титула.

Работнички и Ренова ремизираа на стартот од ПМФЛ

Sport M - 12.08.2017

Новата сезона на Првата Македонска фудбалска лига (ПМФЛ) Работнички и Ренова ја започнаа со реми. Натреварот се играше на стадионот во Ѓорче Петров, а на клупата на Ренова по подолг период седна Влатко Костов, а кај Работнички Виктор Треневски.

Вардар одигра најслабо кога требаше да биде најсилен - упати само еден шут во гол!

Gol.mk - 12.08.2017

Македонскиот фудбалски првак Вардар доживеа пораз на гостувањето кај тетовска Шкендија на стартот на новата сезона и кога требаше да биде најсилен и да покаже зошто е шампион - потона во очај.

Фудбалска лекција за шампионот, Шкендија го декласира Вардар (2:0)

SportMedia - 12.08.2017

Шкендија го доби првото големо дерби во новата сезона против Вардар и тоа неочекувано лесно со 2:0, но и со супериорна игра и со многу шанси да му нанесе катастрофа на актуелниот првак. Тетовци беа многу подобри, порасположени за игра и заслужено ...

Шкендија стартуваше со победа над шампионот Вардар

Дерби - 12.08.2017

Шкендија го доби дербито против Вардар од првото коло на Првата македонска фудбалска лига, додека Работнички и Ренова на својата премиера одиграа без голови. Тетовските „црвено-црни“ го скршија отпорот на гостите од Скопје во второто полувреме во ...

Алими упати бомба која Гачевски немаше шанси да ја одбрани, Жуниор го дуплираше водството на Шкендија (ВИДЕО)

24Фудбал - 12.08.2017

Со головите на Алими и Жуниор Шкендија води со 2-0 против Вардар. Големото дерби помеѓу вицепрвакот Шкендија и актуелниот бранител на титулата во нашиот домашен шампионат Вардар, го одбележуваат воведното коло од Првата Македонска Фудбалска Лига.

ВИДЕО: Алими ја „собра пајажината“ од голот на Гачевски – „Проектил“ од 25 метри!

Екипа - 12.08.2017

Шкендија сосема заслужено има водство од 2-0 против Вардар по 70 минути игра во дерби натпреварот од 1. коло во новата сезона во Првата македонска фудбалска лига. Тетовци долго не можеа да го „скршат“ отпорот на Вардар, за да тоа му успее во 61.

Шкендија славеше во дербито со Вардар (Видео)

Слободен Печат - 12.08.2017

Македонскиот првак Вардар со пораз ја почна сезоната во Првата лига, бидејќи во дерби натпреварот загуби со 2-0 од Шкендија во Тетово. Тимот на Ќатип Османи одигра агресивно и офанзивно уште од стартот на мечот, а головите беа постигнати во второто ...

ВИДЕО: Проектил на Алими, гол на Жуниор - Вардар матиран за само пет минути во Тетово!

Gol.mk - 12.08.2017

По еден час иницијатива, Шкендија поведе против Вардар во супер-дербито од првото коло на ПМФЛ со 1-0. Имено, кога се наѕираше водството на вицешампионот, фудбалерот за врска Арменд Алими со фантастичен удар од 20-22 метри ја „искина мрежата“ од ...

Момент кој предизвика тензии: Ибраими глумеше пенал, па доби картон… (ВИДЕО)

Екипа - 12.08.2017

Шкендија беше далеку подобар противник од Вардар во првиот дел од дерби пресметката на стартот од новата сезона. Но, сепак не успеа да стигне до посакуваниот погодок и покрај шансите на Хасани, Радески, Жуниор, Ибраими… Еден момент предизвика тензии ...

ВИДЕО: За 5 минути два гола, Алими па Жуниор – Шкендија со двојно водство

Sport M - 12.08.2017

Шкендија за само 5 минути успеа да постигна два гола. Во 61 минута гол постигна Арменд Алими, а пет минути подоцна Стенио Жуниор повторно ја затресе мрежата на Вардар. Шкендија во моментов е со двојно водство! Погледнете го голот и атмосферата во ...

ВИДЕО: Гачевски со три перфектни одбрани го чува Вардар во жешкото Тетово

Gol.mk - 12.08.2017

Македонскиот првак Вардар одигра анемично полувреме без голови во Тетово против Шкендија (0-0), а голема заслуга за тоа има голманот Филип Гачевски, кој брани фантастично и ги чува „црвено-црните“ без примен гол.

ВИДЕО: Шкендија води – еврогол на Алими

Sport M - 12.08.2017

Шкендија води 1-0 со голот на Арменд Алими во 61. минута. Погледнете го голот и атмосферата во ...

ВИДЕО: Ибраими бара пенал против Вардар – судијата вели симулација

Sport M - 12.08.2017

Бесар Ибраими бараше пенал против Вардар во 26. минута, но судијата Мечкаровски вели дека има симулација и само го запиша во ...

ВИДЕО: Дуел Грнчаров-Ибраими, Шкендија бара пенал, за Мечкаровски само симулација

Gol.mk - 12.08.2017

На половина од првиот дел во Тетово, Гачевски и Захов се главни виновници што нема голови во големото дерби меѓу Шкендија и Вардар. Во 23. минута домашните навивачи бараа најстрога казна по дуелот на Грнчаров и Ибраими, но судијата Мечкаровски, кој ...

Прекин во Тетово на дербито Шкендија-Вардар

Спортклуб - 12.08.2017

На почетокот од дербито на 1.коло во домашната ПМФЛ меѓу Шкеднија и Вардар имаше мал прекин поради домашните навивачи. Балистите на теренот фрлија хартиени ленти, а потоа простреа голем транспарент.

ФОТО: Прекин на дербито Шкендија – Вардар

Sport M - 12.08.2017

Големото дерби со кое денеска започнува ПМФЛ започна во Тетово. Неколку минути по самиот почеток натпреварот беше прекинат поради навивачите на Шкендија кои изтакнаа голем транспарент на кој Шкендија беше претставена како насилник, а од страните беа ...

Денеска три средби во ПМФЛ

Sport M - 13.08.2017

Фудбалерите на Шкендија на стартот од новата сезона го совладаа Вардар со 2-0 во Тетово и потврдија дека се во одлична форма. На вториот дуел одигран на Филип Втори Работнички и Ренова одиграа без голови.

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: По шокот од газдата Самсоненко, „вардарци“ демолирани и во Тетово (ФОТО)

Екипа - 12.08.2017

РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО… ПРВА ЛИГА, 1. КОЛО Тетово : ШКЕНДИЈА – ВАРДАР (2-0) Алими 61′, Жуниор 66′ Скопје: РАБОТНИЧКИ – РЕНОВА (0-0) УТРЕ (17 ч.) Скопје: ШКУПИ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ (0-0) Прилеп: ПОБЕДА – ПЕЛИСТЕР (0-0) Кратово: СИЛЕКС – СКОПЈЕ (0-0) ...

Триминутен прекин на дербито во Тетово поради домаќинските навивачи (Фото)

Спортски - 12.08.2017

Во Тетово во рамки од првото коло во Првата македонска фудбалска лига, среќата сакаше силите да ги одмерат двата најголеми конкуренти за титулата во новата сезона. Шкендија го пречека тимот на Вардар, а по само неколку секунди натпреварот беше ...

Почнува шампионската трка, а Хасани вели: Не Милан, туку мечот со Вардар е најважен за нас

Екипа - 12.08.2017

Почнуваат македонските фудбалски возбудувања, и веднаш на стартот – шлагер…Дуел меѓу Шкендија и Вардар на Градскиот стадион во Тетово. Јасно е, почнува шампионската трка во новата сезона, и исто така ќе биде – без пардон.

Шкендија-Вардар во Тетово за почетокот на новата сезона во ПМФЛ (17.ч)

24 Вести - 12.08.2017

За прв пат дуелот меѓу црвено-црните екипи од Тетово и во Скопје е во сенка на нивните меѓународни настапи, поточно во плејофот на лигата на Европа. В четврток, Вардар во Скопје го пречекува Фенербахче, а Шкендија, на славниот стадион „Сан сиро“ ќе ...

Треневски: Респект за Ренова…Костов: Работнички е секогаш силен…

Екипа - 12.08.2017

Работнички и Ренова денеска во 17 часот на стадионот во Ѓорче Петров ќе го отворат новиот шампионат во Првата лига со меѓусебен дуел, кој се чини дека ќе трае и низ текот на целата сезона, во трка за излез на европска сцена.

ЛЕТЕН ТРАНСФЕР ПЕРИОД: Поскромно не можеше!

Екипа - 12.08.2017

Македонската прволигашка сцена се чини немала поскромен летен трансфер период во последните пет години, откако Вардар и Шкендија по финансиската стабилизација се одлучија да градат „европски“ тимови.

Шкендија-Вардар со директен пренос на ТВ Нова

Sport 1 - 12.08.2017

Дуелот помеѓу двете најдобри македонски фудбалски екипи во моментов, Шкендија и Вардар, кој попладнево ќе се одигра во Тетово (17 часот), ќе биде директно пренесуван на ТВ Нова, соопштија предмалку од националната телевизија.

Вардар и Шкендија без конкуренција во „војната“ за круната!

Sport 1 - 12.08.2017

Новата битка за македонската фудбалска круна стартува денеска (17 часот) со првиот чин од „шампионската војна“ на двата најдобри и најмоќни фудбалски колективи во моментов, Вардар и Шкендија.

Треневски: Секој старт е тежок, а Ренова како противник е уште потежок

24Фудбал - 12.08.2017

Денес стартува новата сезона од прволигашкиот фудбал во Македонија, на програмата се две средби. Два натпревари кои се на програмата денеска ќе го одбележат стартот на новата сезона во Првата македонска фудбалска лига, во големото дерби Шкендија го ...