TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тријазични табли и ПР кампањи зад пишман министерот Таравари

Фактор - 24.09.2017

Министерот за здравство на одржаниот отчет за сработеното во првите и негови последни 100 дена ги наброја постигнатите успеси, но поголем дел потроши на проблемите кои се наталожени од минатите раководства.

Викенд за отчет и збогување на Таравари

Телма - 23.09.2017

Никола Тодоров го потпиша, Арбен Таравари му прави ревизија, а неговиот наследник ќе треба да го изгради клиничкиот центар, кој во отчетот на Таравари за стодневното министерување е стопиран проект бидејќи протходната влада како што вели, сакала да ...

Таравари:Тимот во МЗ ќе продолжи успешно да работи како во првите 100 дена

Алсат-М - 23.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е и кандидат за градоначалник на претстојните локални избори, уверува дека Министерството за здравство ќе функционира беспрекорно и во периодот додека е кампањата.

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

Алсат-М - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

Таравари: Министер сум додека не го земам сертификатот од ДИК

24 Вести - 23.09.2017

Министерството за здравство ќе продолжи да функционира беспрекорно и во периодот додека трае кампањата за локалните избори, тврди министерот за здравство. Таравари, кој денеска даде отчет за сработеното во првите 100 дена на функцијата, најави дека ...

Таравари: Советот за јавни набавки ја развлекува постапката за лекови за да направи проблем

24 Вести - 23.09.2017

Набавката на лекови и доцнењето на лековите не се проблем на министерството за здравство туку проблемот е во Советот за јавни набавки, посочи министерот за здравство Арбен Таравари, на својот отчет за сработеното во првите 100 дена.

Стопирана изградбата на новиот Kлинички центар, Таравари ја чека анализата на странските експерти

ТВ21 - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари да ги објави имињата на експертите од јуни и сега кои одлучуваат за градбата на клиничкиот центар

А1 On - 23.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на министерот за здравство, Таравари. „После загубени 4 месеци, владата и Таравари сфатија дека не можат да градат нов клинички центар на друга локација освен во рамките на клиничкиот ...

(ВИДЕО) Таравари : Смртноста на новороденчињата е слика за состојбата во здравствениот систем

Макфакс - 23.09.2017

„Покачениот број на смртност кај новороденињата е доказ за тоа во каква состојба е нашиот здравствен систем. Смртноста на нововроденчињата е последица на се што се случува во здравството изминатите 20 години“, рече министерот за здравство Арбен ...

Таравари со експерти ќе прави ревизија на проектот на Тодоров за нов клинички центар од 72 милиони евра

Сакам да кажам - 23.09.2017

До крајот на ноември ќе се знае каде и како ќе се гради новиот клинички центар во Скопје, рече министерот за здравство Арбен Таравари на отчетот за 100 дена од новата Влада. Тој кажа дека со грант од 2,1 милион евра од Централна европска банка ќе ...

Советот за јавни набавки ја развлекува постапката за Лекови за да направи проблем, обвини Таравари

Сакам да кажам - 23.09.2017

Лекови за болните од хемофилија и за болните од ретката болест Вилсон нема поради Советот за јавни набавки, кој е комплетно политизиран, рече министерот за здравство Арбен Таравари на денешниот отчет за 100 дена Влада.

Големата смртност кај новороденчињата е слика за здравствениот систем, смета Таравари

Фокус - 23.09.2017

Министерот за здравство, Арбен Таравари, во својот отчет за работата за првите 100 дена, истакна дека покачениот број на смртност кај новороденињата е доказ за тоа во каква состојба е нашиот здравствен систем.

Николов: Таравари се однесува како денес да дојде на функцијата министер за здравство

Либертас - 23.09.2017

Интегрален текст од прес конференција на Игор Николов, член на ИК на ...

Таравари: И во кампања, МЗ ќе си функционира беспрекорно

Newsroom - 23.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е и кандидат за градоначалник на претстојните локални избори, уверува дека Министерството за здравство ќе функционира беспрекорно и во периодот додека е кампањата.

Таравари: Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

Стандард - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали вовКлиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

Таравари: Тимот во МЗ ќе продолжи успешно да работи како во првите 100 дена

Идивиди - 23.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е и кандидат за градоначалник на претстојните локални избори, уверува дека Министерството за здравство ќе функционира беспрекорно и во периодот додека е кампањата.

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

А1 On - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

Таравари: Министер сум додека не го земам сертификатот од ДИК

Локално - 24.09.2017

Министерството за здравство ќе продолжи да функционира беспрекорно и во периодот додека трае кампањата за локалните избори, тврди министерот за здравство. Таравари, кој денеска даде отчет за сработеното во првите 100 дена на функцијата, најави дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: До кога со лажење и манипулации од страна на Таравари кој си даде оставка?

Курир - 23.09.2017

После загубени 4 месеци, владата и Таравари сфатија дека не можат да градат нов клинички центар на друга локација освен во рамките на клиничкиот центар каде што веќе владата на ВМРО-ДПМНЕ потпиша договор за градба и се обезбедија пари, стои во ...

(ВИДЕО) Таравари: Зголемениот број на смртност кај новороденчиња е последица на се што се случува во здравството ...

А1 On - 23.09.2017

Покачениот број на смртност кај новороденињата е доказ за тоа во каква состојба е нашиот здравствен систем. Смртноста на нововроденчињата е последица на се што се случува во здравството изминатите 20 години“, рече министерот за здравство Арбен ...

Таравари: Нема лек за болните од хемофилија и Вилсон поради политизираноста на Советот за јавни набавки

Фокус - 23.09.2017

Нема лекови за болните од хемофилија и за болните од ретката болест Вилсон поради вина на Советот за јавни набавки, кој е комплетно политизиран, рече министерот за здравство Арбен Таравари на денешниот отчет за 100 дена Влада.

Таравари: Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

ТВ21 - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

Таравари: Ќе работиме како во првите 100 дена

Локално - 23.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е и кандидат за градоначалник на претстојните локални избори, уверува дека Министерството за здравство ќе функционира беспрекорно и во периодот додека е кампањата.

Таравари: Експерти ќе проценат дали ќе се гради нова зграда на Интерни клиники

+инфо - 23.09.2017

Министерот за здравство денеска даде отчет за сработеното во изминатите 100 дена. До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор, изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ: До кога со лажење и манипулации од страна на Таравари кој си даде оставка?

Република - 23.09.2017

После загубени 4 месеци, владата и Таравари сфатија дека не можат да градат нов клинички центар на друга локација освен во рамките на клиничкиот центар каде што веќе владата на ВМРО-ДПМНЕ потпиша договор за градба и се обезбедија пари, стои во ...

Таравари: Смртноста на новороденчињата е слика за состојбата во здравствениот систем

Точка - 23.09.2017

„Покачениот број на смртност кај новороденињата е доказ за тоа во каква состојба е нашиот здравствен систем. Смртноста на нововроденчињата е последица на се што се случува во здравството изминатите 20 години“, рече министерот за здравство Арбен ...

Стопирана изградбата на новиот Клинички центар

Фокус - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

Таравари: Тимот во МЗ ќе продолжи успешно да работи како во првите 100 дена

Слободен Печат - 23.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е и кандидат за градоначалник на претстојните локални избори, уверува дека Министерството за здравство ќе функционира беспрекорно и во периодот додека е кампањата.

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата Интерна клиника

Слободен Печат - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

ВМРО-ДПМНЕ: Таравари да каже кои експерти одлучуваат за изградбата на Клинички центар

Мета - 23.09.2017

После загубени четири месеци, владата и министерот за здравство, Арбен Таравари сфатија дека не можат да градат нов клинички центар на друга локација освен во рамките на Клиничкиот центар каде што веќе владата на ВМРО-ДПМНЕ потпиша договор за градба ...

Лековите доцнат поради политички игри во Советот за јавни набавки

Нова ТВ - 23.09.2017

Набавка на лекови доци поради проблеми во Советот за јавни набавки, а не во Министерството за здравство, изјави денеска министерот Арбен Таравари. – Има еден Совет за јавни набавки кој е комплетно политизиран.

Стопирана изградбата на новиот Kлинички центар

Локално - 24.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

(ВИДЕО) Таравари: Тимот во МЗ ќе продолжи успешно да работи како во првите 100 дена

Либертас - 23.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е и кандидат за градоначалник на претстојните локални избори, уверува дека Министерството за здравство ќе функционира беспрекорно и во периодот додека е кампањата.

Таравари: Советот за јавни набавки е виновен за доцнење на испораката на лекови

Мета - 23.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари, вината за доцнење на испораката на некои лекови ја посочи во Советот за јавни набавки, а не во министерството за здравство. Тој појасни дека кога пред шест месеци, една иста фирма конкурирала за испорака на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата и Таравари по 4 загубени месеци сфатија дека не можат да градат нов Клинички

МКД - 23.09.2017

Може ли Арбен Травари да ги објави имињата на експертите од јуни и на експертите што сега ќе одлучуваат за градба на новиот Клинички центар, капитален проект за државата, подготвен од ВМРО-ДПМНЕ по сите законски прописи и по највисоки стандарди, ...

Таравари : Смртноста на новороденчињата е слика за состојбата во здравствениот систем

Кајгана - 23.09.2017

„Покачениот број на смртност кај новороденињата е доказ за тоа во каква состојба е нашиот здравствен систем. Смртноста на нововроденчињата е последица на се што се случува во здравството изминатите 20 години“, рече министерот за здравство Арбен ...

Таравари:Ќе продолжиме успешно да работиме како во првите 100 дена

+инфо - 23.09.2017

Таравари потенцира дека ќе се обидат да направат здравствениот систем да почне да функционира како што треба. Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е и кандидат за градоначалник на претстојните локални избори, уверува дека Министерството за ...

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

Канал5 - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Таравари да објави кој одлучува за градбата на клиничкиот центар

Точка - 24.09.2017

„После загубени 4 месеци, владата и Таравари сфатија дека не можат да градат нов клинички центар на друга локација освен во рамките на клиничкиот центар каде што веќе владата на ВМРО-ДПМНЕ потпиша договор за градба и се обезбедија пари.

Таравари: Смртноста на новореднчињата е последица на она што се случува во здравството 20 години

МКД - 23.09.2017

Покачениот број на смртност кај новороденињата е доказ за тоа во каква состојба е нашиот здравствен систем. Смртноста на нововроденчињата е последица на сѐ што се случува во здравството изминатите 20 години, изјави министерот за здравство Арбен ...

Таравари:Тимот во МЗ ќе продолжи успешно да работи како во првите 100 дена...

Н.Македонија - 23.09.2017

Таравари:Тимот во МЗ ќе продолжи успешно да работи како во првите 100 дена Министерот за здравство Арбен Таравари, кој е и кандидат за градоначалник на претстојните локални избори, уверува дека Министерството за здравство ќе функционира беспрекорно ...

Есперти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

Press24 - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

Таравари: Смртноста на доенчињата е показател каков ни е здравствениот систем

Мама365 - 23.09.2017

Смртноста на доенчињата е еден од показателите каков ни е здравствениот систем, рече денеска министерот за здравство Арбен Таравари на прес-конференција. Тој рече дека не е виновен еден човек или една клиника за тоа што се случува.

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

Вечер - 23.09.2017

Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината изградба ќе го попречува функционирањето на Клиничкиот центар. До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда ...

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар...

Н.Македонија - 23.09.2017

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша ...

Таравари: Во министерството има лица кои си ја знаат работата и ја вратија довербата на граѓаните

еМагазин - 23.09.2017

Министерот за здравство Арбен Таравари, вината за доцнење на испораката на некои лекови ја посочи во Советот за јавни набавки, а не во министерството за здравство. Тој појасни дека кога пред шест месеци, една фирма конкурирала за испорака на лекови ...

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

Либертас - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...

Експерти ќе одлучуваат дали треба да се гради новата зграда за интерни клиники во Клиничкиот центар

Скопје24 - 23.09.2017

До крајот на ноември годинава ќе се знае дали во Клиничкиот центар ќе се гради новата зграда за интерни клиники за која претходната влада потпиша договор. Експерти ќе спроведат анализа и ќе одговорат дали може да се изгради клиниката или нејзината ...