TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Александрова: СЈО работи на политичко оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ за да го наруши рејтингот на партијата

А1 On - 12.08.2017

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите кажа дека СЈО бил инструмент за политички притисок врз нејзината партија и дека работело надвор од сите законски утврдени стандарди, а единствен стандард бил да се реализираат ...

Нема коалиција ни на локално ниво меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

МКД - 12.08.2017

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори најверојатно во ниту една општина нема да поддржат кандидат на другата партија за да можат Македонците во општините каде што се малцинство да имаат поголеми шанси за успех на изборите.

ВМРО-ДПМНЕ го следи концептот на СДСМ, во трка и за општините со мнозинство етнички Aлбанци

ТВ21 - 11.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја разгледува можноста за трка во сите општини во Македонија, вклучувајќи ги и тие каде што мнозинство се етничките Албанци. Членот на Извршниот одбор, Илија Димовски, рече дека сè уште е рано за конечна одлука, но во моментов прават ...

Глупаво одење

Сакам да кажам - 11.08.2017

1 Добро бе, и тој Зврлевски. Што човек ќе беше? Срам малку да имаше? Малку непријатно да му станеше. Со што ли го држат, што ли му знаат, што имаат за него, па толку да не смее и сам да си замине ако веќе ВМРО-ДПМНЕ не дозволува да го сменат, а ...

Шилегов: Зврлевски ќе биде разрешен, правдата ќе ги стаса сите (ВИДЕО)

+инфо - 11.08.2017

Ќе го разрешиме Марко Зврлевски затоа што таквото разрешување е законито и државата ќе може да оди напред со сите процеси, рече Шилегов. Имињата кои што во моментот се вртат во јавноста, како можни кандидати за градоначалници на Социјалдемократскиот ...

Шилегов - ВМРО-ДПМНЕ да престане да го штити Зврлевски

Р.С.Европа - 11.08.2017

Пратеникот на СДСМ Петре Шилегов на прес-конференција во Собранието рече дека ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да го штити јавниот обвинител Марко Зврлевски и криминалот во земјата. Шилегов изјави дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се инструментализирани и ...

СДСМ: Владата ги намалува долговите што ги направи ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 11.08.2017

Преку одговорното управување со парите на граѓаните, Владата ги намалува долговите што ги направи ВМРО-ДПМНЕ, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ нема да имаат заеднички кандидат во Кичево

Стандард - 11.08.2017

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов, на денешниот прес од Собранието на новинарско прашање дали е можна некаква соработка во општина Кичево со ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори, како што тоа беше случај во минатото, тој одговори дека неговата ...

СДСМ во Кичево нема да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 11.08.2017

СДСМ за локалните избори што ќе се одржат во октомври нема намера да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ во Кичево, оти му се битни концептите што се битни за граѓаните, а не етничкиот концепт, рече пратеникот од СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско ...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да го штити Зврлевски

МКД - 11.08.2017

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се инструментализирани и преку обид да направат тотална блокада на Собранието делуваат всушност единствено во заштита на криминалот на нивното партиско раководство.

Шилегов: Пратениците на ДПМНЕ се нервозни поради судските процеси што ги чекаат (ВИДЕО)

+инфо - 11.08.2017

Пратеникот им порача да престанат со обидите да направат инцидент во Собранието. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бранат криминалот на Никола Груевски и сакаат да го прекинат разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата републички јавен ...

(ВИДЕО) Шилегов: ДПМНЕ да ја смени реториката со која сака да направи инцидент во Собранието

А1 On - 11.08.2017

– Преку обид да го блокираат Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат да го прекинат процесот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, рече Петре Шилегов, пратеник од СДСМ.

Александрова: СЈО работи надвор од законските стандарди, единствен стандард им е реализација на политички нарачаните ...

Курир - 12.08.2017

СЈО е инструмент за политички притисок врз ВМРО-ДПМНЕ. СЈО работи надвор од со закон утврдените стандарди. Единствен стандард е да се реализираат политички нарачаните обвиненија. СЈО се однесува како за него да не важат Уставот и законите на ...

ВМРО-ДПМНЕ е во право!

Призма - 11.08.2017

Во право е ВМРО-ДПМНЕ што поднесе четири, од наводно седум планирани интерпелации. Малку се. Треба да поднесат за сите министри. За Мила Царовска воопшто не вреди да се трошат зборови. Во нејзиниот случај, евидентно е дека „има разлика“, како што ...

СЈО мора да постапува по прислушуваните материјали, пред да ги уништи

Окно - 11.08.2017

Во изјавата за медиумите ВМРО-ДПМНЕ јавноста ја информираше за својот став дека СЈО е должно сите нелегално прислушкувани материјали веднаш и без исклучок во законска процедура да ги уништи и за уништувањето на материјалите да состават записник.

Опозицијата обвини за партизација во МВР

МРТ - 11.08.2017

СДС, според Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ, ја препушта безбедноста на граѓаните во раце на неспособни и непрофесионални кадри, кои имаат за цел да го штитат криминалот на луѓето блиски до врвот.

Еве што соопштија од СДСМ во врска населувањето на бегалци

Бизнис Вести - 11.08.2017

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири лажни вести за Нацрт – Стратегијата за бегалци со што предизвикува непотребна паника и вознемиреност помеѓу граѓаните.“, велат од СДСМ. „Граѓаните да бидат спокојни и да не подлегнуваат под манипулациите и пропагандата ...

Глупаво одење

Либертас - 11.08.2017

Добро бе, и тој Зврлевски. Што човек ќе беше? Срам малку да имаше? Малку непријатно да му станеше. Со што ли го држат, што ли му знаат, што имаат за него, па толку да не смее и сам да си замине ако веќе ВМРО-ДПМНЕ не дозволува да го сменат, а ...

Шилегов: Зврлевски ќе биде разрешен и покрај обидите за блокада на Собранието од ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 11.08.2017

Петре Шилегов одговараше и на новинарските прашања на денешната прес конференција. П1: Има ли конкретни имиња кај вас кои би можеле да фигурираат како кандидати на следните локални избори, и дали во некои општини очекувате тесни битки, што се вели ...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да го штити Зврлевски

ТВ21 - 11.08.2017

Пратеникот на СДСМ Петре Шилегов на прес-конференција во Собранието рече дека ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да го штити јавниот обвинител Марко Зврлевски и криминалот во земјата. Шилегов изјави дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се инструментализирани и ...

СДСМ: Преку одговорното управување , Владата ги намалува долговите што ги направи ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 11.08.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ. „Не постои поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го правеше на граѓаните во изминатите 11 години кога парите од скапите, ...

За локалните ќе има ли соработка СДСМ-ВМРО-ДПМНЕ за Кичево?

Фактор - 11.08.2017

СДСМ за локалните избори што ќе се одржат во октомври нема намера да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ во Кичево, изјави денеска пратеникот од СДСМ, Петре Шилегов. Тој вели дека е важен граѓанскиот, а не етничкиот концепт.

Шилегов: ВМРО ДПМНЕ го штити Зврлевски за да не одговараат

Нова ТВ - 11.08.2017

Пратеникот од СДСМ Петре Шилегов денеска ги повика пратениците од ВМРО ДПМНЕ да не го штитат Марко Зврлевски преку обидите да направат тотална блокада на Собранието да делуваат всушност единствено во заштита на криминалот на нивното партиско ...

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ барала локации за изградба на станови за бегалци, а денес шири страв и ксенофобија кај граѓаните

Канал5 - 10.08.2017

Преку своите лицемерни и апсурдни политики, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири невистини и да нанесува штета врз интересите на граѓаните, реагираат од СДСМ на прес конференцијата на Орце Ѓеорѓиевски од ВМРО ДПМНЕ.

СДСМ: Наместо сервис на Груевски институциите стануваат вистински сервис на граѓаните

Макфакс - 10.08.2017

Партизацијата на државата и злоупотребата на институциите беше главна одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кое од Македонија направи партизирана и заробена држава. Најочигледен пример за тоа беше партизацијата на Министерството за внатрешни работи што ...

ВМРО-ДПМНЕ мора да биде санкционирана заради:говор на омраза, ширење ксенофобичен материјал, повикување на насилство, ...

Либертас - 10.08.2017

Професорката Мирјана Најчевска со коментар за фотографијата која на својот фејсбук профил ја објави УМС на ВМРО ДПМНЕ Штип: Политичката партија ВМРО-ДПМНЕ мора да биде санкционирана заради: 1. говор на омраза 2. ширење ксенофобичен материјал 3.

Шилегов: Пратениците на ДПМНЕ се нервозни поради судските процеси што ги очекуваат

Либертас - 11.08.2017

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бранат криминалот на Груевски и сакаат да го прекинат разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата републички јавен обвинител. Ова го порача пратеникот од СДСМ, Петре Шилегов на денешната прес-конференција ...

(ВИДЕО) Шилегов: ДПМНЕ да ја смени реториката со која сака да направи инцидент во Собранието

Макфакс - 11.08.2017

„Преку обид да го блокираат Собранието пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат да го прекинат процесот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски“, рече Петре Шилегов, пратеник од СДСМ. „Тие се нервозни поради судските процеси што ги очекуваат и ...

ВМРО ДПМНЕ : СЈО се однесува како за него да не важат Уставот и законите на Република Македонија

Канал5 - 12.08.2017

СЈО е инструмент за политички притисок врз ВМРО-ДПМНЕ. СЈО работи надвор од со закон утврдените стандарди. Единствен стандард е да се реализираат политички нарачаните обвиненија, рече на прес конференција Емилија Александрова од ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Во МВР се унапредуваат неспособни кадри

Фокус - 11.08.2017

За неполни три месеци се поделени 500 решенија за унапредување, а досегашните начаници под закана се принудуваат да ги потпишат барањата за прераспоредување, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои ја обвинија власта за партизација на Полицијата.

Глупаво одење

Локално - 12.08.2017

Добро бе, и тој Зврлевски. Што човек ќе беше? Срам малку да имаше? Малку непријатно да му станеше. Со што ли го држат, што ли му знаат, што имаат за него, па толку да не смее и сам да си замине ако веќе ВМРО-ДПМНЕ не дозволува да го сменат, а ...

Преку одговорното управување со парите на граѓаните, Владата предводена од СДСМ ги намалува долговите што ги направи ...

Слободен Печат - 11.08.2017

„Не постои поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го правеше на граѓаните во изминатите 11 години кога парите од скапите, неконтролирани и тајни задолжувања се трошеа на луксуз, лажен барок и криминални тендери.

Шилегов: Пратениците на ДПМНЕ се нервозни поради судските процеси што ги чекаат

Фокус - 11.08.2017

Пратенико Петре Шилегов денеска ги повика пратениците од ВМРО ДПМНЕ да не го штитат Марко Зврлевски преку обидите да направат тотална блокада на Собранието да делуваат всушност единствено во заштита на криминалот на нивното партиско раководство.

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ со обидот за блокада на Собранието го штити Зврлевски...

Н.Македонија - 11.08.2017

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ со обидот за блокада на Собранието го штити Зврлевски ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да го штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја, рече на денешната п рес-конференција во македонското Собрание пратеникот на СДСМ Петре ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ барала локации за изградба на станови за бегалци

Макфакс - 10.08.2017

Преку своите лицемерни и апсурдни политики, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири невистини и да нанесува штета врз интересите на граѓаните, реагира СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека владата планира да гради бегалски кампови.

СДСМ: Наместо сервис на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, институциите стануваат вистински сервис на граѓаните

А1 On - 10.08.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Сашо Павловски од ВМРО-ДПМНЕ. „Партизацијата на државата и злоупотребата на институциите беше главна одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кое од Македонија направи партизирана и заробена ...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ се нерозни поради судските процеси кои ги очекуваат

Позитив.мк - 11.08.2017

Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бранат криминалот на Груевски и сакаат да го прекинат разрешувањето на Марко Зврлевски од функцијата републички јавен обвинител. Ова го порача пратеникот од СДСМ, Петре Шилегов на денешната прес-конференција ...

Шилегов: ДПМНЕ да ја смени реториката со која сака да направи инцидент во Собранието

Точка - 11.08.2017

„Преку обид да го блокираат Собранието пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат да го прекинат процесот за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски“, рече Петре Шилегов, пратеник од СДСМ. „Тие се нервозни поради судските процеси што ги очекуваат и ...

Александрова: СЈО работи на политичко оцрнување на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 12.08.2017

СЈО е инструмент за политички притисок врз ВМРО-ДПМНЕ и работи надвор од сите законски утврдени стандарди, а единствен стандард е да се реализираат политички нарачаните обвиненија, во изјава за медиумите, рече денеска Емилија Александрова.

СДСМ: Владата ги намалува долговите што ги направи ВМРО-ДПМНЕ

Вечер - 12.08.2017

Преку одговорното управување со парите на граѓаните, Владата ги намалува долговите што ги направи ВМРО-ДПМНЕ, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Лилјана Кузмановска од ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да го штити Зврлевски и криминалот во оваа земја

Стандард - 11.08.2017

„ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да го штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја. За жал пратениците на оваа партија се инструментализирани и преку обид да направат тотална блокада на Собранието делуваат всушност единствено во заштита на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ барала локации за изградба на станови за бегалци, а денес шири страв и ксенофобија кај граѓаните

А1 On - 10.08.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ. „Преку своите лицемерни и апсурдни политики, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири невистини и да нанесува штета врз интересите на граѓаните.

СДСМ: Партизацијата на институциите беше главна одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 10.08.2017

Партизацијата на државата и злоупотребата на институциите беше главна одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кое од Македонија направи партизирана и заробена држава, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на Сашо Павловски од ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се инструментализирани во заштита на криминалот

Фактор - 11.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да го штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја, изјави пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов. Тој вели дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се инструментализирани и преку обид да направат тотална блокада на Собранието ...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ да престане да ги штити Зврлевски и криминалот

Мета - 11.08.2017

„ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да ги штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја. За жал, пратениците на оваа партија се инструментализирани и преку обид да направат целосна блокада на Собранието, дејствуваат всушност единствено во заштита на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ барала локации за изградба на станови за бегалци, а денес шири страв и ксенофобија кај граѓаните

Слободен Печат - 10.08.2017

„Преку своите лицемерни и апсурдни политики, ВМРО-ДПМНЕ продолжува да шири невистини и да нанесува штета врз интересите на граѓаните. Фактот што ВМРО-ДПМНЕ во 2011 година како владејачка партија барала парцели за изградба на станови за бегалци, а ...

СДСМ: Наместо сервис на Груевски, институциите стануваат сервис на граѓаните

МКД - 10.08.2017

Партизацијата на државата и злоупотребата на институциите беше главна одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кое од Македонија направи партизирана и заробена држава, реагира СДСМ на изјавата на Сашо Павлоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ преку обидот за блокада на Собранието го штити Зврлевски

Локално - 11.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да го штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја, рече на денешната прес-конференција во македонското Собрание пратеникот на СДСМ Петре Шилегов. Според него, пратениците на оваа партија се инструментализирани и ...

СДСМ: Наместо сервис на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, институциите стануваат вистински сервис на граѓаните

Слободен Печат - 10.08.2017

„Партизацијата на државата и злоупотребата на институциите беше главна одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кое од Македонија направи партизирана и заробена држава. Најочигледен пример за тоа беше партизацијата на Министерството за внатрешни работи ...

Шилегов: Блокадата на ВМРО-ДПМНЕ на Собранието нема да ја спречи правдата и еднаквоста пред законите (Видео)

Слободен Печат - 11.08.2017

„ВМРО ДПМНЕ треба да престане да го штити Марко Зврлевски и криминалот во оваа земја. За жал пратениците на оваа партија се инструментализирани и преку обид да направат тотална блокада на Собранието делуваат всушност единствено во заштита на ...