TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преговорите за Влада се во тек

Телма - 19.05.2017

Како што дојде, молкум и со насмевка, така и го напушти седиштето на СДСМ на „Бихаќка“. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, имаше речиси двоипол часовна средба со мандатарот Зоран Заев, но не сакаше да одговара на новинарските прашања.

Преговори за формирање Влада, Заев се сретна со Ахмети

Алсат-М - 19.05.2017

Првата средба меѓу лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети по добивањето на мандатот, заврши без многу детали за медиумите околу прашањата за кои се разговарало. Во заедничкото соопштение на партиите се вели дека било дискутирано за ...

Официјално започнаа преговорите за нова влада

Глас на Америка - 19.05.2017

Споделете Споделете на Фејсбук Споделете на Твитер Испратете до пријател Официјално започнаа преговорите за нова влада share Споделете на Фејсбук Споделете на Твитер Испратете до пријател Print Погледнете ги коментарите СДСМ соопшти дека се ...

Прва средба Заев - Ахмети по добиениот мандат, лидерите го договараат составот на новиот владин кабинет

Сител - 19.05.2017

Принципите на соработка, реформската Влада, Европските и НАТО интеграции – ова се темите на кои денеска разговараа претседателите на СДСМ и ДУИ на лидерската средба која се одржа во партиското седиште на социјалдемократскиот сојуз..

Започнаа преговорите за влада, „главните“ од СДСМ и ДУИ во игра за министри

ТВ21 - 19.05.2017

Првиот состанок во улога на мандатар, Зоран Зев денеска го имаше со Али Ахмети, претседателот на ДУИ. Во новиот владин кабинет се очекува да има 15 нови работни позиции, плус три дополнителни министерски места без ресор.

Ахмети на средба со дипломатите од амбасадите на САД и ЕУ

+инфо - 19.05.2017

Ахмети со соговорниците разговарал за понатамошното развивање во однос на формирањето на новата реформска влада, велат од ДУИ. Денес во просториите на американската Aмбасада во Скопје, претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али ...

Заев и Ахмети разговарале за принципите, за министрите понатака

Р.С.Европа - 19.05.2017

Теми за кои се разговарало на средбата на претседателот на СДСМ Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети биле принципите на соработка, реформската Влада и интеграциите во Европската Унија и во НАТО, информираат во краткото соопштение од СДСМ ...

СДСМ и ДУИ ги почнаа преговорите за влада – Прво клучните точки, па избор на министри

ТВ21 - 19.05.2017

Ништо конкретно од првата средба меѓу Ахмети и Заев, по официјалното добивање на мандатот. По двочасовните разговори, Ахмети си замина од седиштето на СДСМ без да даде изјава за медиуми. Во соопштението на СДСМ се вели „ Во периодот што следи ќе се ...

Заврши средбата на Заев и Ахмети

24 Вести - 19.05.2017

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се сретнаа во партиското седиште на Биххачка. По средбата немаше изјави а ставот на двајцата лидери официјално ќе биде објавен преку сооопштение. Течат роковите за избор на нова Влада.

Заев и Ахмети разговарале за идната реформска Влада

+инфо - 19.05.2017

На средбата, велат од СДСМ, се разговарало за принципи на соработка, за реформската Влада, ЕУ и НАТО интеграциите. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, известија од партијата на Заев разговарале за идните принципи на ...

Заврши средбата со Заев, Ахмети со соопштение ќе информира за преговорите

МКД - 19.05.2017

Процесот за формирање на новата влада започна со денешната средба меѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата меѓу Заев и Ахмети се одржа во седиштето на СДСМ и траеше повеќе од два часа, но претседателот на ДУИ и на влегување ...

Започнаа преговорите за влада – ДУИ амбициозни, се чека „амин“ од Ахмети

ТВ21 - 19.05.2017

Како што дознава ТВ21, Радмила Шеќеринска, Драган Тевдовски, Оливер Спасовски, Мила Царовска, Љупчо Николовски и Едмонд Адеми, се имињата кои се речиси потврдени за идниот кабинет на Зоран Заев.

Заврши средбата меѓу Заев и Ахмети

Алсат-М - 19.05.2017

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се сретнаа во партиското седиште на Бихаќка. По средбата немаше изјави, а ставот на двајцата лидери официјално ќе биде објавен преку ...

Заврши средбата помеѓу Заев и Ахмети

ТВ21 - 19.05.2017

Неколку часа траеше средбата помеѓу мандатарот Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според информациите, на оваа средба се усогласувале ставовите околу најважните точки од програмата на новата влада, но и околу распределбата на министерските ...

Средба Заев-Ахмети во седиштето на СДСМ

Р.С.Европа - 19.05.2017

Во седиштето на СДСМ попладнево почна средбата на мандатарот Зоран Заев и претседателот на ДУИ Али Ахмети. Ова е прва средба на двајцата лидери на партии откако Заев во средата го доби мандатот за состав на новата влада од шефот на државата Ѓорге ...

Заев и Ахмети ги започнаа преговорите за состав на Влада

Алфа - 19.05.2017

По двочасовни преговори и без никакви детали околу распределбата на владиниот колач заврши денешна средба на Заев со првиот човек на ДУИ Али Ахмети. Од партиите не откриваат колку министерски позиции ќе добие СДСМ а колку албанскиот блок, иако во ...

Ахмети ја напушти Бихаќка без да даде изјава

Фокус - 19.05.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети предмалку го напушти седиштето на СДСМ, каде се сретна со мандатарот Зоран Заев , со цел формирање на нова влада. Ахмети не даде изјава пред новинарите во врска со денешната средба, најавувајќи дека јавноста ќе биде ...

ДУИ ќе влезе со некомпромитирани кадри во новата влада

Фокус - 19.05.2017

ДУИ ќе предложи луѓе со кредибилитет во новата влада, велат од партијата чиј лидер Али Ахмети денес ги почна преговорите со мандатарот Зоран Заев за формирање на владин кабинет. -Мора да влеземе во владата со луѓе со неспорен кредибилитет и морални ...

Заев и Ахмети ги завршија преговорите за новата влада

Канал5 - 19.05.2017

Завршија преговорите Заев- Ахмети за состав на новата влада. Во седиштето на СДСМ, лидерот на ДУИ Али Ахмети со претседателот на СДСМ Зоран Заев ги договараа ресорите во кабинетот на мандатарот Заев.

Средба Заев - Ахмети во СДСМ

24 Вести - 19.05.2017

Попладнево во 12.30 часот во седиштето на СДСМ ќе се одржи средба меѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните министри за новите функции.

ВО ЖИВО: Средба Заев-Ахмети за состав на Владата

А1 On - 19.05.2017

Во седиштето на СДСМ средба на мандатарот Зоран Заев со лидерот на ДУИ Али Ахмети.Ова е и прва официјална средба на која ќе започнат разговорите за составување на новиот владин кабинет. По усогласување на ставовите меѓу СДСМ и ДУИ, понуда ќе има и ...

Заврши средбата на Заев и Ахмети: Лидерот на ДУИ ја напушти Бихаќка без да даде изјава

Точка - 19.05.2017

Засега непознато дали паднал договор... Ахмети не даде изјава пред новинарите во врска со денешната средба, најавувајќи дека јавноста ќе биде информирана преку партиско соопштение. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пред повеќе од два часа го напушти ...

Заев и Ахмети денес без конкретен договор за распределба на министерствата

Фактор - 19.05.2017

Мандатарот и лидер на СДСМ денеска ги почна разговорите за фирмирање на нова влада, а прв соговорник му беше Али Ахмети, челникот на албанската ДУИ. Средбата меѓу двајцата лидери и идни коалициони партнери во најава заврши без изјави за медиумите, а ...

Заврши лидерската средба Ахмети – Заев

Макфакс - 19.05.2017

По два и пол часа во седиштето на СДСМ заврши лидерската средба помеѓу лидерите на СДСМ Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. пжПо завршувањето на средбата Ахмети не сакаше ништо да коментира, само кратко рече дека јавноста ќе биде информирана со ...

Започнаа разговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Алсат-М - 19.05.2017

Алсат-М дознава дека во 12.00 часот во седиштето на СДСМ во Скопје започна средбата помеѓу претставници на СДСМ и на ДУИ. Како што претходно информираа, на состанокот се очекува да разговараат за околу деталите за формирање на новата ...

Ахмети замина од СДСМ без да даде изјава – најави соопштение

Мета - 19.05.2017

Повеќе од два часа траеше денешната средба помеѓу лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на СДСМ, која е во рамките на преговорите помеѓу партиите за состав на нова влада.

Почнува делењето на изборниот колач – Заев со Ахмети ги започнува преговорите

А1 On - 19.05.2017

Роковите за екипирање на новиот владин кабиент течат.По добивањето на мандатот, лидерот на СДСМ веднаш ги започна разговорите за составот на новиот владин кабинет. Зоран Заев денеска официјално започнува со лидерот на ДУИ Али Ахмети.

БЕСА ја условува поддршката за Влада со евентуална промена на Талат Џафери

Курир - 19.05.2017

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието на Република Македонија.

Заврши средбата Ахмети – Заев, не е познато дали паднал договор

Либертас - 19.05.2017

По два и пол часа заврши средбата помеѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ДУИ, Али Ахмети. Ахмети откако излезе од седиштето на СДСМ, не сакаше да даде коментар, туку рече дека јавноста ќе биде информирана преку ...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ

А1 On - 19.05.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ, каде ќе оствари средба со мандатарот Зоран Заев. На средбата најверојатно ќе се разговара за составот на новата ...

Почнуваат преговори за влада, прва средба Заев-Ахмети

МКД - 19.05.2017

Мандатарот и претседател на СДСМ Зоран Заев, денеска, но и во текот на викендот, според најавите, ќе има интензивни средби со идните коалициски партнери ДУИ и Алијанса за Албанците за да се дефинираат контурите на новата влада и поделбата на ...

Заев во седиштето на СДСМ ги почна преговорите со Ахмети за нова влада

Мета - 19.05.2017

Лидерот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Зоран Заев денеска во 12.30 часот ги почна преговорите за идниот владин кабинет со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбата со одржува во седиштето на СДСМ, каде Ахмети пристигна точно во ...

Ахмети пристигна во седиштето на СДСМ - почна средбата со Заев

Вечер - 19.05.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска пристигна во седиштето на СДСМ, да оствари средба со Зоран Заев. На средбата се очекува Ахмети и Заев да разговараат за поделбата на ресорите и можните министри за новите функции.

Се екипира новиот владин кабинет

24 Вести - 19.05.2017

Во полн ек се преговорите за нов владин кабиент. Зоран Заев и Али Ахмети денеска на маса за поделбата на ресорите и отворање на можните министри за новите функции. Извори на Телевизија 24 велат дека по усогласување на ставовите меѓу СДСМ и ДУИ, ...

Средба Заев- Ахмети во седиштето на СДСМ

МРТ - 19.05.2017

Заев веќе се сретна со лидерот на БЕСА. Социјал- демократите не очекуваат никакви сопки и опструкции од албанскиот блок... Во седиштето на СДСМ во тек е средба на Заев со Ахмети, по што се очекува викендот состанок на тесното партиско раководство на ...

Заев и Ахмети ги почнаа разговорите за новата Влада

Фактор - 19.05.2017

Вo 12.30 часот започнале разговорите на меѓу СДСМ и ДУИ пренесе Алсат-М. Тема на состанокот се деталите и распределбата на министерските места во новата влада. Мандатарот Заев прво на маса седнува со лидерот на ДУИ Али Ахмети.

МИНИСТРИ, ЗАМЕНИЦИ, РАКОВОДИТЕЛИ: Почна натегањето меѓу СДСМ и албанските партии за местата во владата

Телеграф - 19.05.2017

На маса не треба да се најдат прашања, чиј корен е од т.н. тиранска платформа. Преговорите се очекува да бидат претежно практични, односно да се претворат во премерување кој колку добил, а колку изгубил во плановите за преземање на некое од ...

Платформата оди во канта или под тепих?...

Н.Македонија - 19.05.2017

Дел од албанската популација во јавноста изрази недоумица дали доделувањето на мандатот на Заев и посебно дадените гаранции за заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста, заштита на уставниот ...

Почнуваат преговорите за нова влада, средба Заев – Ахмети

ТВ21 - 19.05.2017

Почнуваат преговорите за составот на новата влада. Откако претседателот на СДСМ, Зоран Заев, го доби мандатот од Претседателот Ѓорге Иванов, од денеска официјално ќе почнат преговорите за поделба на ресорите (министерските позиции) во новиот владин ...

Заев ги започнува преговорите за влада со Ахмети...

Н.Македонија - 19.05.2017

Заев ги започнува преговорите за влада со Ахмети Со средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и лидерот на Коалицијата предводена од СДСМ и новиот мандатар, Зоран Заев денеска започнуваат преговорите за Влада.

Заев ги почнува разговорите за владиниот кабинет

Deutsche Welle - 19.05.2017

Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а се очекува разговорите да продолжат и во текот на викендот, бидејќи треба да се усогласат позициите на сите партнери од мнозинството Мандатарот за состав на влада, Зоран Заев, ...

Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

+инфо - 19.05.2017

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот Иванов, почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите. Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, почнаа да течат преговорите за ...

Заев со Ахмети ги започнува преговорите за состав на новата влада

Макфакс - 19.05.2017

Претседателот на СДСМ и мандатар Зоран Заев во петок ги почнува разговорите за состав на нова влада, најпрво со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Според најавите, се очекува разговорите да траат интензивно и викендов, со оглед на најавите на Заев дека сака ...

Заев со Ахмети ги почнува преговорите за новата влада

Мета - 19.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе ги почне официјално преговорите за составување на новата влада. Тој го доби мандатот од претседателот Ѓорге Иванов завчера. Првата средба би требало да биде со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, но ...

Почнуваат преговори за влада, денеска Заев се среќава со Ахмети

Фокус - 19.05.2017

Откако Зоран Заев го доби мандатот од претседателот на државата Ѓорѓе Иванов , почнаа да течат преговорите за состав на нова влада и за поделба на ресорите во новиот владин кабинет. Првата средба на лидерот на СДСМ ќе биде со лидерот на ДУИ, Али ...

Заев и Ахмети ги стартуваат преговорите за новата влада

Стандард - 19.05.2017

Мандатарот и лидер на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ги стартуваат разговорите за состав на нова влада. Заев по добивањето на мандатот од претседателот Ѓеорѓе Иванов изјави дека сака брзо да биде формирана влада.

Мандатарот на маса со коалициониот партнер: Се подготвува новиот владин состав

Фактор - 19.05.2017

Зоран Заев кој пред два дена доби мандат за состав на нов владин кабинет денеска седнува на преговарачка маса за екипирање на новата влада. Стартуваат преговорите за идната Влада, а прв на средба со лидерот на СДСМ оди Али Ахмети и ДУИ.

Денеска средба Заев – Ахмети, ќе падне ли договор за поделба на ресорите?

Канал5 - 19.05.2017

Течат уставните рокови за состав на влада. На потписите за одредување мандат стојат имињата на 67 пратеници, но неизвесно е колку ќе брои новото парламентарно мнозинство. Никој од партиите не ги открива апетитите за министерските фотелји.

Започнаа разговорите за состав на владин кабинет

Слободен Печат - 19.05.2017

Зоран Заев најпрво ќе се сретне со Али Ахмети, а разговорите ќе продолжат и во текот на викендот, со цел да се усогласат сите позиции на коалициските партнери. Уставниот рок до кој треба да се постигне состав на предлог владин кабинет е 6 јуни, но ...

МУХАМЕДИ ЗА НОВАТА ВЛАСТ: Владата ќе биде нефункционална и нема да трае повеќе од шест месеци

Телеграф - 19.05.2017

Клучна партија во новата влада ќе биде „Алијансата за Албанците“. Без нејзините тројца пратеници ништо нема да значат 49. пратеници на СДСМ и десетте на ДУИ, додава Мухамеди Чуден е односот на албанските партии откако Зоран Заев го доби мандатот за ...