TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Де Лаурентис: Вентура? Јас го отпуштив по само три месеци

Дерби - 14.11.2017

Аурелио Де Лаурентис и досега испраќаше критики на сметка на Италијанската фудбалска федерација и селекторот Џан Пјеро Вентура, а неуспешниот обид за пласман на СП во Русија повторно го вратија во фокусот ставот на оваа тема на првиот човек на ...

Бергоми со совет за Италијанската федерација како да го ангажира Мурињо за селектор

Дерби - 14.11.2017

Италија не успеа да ја победи Шведска синоќа на „Сан Сиро“ и нема да учествува на завршница на Светско првенство за првпат по 1958 година. Легендата на Интер и италијанската репрезентација Џузепе Бергоми по дебаклот им препорача на раководните луѓе ...

Вентура ќе си поднесе оставка, но само ако добие обештетување од 700.000 евра

Gol.mk - 14.11.2017

Фудбалската селекција на Италија по пауза од половина век нема да учествува на едно Светско првенство, а скоро сигурно е дека од напролет ќе биде предводена од нов селектор. Всушност, по овој дебакл на четирикратниот светски шампион, досегашниот ...

Човек без образ – Вентура никогаш не рекол дека ќе даде оставка

Екипа - 14.11.2017

Џанпјеро Вентура дефинитивно нема „образ“ за да ја преземе одговорноста и да си замине од клупата на Италија, желен до крај да го одработи селекторскиот договор и да заработи уште неколку милиони без оглед на фијаското што го предизвика со ...

Селекторот на Италија и после срамот не сака да си поднесе оставка

Кајгана - 14.11.2017

Џан Пјеро Вентура не сака да си поднесе оставка од местото селектор на Италија додека не бидат исполнети одредени услови. После Антонио Конте, фудбалскиот сојуз се коцкаше со Вентура, кој е искусен италијански експерт, но без некакви посебни ...

Италијански медиуми по елиминацијата на „азурите“: „Крај“, „Срамота“

Нова ТВ - 14.11.2017

Фудбалски земјотрес ги тресе Апенините. Италија не успеа преку Шведска до Светското првенство во Русија во 2018 година. Елиминацијата од Скандинавците во бараж двомечот се доживува како национална трагедија во земјата на четирикратниот планетарен ...

Вентура се негира себеси: Не сум кажал дека ќе дадам оставка

Дерби - 14.11.2017

Италијанскиот селектор Џампјеро Вентура негираше дека ќе поднесе оставка, иако претходно го кажа спротивното. Вентура одбива да даде оставка по вчерашната елиминација од Шведска во баражот за Светското првенство во Русија, но во изјава на ТВ шоуто ...

Вентура не се дава, но веќе се знае новиот селектор на Италија

Спортклуб - 14.11.2017

Џанпјеро Вентура не сака да поднесе оставка на селекторската функција во италијанската репрезентација, но изгледа дека е само прашање на време кога Фудбалската федерација ќе го назначи неговиот наследник.

Тој е моментално најомразен човек на Чизмата: Ова е најголемиот успех на селекторот кој ја уништи Италија

Курир - 14.11.2017

Најлошиот италијански селектор, 69 годишниот Џанпјеро Вентура имал само 10 години кога Италија последен пат не успеала да се пласира на Светско првенство. Најдобар резултат во кариерата му титула во третата лига.

Кој ќе го наследи Вентура? Четворица АСОВИ во игра

Спортски - 14.11.2017

Деновите на Џанпјеро Вентура се изброени на кормилото на италијанската репрезентација после фијаското кое го доживеаа „аѕурите“. Како што е веќе познато Италија за прв пат после 60 години не успеа да се пласира на Светско првенство откако беше ...

Анчелоти договорен, а Вентура не сака да си оди

Newsroom - 14.11.2017

Никогаш не кажав дека ќе дадам оставка, изјави денеска Џампјеро Вентура за италијанската агенција „Анса“. Селекторот на италијанската фудбалска реперезентација негираше дека ќе си оди од местото, ден откако за друг медиум изјави дека ќе се збогува ...

Уште три играчи заминаа со Буфон, тројца кандидати за клупата на Италија

Кајгана - 14.11.2017

Италија се соочува со голем шок, за нив е ова крај на светот. Репрезентацијата на Италија нема да игра на Мундијалот во Русија и барем тоа на Апенинитe значи крај на светот. Солзите на Буфон го обиколија светот, синоќа се збогуваше, а по неговите ...

Ем шуто, ем боде: Ги уништи Италијанците, уште поставува услови!

Спортклуб - 14.11.2017

Џанпјеро Вентура нема намера да си поднесе оставка од селекторската функција во италијанската репрезентација, но и дополнително ги нервира љубителите на фудбалот во своата земја. Пред баражот против Шведска тој го продолжи договорот до 2020 година и ...

Вентура ќе ја напушти селекторската функција, но убаво ќе ја испразни касата на италијанската федерација (Видео)

Дерби - 14.11.2017

Италија за прв пат по 1958 година нема да биде дел од мундијалите, па јавноста на Апенините за овој неуспех и лош резултат бара одговорност како од федерацијата така и од селекторот Џампјеро Вентура.

Вентура без срам, бара 700.000 евра за да стане од селекторското столче на Италија!

24Фудбал - 14.11.2017

Италија синоќа доживеа историски дебакл откако не успеа да се пласира на Светското првенство во Русија, прстот беше вперен во селекторот Вентура за кој се очекуваше дека веднаш ќе си поднесе оставка, но тој без срам бара пари за да си замине.

Анчелоти како спасител?

Поглед - 14.11.2017

Италијанците се разочарани, бараат нов селектор и Вентура би морал набрзо да замине од репрезентацијата. Италијанската репрезентација доживеа вистинска катастрофа бидејќи изгуби од Шведска во баражот за заминување на Светско првенство.

Вентура без срам: Ќе се повлече, но ги сака парите...

Точка - 14.11.2017

Италија не успеа да се пласира на Светско првенство за прв пат после 60 години, а според многумина, најголем виновник за таквиот неуспех е селекторот на „Аѕурите“, Џампјеро Вентура. На мета на медиумите и цела Италија денес е Вентура кој може да се ...

Без срам: Вентура бара пари за да замине од репрезентацијата!

Спортски - 14.11.2017

Фудбалска Италија го доживеа најголемиот срам во својата понова историја и не успеа да се пласира на Светското првенство во Русија. Како главен виновник за неуспехот сите го посочуваат селекторот Џанпјеро Вентура и бараат веднаш да го напушти ...

Вентура се испокарал со играчите, па побегнал од хотелот

СуперСпорт - 14.11.2017

Првпат после 1958 година репрезентацијата на Италија не успеа да се пласира на Светското првенство што ќе се одржи во Русија. Голема катастрофа за италијанскиот фудбал се случи синоќа на Сан Сиро.

Вентура: „Не поднесов оставка, но му се извинувам на навивачите„

Sport M - 14.11.2017

Вентура одби да поднесе оставка, се извини на италијанските навивачи за резултатот, откако не успеаја да ја водат Италија на Светското првенство за првпат по 60 години. По натпреварот, тренерот Вентура смирено зборуваше на прес-конференција: Јас не ...

„Валканиот веш“ излезе на површина: Италија била елиминирана веќе по првиот меч, позната е и причината!

Спортклуб - 14.11.2017

На виделина излегува сето она што се случувало по натпреварот со Стокхолм… По поразот од Шведска на првиот натпревар од баражот за пласман на Светското првенство, италијанските медиуми открија дека дошло до конфликт помеѓу постарите играчи и ...

Вентура во конфликт со фудбалерите, па побегнал од хотелот?!

Спортски - 14.11.2017

Прв пат после 1958 година репрезентацијата на Италија не успеа да се пласира на Светското првенство кое наредното лето ќе се игра во Русија. Италија вчера доживеа голем удар кога на „Сан Сиро“ одигра 0:0 против Шведска.

Вие не сте за фудбал, земете лопати и работете!

SportMedia - 14.11.2017

Италијанците уште не може да се помират со фактот дека по пауза од 60 години, нивната репрезентација нема да биде дел од Светското првенство. „Аѕурите“ синоќа беа елиминирани во баражот во дуелот против Шведска.

Вентура се искара со фудбалерите, па го напушти хотелот во Милано

Поглед - 14.11.2017

По прв пат после 1958 година репрезентацијата на Италија не успеа да се пласира на Светско првенство, кое ќе се игра летото 2018 во Русија. Огромен дебакл се случи синоќа на Сан Сиро. Навивачите на Италија до последен момент веруваа дека нивниот тим ...

Вентура: Ова е шок за нас, но нема да поднесам оставка

Спортклуб - 14.11.2017

Светското првенство во Русија, идната година ќе остане само една голема желба за Италија, а виновник за ваквото нешто е селекцијата на Шведска која ги елиминираше во бараж двомечот. Селекторот на „Азурите“, Џампиеро Вентура по мечот одби да си ...

Вентура заминува, Италијанците го започнаа процесот по неуспехот

Шеталиште - 14.11.2017

Џампjеро Вентура поднел оставка веднаш по нерешеноте 0:0 против Шведска, соопштија бројни медиуми на Апенините. Овој резултат не им дозволи на „азурите” да патуваат во Русија на СП 2018 година – нешто што не се случило на оваа селекција од далечната ...

Најстариот селектор што ја посрамоти Италија

Оff.net - 14.11.2017

Италијанскиот фудбал го претрпе најголемиот неуспех во последните 60 години. За таквиот епилог на квалификациите за Светско италијанската јавност ги линчува селекторот Џанпиеро Вентура и првиот човек на сојузот, Карло ...

Вентура не сака да слушне за оставка: Ќе разговараме утре или задутре...

24Фудбал - 14.11.2017

Селекторт на Италија, Џампјеро Вентура вели дека не си поднел оставка и истакна дека за неговата иднина во следните денови ќе разговара со првиот човек на федерацијата, Карло Тавекио „Аѕурите“ од дома ќе го гледаат мундијалот во Русија и за прв пат ...

Очекувано: Вентура ја наведна главата и со својата оставка кажа „Збогум Италија“

Спортски - 14.11.2017

По 60 години, Италија не успеа да се пласира на Мундијалот во Русија 2018. година. Поволниот минимален резултат за Шведска од првиот меч и ремито без погодоци вечерва на „Сан Сиро“, ги елиминираа „Аѕурите“ од СП.

Вентура експресно си поднесе оставка по најголемиот италијански дебакл во историјата

Gol.mk - 14.11.2017

Џампјеро Вентура си поднесе неотповиклива оставка од селекторската позиција на италијанска фудбалска репрезентација само неколку минути по неуспешниот бараж против Шведска. На шест месеци од истекот на договорот, Вентура си заминува како еден од ...

ВИДЕО: Шведска слави, Италија тагува - „Азурите“ за првпат по 60 години останаа без Мундијал

Gol.mk - 13.11.2017

На реванш натпреварот од бараж-двомечот за пласман на Светското првенство во Русија, фудбалерите на Италија на „Сан Сиро“ одиграа само 0-0 против Шведска и по цели 60 години не успеаја да се пласираат на завршницата на еден Мундијал.

Вентура си поднесе оставка од селекторската позиција на Италија

Екипа - 13.11.2017

Џампјеро Вентура во овие моменти е сигурно најомразениот лик во италијанскиот фудбал. Откако не успеа да се квалификува на Светското првенство во Русија, тој вечерва си поднесе неотповиклива оставка од селекторската позиција.

Вентура поднел оставка по мундијалското разочарување за Италија?

Дерби - 13.11.2017

Италијанските фудбалски фанови не се навикнати нивната репрезентација да не е дел од светските првенства, но во Русија тоа ќе се случи по цели 60 години. Ремито против Шведска во Милано ја испрати скандинавската селекција на мундијалот, а ...

„Аривидерчи“: Очајната Италија за првпат остана без мундијал по 1958 година (Видео)

Дерби - 13.11.2017

Италијанската фудбалска репрезентација го доживеа најголемиот колапс во поновата историја, откако вечерва одигра очајни и разочарувачки 0:0 со Шведска на „Сан Сиро“ во натпревар кој мораше да постигне два гола за да се пласира на мундијалот во ...

МАМА МИА…Мундијал без Италија!

Екипа - 13.11.2017

Четирикратниот светски првак Италија нема да биде дел од Светското првенство во Русија. Тоа е и повеќе од трагедија за „аѕурите“, кои низ својата историја играа шест финалиња, а последен пат не беа учесници на најголемиот светски фудбалски самит ...

И покрај најавите, стартниот состав на Вентура ја изненади италијанската јавност

Спортски - 13.11.2017

Репрезентацијата на Италија вечерва на домашен терен ќе го одигра реванш натпреварот против Шведска за пласман на СП во Русија. Сигурно вечерва на „Сан Сиро“ не очекува спектакуларен меч бидејќи, Шведска славеше со 1:0 во првиот меч.

Нова авантура на Вентура - Без Белоти и Де Роси против Шведска

SportMedia - 13.11.2017

Селекторот на Италија, Џампјеро Вентура одлучи малку да се коцка со составот на Италија за реваншот вечерва против Шведска, па ги изостави Белоти и Де Роси, двајца стандардни репрезентативци и наместо нив во првиот состав ги вклучи Жоргињо и ...

Балотели му испрати порака на Ибрахимовиќ пред круцијалниот меч на „Сан Сиро“ (Видео)

Дерби - 13.11.2017

Марио Балотели веќе извесно време не добива повици во италијанската фудбалска репрезентација и за неговото место Џанпјеро Вентура секогаш наоѓа други решенија, но тоа не го спречува популарниот „Супер Марио“ на големо да ја бодри својата селекција ...

Сензација во најава: Мундијал без Италија по цели 60 години?

Екипа - 13.11.2017

Откако го загуби првиот меч од репрезентацијата на Шведска, Италија пред свои навивачи на „Сан Сиро“ ќе мора се искупи за оние 1-0 од Стокхолм, или во спротивно по вторпат во историјата ќе ја пропушти завршницата од Светското првенство.

Италија – Шведска: најава, анализа, кој ќе оди на СП во Русија!?

Спортски - 13.11.2017

Италија – Шведска е натпреварот кој предизвикува огромно внимание. Како да биде поинаку кога на првиот меч Шведска забележа победа од 1:0 што е доста незгоден резултат. Италија е фаворит, но има огромни проблеми во тимот.

Легендарниот Дел Пјеро го посочи главниот проблем на Италија: Не станува збор за нападот, туку…

Дерби - 13.11.2017

Селекцијата на Италија вечерва ќе се обиде да обезбеди пласман на Светското првенство во Русија, но за да се случи тоа ќе мора да ја надокнади негативата од првиот меч против Шведска одигран во Стокхолм (1-0).

Селекторот на Италија нема намера да даде оставка, бара пари за да си замине!

МКД - 14.11.2017

Италија синоќа доживеа историски дебакл откако не успеа да се пласира на Светското првенство во Русија, прстот беше вперен во селекторот Вентура за кој се очекуваше дека веднаш ќе си поднесе оставка, но тој без срам бара пари за да си замине.

Откриена вистината: Италија била елиминирана веќе по првиот меч, позната е и причината!

БркајРабота - 14.11.2017

По поразот од Шведска на првиот натпревар од баражот за пласман на Светското првенство, италијанските медиуми открија дека дошло до конфликт помеѓу постарите играчи и селекторот Вентура. Тие го обвиниле за кукавички пристап на натпреварот против ...

„Аривидерчи“: Очајната Италија за првпат остана без Мундијал по 1958 година

Точка - 14.11.2017

Италијанската фудбалска репрезентација го доживеа најголемиот колапс во поновата историја, откако вечерва одигра очајни и разочарувачки 0:0 со Шведска на „Сан Сиро“ во натпревар кој мораше да постигне два гола за да се пласира на мундијалот во ...

Италија – Шведска: најава, анализа, кој ќе оди на СП во Русија!?

Таратур - 13.11.2017

Италија – Шведска е натпреварот кој предизвикува огромно внимание. Како да биде поинаку кога на првиот меч Шведска забележа победа од 1:0 што е доста незгоден резултат. Италија е фаворит, но има огромни проблеми во тимот.

Легендарниот Дел Пјеро го посочи главниот проблем на Италија: Не станува збор за нападот, туку…

Точка - 13.11.2017

Селекцијата на Италија вечерва ќе се обиде да обезбеди пласман на Светското првенство во Русија, но за да се случи тоа ќе мора да ја надокнади негативата од првиот меч против Шведска одигран во Стокхолм (1-0).