TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колку ГОЛЕМ е легендарниот Буфон: Испрати поправен одговор за синоќешните солзи..

Спортски - 14.11.2017

Солзите на Џанлуиџи Буфон синоќа го обиколија светот повеќе од поразот на Италијаните и останувањето дома наместо пласман на СП во Русија. Буфон ја покажа својата величина, емоциите не можеше да ги сокрие, но потоа упати уште посилни зборови за ...

Никој не остана рамнодушен: Фудбалскиот свет му се поклони на Буфон

Спортски - 14.11.2017

Италија синоќа со прости од сонот да игра на Светското првенство во Русија, а легендарниот Џиџи Буфон ги одигра последните минути во дресот на „аѕурите“. Големиот Буфон по натпревари низ солзи го потврди повлекувањето од репрезентацијата, кое за жал ...

Овој тим би се борел за титула: Идеалната постава на фудбалери што нема да играат на Мундијалот (ФОТО)

Спортклуб - 14.11.2017

Најголем дел од квалификациите за Светското првенство во Русија завршија, остануваат уште неколку дуели од баражот, но се знаат 29 репрезентации што ќе учествуваат на шампионатот. Сега може да се направи и идеална постава од фудбалери кои нема да ...

Касиљас со емотивна порака до Џиџи Буфон

СуперСпорт - 14.11.2017

Италија синоќа се прости од сонот дека ќе заигра на Мундијалот во Русија, а од играњето во репрезентацијата се простија дури четворица играчи. Џорџо Киелини, Андреа Барзаљи, Даниеле Де Роси и легендарниот Џанлуиџи Буфон ги одиграа своите последни ...

Мундијалот „сиромашен“ без нив: Идеалните единаесет кои не патуваат за Русија (ФОТО)

Екипа - 14.11.2017

Шведска вчера го уништи сонот на Џиџи Буфон и националниот состав на „аѕурите“, па како 28. репрезентација ќе учествува на завршницата на Светското првество во Русија следната година. Елиминацијата на Италија значи дека голем број на ѕвезди од ...

Најдобрите 11 играчи кои нема да се појават на СП 2018

Кајгана - 14.11.2017

Овие квалификации донесоа неколку неочекувани изненадувања, а вчера беа крунисани со елиминацијата на репрезентацијата на Италија од претстојното Светско првенство. Помеѓу најдобрите 11 играчи кои нема да се најдат на Светското првенство се дури ...

Канаваро брутален: Нашиот фудбал го водат мумии!

Спортски - 14.11.2017

Италијанската репрезентација за прв пат после 60 години нема да игра на Светско првенство, што е сигурно голем удар за една од најтрофејните нации во светот. Незадоволството поради големиот неуспех сигурно ќе кулминира во наредните денови, а својата ...

Легендарниот Буфон се прости од „Аѕурите“

Нетпрес - 14.11.2017

Легендарниот голман на Јувентус, 39-годишниот Џанлуиџи Буфон, се надеваше дека простувањето од националниот дрес ќе се случи, па можеби и во финалниот меч на светското првенство следното лето во Русија, меѓутоа по шокантната елиминација од Шведска ...

Барзаљи: Ги разочаравме сите, но Италија ќе се врати таму каде што заслужува да биде!

Gol.mk - 14.11.2017

Одбранбениот играч на италијанската репрезентација, Андреа Барзаљи и се извини на целата нација за неуспехот на репрезентација, но исто така најави и повлекување од истата. Покрај него, сигурно од „азурите“ се повлекува Буфон, а неговиот пример се ...

Канаваро за состојбите во Италија: Мумии го контролираат нашиот фудбал…

Дерби - 14.11.2017

Италија за прв пат по 1958 година нема да биде дел од големиот собир на најдобрите свтески репрезентации, а за тоа се погрижи селекцијата на Шведска која успеа да ја добие бараж битката иако на хартија беше аутсајдер.

Ќе се врати ли Ибра во Шведска за Светско 2018?

Оff.net - 14.11.2017

На Мундијалот нема да гледаме легенди како Џиџи Буфон, Арјен Робен, Дидие Дрогба, Џорџо Киелини... Се надеваме само дека шведската јавност и селекторот ќе го предомислат Златан да се врати во репрезентацијата и да заигра во Русија следното ...

Канаваро без влакна на јазикот: Збогум за мумиите кои го контролираат италијанскиот фудбал!

24Фудбал - 14.11.2017

Поранешниот репрезентативец на Италија не се штедеше на критиките за шокантната елиминација. Една од најпопуларните фудбалски репрезентации во светот, Италија, нема да можеме да ја гледаме на Светското првенство во Русија идната година, Шведска ...

Канаваро искрен: „Мумии“ го водат италијанскиот фудбал, странците нè уништија!

Gol.mk - 14.11.2017

Малкумина очекуваа дека во на Светското првенство во Русија нема да можат да ги следат фудбалските натпревари на една од најголемите светски сили Италија. Но, синоќа избраниците на Вентура, па и самиот селектор со своите сомнителни одлуки, ...

Се јави и Касилјас со емотивна порака за Буфон: Не сакам да те гледам ваков…

Спортклуб - 14.11.2017

Откако Италија остана без пласман на СП, на голем удар на јавноста се најде речиси цела репрезентација, од стручен штаб, па се до фудбалери, но само еден човек не. А тоа е легендарниот голман Џиџи Буфон.

Канаваро: Италијанскиот фудбал го водат мумии

Макфакс - 14.11.2017

Италијанската фудбалска репрезентација прв пат по шест децении нема да настапи на светско првенство што преставува голем удар за една од најтрофејните фудбалски нации во светот. Италија четири пати била светски шампион, последен пат во 2006 година.

По Буфон, уште тројца фудбалери се повлекоа од италијанската репрезентација

Newsroom - 14.11.2017

Џорџо Киелини, Даниеле Де Роси и Андреа Барзали го следеа примерот на голманот Џанлуиџи Буфон и соопштија дека се повлекуваат од настапите во италијанската фудбалска репрезентација. Буфон објави крај на кариерата во националниот тим синоќа по ...

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА – Буфон не е единствениот кој се прости од дресот на Италија!

Спортски - 14.11.2017

Репрезентацијата на Италија прв пат по 60 години нема да игра на Светското првенство кое следното лето ќе се одржи во Русија. Италијанците не успеаја преку бараж да се пласираат на Мундијалот, бидејќи во двомечот селекцијата на Шведска со вкупен ...

Касилјас ја расплака јавноста со емотивна порака до Буфон (ФОТО)

Sport 1 - 14.11.2017

Икер Касилјас никогаш не го криел своето водушевување од Џиџи Буфон. Двајцата легендарни голмани имаат голема меѓусебна почит и восхит, па Шпанецот му испрати порака на својот голем пријател и ривал Буфон, по синоќешната елиминација на Италија во ...

Канаваро: Фудбалот ни го водат мумии

+инфо - 14.11.2017

Светското првенство го загубивме пред 15 години кога луѓето кои инвестираат во фудбал почнаа да прибираат во нашата лига секакви промашени играчи. Играчот на Сасуло, Паоло Канаваро, по неуспехот на репрезентацијата во баражот за Светското првенство, ...

Покрај Буфон уште неколку големи ѕвезди се збогуваа со дресот на Италија

24Фудбал - 14.11.2017

Италија синоќа доживеа тежок удар од Шведска, за прв пат по 1958 година нема да играат на Светското фудбалско првенство, за неколку играчи ова беше последен меч за репрезентацијата. Џиџи Буфон планираше да се пензионира по крајот на Светското ...

Италија на крстопат: Кој ќе продолжи, а кој ќе се пензионира?

Екипа - 14.11.2017

Италија е во шок откако „аѕурите“ за првпат во последните 60 години не успеаја да обезбедат пласман на еден фудбалски мундијал. Најголемиот дел од вината дефинитивно е кај селекторот Вентура, но она што е поважно за Италијанците во моментов е да се ...

Адио Буфон

Сител - 14.11.2017

Легендата на италијанскиот фудбал Џиџи Буфон со солзи во очите ја заврши кариерата. Славиот италијански голман беше на голот на Италија во синоќешниот дуел со Шведска од баражот за Мундијалот но остана без учество на Сп во Русија што многу го ...

Буфон се прости од репрезентацијата во солзи, СП 2018 без Италија

Кајгана - 14.11.2017

Италија нема да биде помеѓу учесниците на претстојното Светско Првенство откако вчера го изгуби бараж двомечот со Шведска, со конечен резултат од 0:1 по двата натпревари. Првпат по 1958 година Италија не успеа да се квалификува за Светско Првенство.

Касилјас ја сподели фотографијата од расплаканиот Буфон и му испрати крајно емотивна порака на својот пријател (Фото)

Дерби - 14.11.2017

Џанлуиџи Буфон со многу емоции и растреперен глас го даде своето последно интервју како член на италијанската фудбалска репрезентација , а за негова несреќа, судбината посака тоа да биде на натпревар кој се истакнува како најголемо разочарување во ...

Егзодус кај „аѕурите“: По Буфон, уште три италијански ѕвезди се повлекоа од репрезентацијата!

Дерби - 14.11.2017

Италијанската фудбалска репрезентација изминатава вечер доживеа вистински колап на домашен терен бидејќи не успеа да го скрши отпорот против Швеѓаните и да ја анулира негативата од 1:0 која ја стекна во Стокхолм, а тоа значеше дека четирикратниот ...

Канаваро: Нашиот фудбал го водат мумии, странците не упропастија

Спортклуб - 14.11.2017

Италијанската фудбалска репрезентација за првпат по 60 години нема да игра на едно СП, што е огромен удар за една од најтрофејните фудбалски нации на светот. Незадоволството поради големиот неуспеш и не заминувањето на Мундијалот во Русија, со ...

Италија остана без СП, но и без Буфон, Де Роси, Кјелини и Барѕаљи

Спортклуб - 14.11.2017

Италијанската фудбалска селекција по елиминацијата од Шведска во бараж дуелот за пласман на СП во Русија се најде на голем удар на тамошната спортска јавност. Разочарувањето беше големо, а дел од репрезентативците ги совлада емоција и по последниот ...

Пред 20 години Буфон дебитираше за Италија во нехумани услови за игра (ВИДЕО)

Sport 1 - 14.11.2017

Легендарниот голман на Италија, Џанлуиџи Буфон синоќа неславно ја заврши својата дведецениска репрезентативна кариера, па со солзи и емоционален крах замина во легендите по елиминацијата на Италија во мундијалскиот бараж.

Буфон со солзи: Не ми е жал за мене, туку за Италија

Стандард - 14.11.2017

По завршувањето на втората бараж средба во Милано за пласман на СП 2018, 39-годишниот голман на Италија, Џанлуиџи Буфон со солзи на очи објави дека ја прекинува кариерата во националниот тим.

Буфон во солзи ги напушти Азурите: Не успеавме, а ова е важно за државата

Локално - 14.11.2017

Италија со реми без погодоци во вториот натпревар од баражот за Светското првенство, одигран во понеделникот навечер против Шведска во Милано, дефинитивно остана без Мундијалот во Русија, а тој неуспех го официјализира и повлекувањето на ...

Буфон не издржа и со солзи во очите порача: Жал ми е за цела Италија

Точка - 14.11.2017

Репрезентацијата на Италија после 60 години остана без пласман на Светското првенство. Синоќа „Аѕурите“ не ја совладаа Шведска и останаа без „билет“ за Русија. Синоќешниот натпревар на „Џузепе Меаца“ во Милано беше последниот натпревар за Џанлуиџи ...

Буфон не го заслужи ова

Оff.net - 14.11.2017

Нема фудбалски навивач кој не го почитува и кој не жали што интернационалната кариера му завршува на ваков тажен начин. Со солзи кои кажуваа сè. А тој во џентлменски стил изјави: Не плачам за мене, туку за италијанскиот ...

Буфон со солзи во очите се прости од „Аѕурите“: Жал ми е што се заврши вака (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.11.2017

Џиџи Буфон соопшти дека го одиграл последниот натпревар во дресот на Италија, капитенот со солжи во очите се збогува и изрази жалење што со голем неуспех си заминува од националниот тим Легендата на Јувентус и Италија се надеваше дека Светското ...

Икер со порака за Буфон: Пријателе, не сакам да те гледам ваков, ти си легенда и не се пензионирај!

Gol.mk - 14.11.2017

Солзите на Џиџи Буфон и неславниот начин да ја заврши својата професионална кариера, погоди многу од неутралните љубители на фудбалот, но и негови лични пријатели и колеги. Специјален поздрав и поддршка пристигна од неговиот колега Икер Касиљас, кој ...

Четворица „азури“ објавија репрезентативна пензија по фијаското во Милано

Gol.mk - 14.11.2017

Дебаклот на италијанската репрезентација, која нема да игра на Светското првенство во Русија, значи комплетна револуција во фудбалот на „чизмата“ и крај на една голема ера. Четири асови на „азурите“, тројца светски шампиони и Џорџо Кјелини, најавија ...

Премногу емоции за живата легенда: Буфон „пукна“ и не престана да плаче во своето последно интервју во националниот ...

Спортски - 14.11.2017

Иако сакаше со крајот на Мундијалот да му каже „збогум“ на националниот дрес, по дебаклот кој ја снајде Италија вечерва, големиот Џанлуиџи Буфон истото мораше да го стори многу порано. Имено, Италија по 60 години не успеа да се пласира на СП, и тоа ...

Нема потажен момент, Буфон во солзи: Жал ми е што вака заврши, збогум Италија (ВИДЕО)

Екипа - 13.11.2017

Италија не се пласира на Светското првенство, а легендарниот голман Џанлуиџи Буфон таму сакаше во голем стил да се прости од националниот дрес. Наместо тоа, солзи и тага од неверојатниот голман, и изјава дека ова е крај на неговите настапи во дресот ...

Солзите на Буфон ја расплакаа Италија (Фото)

SportMedia - 13.11.2017

Џиџи Буфон со солзи во очите се прости од настапите за италијанската селекција, а тоа го стори во најтежок можен момент, кога „аѕурите" останаа без настап на Мундијалот во Русија. „Адио Буфон“ пишуваа италијанските медиуми, простувајќи се од една од ...

Италија Не оди на светско првенство и остана без својата икона Џиџи Буфон

Сакам да кажам - 13.11.2017

Претстојното Светско првенство во Русија ќе помине без четирикратниот шампион Италија. Шведска приреди мала сензација, откако одигра 0:0 на реваншот од дополнителните квалификации во Милано, со што ја одбрани предноста од 1:0 од првата средба во ...

Заврши една голема ера, и тоа на најболниот начин - збогум Џиџи Буфон!

Sport 1 - 13.11.2017

Репрезентацијата на Италија не успеа да се пласира на Светското првенство кое се игра следното лето во Русија, па така за првпат во последните шест децении нема да биде дел од најголемиот планетарен настан.

Буфон емотивно се распрсна и плачејќи го даде своето последно интервју како голман на Италија (Видео)

Дерби - 13.11.2017

Елиминацијата на Италија во бараж дуелот со Шведска за Светското првенство ги зави во црно сите фудбалски фанови на Апенините, а жалењето е уште поголемо поради тоа што големиот Џиџи Буфон остана без својата последна желба да ја заврши кариерата со ...

ВИДЕО: Неславен крај на големиот Џиџи - Буфон се прости низ солзи и без СП

Gol.mk - 13.11.2017

Фудбалерите на италијанската репрезентација на „Сан Сиро“ не постигнааа гол против Шведска и останаа без Мундијалот, кој наредната година ќе се одржи во Русија. За „азурите“ тоа ќе биде третпат во историјата да бидат без настап на Светско првенство, ...

Како Златан се радува на пласманот на СП? Си ја прекрсти земјата! (ФОТО)

Sport 1 - 13.11.2017

Дел од тагата што нема да го гледаме Џиџи Буфон на СП во Русија може ќе се разблажи со тоа што на „негово место“, на Мундијалот ќе оди Златан Ибрахимовиќ. Далеку е тој од спортсмен како Буфон, но сигурно ќе нѐ смее (и нервира) со неговото его...

Буфон: Баражот има две епизоди, ние не добивме ниту една од нив

Екипа - 13.11.2017

Фудбалска трагедија за Италија. Не успеа да се пласира на Светското првенство во Русија, откако доживеа елиминација во баражот од Шведска. По поразот од 1-0 на гости, „аѕурите“ одиграа само реми без голови на домашен терен во Милано.

Јувентус во голем стил му се поклони на Буфон!

Sport 1 - 13.11.2017

Старата дама никогаш нема да го заборави својот најважен човек. Главни спортски вести вечерва се елиминацијата на Италија во баражот за пласман на СП, а следствено на тоа и збогувањето на Џиџи Буфон од репрезентативниот дрес.

Јувентус на господски начин му се заблагодари на својот Буфон

Спортклуб - 13.11.2017

Италијанскиот првак Јувентус, по елиминацијата на Италија во баражот од Шведска за пласман на СП и веројатно последниот меч во репрезентативниот дрес на нивниот голман, Џиџи Буфонт, се огласи: „Сите „Бјанконери“ се со тебе.

Проработеа емоциите: Буфон во солзи по елиминацијата од Шведска

Спортклуб - 13.11.2017

Капитено на фудбалската селекција на Италија и долгогодишен репрезентативец Џиџи Буфон тешко ја прифати елиминацијата од Шведска во бараж дуелот за пласман на СП. Буфон, по крајот на мечот, веднаш на терен ги даде првиот коментар, а веднаш штом ...

Големиот Буфон: Навивачите ја свиркаат химната, тој даде аплауз за Шведска (ВИДЕО)

Екипа - 13.11.2017

Италијанскиот легендарен голман Џанлуиџи Буфон уште еднаш ја покажа својата спортска величина, пред самиот старт на вечерашниот реванш натпревар од баражот за пласман на СП во Русија. Фановите на „Сан Сиро“ ја свиркаа химната на Шведска, но тој даде ...

Затоа е ЛЕГЕНДА: Сите свиркаа на химната на шведска, а тој аплаудираше (ВИДЕО)

СуперСпорт - 13.11.2017

Кога ситена стадионот „Сан Сиро“ ја исвиркуваа химната на Шведска, Џиџи Буфон со еден свој гест покажа зошто е една од најпочитуваните личности во спортот. Легендарниот голман додека се интонираше химната на Шведска непрекинато аплаудираше ...

Буфон и „Сан Сиро“ доживеаа „точка на вриење“ (Видео)

Спортски - 13.11.2017

Голем меч. Баш голем. А таква е и атмпооферата која во текот на интонирањето на химните на Италија и Шведска достигна „точка на вриење“. Се интонираше химната на Шведска, а половина стадион свиркаше.