TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СБ ја намали прогнозата за економски раст

Телма - 11.01.2017

Светска банка ја намали прогнозата за економски раст за оваа година. Во јануарскиот извештај за перспективите на Глобалната економија пишува дека Македонската економија годинава ќе расте со 3,3 % што е за 0,7 % помалку од очекувањата кои Светска ...

Намалени прогнозите за раст на македонската економија

Алсат-М - 11.01.2017

Светска банка ги намали прогнозите за раст на македонската економија. За 2016 наместо првичните 3,7 отсто, растот е ревидиран на 2 отсто, или 1,7 проценти поени помалку од јунските проекции.

Светска банка прогнозира раст на македонската економија од 3,3% оваа година

Сител - 11.01.2017

Македонската економија годинава ќе порасне за 3,3%, догодина за 3,7% а во 2019 за 4 проценти, велат најновите економски прогнози од Светската банка. Проекциите се пониски од претходните при што проценката за 2016 е дека растот на брутодомашниот ...

Светска банка: бавно закрепнување на глобално ниво

Алфа - 11.01.2017

Бавно закрепнување на глобално ниво – ова е оценката на Светска Банка за светскиот економски раст во последниот извештај „Слаби инвестиции во несигурни времиња“. Бавно закрепнување на глобално ниво – ова е оценката на Светска Банка за светскиот ...

ПРОГНОЗИ НА СВЕТСКА БАНКА: Македонскиот БДП годинава ќе порасне за 3,3 проценти, в година за 3,7 отсто

Телеграф - 11.01.2017

Според Светска банка, во годината што измина македонската економија остварила раст од два процента Бруто-домашниот производ (БДП) на Македонија ќе оствари раст годинава од 3,3 проценти и 3,7 отсто следната година, предвидува Светската банка во ...

Светска банка прогнозира поголем пораст во 2017-та

Deutsche Welle - 11.01.2017

Порастот на светската економија повторно ќе земе залет, стои во прогнозата на Светската банка за 2017-та година. Економските експерти прогнозираат пораст на светското економско постигнување од 2,7 проценти во тековнава година (во 2016 година тој ...

Светска банка: Економски раст од 3,3% во Македонија

Банкарство.мк - 11.01.2017

Светска банка го објави новиот извештај за перспективите на глобалната економија. Според него годинава се очекува македонската економија да има раст од 3,3%, додека, пак, во 2018 ќе забележи раст од 3,7%, а во 2019 година 4%.

Светска банка предвидува пораст на македонската економија од 3,3 проценти годинава

Мета - 11.01.2017

Домашниот бруто-производ (БДП) на Македонија ќе се зголеми 3,3 проценти оваа година и 3,7 проценти следната година, предвидува Светска банка во јануарскиот извештај за глобалните перспективи.

Светската банка прогнозира 2,8 проценти економски раст на Србија во 2017 година

Вечер - 11.01.2017

Во соопштението, објавено на сајтот на Светската банка се предвидува економскиот раст на Србија во текот на 2018 и 2019 година да достигне 3,5 проценти Светската банка ја зголеми прогнозата за економскиот раст на Србија за 2017 година на 2,8 ...

Светска банка ја намали проекцијата: Македонската економија годинава ќе порасне за 3,3%

еМагазин - 11.01.2017

Светска банка прогнозира раст на македонската економија годинава од 3,3%, покажува последниот извештај на меѓународната институција за проекциите на глобалната економија за 2017 година. Проекциите за растот на БДП на нашата земја се намалени за 0,7% ...

Светска банка: Македонската економија со раст од 3,3% во 2017-та

МРТ - 11.01.2017

Светска банка предвидува умерено забрзување на глобалниот економски раст во 2017-та до 2,7 насто, откако лани минал посткризниот период. Во извештајот за „Глобалните економски перспективи“ за Македонија, годинава Светска банка прогнозира раст на БДП ...

Светска банка ја намали прогнозата за раст на македонската економија

+инфо - 11.01.2017

Светска банка ја намали и прогнозата за 2016 година за 1,7 отсто и наместо раст од 3,7 отсто македоската економија ќе има раст од 2 отсто. Македонската економија годинава ќе расте со 3, 3 отсто во 2018 ќе забележи раст од 3,7 отсто и во 2019 година ...

Светска Банка: Економски Раст Од 3,3% Во Македонија

Телевизија Нова - 11.01.2017

Светска банка го објави новиот извештај за перспективите на глобалната економија. Според него годинава се очекува македонската економија да има раст од 3,3%, додека, пак, во 2018 ќе забележи раст од 3,7%, а во 2019 година ...

Светска банка ја намали прогнозата за раст на глобалната економија

+инфо - 11.01.2017

Глобалната економија според сегашната прогноза ќе порасне за 2,7 отсто. Светската банка ја намали прогнозата за растот на глобалната економија годинава на 2,7 отсто. Претходно банката прогнозираше дека светската економија ќе обезбеди пораст од 2,8 ...

Светската банка ја зголеми прогнозата за глобалниот раст

Фактор - 11.01.2017

Светската банка (СБ) ja намали во вторникот вечерта својата глобална проценка за растот за 2017 година, но несигурноста за економската политика на САД при новиот претседател Доналд Трамп ја замаглува целокупната перспектива, пренесе AFP.

Светска банка прогнозира поголем пораст во 2017-та

Канал 77 - 11.01.2017

Порастот на светската економија повторно ќе земе залет, стои во прогнозата на Светската банка за 2017-та година. Економските експерти прогнозираат пораст на светското економско постигнување од 2,7 проценти во тековнава година (во 2016 година тој ...

Светска банка предвидува пораст на македонската економија од 3,3 проценти годинава

Локално - 11.01.2017

Домашниот бруто-производ (БДП) на Македонија ќе се зголеми 3,3 проценти оваа година и 3,7 проценти следната година, предвидува Светска банка во јануарскиот извештај за глобалните перспективи.

Светската банка прогнозира 2,8 проценти економски раст на Србија во 2017 година

А1 On - 11.01.2017

Светската банка ја зголеми прогнозата за економскиот раст на Србија за 2017 година на 2,8 проценти, што е за 0,5 проценти повеќе од прогнозата од јуни минатата година. Во соопштението, објавено на сајтот на Светската банка се предвидува економскиот ...

СБ ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Макфакс - 11.01.2017

Светска банка(СБ) ја намали и прогнозата за 2016 година за 1,7 отсто и наместо раст од 3,7 отсто, СБ предвидува дека македонската економија ќе има раст од два отсто. Годинава се очекува македонската економија да има раст од 3,3 отсто, додека, пак, ...

СБ ја намали прогнозата за раст на македонската економија

Точка - 11.01.2017

Светска банка ја намали и прогнозата за 2016 година за 1,7 отсто и наместо раст од 3,7 отсто, СБ предвидува дека македонската економија ќе има раст од два отсто. Годинава се очекува македонската економија да има раст од 3,3 отсто, додека, пак, во ...

Намалена прогнозата за раст на македонската економија од страна на СБ

Денар - 11.01.2017

Светска банка (СБ) ја намали и прогнозата за 2016 година за 1,7 отсто и наместо раст од 3,7 отсто, СБ предвидува дека македонската економија ќе има раст од два отсто. Годинава се очекува македонската економија да има раст од 3,3 отсто, додека, пак, ...