TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Нема да дозволиме народот да се судри со народ, решението на кризата е низ институциите

Макфакс - 20.03.2017

Повеќе од два месеци во Македонија постои голем страв од насилно ескалирање на политичката криза, но СДСМ нема да го дозволи тоа, вели лидерот на партијата Зоран Заев во интервју за Al Jazeera.

Заев ја отфрли можноста Груевски да биде дел од широка коалиција

Нова ТВ - 20.03.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев смета дека за никого на свет, па ни за него и неговата партија не е прифатливо Никола Груевски да биде дел од широка владина коалиција. Тој ова го изјави во интервју за Ал Џaзира Бакланс, пред утрешната посета на ...

За ДУИ не важи досегашниот принцип победник со победник

Алсат-М - 20.03.2017

За ДУИ не важи принципот победник со победник. По вчерашните изјави на поранешниот премиер Никола Груевски дека овој принцип треба да се почитува, ДУИ го потсети на одлуката на централното претседателство, кое даде поддршка за новото мнозинство.

Шилегов: Груевски очајно се обидува повторно да стане фактор ВИДЕО

+инфо - 20.03.2017

Очекуваме дека ќе има силна осуда на говорите на политичко насилство и повиците на политичко насилство кои ги промовираше Никола Груевски Очекуваме еврокомесарот Јоханес Хан при утрешната посета на Скопје да ги пренесе препораките кои веќе се дадени ...

ВМРО-ДПМНЕ: Доколку Заев сака да ја реализира платформата, нека излезе со неа на избори

А1 On - 20.03.2017

„Волјата на мнозинството Македонци не смее да биде игнорирана. Тие гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“. Нивниот глас не смее да биде изманипулиран само за да се спаси Заев од одговорност.

(ВИДЕО) Шилегов: Груевски не може да биде дел од решението за кризата што ја создаде!

А1 On - 20.03.2017

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов по дадената изјава, одговараше на новинарските прашања. Што очекувате утре од Хан? Од посетата на еврокомесарот Хан, очекуваме дека ќе ги пренесе пораките кои веќе се дадени од страна на Европската Комисија, од ...

Заев: Груевски не може да биде решение за кризата, да се подготвува за опозиција (ВИДЕО)

Стандард - 20.03.2017

„Не може да биде прифатливо човек кој бил носител на режим и кој ја предизвика кризата, кој прислушуваше десетици илјади граѓани, затвораше новинари, опозиционери и други невини луѓе, кој е осомничен за финансиски криминал, најголем во поновата ...

ВМРО-ДПМНЕ Центар: Ја почитуваме волјата на граѓаните, нo не може да гласаме за незаконски предлог на Жерновски

Курир - 20.03.2017

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Советот на општина Центар имаат целосно разбирање за волјата на граѓаните и на денешната седница на советот на Општина Центар истите истакнаа дека немаат намера да одат спротивно на интересите на жителите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сакајќи да се спаси себе Зоран Заев ја жртвува Македонија

Курир - 20.03.2017

Аболицираниот криминалец Зоран Заев е фатен жив во голем број афери. Свесен за казните кои следат за ваквите кривични дела тој е спремен по секоја цена да дојде на власт. Дури и по цена на највисоките државни и национални интереси.

Заев: Време е ВМРО-ДПМНЕ да замине во опозиција (ВИДЕО)

+инфо - 20.03.2017

Не може да биде прифатливо човек кој бил носител на режим и кој ја предизвика кризата, да биде решение за кризата, рече Заев. Не може за никого на светот, па ни за нас да биде прифатливо човек кој бил носител на режим и кој ја предизвика кризата, ...

За ДУИ не важи досегашниот принцип победник со победник

Локално - 20.03.2017

За ДУИ не важи принципот победник со победник, информира Алсат М . По вчерашните изјави на поранешниот премиер Никола Груевски дека овој принцип треба да се почитува, ДУИ го потсети на одлуката на централното претседателство, кое даде поддршка за ...

Шилегов: Очекуваме силна осуда на повиците за насилство промовирани од Груевски

Позитив.мк - 20.03.2017

Очекуваме еврокомесарот Јоханес Хан при утрешната посета на Скопје да ги пренесе препораките кои веќе се дадени од Европската комисија, од Советот на министри на ЕУ, од Могерини, а тоа е дека во Македонија мора да се врати уставниот поредок, рече ...

ВМРО-ДПМНЕ: Гласот на народот не смее да биде изманипулиран само за да се спаси Заев од одговорност

Курир - 20.03.2017

Волјата на мнозинството Македонци не смее да биде игнорирана. Тие гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“. Нивниот глас не смее да биде изманипулиран само за да се спаси Заев од одговорност, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ од Хан очекува да пренесе дека во Македонија мора да се врати уставниот поредок

Макфакс - 20.03.2017

СДСМ од посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, очекува дека ќе ги пренесе пораките кои веќе се дадени од страна на Европската комисија, од страна на Советот на министри на ЕУ, од страна на еврокомесарот Могерини, а тоа е дека во Македонија мора да ...

ВМРО-ДПМНЕ Центар: Ја почитуваме волјата на граѓаните, нo не може да гласаме за незаконски предлог на Жерновски

Press24 - 20.03.2017

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Советот на општина Центар имаат целосно разбирање за волјата на граѓаните и на денешната седница на советот на Општина Центар истите истакнаа дека немаат намера да одат спротивно на интересите на жителите ...

Лидерска смена или оркестриран напад?

Либертас - 19.03.2017

Ахмети не покажал доволно силно лидерство и не се исклучува можноста за негова промена како прв човек на ДУИ, пишува австриски „Дер Стандард“ повикувајќи се и на информациите од земјава, анализирајќи дека на последните избори ДУИ изгубила доста ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е таргет на СЈО и СДСМ затоа што е на браникот на националните и државни интереси

Курир - 19.03.2017

Акцијата на СДСМ и СЈО е планира до таа мера, не само да се оди кон поединци од ВМРО-ДПМНЕ, и тоа поединци во смисла на најмалку половина раководство ако може и цело раководство, туку да не нападне и партијата, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

„Хајката на СЈО е порака на Заев до медиумите кои не се под нивна контрола и потрупување на ВМРО со измислени случаи со ...

Курир - 19.03.2017

Заев кога вели дека нема никаква поврзаност со СЈО не ја кажува вистината, Заев лаже. СЈО е под целосно контрола на СДСМ и тие имаат континуирана дневна комуникација. Целта е во наредниот период, за да се спроведе оваа агенда, да се направат неколку ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев планира да ја реализира платформата

Макфакс - 20.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев планира „подмолно да ги реализира сите точки од платформата од Тирана“. „Зоран Заев за полесно да ја оствари оваа своја агенда го користи СЈО кое има за цел да го претрупа ВМРО-ДПМНЕ со неосновани ...

Груевски: Подготвени сме и на лична жртва, Заев само нека се откаже од платформата и ќе ја поддржиме неговата малцинска ...

Курир - 19.03.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 коментирајќи ја актуелната политичка ситуација истакна дека е подготвен и на лична жртва, само Заев да ја остави Македонија на мира и да не ја распарчува.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија нема да дозвили здравството да биде киднапирано од еден криминален клан

А1 On - 19.03.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагираат на прес конференцијата на Јагода Шахпаска и соопштението на СДСМ тема здравство. „СДСМ ќе стори се само за да ја дефокусира јавноста од нивната антидржавна политика и прифаќањето на тиранската платформа ...

Груевски: Заев не отстапува, зошто е длабоко заглавен во криминал

Стандард - 19.03.2017

„Причината зошто Заев не отстапува е зошто тој е длабоко заглавен во криминал. На пример случајот „Поткуп“ каде е фатен жив како бара мито. Случајот „Цареви кули“, па случајот „Пуч“ и тој на овој начин сака да формирта влада по секоја цена.

Груевски: Државата може да ја снема ако се остави на Заев и неговите сценаристи

Вечер - 19.03.2017

Ние на Хан ќе понудиме да ја осуди платформата од Тирана, да осуди мешање на друга држава во Македонија. Принципот на коалицирање со победникот кај македонците секогаш да коалицира со победникот кај алабанците треба да се почитува,тоа ЕУ ни го ...

Светските сили во битка за Македонија: позадината на големата политичка криза на Балканот

Вечер - 19.03.2017

За Москва, Македонија игра клучна улога во контролирањето на јужниот плински коридор, Турски поток. Доколку Зоран Заев, американскиот фаворит, дојде на власт, тоа сериозно би ги поматило руските планови.

СДСМ: Груевски го знае ставот на СДСМ, секој кој работел криминогено ќе одговара

А1 On - 19.03.2017

Од СДСМ писмено реагираа на прес конференцијата на Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ. „Проблемот на Никола Груевски и неговите соработници е што тие се препознаваат во секој за кој постои сомнеж дека е дел од какви било криминални актвности.

Груевски: Заев не остапува од тиранската платформа бидејќи е заглавен во криминал и сака вака да се извлече од ...

Курир - 19.03.2017

Причината зошто Зоран Заев не отстапува е многу јасна. Тој е длабоко заглавен во криминал со конкретни случаи, на пример случајот „Поткуп“. Тој е фатен жив како бара мито и како кажува дека на сите им барал мито, тука е и случајот „Цареви кули“, ...

ТВ Нова емитува тоа што Заев не сака да види

Курир - 19.03.2017

Единствениот грев на ТВ Нова и на нејзиниот сопственик е тоа што не се на страната на Заев. Единствениот грев на оваа телевизија е што со својата професионалност и објективност во извршувањето на новинарските обврски ги разгоре зависта и омразата во ...

ТВ 24: Лидерска смена или оркестриран напад?

Бриф - 19.03.2017

Ахмети не покажал доволно силно лидерство и не се исклучува можноста за негова промена како прв човек на ДУИ, пишува австриски „Дер Стандард“ повикувајќи се и на информациите од земјава, анализирајќи дека на последните избори ДУИ изгубила доста ...

Груевски: Заев е заглавен во криминал

Вечер - 19.03.2017

Гостин на дневникот на Канал 5 е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Причината зошто Заев не отстапува е зошто тој е длабоко заглавен во криминал. На пример случајот поткуп каде е фатен жив како бара мито.

Ахмети наскоро ќе биде сменет – не покажал лидерство !

Локално - 19.03.2017

Во исто време големо мајсторство демонстрирала неговата заменичка Теута Арифи. Токму таа била лидерка во соработката со меѓународната заедница и тоталната промена во позицијата на ДУ И.. Али Ахмети не покажал доволно силно лидерство.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се блиски и соработуваат со лица од подземјето

Мета - 19.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини СДСМ и неговиот лидер Зоран Заев дека се блиски и соработуваат со лица од криминалното подземје, а во врска со последната полициска акција , спороведена вчера против лица од Прилеп, Битола и Арачиново.

ВМРО-ДПМНЕ: Уште еден доказ како работи криминогеното раководство на СДСМ

Канал5 - 19.03.2017

Јавноста вчера беше сведок дека уште еден лик од подземјето, близок пријател на аболицираниот криминалец Зоран Заев, бил инволвиран во нелегална трговија со дрога. Ова не е прв случај најблиските соработници на Заев да бидат фатени за криминалот што ...

ВМРО ДПМНЕ и натаму со понуда за влада и поддршка без Албаниците или нови избори

Локално - 19.03.2017

Аболицираниот Зоран Заев и криминогеното раководство на СДСМ ниту еднаш не ги осудија овие изјави на Села и Дода, молчеа и сеуште молчат, се вели меѓудригото во соопштението на ВМРО ДПМНЕ Исто како што не ги осудија и изјавите на Трифун Костовски ...

Груевски ќе гостува во Дневникот на Канал 5

Курир - 19.03.2017

Актуелните политички случувања ќе бидат тема на разговор. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ќе гостува во Дневникиот на Канал 5 во 18:30 часот. Актуелните политички случувања ќе бидат тема на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонското здравство меѓу најдобрите во регионот и Европа

Телевизија Нова - 19.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на денешната прес-конференција на Јагода Шахпаска од СДСМ наведува дека во времето на СДСМ немало никакви инвестиции во здравството, додека ВМРО-ДПМНЕ има спроведено реформи со кои здравството е меѓу најдобрите во ...

(ВИДЕО) Заев ја отфрли можноста Груевски да биде дел од широка коалиција

Бриф - 20.03.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев смета дека за никого на свет, па ни за него и неговата партија не е прифатливо Никола Груевски да биде дел од широка владина коалиција. Тој ова го изјави во интервју за Ал Џaзира Бакланс, пред утрешната посета на ...

Данев: Гласот на народот не смее да биде изманипулиран само за да се спаси Заев

Стандард - 20.03.2017

„Волјата на мнозинството Македонци не смее да биде игнорирана.Тие гласаа за програмата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“. Нивниот глас не смее да биде изманипулиран само за да се спаси Заев од одговорност“, соопшти денеска Драган ...

Данев: Последиците од реализирање на Тиранската Платформа ќе бидат несогледливи

Мета - 20.03.2017

Мнозинството Македонци гласаше за програмата на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ и нивниот глас не смее да биде изманипулиран само за да се спаси Заев од одговорност, рече денеска на прес-конференција Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

Шилегов: Не се потребни нови избори

24 Вести - 20.03.2017

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов денеска изјави дека на Македонија не и се потребни нови избори и оти очекуваат дека во најбрзо можно време да се закаже седницата на Собранието на која ќе се избере претседател.

Шилегов: Груевски ја создаде кризата, и тој не може да биде дел од решението!

Фактор - 20.03.2017

„Никола Груевски ја создаде оваа криза, и не може да биде дел од решението за кризата. Груевски очајно се обидува повторно да стане фактор во политиката во Македонија. Македонија му кажа збогум на Никола Груевски и тој е минато во политиката и од ...

ВМРО-ДПМНЕ Центар: Ја почитуваме волјата на граѓаните, нo не може да гласаме за незаконски предлог на Жерновски

Пулс24 - 20.03.2017

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Советот на општина Центар имаат целосно разбирање за волјата на граѓаните и на денешната седница на советот на Општина Центар истите истакнаа дека немаат намера да одат спротивно на интересите на жителите ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ е таргет на СЈО и СДСМ затоа што е на браникот на националните и државни интереси

Телевизија Нова - 19.03.2017

Акцијата на СДСМ и СЈО е планира до таа мера, не само да се оди кон поединци од ВМРО-ДПМНЕ, и тоа поединци во смисла на најмалку половина раководство ако може и цело раководство, туку да не нападне и партијата, истакна вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

„Хајката на СЈО е порака на Заев до медиумите кои не се под нивна контрола и потрупување на ВМРО со измислени случаи со ...

Телевизија Нова - 19.03.2017

Заев кога вели дека нема никаква поврзаност со СЈО не ја кажува вистината, Заев лаже. СЈО е под целосно контрола на СДСМ и тие имаат континуирана дневна комуникација. Целта е во наредниот период, за да се спроведе оваа агенда, да се направат неколку ...

ВМРО ДПМНЕ: Аболицираниот Заев подготвен е да падне на уцените на Села, само да седне на премиерското место

Репортер - 20.03.2017

Аболицираниот криминалец Зоран Заев е фатен жив во голем број афери. Свесен за казните кои следат за ваквите кривични дела тој е спремен по секоја цена да дојде на власт. Дури и по цена на највисоките државни и национални интереси.

Груевски: Подготвени сме и на лична жртва, Заев само нека се откаже од платформата и ќе ја поддржиме неговата малцинска ...

Република - 19.03.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 коментирајќи ја актуелната политичка ситуација истакна дека е подготвен и на лична жртва, само Заев да ја остави Македонија на мира и да не ја распарчува.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија нема да дозвили здравството да биде киднапирано од еден криминален клан

Локално - 19.03.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ со писмено соопштение реагираат на прес конференцијата на Јагода Шахпаска и соопштението на СДСМ тема здравство. „СДСМ ќе стори се само за да ја дефокусира јавноста од нивната антидржавна политика и прифаќањето на тиранската платформа ...

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да си ја одбрани

Република - 19.03.2017

Кога вели дека не е поврзан со СЈО, Заев лаже, рече вечерва во ТВ-интервјуто на Канал 5 лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. -За да се спроведе агендата на СДСМ, е да се нападнат медиумите кои гласно говорат за ризиците во кои влегува Mакедонија, ...

СДСМ: Секој кој работел криминогено ќе одговара!

Канал5 - 19.03.2017

Во врска со случајот за кој зборуваше соработникот на Груевски, Орце Ѓоргиевси, на прес конфернцијата денеска, ставот на СДСМ е јасен. Груевски и соработниците имаат потреба несовесно да наоѓаат поврзаност каде што не постои - реагираат од СДСМ.

СДСМ: Груевски и соработниците бараат поврзаност и таму каде што не постои

Мета - 19.03.2017

Проблемот на Никола Груевски и неговите соработници е што тие се препознаваат во секој за кого постои сомнеж дека е дел од какви било криминални активности, па затоа Груевски и соработниците имаат потреба да наоѓаат поврзаност и таму каде што не ...

Груевски: Заев не се откажува од Тиранската платформа за да се извлече од криминалот во кој е заглавен

Република - 19.03.2017

Причината зошто Зоран Заев не отстапува и нема да отстапи е многу јасна. Тој е длабоко заглавен во криминал со конкретни случаи, на пример случајот „Поткуп“. Тој е фатен жив како бара мито и како кажува дека на сите им барал мито, тука е и случајот ...