TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колачиња копчиња (без печење)

Мои рецепти - 10.11.2017

На децата им се особено интересни колачињава. За да не бидат класични бомбици еве една поинаква идеја за декорација на ваков тип колачиња што не се печат. Подготовка 1. Путерот кој ни бил на собна температура и шеќерот во прав ги матиме до ...

КУЛИНАРСКИ ХИТ: Шварцвалд мафини

Gotvi.mk - 10.11.2017

За Шварцвалд тортата знае секој, а овој десерт се заканува да и го заземе местото… Состојки: 200 гр чоколадо 100 гр бело чоколадо вишни од ракија или рум 2,5 дл слатка павлака мелени бисквити рум Начин на подготовка: Во плех за мафини во секој калап ...

Јадете црна чоколада затоа што …

Локално - 10.11.2017

Љубителите на црното чоколадо сигурно ќе се израдуваат од информацијата дека тоа е корисно против висок крвен притисок и соодветно со тоа се намалува ризикот од срцев удар, пишува менаџер њус, повикувајќи се на американско истражување.

Истражување: Чоколадото е најдобро да се јаде за појадок

МРТ - 10.11.2017

Со оглед на тоа дека на сите ни е важно нашиот мозок да работи со полн капацитет преку целиот ден, научниците препорачуваат - црното чоколадо е најдобриот појадок. Според истражување на Унивезитетот на Сиракуза, црното чоколадо ги подобрува ...

Рецепт: Кокосова бајадера

Мама365 - 10.11.2017

Неверојатно вкусен посен десерт кој се подготвува брзо и лесно. Потребни состојки: 100 милилитри вода 2 чоколади за готвење 250 грама шеќер 250 грама путер 250 грама кокос 250 грама мелени ореви Начин на подготовка: Сварете ги водата и шеќерот 5-6 ...

Чоколадото е најдобро за појадок

+инфо - 10.11.2017

Според истражувањата на Универзитетот Сиракуза, темното чоколадо ги подобрува когнитивните функции на мозокот, а најдобро е да се јаде за појадок Иако знаеме дека е темното чоколадо добро за здравјето, во нормални количини, секако, многумина се уште ...

Кремаста торта со банани и чоколаден крем

Сè за храна - 10.11.2017

Сликата кажува сѐ, нели? Сочна, кремаста торта со банани и чоколаден крем, приготвена од вредните раце на Невена. Повеќе пати сме напишале дека Невена е многу талентирана и креативна, а тоа повторно се докажа на дело.

7 придобивки од консумирањето на црно чоколадо

Сè за храна - 10.11.2017

Иако некои нутриционисти не би го класирале чоколадото во категоријата на здрава храна, тоа е одличен избор! Вкусното црно чоколадо е најздрав избор за десерт после овошјето. Секогаш кога имате желба за нешто благо, слободно посегнете по црно ...

Лесна крем-пита со банана

Кајгана - 10.11.2017

Не размислувајте повеќе за вашиот викенд десерт. Оваа крем-пита со банана е лесна за приготвување, а притоа е и многу вкусна за јадење. Овој лесен десерт е подеднакво лесен за подготвување како што е за јадење.

Науката потврди: Црното чоколадо е најдобар избор за доручек

Кајгана - 10.11.2017

Според истражувањата кои ги спроведе Универзитетот во Сиракузи, црното чоколадо ги подобрува когнитивните функции на мозокот, односно ја подобрува меморијата и концентрацијата. Во однос на тоа дека на сите ни е важно нашиот мозок што подобро да ...

Брзи и евтини чоколадни триаголници

Gotvi.mk - 10.11.2017

Направете вкусни чоколадни триаголници во вашата кујна. Состојки: 5 супени лажици мед 50 гр. шеќер во прав ¼ маргарин 50 гр. црна чоколада 50 гр. ореви 100 гр. мелен кекс 100 гр. сусам Подготовка: Сусамот се пече во тава со малку масло, а медот со ...

Чоколадни бомбици- вегански, посни, без глутен

Пулс24 - 10.11.2017

Нетипична подготовка на бомбици, овој пат без кекси и шеќер- туку од најздрави состојки! Состојки: 1 шолја индиски ореви претходно потопени 2 часа во вода 1 шолја ореви претходно потопени 2 часа во вода 1 шолја брашно од бадеми или овес ½ шолја ...

Едноставни мафини од три состојки

Кајгана - 09.11.2017

Подгответе едноставни и вкусни мафини од само три состојки Потребни состојки: 2 банани 4 јајца 36 исчистени цреши За декорација : 50 гр чоколадо за готвење 2 лажици масло за јадење Подготовка: - Бананите ги лупиме и пасираме со вилушка.

Пирамида со банана

Мои рецепти - 09.11.2017

Бананата изгмечете ја со вилушка, додадете ги останатите состојки и со рака замесете. Чоколадото растопете го со маслото. Смесата поделете ја на 12 топчиња Од секое топче расукајте стапчиња и потоа се реди 3 стапчиња се премачкува со растопено ...

Посебен колач „Јајце на око”

Gotvi.mk - 09.11.2017

За 45 минути во вашата кујна ќе спремите колач кој носи чудно име Јајце на око, но е многу вкусен и посебен . Состојки: 4 јајца 250 гр шеќер 2 кеси ванилин шеќер 200 мл млеко 200 мл масло 300 гр брашно 1 прашок за пециво рендана кора од лимон 700 мл ...

ИСТРАЖУВАЊЕ: Чоколадото е најдобро да се јаде за појадок

Популарно - 11.11.2017

Според истражување на Унивезитетот на Сиракуза, црното чоколадо ги подобрува умствените функции, меморијата, расудувањето и концентрацијата. Со оглед на тоа дека на сите ни е важно нашиот мозок да работи со полн капацитет преку целиот ден, ...

Науката потврдува: Чоколадото е најдобро да се консумира за појадок

Точка - 10.11.2017

Според истражувањата кои ги спровел универзитетот во Сиракузи, црното чоколадо ги подобрува когнитивните функции на мозокот и ја подобрува меморијата и концентрацијатa. Со оглед на тоа дека на сите нѝ е важно нашиот мозок што подобро да функционира ...