TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Комисијата за култура ги усвои законските измени за употреба на македонскиот јазик...

Н.Македонија - 14.09.2017

Комисијата за култура ги усвои законските измени за употреба на македонскиот јазик Собраниската Комисија за култура на продолжението на втората седница денеска едногласно ги усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на ...

ВМРО-ДПМНЕ преку паузи го одложуваат Законот за јазици

А1 On - 14.09.2017

Во Собранието на Република Македонија на почетокот на првото продолжение на 15. седница на која треба да се расправа за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање, е објавена едночасовна пауза, на барање на координаторот на пратеничка ...

Денеска на пленарна седница пратениците ќе расправаат за Законот за употреба на јазиците

МКД - 14.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 15-тата седница на чиј дневен ред е Предлог- законот за употреба на јазиците, во прво читање. Опозицијата бара законот да биде тргнат од дневниот ред поради низа прекршувања на Уставот, а ...

Седници на три собраниски комисии...

Н.Македонија - пред: 10 часа

Седници на три собраниски комисии Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за транспорт, врски и екологија, за труд и социјална политика и за финансирање и буџет.

Закон за јазиците, тензии во Собранието

Алсат-М - 13.09.2017

Тензична атмосфера на денешната собраниска пленарна дебата за законот за употреба на јазиците. Опозицијата прво побара предлогот да биде повлечен од дневниот ред. По еден час пауза, другата парламентарна група на ВМРО-ДПМНЕ, пак побара пауза.

ВИДЕО: Отец Ивица, Тврдокорни и Тодор Петров најавија протести и референдум за Законот за јазици

А1 On - 13.09.2017

Повик до власта за повлекување на Законот за јазици во спротивно иницијатива за референдум. Тоа е ултиматумот кој денеска од протестот во Паркот „Жена борец“ во Скопје беше упатен од Светскиот македонски конгрес, Македонски манифест, здружението ...

ДАШТЕВСКИ: Се доведува во прашање правото на мнозинството

Телевизија Нова - 13.09.2017

Албанците како заедница во Македонија имаат најмногу права во споредба со другите етнички заедници и малцинства, дури и повеќе од межународните стандарди и тоа е прашање кое е апсолвирано, вели универзитетскиот професор Александар Даштевски во ...

Кавга во Собранието за законот за употреба на јазиците

Канал5 - 13.09.2017

Собраниската распава за законот за јазици заврши предвреме. Причина партиските обврски на пратениците. - Не може да се наметне одлука под притисок и закана, а кога 50 пратеници излегувате овде и ја правите истата грешка, тогаш тоа значи дека е ...

ДАШТЕВСКИ: Новиот Закон за јазици повеќе оди кон бинационалност

Телевизија Нова - 13.09.2017

Сите сме за почитување на спротивната страна, но сметам дека вака избрзано, без јавна дебата, начинот на кој се донесува новиот Закон за употреба на јазици е омаловажувачки за македонскиот народ, велу ниверзитетскиот професор Александар Даштевски во ...

Законот за двојазичност на пленарна седница:ВМРО-ДПМНЕ револтирани, СДСМ молчат, а на ДУИ многу им се брза

Алфа - 13.09.2017

Тензии и револт од опозицијата за кршење на законските процедури за законот за јазиците од една страна, молк и нереагирање од страна на СДСМ – денешната собраниска седница заврши без и да почне расправата за спорниот закон.

СДСМ ќе ги излаже и Албанците и Македонците со Законот за јазиците

Република - 13.09.2017

СДСМ се обидува на сила да го протурка Законот за јазиците за да ја спаси коалицијата која виси во воздух. За да го задржи Зијадин Села, но и за да предизвика бура од емоции кај Албанците Заев ќе стори се за да биде изгласан противуставниот Закон за ...

Собранието не расправаше за законот за јазиците, пауза до утре поради локалните избори

Мета - 13.09.2017

По подолга пауза, Собранието попладнево ја прекина 15. седница, на која требаше, меѓу другото, да расправа за Законот за употреба на јазиците, со образложение дека сите парламентарни партии имале обврски поради пријавувањето на кандидати за ...

Законот за јазици и министерските интерпелации на собраниска седница

24 Вести - 13.09.2017

Откако ги помина комисиските филтри на Комисијата за европски прашања и Комисијата за политички систем и односи со заедниците Предлог - законот за употреба на јазиците кој е со европско знаменце се најде на 15-тата собраниска седница.

Ванковска: Законот за употреба на јазиците e противуставен

Република - 13.09.2017

Законот за употреба на јазиците се поставува себе над Уставот, т.е. е противуставен – ако се усвои она што го видов од член 1 став 3. (Кој знае што има понатаму во текстот!), пишуваше во својот ФБ статус неодамна универзитетската професорка Билјана ...

Законот за јазиците на прво читање во Собранието

Р.С.Европа - 13.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски бараше точката за предлогот за употреба на јазиците да се тргне од дневен ред, по што барањето не беше усвоено, а пратеникот Антонијо Милошовски побара пауза.

ВМРО-ДПМНЕ побара предлог-законот за јазици да се тргне од собраниска седница

Точка - 13.09.2017

Мнозинството пратеници го отфрли предлогот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предлог-законот за употреба на јазиците да биде симнат од дневниот ред на денешната 15. собраниска седница. Пратеникот Илија Димовски побара да се тргне од дневен ред ...

Законот за употреба на јазиците со 9 гласа „за“ помина и во Комисијата за политички систем

Мета - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците денеска со 9 гласа „за“ и 6 „против“ помина во собраниската Комисија за политички систем. Пратениците на владејачкото мнозинство гласаа за законот, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа против.

Комисијата за култура ги усвои измените на Законот за употреба на македонскиот јазик во прво читање

Либертас - 14.09.2017

Собраниската Комисија за култура на продолжението на втората седница денеска едногласно ги усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонски јазик во прво читање и активностите за подготовка на Предлог-програма ...

Пауза во Собранието на почетокот на седницата за законот за јазици

Сител - 14.09.2017

Во Собранието на Република Македонија на почетокот на првото продолжение на 15. седница на која треба да се расправа за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање, е објавена едночасовна пауза, на барање на координаторот на пратеничка ...

Продолжува расправата за законот за јазиците

Точка - 14.12.2017

Комисијата на Собранието на Македонија за европски прашања денеска ја продолжува амандманската расправа за законот за јазиците. Вчерашното продолжение на седницата беше прекината откако претседателот на Комисијата Артан Груби не им даде можност за ...

Денеска седници на три собраниски комисии

Либертас - 14.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за европски прашања, за економски прашања и за култура. На собраниската Комисија за европски прашања е закажана јавна расправа на тема „Младинските организации како дел од ...

Законот за јазици на собраниска седница

Нова ТВ - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на собраниската седница. Ова е прво читање на законот, кога по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.

„СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици и оспорување пред ...

Макфакс - 13.09.2017

Светскиот Македонски Конгрес, Македонски Манифест, Здружението „Преродба“, денеска како граѓанска иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ ќе протестираат во паркот „Жена-борец“, ...

Законот за јазиците и три интерпелации во Собранието

МРТ - 13.09.2017

Минатата недела Комисијата за европски прашања даде зелено светло за Предлог- законот, кој беше со европско знаменце. Пратениците ќе расправаат и за интерпелациите за работата на министрите за финансии, за култура и за животна средина и просторно ...

Дебатата за Законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем

МРТ - 13.09.2017

Расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во ова собраниско тело почна завчера, откако претходно доби зелено светло од Комисијата за европски прашања која за него дебатираше како матично тело.

Предлог законот за употреба на јазиците на пленарна седница

Канал5 - 13.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот за издавање вредносни бонови – ваучери, во прво ...

Во Собрание денеска законот за јазиците и интерпелациите за Тевдовски, Алаѓозовски и за Дураку

Мета - 13.09.2017

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки. Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а потоа за минималната плата и за стечајците, сите ...

Собранието не расправаше за законот за јазиците, пауза до утре поради локалните избори

Локално - 13.09.2017

По подолга пауза, Собранието попладнево ја прекина 15. седница, на која требаше, меѓу другото, да расправа за Законот за употреба на јазиците, со образложение дека сите парламентарни партии имале обврски поради пријавувањето на кандидати за ...

Собраниска дебата за законот за јазици

24 Вести - 12.09.2017

Законот за јазици и денеска ги скара пратениците од власта и опозицијата. Предложените законски измени, според опозицијата ќе наложат крупни промени во сите државни институции. Паралелно со тоа спроведувањето на законот ќе биде дополнителен ...

Одбиено барањето на ВМРО-ДПМНЕ, Законот за употреба на јазиците да биде тргнат од дневен ред

А1 On - 13.09.2017

Предлогот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ предлог-законот за употреба на јазиците да биде симнат од дневниот ред на денешната 15. собраниска седница, беше одбиен од страна на мнозинството во Собранието.

Лекторскиот испит да се полага пред комисија

Вечер - 14.09.2017

Собраниската Комисија за култура на продолжението на втората седница денеска едногласно ги усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонски јазик во прво читање и активностите за подготовка на Предлог-програма ...

Пауза во Собранието на почетокот на седницата за законот за јазици

Телма - 14.09.2017

Во Собранието на почетокот на првото продолжение на 15. седница на која треба да се расправа за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање, е објавена едночасовна пауза, на барање на координаторот на пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ ...

Законот за употреба на јазиците денеска на пленарна седница

Телма - 14.09.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи 15-тата седница на чиј дневен ред е Предлог- законот за употреба на јазиците, во прво читање. Опозицијата бара законот да биде тргнат од дневниот ред поради низа прекршувања на Уставот, а мнозинството пратеници овој ...

Законот за јазици и интерпелации на собраниска седница

Локално - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска е на дневен ред на собраниската седница. Ова е прво читање на законот, кога по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.

„СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици и оспорување пред ...

Точка - 13.09.2017

Светскиот македонски конгрес, Македонски манифест, Здружението „Преродба“ денеска како граѓанска иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ ќе протестираат во паркот „Жена-борец“, ...

Нова собраниска седница

24 Вести - 13.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е предлог Законот за употреба на јазиците. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на уставните ...

Предлог законот за употреба на јазиците на пленарна седница

А1 On - 13.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот за издавање вредносни бонови – ваучери, во прво ...

Во Собрание денеска законот за јазиците и интерпелациите за Тевдовски, Алаѓозовски и за Дураку

Правдико - 13.09.2017

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки. Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а потоа за минималната плата и за стечајците, сите ...

Комисијата за култура ги усвои измените на Законот за употреба на македонскиот јазик во прво читање

Сител - 14.09.2017

Собраниската Комисија за култура на продолжението на втората седница денеска едногласно ги усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонски јазик во прво читање и активностите за подготовка на Предлог-програма ...

Пауза во Собранието на почетокот на седницата за законот за јазици

ТВ21 - 14.09.2017

Во Собранието на Република Македонија на почетокот на првото продолжение на 15. седница на која треба да се расправа за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање, е објавена едночасовна пауза, на барање на координаторот на пратеничка ...

Законот за јазици денеска во Собрание

Макфакс - 13.09.2017

Денеска во собранието се расправа за предлог законот за употреба на јазиците. По првото читање на законот и по општата расправа пратениците ќе одлучат дали Предлог законот е прифатлив и може да може да се даде на натамошно читање.

„СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици

Локално - 13.09.2017

Светскиот македонски конгрес, Македонски манифест, Здружението „Преродба“ денеска како граѓанска иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ ќе протестираат во паркот „Жена-борец“, ...

Нова собраниска седница. Ова е дневниот ред

iPortal - 13.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е предлог Законот за употреба на јазиците. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на уставните ...

Предлог законот за употреба на јазиците на пленарна седница

Сител - 13.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот за издавање вредносни бонови – ваучери, во прво ...

Собранието ќе расправа за законот за јазиците и интерпелациите на Тевдовски, Алаѓозовски и Дураку

Позитив.мк - 13.09.2017

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки. Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а потоа за минималната плата и за стечајците, сите ...

Комисијата за култура ги усвои измените на Законот за употреба на македонскиот јазик во прво читање

Канал5 - 14.09.2017

Собраниската Комисија за култура на продолжението на втората седница денеска едногласно ги усвои Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонски јазик во прво читање и активностите за подготовка на Предлог-програма ...

Законот за јазици денеска во Собрание

Точка - 13.09.2017

Денеска во собранието се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците. По првото читање на законот и по општата расправа пратениците ќе одлучат дали предлог-законот е прифатлив и може да се даде на натамошно читање.

Предлог законот за употреба на јазиците на пленарна седница

Телевизија Нова - 13.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. На оваа седница треба да се разгледа и Предлог законот за издавање вредносни бонови – ваучери, во прво ...

Законот за јазиците и три интерпелации денеска во Собранието

Слободен Печат - 13.09.2017

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки. Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а потоа за минималната плата и за стечајците, сите ...