TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Реформатори“ во ВМРО-ДПМНЕ бараат суштински промени во партијата

Алсат-М - 17.07.2017

Реформите внатре во ВМРО ДПМНЕ се неопходни со цел да се врати довербата кон партијата и да излезе од изолацијата во која се наоѓа моментално, изјавија од таканаречената група Реформатори внатре во партијата.

Колкава е групата за реформи во ВМРО-ДПМНЕ?

ТВ21 - 17.07.2017

Документот на Иницијативата за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, доставен до партискиот врв, содржи предлози за демократизација и модернизација на партијата. Четворицата партиски членови кои отворено се залагаат за промени во партијата, Александар Михајловски, ...

Ѓорчев: ВМРО-ДПМНЕ има став дека бракот е меѓу еден маж и една жена, но никој не треба да биде дискриминиран

Телевизија Нова - 17.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ има порака којашто е базирана на конгресната доктрина на ВМРО-ДПМНЕ, каде што вели дека брак е заедница помеѓу еден маж и една жена, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев во Отвореното студио на ТВ Нова посветено на геј ...

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ ги осудуваат етничките навреди и повикуваат на санкционирање на говорот на омраза

Макфакс - 17.07.2017

Треба да се формира специјализирана институција која нема да дозволи да се случува криминал и корупција, но и која ќе ги отвори сите криминали од почетокот на формирање на државата за сите политички елити.

Богојески: Расте притисокот и заканите врз поддржувачите на реформите во ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.07.2017

ПР стратегијата на сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ е да не се говори за реформите, туку да се оцрнат реформаторите, беше оценето на денешната трибина на „реформаторите“ на ВМРО-ДПМНЕ насловена како „Без табу теми“, која се одржа во Клубот на ...

Собранието - арена за политички игри без граници...

Н.Македонија - 17.07.2017

Собранието - арена за политички игри без граници Ред реплика, ред процедурално, ред опструкција. Непотребна дебата заради одолжување, злоупотреба на деловничкото право, прекинати и одложени седници… Собранието, наместо да ги спроведува реформските ...

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека имаат поддршка и од пратеници

Мета - 17.07.2017

Борбата за демократија во ВМРО-ДПМНЕ е, всушност, борба за демократија во Република Македонија, за што имаме голема поддршка, вклучително и од многу од пратениците на партијатa, соопштија денеска членовите на Републичкиот штаб за реформи и за ...

СДСМ: Ребалансот на буџетот ги пренасочува парите кај граѓаните

Мета - 17.07.2017

Не постои поголемо и поштетно задолжување од тоа што ВМРО-ДПМНЕ им го направи на граѓаните на Македонија за време на 11-годишното криминално владеење, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за ребалансот на буџетот.

Притисоци и закани врз поддржувачите на реформите во ВМРО-ДПМНЕ

Канал 77 - 17.07.2017

Демократска држава е можна само ако постојат и демократски политички партии – ова е ставот на реформаторите во ВМРО ДПМНЕ, кои денеска зборуваа на јавната трибина „Без табу-теми“. Настанот го организираше ЦИВИЛ – Центар за слобода.

Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

10без10 - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа - добивавме опомени и за „погрешен лајк“! - пишува Дојче Веле .

Заев расчистува со македонизмот

Република - 17.07.2017

Актуелната ситуација на Македонија најмногу потсетува на договорена венчавка во странство, популарно наречена „за пасош“. Церемонијата трае 3 минути, на само, со двајца платени сведоци. А потоа секој по своја патека, кој со посакуваниот документ, ...

Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Deutsche Welle - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа - добивавме опомени и за „погрешен лајк“! „Огромен број од членството поддржува реформи во ...

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ ги осудуваат етничките навреди и повикуваат на санкционирање на говорот на омраза

Точка - 17.07.2017

Треба да се формира специјализирана институција која нема да дозволи да се случува криминал и корупција, но и која ќе ги отвори сите криминали од почетокот на формирање на државата за сите политички елити.

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека имаат поддршка и од пратеници

Локално - 17.07.2017

Борбата за демократија во ВМРО-ДПМНЕ е, всушност, борба за демократија во Република Македонија, за што имаме голема поддршка, вклучително и од многу од пратениците на партијатa, соопштија денеска членовите на Републичкиот штаб за реформи и за ...

СДСМ: Не постои поштетно задолжување од тоа на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.07.2017

По серијата обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ дека СДСМ, по повеќето напади кон претходната влада за прекумерно задолжување, сега го прави истото, од власта одговорија дека колку и да прават вакви споредби факт е дека “поголемо и поштетно задолжување од она ...

Документ за проблемите и решенијата во ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 16.07.2017

Документот е испратен до ЦИВИЛ Медиа од страна на Врнатрешната иницијатива за реформи на ВМРО-ДПМНЕ. ЦИВИЛ објави текст во кој го презентира документот од Внатрешната инцијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ.

Собрание; Нема правен механизам против опструкцијата од ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 16.07.2017

Владејачката СДСМ нема ниту стратегија ниту правен лек, како да го спречи одолговлекувањето на собраниските седници. Откако ВМРО-ДПМНЕ се подели во 10 пратенички групи, нејзините пратеници го користат секој момент за паузи и меѓусебно реплицирање.

Бочварски: Никогаш повеќе личните желби на поединци нема да бидат над интересите и потребите на граѓаните

ТВ21 - 16.07.2017

Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и спа третмани, потполно ...

Меѓусебни обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за партизација на МВР

Р.С.Европа - 16.07.2017

Партизацијата на државните институции беше заштитен знак на 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти СДСМ во реакција на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ во која обвини партизација на Министерството за внатрешни работи од страна н владејачката ...

ЦИВИЛ ги повикува реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ да одговорат што се случувало и што се случува во партијата

А1 On - 16.07.2017

„Реформите во ВМРО-ДПМНЕ за кои се залагаат дел од нејзините актуелни членови, го привлече вниманието на јавноста. На самиот почеток, реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ добија голема поддршка, но се соочија и со големи притисоци.

СДСМ: Партизацијата беше заштитен знак за ВМРО-ДПМНЕ, Планот 3-6-9 обезбедува професионални државни институции

А1 On - 16.07.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Саше Павловски од ВМРО-ДПМНЕ. „Партизацијата на државните институции и поклопувањето на државата од страна на партијата беше заштитен знак за 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

„Реформаторите“ презентираа документ за проблемите и решенијата во ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 16.07.2017

Документ, во кој детално се претставени проблемите и конкретните решенија, според кои ВМРО-ДПМНЕ треба да се реформира, со цел да стане современа и демократска партиска структура, е пратен на адреса на ЦИВИЛ од страна на Внатрешната инцијатива за ...

Зошто се самоубива ВМРО-ДПМНЕ?

Нетпрес - 16.07.2017

Надвор од своето самоуништување, таа партија индиректно дејствува и за уништуване на македонската држава, на македонското име (идентитет) и на македонскиот народ. Во самоуништувањето на ВМРО-ДПМНЕ нема нормална логика.

Зошто се самоубива ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 16.07.2017

Надвор од своето самоуништување, таа партија индиректно дејствува и за уништуване на македонската држава, на македонското име (идентитет) и на македонскиот народ. Во самоуништувањето на ВМРО-ДПМНЕ нема нормална ...

ВМРО-ДПМНЕ обвини за партизација во МВР

Телевизија Нова - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека се врши партизација во Министерството за внатрешни работи и се принудуваат вработени да поднесат барање за да бидат прераспоредени на пониски работни места. – Ваквите закани не се упатени само кон вработени во Скопје, ...

ВМРО-ДПМНЕ за пучот во Турција: Снимките од 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата

Фактор - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ изразува најдлабоко сочуство за сите оние кои ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција. Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку и ...

Бочварски: Никогаш повеќе личните желби на поединци нема да бидат над интересите и потребите на граѓаните (ВИДЕО)

Стандард - 16.07.2017

„Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и спа третмани, ...

Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Канал 77 - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа – добивавме опомени и за „погрешен лајк“! „Огромен број од членството поддржува реформи во ...

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека имаат поддршка и од пратеници

Либертас - 17.07.2017

Борбата за демократија во ВМРО-ДПМНЕ е, всушност, борба за демократија во Република Македонија, за што имаме голема поддршка, вклучително и од многу од пратениците на партијатa, соопштија денеска членовите на Републичкиот штаб за реформи и за ...

СДСМ: Не постои поштетно задолжување од она на ВМРО-ДПМНЕ, ребалансот ги насочува парите кај граѓаните

А1 On - 17.07.2017

СДСМ писмено реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Не постои поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го направи на граѓаните на Македонија за време на 11 годишното криминално владеење.

Реформаторите објавија документ за проблемите и решенијата во ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 16.07.2017

ЦИВИЛ објави текст во кој го презентира документот од Внатрешната инцијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Во документот детално се претставени проблемите и конкретните решенија, според кои ВМРО-ДПМНЕ треба да се реформира, со цел да стане современа и ...

Бочварски: Никогаш повеќе личните желби на поединци нема да бидат над интересите и потребите на граѓаните

Бриф - 16.07.2017

Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и спа третмани, потполно ...

СДСМ: Партизацијата на институциите е заштитен знак на ВМРО - ДПМНЕ

24 Вести - 16.07.2017

Партизацијата на државните институции беше заштитен знак на 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти СДСМ во реакција на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ на која обвини за партизација на министерството за внатрешни работи од страна на ...

Цивил: Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ: Без табу теми!

Слободен Печат - 16.07.2017

Реформите во ВМРО-ДПМНЕ за кои се залагаат дел од нејзините актуелни членови, го привлече вниманието на јавноста. На самиот почеток, реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ добија голема поддршка, но се соочија и со големи притисоци.

СДСМ: Партизацијата беше одлика на ВМРО-ДПМНЕ, ние ги ослободуваме институциите

+инфо - 16.07.2017

Според СДСМ, од сервис на граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ од институциите направи сервис за остварување на интересите и желбите на Никола Груевски. Партизацијата беше заштитен знак за ВМРО-ДПМНЕ, планот 3-6-9 обезбедува професионални државни институции, ...

ВМРО-ДПМНЕ обвини за партизација во МВР

Сител - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека се врши партизација во Министерството за внатрешни работи и се принудуваат вработени да поднесат барање за да бидат прераспоредени на пониски работни места. - Ваквите закани не се упатени само кон вработени во Скопје, ...

ВМРО-ДПМНЕ со сочувство за загинатите во минатогодишниот државен удар во Турција

МКД - 16.07.2017

ВМРО ДПМНЕ изразува најдлабоко сочувство за сите оние кои ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција. Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на турскиот народ, туку ...

DW: Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа – добивавме опомени и за „погрешен лајк“! „Огромен број од членството поддржува реформи во ...

И пратеници на ВМРО-ДПМНЕ бараат реформи во партијата, тврдат реформаторите

Позитив.мк - 17.07.2017

Борбата за демократија во ВМРО-ДПМНЕ е, всушност, борба за демократија во Република Македонија, за што имаме голема поддршка, вклучително и од многу од пратениците на партијатa, соопштија денеска членовите на Републичкиот штаб за реформи и за ...

СДСМ: Владата на ДПМНЕ се задолжуваше за сопствено богатење, со ребалансот на Буџетот ќе ги поправаме овие штети

Фокус - 17.07.2017

„Поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го направи на граѓаните на Македонија за време на 11-Вгодишното криминално владеење немало досега“, реагираат од СДСМ. Реакцијата на СДСМ доаѓа по изјавата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, дека со ...

Реформаторите бараат итни и коренити реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 17.07.2017

ЦИВИЛ објави текст во кој го презентира документот од Внатрешната инцијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Во документот, кој стигнал на адреса на ЦИВИЛ Медиа детално се претставени проблемите и конкретните решенија, според кои партијата треба да се ...

Бочварски: СДСМ става крај на безобразниот однос кон парите на граѓаните

Макфакс - 16.07.2017

Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и спа третмани, потполно ...

ЦИВИЛ на трибина ги повикува реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ да кажат што се случува во партијата

Локално - 16.07.2017

„Реформите во ВМРО-ДПМНЕ за кои се залагаат дел од нејзините актуелни членови, го привлече вниманието на јавноста. На самиот почеток, реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ добија голема поддршка, но се соочија и со големи притисоци.

Партизацијата беше заштитен знак за ВМРО-ДПМНЕ, Планот 3-6-9 обезбедува професионални државни институции

Слободен Печат - 16.07.2017

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Саше Павловски од ВМРО-ДПМНЕ. „Партизацијата на државните институции и поклопувањето на државата од страна на партијата беше заштитен знак за 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ обвини за партизација во МВР

Канал5 - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека се врши партизација во Министерството за внатрешни работи и се принудуваат вработени да поднесат барање за да бидат прераспоредени на пониски работни места. - Ваквите закани не се упатени само кон вработени во Скопје, ...

ВМРО-ДПМНЕ со сочувство за загинатите при обидот за државен удар во Турција

Алсат-М - 16.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение изразува сочувство за сите оние кои ги загубија животите при обидот за државен удар во Република Турција. – Сликите и снимките од минатогодишниот 15 јули засекогаш ќе останат врежани во сеќавањата не само на ...

Расте поддршката за реформи во ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 17.07.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека огромен број од членството бара реформи во партијата. Партиски членови признаваат: постојано нѐ контролираа – добивавме опомени и за „погрешен лајк“, пишува Дојче веле .

СДСМ: Ребалансот ги насочува парите кај граѓаните

Слободен Печат - 17.07.2017

Не постои поголемо и поштетно задолжување од она што ВМРО-ДПМНЕ им го направи на граѓаните на Македонија за време на 11 годишното криминално владеење. ВМРО-ДПМНЕ се задолжуваше расипнички, тајно и нетранспарентно, а парите од скапите задолжувања ги ...

Документ за проблемите и решенијата во ВМРО-ДПМНЕ

10без10 - 17.07.2017

ЦИВИЛ објави текст во кој го презентира документот од Внатрешната инцијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Во документот, кој стигнал на адреса на ЦИВИЛ Медиа детално се претставени проблемите и конкретните решенија, според кои ВМРО-ДПМНЕ треба да се ...

Бочварски: Никогаш повеќе личните желби на поединци нема да бидат над интересите и потребите на граѓаните

Слободен Печат - 16.07.2017

„Додека мнозинството граѓани живееше под прагот на сиромаштија, во долгови и со блокирани сметки, функционерите од ВМРО-ДПМНЕ нивните пари ги трошеле на ручеци со егзотична и ексклузивна храна, на скапи хотели, костуми, чевли и спа третмани, ...