TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО нема да гради бази во Црна Гора...

Н.Македонија - 10.11.2017

Прашање е колку Црна Гора во конкуренција со Албанија и со Хрватска може да добие регионален центар на воената алијанса НАТО нема да отвора база во Црна Гора, освен ако не добие покана од Подгорица, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс ...

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

24 Вести - 09.11.2017

НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Тоа е од витално значење за нашата трансатлантска алијанса.

НАТО го зголемува бројот на војници во Авганистан

Р.С.Европа - 09.11.2017

НАТО објави дека ќе го зголеми бројот на војници во Авганистан од сегашните 13 на 16 илјади за да ѝ помогне на владата во Кабул во борбата против талибанците. Ова го соопшти генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на крајот на дводневниот ...

НАТО и ЕУ против заканите од Русија

Р.С.Европа - 09.11.2017

НАТО сојузниците ги поддржа плановите за два нови командни центра кои ќе помагаат во заштитата на Европа во случај на конфликт со Русија. Со тоа е поставена основата за најголемото проширување на воените активности на Алијансата во последниве ...

Столтенберг: Ќе ја продолжиме мисијата во Авганистан сѐ додека е потребно

А1 On - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. – Ќе ја продолжиме мисијата сѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави ...

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

ТВ21 - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. – Ќе ја продолжиме мисијата с ѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави ...

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

Сител - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. - Ќе ја продолжиме мисијата с ѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави ...

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

+инфо - 09.11.2017

Столтенберг истакна дека крајната цел е да се постигне трајно политичко решение во Авганистан. По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно.

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

Сител - 09.11.2017

НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Во обид да го зајакнат факторот за спречување на евентуален руски напад, министрите за одбрана на НАТО се ...

НАТО ќе формира центар за кибернетички операции

МРТ - 09.11.2017

На состанокот за министри за одбрана во Брисел, земјите-членки на Алијансата договорија и создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија.

НАТО создава два нови командни центри...

Н.Македонија - 09.11.2017

НАТО создава два нови командни центри НАТО ќе ги прошири операциите за првпат од крајот на Студената војна, поради недоволната доверба кон Русија, а подготвува и подобрување на начинот на командување со своите трупи, вклучувајќи и создавање на два ...

Столтенберг: Ќе ја продолжиме мисијатаво Авганистан сѐ додека е потребно

Орбис - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. – Ќе ја продолжиме мисијата сѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави ...

НАТО подготвен да остане во Авганистан

Нетпрес - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО уште е подготвен да остане во азиската држава додека е потребно, порала во четвртокот генералниот секретар на сојузот, Јенс Столтенберг, откако минатиот месец водечката сила во Алијанката – САД, изразија ...

НАТО со два нови командни центри ќе ја штити Европа во случај на конфликт со Русија

Newsroom - 09.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат од крајот на Студената војна, поради недоволната доверба кон Русија, а подготвува и подобрување на начинот на командување со своите трупи, вклучувајќи и создавање на два нови командни центри.

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

Курир - 09.11.2017

– Ќе ја продолжиме мисијата с ѐ додека е потребно. А, целта е локалните сили да ја преземат одговорноста за безбедноста, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг . Столтенберг соопшти дека властите во Обединетите Арапски Емирати и ...

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

Локално - 09.11.2017

– НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Во обид да го зајакнат факторот за спречување на евентуален руски напад, министрите за одбрана на НАТО ...

Подгответе се: НАТО бара патиштата и мостовите во Европа да се оспособат за војна!

Вечер - 09.11.2017

На НАТО алијансата потребни и се патишта, мостови и други цивилни инфраструктури во Европа прилагодени на воени потреби... Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг верува дека ревизија на командните структури се неопходни како би се спречила ...

НАТО изрази подготвеност да остане во Авганистан

Алфа - 09.11.2017

По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно. По 16 години присуство во Авганистан, НАТО денеска изрази подготвеност да остане во азиската држава додека е потребно.

НАТО одлучи да создаде два нови командни центра

Канал 77 - 09.11.2017

НАТО сојузниците ги поддржаа плановите за создавање на два нови командни центра, кои би ја штителе Европа во случај на воен конфликт со Русија. Во обид да го зајакнат факторот за спречување на евентуален руски напад, министрите за одбрана на НАТО се ...

НАТО работи на нова стратегија кон Русија

Deutsche Welle - 08.11.2017

Дали НАТО е подготвен да одговори на евентуален напад од Русија? Интерни документи од алијансата отвораат дилеми. Сега се реагира со промена на стратегијата. НАТО со промена на командната структура ќе реагира на политиката на Русија, која се смета ...

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора

24 Вести - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора. Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција Милан Кнежевиќ изјави дека НАТО наскоро ќе ...

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора

Р.С.Европа - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора. Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција Милан Кнежевиќ изјави дека НАТО наскоро ...

НАТО создава два нови командни центри во Европа

МКД - 08.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат од крајот на Студената војна, при недостатокот на доверба кон Русија, а подготовува и унапредување на начинот на команданување на своите трупи и нивно распоредување, вклучувајќи создавање на два нови командни ...

Средба на министрите за одбрана на НАТО во Брисел

Р.С.Европа - 08.11.2017

Министрите за одбрана на НАТО пристигнаа во Брисел за да разговараат за зајакнување на мисијата на НАТО во Авганистан и реконструкција на командната структура на организацијата како одговор на руските закани.

Столтенберг: НАТО е едногласен во однос на Северна Кореја

Алсат-М - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека сите членки на НАТО се согласи дека е неопходно да се изврши поголем притисок врз Северна Кореја. – Притисокот е патот кон мирот, особено ни е неопходен економски притисок, нагласи ...

Столтенберг: НАТО не планира градење бази во Црна Гора

Канал5 - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора. Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција Милан Кнежевиќ изјави дека НАТО наскоро ќе ...

Столтенберг: Потребен е посилен притисок врз Северна Кореја за зачувување на мирот

А1 On - 08.11.2017

Јенс Столтенберг ги повика сите членки на НАТО да вршат посилен притисок врз Северна Кореја бидејќи, како што кажа, верува дека притисокот е патот кон мирот и дека е потребен економски притисок врз земјата.

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора

Сител - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора. Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција Милан Кнежевиќ изјави дека НАТО наскоро ќе ...

Столтенберг: НАТО е едногласен во однос на Северна Кореја

+инфо - 08.11.2017

Притисокот е патот кон мирот, особено ни е неопходен економски притисок, нагласи генералниот секретар на НАТО. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека сите членки на НАТО се согласи дека е неопходно да се изврши поголем притисок ...

НАТО работи на нова стратегија кон Русија

Либертас - 08.11.2017

Дали НАТО е подготвен да одговори на евентуален напад од Русија? Интерни документи од алијансата отвораат дилеми. Сега се реагира со промена на стратегијата. НАТО со промена на командната структура ќе реагира на политиката на Русија, која се смета ...

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора

А1 On - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора. Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција Милан Кнежевиќ изјави дека НАТО наскоро ќе ...

Столтенберг: НАТО не планира изградба на воена база во Црна Гора

Макфакс - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги отфрли тврдењата според кои Алијансата планира изградба на воена база во Црна Гора, и додаде дека НАТО ќе продолжи со активности во земјата.

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора

+инфо - 08.11.2017

Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција Милан Кнежевиќ изјави дека НАТО наскоро ќе изгради две воени бази во Црна Гора. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена ...

НАТО создава два нови командни центри

Сител - 08.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат од крајот на Студената војна, поради недоволната доверба кон Русија, а подготвува и подобрување на начинот на командување со своите трупи, вклучувајќи и создавање на два нови командни центри.

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора...

Н.Македонија - 08.11.2017

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора.

Столтенберг: НАТО е едногласен во однос на Северна Кореја ...

Н.Македонија - 08.11.2017

Столтенберг: НАТО е едногласен во однос на Северна Кореја Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека сите членки на НАТО се согласи дека е неопходно да се изврши поголем притисок врз Северна Кореја.

Столтенберг: Потребен е посилен притисок врз Северна Кореја за зачувување на мирот

Орбис - 08.11.2017

Јенс Столтенберг ги повика сите членки на НАТО да вршат посилен притисок врз Северна Кореја бидејќи, како што кажа, верува дека притисокот е патот кон мирот и дека е потребен економски притисок врз земјата.

Столтенберг демантира дека НАТО ќе гради бази во Црна Гора

Newsroom - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора. Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција, Милан Кнежевиќ, изјави дека НАТО наскоро ...

Столтенберг: НАТО е едногласен во однос на Северна Кореја

Press24 - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека сите членки на НАТО се согласи дека е неопходно да се изврши поголем притисок врз Северна Кореја. - Притисокот е патот кон мирот, особено ни е неопходен економски притисок, нагласи ...

Столтенберг: НАТО е едногласен во однос на Северна Кореја

Алфа - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека сите членки на НАТО се согласи дека е неопходно да се изврши поголем притисок врз Северна Кореја. Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека сите членки на НАТО се согласи дека ...

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора

Орбис - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора. Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција Милан Кнежевиќ изјави дека НАТО наскоро ќе ...

Столтенберг: НАТО не планира изградба на воена база во Црна Гора

Точка - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги отфрли тврдењата според кои Алијансата планира изградба на воена база во Црна Гора, и додаде дека НАТО ќе продолжи со активности во земјата.

Столтенберг негира дека НАТО планира бази во Црна Гора

Локално - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата не планира изградба на голема воена база во најновата членка Црна Гора. Изјавата доаѓа откако еден од лидерите на црногорската опозиција Милан Кнежевиќ изјави дека НАТО наскоро ќе ...

НАТО создава два нови командни центри

Алфа - 08.11.2017

НАТО ќе ги прошири операциите за прв пат од крајот на Студената војна, поради недоволната доверба кон Русија, а подготвува и подобрување на начинот на командување со своите трупи, вклучувајќи и создавање на два нови командни центри.

Столтенберг: НАТО не планира да изгради воена база во Црна Гора

Стандард - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги отфрли обвинувањата според кои Алијансата планира да изгради воена база во Црна Гора, додавајќи дека во балканската земја, Алијансата ќе има активност со оглед на фактот дека е член на западниот ...

НАТО се подготвува за копнена војна во Европа? Поради руската закана, мора да се унапредат копнените сили на Алијансата

Точка - 08.11.2017

Првиот човек на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг порача дека поради руската закана, мора да се спроведат „унапредени движења на трупите и опремата на просторот на Европа“. Шефот на НАТО Алијансата, Јенс Столтенберг за време на состанокот на ...

Столтенберг: НАТО не чувствува директна закана за земјите-членки

Стандард - 08.11.2017

„НАТО не чувствува директна закана против земјите-членки на Алијансата“, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес-конференција по првиот ден од состанокот во Брисел на министрите за одбрана на Алијансата, објави ТАСС.

Столтенберг: НАТО не планира изградба на воена база во Црна Гора

Sky - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги отфрли тврдењата според кои алијансата планира изградба на воена база во Црна Гора и додаде дека НАТО ќе продолжи со активности во земјата.

Столтенберг: НАТО не планира изградба на воена база во Црна Гора

Канал 77 - 08.11.2017

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ги отфрли тврдењата според кои Алијансата планира изградба на воена база во Црна Гора, и додаде дека НАТО ќе продолжи со активности во земјата.

НАТО ќе испрати уште 3.000 војници во Авганистан

Телма - 07.11.2017

Министрите за одбрана на НАТО в четврток ќе усвојат одлука за испраќање на дополнителни три илјади војници во Авганистан, соопшти денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.