TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Анѓушев: Ако Фени оди под стечај побрзо ќе се најде инветситор - Според синдикатот нема фирма што после стечај успешно ...

Сител - 10.11.2017

И да оди Фени под стечај фабриката ќе почне со работа за најмногу два месеци, , уверва вицепремиерот Анѓушев. Според него ако до понеделник доверителите не постиогант договор со бугарски Енекод и за комбинатот се отвори стечајна постапка Фени нема ...

Анѓушев: Рестартирање на „Фени“ најдоцна за два месеца

+инфо - 10.11.2017

Вицепремиерот нагласи дека преговорите меѓу Енекод и банките се надвор од ингеренциите на Владата, но додаде дека процесот будно се следи. Без разлика дали во понеделник ќе се добие подобрена понуда од Енекод или ќе се отвори било каква постапка во ...

Штрајкот во „Фени“ ставен во мирување

24 Вести - 10.11.2017

Бугарската компанија „Енекод“ да понуди повеќе пари за купување на „Фени“, а протестите и блокадите да се стават во мирување до понеделник, кога е закажано рочиштето за стечај на фабриката.

Левица им нуди решенија на работниците од „Фени“

Макфакс - 10.11.2017

Левица апелира до работниците на „Фени Индустри“ да истраат во борбата за своите права, но не преку насоките кои сега ги добиваат од постоечкиот синдикат, кој, како што велат од Левица, е под притисок на досегашните газди.

Протестот на „Фени” во мирување, се чека понудата на бугарскиот инвеститор

+инфо - 10.11.2017

Во понеделник е закажано судското рочиште во врска со барањето за стечај од страна на банките доверители. Дводневниот протест на работниците од „Фени индустри” поради покренатата стечајна постапка, денеска е ставен во мирување.

Ставен е во мирување протестот на работниците на „Фени индустри”

Канал 77 - 10.11.2017

Ставен е во мирување протестот на работниците на „Фени индустри” кои два дена протестираа поради покренатата стечајна постапка – информираше претседателот на синдикатот Ѓоре Палитов. Целата вест може да ја прочитате на ...

Левица со предлог решенија за работниците од „Фени“

10без10 - 10.11.2017

Левица апелира до работниците на „Фени Индустри“ да истраат во борбата за своите права, но не преку насоките кои сега ги добиваат од постоечкиот синдикат, кој, како што велат од Левица, е под притисок на досегашните газди, пренесува Макфакс .

СИЕР бара трпение од работниците, се чека нова понуда од Енекод за ФЕНИ

Телма - 09.11.2017

Синдикатот за енергетика и рударство ќе бара од вработените во ФЕНИ трпение, се до 13 ноември, за кога е закажано стечајното рочиште. Ова следува откако денеска Синдикатот на ФЕНИ заедно со првиот човек на Синдикатот за енергетика и рударство и ...

Работниците од Фени го блокираа патот Градско - Прилеп

24 Вести - 09.11.2017

Два часа утрово траеше блокадата на патот росоман – прилеп.. Работниците од кавадаречки фени вака го искажаа денеска својот револт од состојбата со фабриката.. Долгите колони со нервозни возачи не ги поколебаа вработените и денеска преку блокада да ...

Штрајкот на ФЕНИ ставен во мирување до понеделник - бугарски Енекод има нов рок да понуди повиока цена

Сител - 09.11.2017

Протестот на вработените од Фени во мирување до понедленик кога велешкиот суд треба да одлучи дали има услови фабриката да оди под стечај. Ова е одлучено на средбата во Владата помеѓу сидникатот на Фени, градоначалникот на Кавадарци Јанчев и ...

(ВИДЕО) Костовски: СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од Фени Индустри, Колска и Еурокомпозит

А1 On - 09.11.2017

„СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од фабриките „Фени Индустри“, „Колска“ и „Еурокомпозит“. СДС од доаѓање на власт па се до денес ги лаже вработените во овие 3 фирми. Очигледно не им е воопшто гајле за иднината и егзистенцијата на ...

Вработените во „Фени” на блокада на регионалниот пат – стечајот како единствена опција

Канал5 - 09.11.2017

Работниците од Фени два часа го блокираа магистралниот пат Градско – Прилеп. По вчерашните протести пред банките денеска на овој начин го изразија својот револт од барањето да се отпочне стечај за компанијата.

Синдикатот на „Фени” бара да нема прекин во работниот однос на вработените

Сител - 09.11.2017

Да нема прекин на работниот однос и цело време до моментот на продажбата да имаме статус на вработени. Ова е барањето кое денеска го испорачаа работници од „Фени индустри“, а го соопшти Димчо Убавков, член на Извршниот одбор на Синдикалната ...

Стечајот е единствен излез за Фени индустри, вели стечајниот управник Анастасиевски по протестот на вработените

Сакам да кажам - 09.11.2017

Се огласи Мирослав Анастасиевски, времениот стечаен управник на „Фени Индустри“, кој вели дека стечајот е единствениот излез за оваа фабрика. Во „Фени Индустри“ има вработено околу 800 лица.

Во понеделник ќе се знае дали „Фени“ ќе оди во стечај

МРТ - 09.11.2017

Ќе се чека 13-ти ноември за решавање на судбината на комбинатот за производство на фероникел- „Фени“. Дотогаш протестот е во мирување, велат во Синдикатот кој со првите луѓе на Кавадарци имаа средба во владата со вицепремиерот Анѓушев...

Вработени на „Фени“ го блокираа патот Градско -Прилеп

А1 On - 09.11.2017

Околу 850 работници на „Фени“ го блокираа магистралниот Градско-Прилеп со барање неколкуте банки доверители да се повлечат и компанијата да не оди во стечај. Во присуство на полиција блокирани се возила од двете страни, а се пропуштаат итни случаеви ...

Вработените во Фени го блокираа магистралниот пат Градско - Прилеп

Алфа - 09.11.2017

Синдикатот на Фени Индустри и Синдикатот на металската индустрија денес остварија средба со вице премиерот Кочо Анѓушев Ристевски од и Синдикатот на металската индустрија изјави дека е направен долг и конструктивен разговор со вице премиерот.

Анастасиевски: Стечајот е единствен начин за зачувување на имотот на „Фени“

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Фени Индустри АД има добар бизнис потенцијал, а отворање на стечајна постапка во овој момент е единствен начин за зачувување на имотот, спречување на настанување на штети и изнаоѓање на најбрзо можно решение за рестартирање и ангажирање ...

Мнозинството не го поддржаа штрајкот на „Фени“, од 850 вработени, на блокадите едвај стотина

Точка - 09.11.2017

Стотина вработени во „Фени“ денес два часа го блокираа патниот правец Прилеп – Градско во близина на мотелот „Дреново“. Со фабричката сирена, облечени во работни униформи, вработените уште еднаш ги повторија барањата за сопирање на стечајот, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Анѓушев ги лажат 1.700 вработени во „Фени“, „Колска“ и „Еурокомпозит“

Мета - 09.11.2017

СДСМ си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од фабриките „Фени Индустри“, „Колска“ и „Еурокомпозит“ и од доаѓањето на власт па се до денес ги лаже вработените во овие три фирми, обвини Дарко Костовски на прес-конференција во седиштето на ...

Работниците од „Фени“ го блокираа патот Росоман – Прилеп

Фактор - 09.11.2017

Работниците од комбинатот „Фени“ од Кавадарци денеска повторно излегоа на протест. Тие го блокираа патот Росоман – Прилеп, со барање В ладата и доверителите да најдат брзо решение за проблемот со фабриката и таа да не отиде под стечај.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од Фени Индустри, Колска и Еурокомпозит

Стандард - 09.11.2017

„СДСМ си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од фабриките „Фени Индустри“, „Колска“ и „Еурокомпозит“. СДСМ од доаѓање на власт па се до денес ги лаже вработените во овие 3 фирми. Очигледно не им е воопшто гајле за иднината и егзистенцијата ...

Анѓушев вети успешно рестартирање на „Фени“ најдоцна за два месеца

Сител - 10.11.2017

Без разлика дали во понеделник ќе се добие подобрена понуда од Енекод или ќе се отвори било каква постапка во Фени таа ќе заврши со активно реструктуирање на компанијата и со понатмошна нејзина деловна активност за најдоцна 1,5 до два месеца.

Штрајкот во „Фени“ ставен во мирување

Либертас - 10.11.2017

Бугарската компанија „Енекод“ да понуди повеќе пари за купување на „Фени“, а протестите и блокадите да се стават во мирување до понеделник, кога е закажано рочиштето за стечај на фабриката.

„Левица“ предлага ново работничко здружување во ФЕНИ...

Н.Македонија - 10.11.2017

„Левица“ предлага ново работничко здружување во ФЕНИ Работниците на „Фени Индустри“, предводени од постоечкиот синдикат, протестираат пред банките кои ја отпочнаа стечајната постапка. Нивниот протест го поддржува актуелниот градоначалник на ...

Протестот на „Фени” во мирување, се чека понудата на бугарскиот инвеститор и ставот на банките

Сител - 10.11.2017

Дводневниот протест на работниците од „Фени индустри” поради покренатата стечајна постапка, денеска е ставен во мирување. Се чека понудата на бугарскиот инвеститор и ставот на банките доверители, информира за МИА Ѓоре Палитов, претседател на ...

Костовски: СДС нема слух за ниту еден проблем на граѓаните, немаат ниту грам совест за над 5.700 семејства

Курир - 09.11.2017

Тој кажа дека Заев и Анѓушев ги лажат вработените на секоја средба. -На 21 септември Кочо Анѓушев рече дека владата е посветена на решавањето на проблемот. Интензивно се разговарало и со сопственичката структура на „Фени“ и со менаџерскиот тим на ...

(Видео) Костовски: СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени

Макфакс - 09.11.2017

СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од фабриките „Фени Индустри“, „Колска“ и „Еурокомпозит“. СДС од доаѓање на власт па сè до денес ги лаже вработените во овие 3 фирми, рече Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Синдикатот на „Фени” бара да нема прекин во работниот однос на вработените

Стандард - 09.11.2017

Да нема прекин на работниот однос и цело време до моментот на продажбата да имаме статус на вработени. Ова е барањето кое денеска го испорачаа работници од „Фени индустри“, а го соопшти Димчо Убавков, член на Извршниот одбор на Синдикалната ...

Стечајот е единствен излез за Фени Индустри, вели стечајниот управник Анастасиевски, по протестот на вработените

Локално - 09.11.2017

Се огласи Мирослав Анастасиевски, времениот стечаен управник на „Фени Индустри“, кој вели дека стечајот е единствениот излез за оваа фабрика. Во „Фени Индустри“ има вработено околу 800 лица, информира sdk.mk „Отворање на стечајна постапка во овој ...

Работниците на „Фени“ го блокираа магистралниот Градско -Прилеп против стечај (фото)

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Околу 850 работници на „Фени“ го блокираа магистралниот Градско-Прилеп со барање неколкуте банки доверители да се повлечат и компанијата да не оди во стечај. Во присуство на полиција блокирани се возила од двете страни, а се пропуштаат ...

Мнозинството не го поддржаа штрајкот на „Фени“, од 850 вработени, на блокадите едвај стотина

Кајгана - 09.11.2017

Стотина вработени во „Фени“ денес два часа го блокираа патниот правец Прилеп – Градско во близина на мотелот „Дреново“. Со фабричката сирена, облечени во работни униформи, вработените уште еднаш ги повторија барањата за сопирање на стечајот, ...

Анѓушев вети успешно рестартирање на „Фени“ најдоцна за два месеца

ТВ21 - 10.11.2017

Без разлика дали во понеделник ќе се добие подобрена понуда од Енекод или ќе се отвори било каква постапка во Фени таа ќе заврши со активно реструктуирање на компанијата и со понатмошна нејзина деловна активност за најдоцна 1,5 до два месеца.

Левица: Работниците на „Фени Индустри“ нема кој друг да ги застапува во оваа борба, освен самите себеси

А1 On - 10.11.2017

Левица апелира до работниците на „Фени Индустри“ да истраат во борбата за своите права, но не преку насоките кои сега ги добиваат од постоечкиот синдикат, кој, како што велат од Левица, е под притисок на досегашните газди.

Протестот на „Фени” ставен во мирување

Курир - 10.11.2017

Се чека понудата на бугарскиот инвеститор и ставот на банките доверители, информира за МИА Ѓоре Палитов, претседател на Синдикалната организација. – Во исчекување сме. Во понеделник е закажано судското рочиште во врска со барањето за стечај од ...

(ВИДЕО) Костовски: СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од Фени Индустри, Колска и Еурокомпозит

Орбис - 09.11.2017

„СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од фабриките „Фени Индустри“, „Колска“ и „Еурокомпозит“. СДС од доаѓање на власт па се до денес ги лаже вработените во овие 3 фирми. Очигледно не им е воопшто гајле за иднината и егзистенцијата на ...

Синдикатот на „Фени” бара да нема прекин во работниот однос на вработените

Канал5 - 09.11.2017

Да нема прекин на работниот однос и цело време до моментот на продажбата да имаме статус на вработени. Ова е барањето кое денеска го испорачаа работници од „Фени индустри“, а го соопшти Димчо Убавков, член на Извршниот одбор на Синдикалната ...

ФЕНИ ќе се рестартира најдоцна за два месеца

Нова ТВ - 10.11.2017

Без разлика дали во понеделник ќе се добие подобрена понуда од Енекод или ќе се отвори било каква постапка во Фени, таа ќе заврши со активно реструктуирање на компанијата и со понатмошна нејзина деловна активност за најдоцна 1,5 до два месеца, ...

Левица предлага ново работничко здружување во ФЕНИ

МКД - 10.11.2017

Работниците на „Фени Индустри", предводени од постоечкиот синдикат, протестираат пред банките кои ја отпочнаа стечајната постапка. Нивниот протест го поддржува актуелниот градоначалник на Кавадарци.

Протестот на работниците од „Фени индустри” е ставен во мирување

А1 On - 10.11.2017

Дводневниот протест на работниците од „Фени индустри” поради покренатата стечајна постапка, денеска е ставен во мирување. Се чека понудата на бугарскиот инвеститор и ставот на банките доверители, информира за МИА Ѓоре Палитов, претседател на ...

Костовски: СДСМ нема нема свест за судбините на над 5.700 семејства

Нетпрес - 09.11.2017

Социјалдемократскиот сојуз си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од фабриките „Фени Индустри“, „Колска“ и „Еурокомпозит“ и од доаѓање на власт до денес ги лаже вработените во овие три фирми.

(Видео) Костовски: СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени

Sky - 09.11.2017

СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од фабриките „Фени Индустри“, „Колска“ и „Еурокомпозит“. СДС од доаѓање на власт па сè до денес ги лаже вработените во овие 3 фирми, рече Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Синдикатот на „Фени” бара да нема прекин во работниот однос на вработените

Press24 - 09.11.2017

Да нема прекин на работниот однос и цело време до моментот на продажбата да имаме статус на вработени. Ова е барањето кое денеска го испорачаа работници од „Фени индустри“, а го соопшти Димчо Убавков, член на Извршниот одбор на Синдикалната ...

Фантастични 4 години на забава и шопинг во Капитол мол

еМагазин - 07.12.2017

Веќе 4 години Капитол мол цели кон креирање на атмосфера која го претвора шопингот во забава и среќа. Овој мол со секој чекор кој го презема го претвора својот топол амбиент во идеално место за сите кои сакаат добри модни парчиња, книга, забава, ...

Левица: Работниците на „Фени Индустри“ нема кој друг да ги застапува во оваа борба, освен самите себеси

Орбис - 10.11.2017

Левица апелира до работниците на „Фени Индустри“ да истраат во борбата за своите права, но не преку насоките кои сега ги добиваат од постоечкиот синдикат, кој, како што велат од Левица, е под притисок на досегашните газди.

Протестот на работниците од „Фени индустри” е ставен во мирување

Орбис - 10.11.2017

Дводневниот протест на работниците од „Фени индустри” поради покренатата стечајна постапка, денеска е ставен во мирување. Се чека понудата на бугарскиот инвеститор и ставот на банките доверители, информира за МИА Ѓоре Палитов, претседател на ...

Костовски: СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени

Точка - 09.11.2017

СДС си поигрува со судбините на над 1.700 вработени од фабриките „Фени Индустри“, „Колска“ и „Еурокомпозит“. СДС од доаѓање на власт па сè до денес ги лаже вработените во овие 3 фирми, рече Дарко Костовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Синдикатот на „Фени“ бара да нема прекин во работниот однос на вработените ...

Н.Македонија - 09.11.2017

Синдикатот на „Фени“ бара да нема прекин во работниот однос на вработените Да нема прекин на работниот однос и цело време до моментот на продажбата да имаме статус на вработени. Ова е барањето што денеска го испорачаа работници од „Фени индустри“, а ...

Анѓушев вети успешно рестартирање на „Фени“ најдоцна за два месеца...

Н.Македонија - 10.11.2017

Анѓушев вети успешно рестартирање на „Фени“ најдоцна за два месеца Без разлика дали во понеделник ќе се добие подобрена понуда од Енекод или ќе се отвори било каква постапка во Фени таа ќе заврши со активно реструктуирање на компанијата и со ...

Левица им нуди решенија на работниците од „Фени“

Точка - 10.11.2017

Левица апелира до работниците на „Фени Индустри“ да истраат во борбата за своите права, но не преку насоките кои сега ги добиваат од постоечкиот синдикат, кој, како што велат од Левица, е под притисок на досегашните газди.