TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Карпош Соколи го надигра МЗТ Скопје во неговиот дом

24 Вести - 12.10.2017

Одбраната на пехарот во кошаркарското првенство нема да оди најглатко за МЗТ Скопје. Во последниот меч од првото коло Карпош Соколи го освои „Јане Сандански“ со 85-83, меѓутоа конечниот резултат не открива дека гостите беа видливо подобра екипа ...

Тодоров: Целиот проблем на МЗТ е во одбраната… Даскаловски: Честитки за борбеноста на моите момци

Екипа - 12.10.2017

Тренерот на МЗТ Скопје, Ацо Тодоров смета дека неговите кошаркари не покажаа доволно желба за победа. Стратегот на аеродромци потенцираше дека лошата одбрана е одраз за денешниот пораз, особено што немаа одговор за реализацијата на Соколи од линија ...

Карпош Соколи го совлада МЗТ Скопје

Алфа - 12.10.2017

Во последниот натпревар од првото коло во домашниот кошаркарски шампионат Карпош Соколи како гостин го совлада МЗТ Скопје со 85:83. Карпош Соколи водеше во текот на целиот натпревар и на крајот сосема заслужено ги освои бодовите и на противникот му ...

Соколите го победија МЗТ Скопје во „Јане Сандански“

МКД - 12.10.2017

Дербито во првото коло од првата македонска лига помеѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи го добија гостите со 85:83. Македонскиот шампион не го стартуваше домашното првенство онака како што посакува откако во првото коло загуби од најголемиот конкурент ...

Ѓуроски: Не ми е сеедно што го победив МЗТ

Екипа - 12.10.2017

Кошаркарот на Карпош соколи, Стојан Ѓуроски за првпат се соочи против својот поранешен клуб, МЗТ Скопје, а од Аеродром заминува со значајна победа. Ѓуроски истакна дека и покрај проблемите, екипата од Карпош денеска излезе на терен, и не само што ...

„Градски парк“ ќе зјае празен, Работнички ја отвора сезоната без публика!

Gol.mk - 12.10.2017

Најтрофејниот кошаркарски колектив, екипата на Работнички, ќе ја отвори домашната сезона во Првата лига во дуел со Фени Индустри, но за жал, во играта на двата тима нема да може да уживаат гледачи, поради санкција од Македонската кошаркарска ...

Ниту одличниот скор на Трајковски не им помогна на МЗТ да се спасат од налетот на Соколи

Спортски - 12.10.2017

Екипата на Карпош Соколи славеше над МЗТ Скопје со 85:83 во рамки на натпреварот од заостанатото прво коло во македонската лига. Карпошани на гостински терен покажаа моќ и го надиграа актуелниот македонски шампион во текот на целиот меч.

Соколите го надлетаа Аеродром, втор пораз во низа на МЗТ на домашен терен

Екипа - 12.10.2017

Екипата на Карпош соколи ги обезбеди првите бодови во домашното првенство со триумфот над МЗТ Скопје со резултат од 85-83 . Во салата „Јане Сандански“, избраниците на Борче Даскаловски го направија најголемото изненадување на стартот од новата ...

Даскаловски: Секогаш е уживање да се победи МЗТ Скопје во Аеродром!

Sport 1 - 12.10.2017

Прва па машко за тренерот на Карпош Соколи, Борче Даскаловски, во дуелите со МЗТ Скопје откако доби шанса како прв тренер да го предводи составот на вицешампионот. „Соколите“ одиграа одлично во најголем дел од средбата, водеа на моменти и со 18 ...

ДАСКАЛОВСКИ: Имавме недозволен пад во играта, но убаво е да го победиш МЗТ во Аеродром!

SportMedia - 12.10.2017

Борче Даскаловски го доби тренерскиот дуел со Александар Тодоров, а Карпош Соколи го освои Аеродром. Делумен реванш направија „соколите“ на отворањето на новата сезона во домашниот шампионат.

Не може Трајковски толку кошеви да даде, колку што МЗТ е кадарен да прими (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 12.10.2017

Шампионот не стартуваше според очекувањата во македонскиот шампионат. МЗТ Скопје Аеродром загуби (83-85) во „Јане Сандански“ од стариот познаник Карпош Соколи, тимот со кој и минатата сезона се надмудруваше во битката за титулата.

СУПЕР КУПОТ за „соколите"

SportMedia - 12.10.2017

Карпош Соколи е победник на Супер купот на Македонија... Шегата на страна, „соколите" излего како победници во дуелот од првото коло од Првата лига против МЗТ Скопје. Имаа предност, во најголем дел од натпреварот. Во неколку наврати и од 17.

„Соколов лет“ над Аеродром (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.10.2017

Кошаркарите на Карпош Соколи го освоија „Јане Сандански“. На крајот славеа минимално, (85:83), иако се можеа да решат многу порано. Како и да е, делумно се реваншираа за поразот во финалната серија на ланскиот плеј-оф, а во исто време ја потврдија ...

„Соколите“ го зададоа првиот удар, го поразија МЗТ среде Аеродром!

Gol.mk - 12.10.2017

Македонскиот кошаркарски вицепрвак Карпош Соколи во супердраматичен меч успеа да го совлада шампионот МЗТ Скопје (83-85) и уште на стартот на сезоната да најави дека е тим со високи амбиции и оваа година.

Соколи со победа во Аеродром!

Макфакс - 12.10.2017

Карпош Соколи успеа да го совлада шампионот МЗТ Скопје со 85:83 во заостанатиот натпревар од првото коло во Првата лига, за да покажат дека и оваа година ќе бидат најсериозен противник на шампионот во борбата за титулата.

Карпош Соколи го преслуша шампионот среде Аеродром! (ФОТО)

Sport 1 - 12.10.2017

Кошаркарите на Карпош Соколи со победа и тоа кај најлутиот ривал го почнаа новото првенство, откако вечерва, со подобра игра во текот на сите 40 минути, го совладаа МЗТ Скопје со 85-83. „Соколите“ во третиот период имаа водство и со 18 поени разлика ...

Карпош Соколи поуспешен во дербито од првакот МЗТ Скопје Аеродром

А1 On - 12.10.2017

Кошаркарите на Карпош Соколи постигнаа победа вечерва во дербито на 1.коло од Првата лига откако на гостински терен го совладаа првакот МЗТ Скопје со 85:83 (22:16; 25:17; 23:26 и 15:24). Колективната игра на Карпош Соколи ја донесе првата победа во ...

Шампионот на колена, „соколите“ до победа кај МЗТ Скопје

Спортклуб - 12.10.2017

Составот на Карпош Соколи во последниот натпревар од 1. коло во новата сезона во Првата лига стигна до минимална, но слатка победа кај актуелниот шампион МЗТ Скопје со резултат од 83-85. „Соколите“ со ова на еден вид малку им се реваншираа на ...

Првата сезонска битка му припадна на вицешампионот: „Соколите“ го освоија „Јане Сандански“

Дерби - 12.10.2017

Кошаркарите на Карпош Соколи го победија МЗТ Скопје со 85-83 во дерби натпреварот од првото коло во најсилниот македонски шампионат. „Соколите“ го освоија „Јане Сандански“ благодарение на добрата игра во првиот дел во кој направија предност од 14 ...

Ако по утрото денот се познава, лошо му се пишува на МЗТ Скопје

Вечер - 12.10.2017

Ако по утрото денот се познава, лошо му се пишува на актуелниот кошаркарски шампион на Македонија, екипата на МЗТ Скопје. По поразот од Задар од пред неколку дена, „металците" со пораз ја старуваа и одбраната на титулата во домашното првентво, ...

УНГАРИЈА КАКО ДА ИМ Е ВЕТЕНА: „Соколите" ќе се поздрават со Кендрик Пери

SportMedia - 12.10.2017

Унгарските тимови завчера обезбедија пласман во групната фаза, откако ги совладаа своите противници. Солнок го елиминираше шведски Содертаље, додека Фалко вулкано беше поуспешен од Балкан.

МЗТ Скопје - Карпош Соколи за затворање на 1. коло

Алфа - 12.10.2017

Денеска се игра последниот натпревар од првата рунда во кошаркарскиот шампионат на Македонија Со дуелот на минатогодишните освојувачи на трофеите во домашните натпреварувања МЗТ Скопје и Карпош Соколи се комплетира првото коло во кошаркарското ...

МЗТ против „соколите“ од Карпош – реприза на ланското финале

Екипа - 12.10.2017

Првото коло од кошаркарската лига на Македонија ќе биде заокружено со пресметката меѓу МЗТ Скопје и Карпош соколи (18 часот, СЦ „Јане Сандански“), ривалите кои пред неколку месеци играа мајсторка за титулата минатата сезона.

МЗТ Скопје домаќин на Карпош Соколи во дербито на првото коло

24 Вести - 12.10.2017

Mакедонскиот кошаркарски шампион MЗТ Скопје Аеродром го пречекува Карпош Соколи вечерва од 18 часот во Јане Сандански во дербито на стартот на домашното кошаркарско првенство. Овој натпревар практично ќе го затвори воведното коло во првата ...

Домашното првенство во втор план за МЗТ Скопје

Вечер - 12.10.2017

Кошаркарскиот шампион на Македонија, МЗТ Скопје, денеска од 18 часот ќе го стартува походот кон одбрана на титулата „Металците" за противник во првото коло кое ќе се одигра во СЦ „Јане Сандански" ќе го имаат тимот на Карпош соколи, екипа која ...

Карпош Соколи ги доби противниците во Еврокупот

Sport M - 12.10.2017

Mакедонскиот кошаркарски вицепрвак Карпош Соколи денеска ги доби ривалите во групната фаза од Еврокупот. „Соколите“ не успеаја да обезбедат пласман во втората квалификациска рунда од Лигата на шампиони по што автоматски се пласираа во второто по ...

МЗТ Скопје домаќин на Карпош Соколи во дербито на првото коло

Курир - 12.10.2017

Дуелот ќе се игра во големата сала во спортскиот центар „Јане Сандански“ со почеток од 18 часот. Претходно се одиграа другите натпревари од оваа рунда: Куманово – Работнички 88:91, Струмица – Охрид 76:90, Кожув – Блокотехна 56:99, Пелистер – Шкупи ...

Даскаловски: Не е мала работа да се победи МЗТ Скопје

Вечер - 12.10.2017

По одличниот старт на новата сезона во домашното кошаркарско првентсво и победата на гостувањето во Аеродром, против шампионот МЗТ Скопје (85:83), тренерот на Карпош соколи, Борче Даскаловски, истакна дека убаво е кога ќе се победат „металците" пред ...

Карпош Соколи поуспешен во дербито од првакот МЗТ Скопје Аеродром

Локално - 12.10.2017

Кошаркарите на Карпош Соколи постигнаа победа вечерва во дербито на 1.коло од Првата лига откако на гостински терен го совладаа првакот МЗТ Скопје со 85:83 (22:16; 25:17; 23:26 и 15:24). Колективната игра на Карпош Соколи ја донесе првата победа во ...

„Соколите“ ги добија противниците во Европа, Пери се враќа во Скопје

Gol.mk - 12.10.2017

Екипата на Карпош Соколи ги доби сите противници во групната фаза на ФИБА Европа купот, каде е единствен македонски претставник. „Соколите“ ќе играат во групата „Х“, а противници ќе бидат унгарски Солнок и Фалкон, како и руски Нижни Новогород кој ...

Куманово загуби во првиот дуел од новата сезона во БИБЛ

Спортклуб - 11.10.2017

Кошаркарите на Куманово не ја стартуваа посакувано новата сезона во БИБЛ лигата. Ланскиот финалист во ова натпреварување во 1.коло му гостуваше на бугарски Левски и беше поразен со 85-78. Натпреварот беше изедначен, двете репрезентации повремено беа ...

Куманово стартуваше со пораз кај Левски во БИБЛ-лигата

Sport 1 - 11.10.2017

Куманово загуби со 85-78 на гостувањето кај Левски во рамки на првото коло во БИБЛ-лигата. Во еден добар и изедначен натпревар двата тима наизменично се менуваа во водството, а на полувремето кумановци имаа негатива од само еден поен 45-44.

Карпош Соколи ги доби противниците во Еврокупот

Курир - 12.10.2017

„Соколите“ не успеаја да обезбедат пласман во втората квалификациска рунда од Лигата на шампиони по што автоматски се пласираа во второто по квалитет клупско ФИБА натпреварување. Карпош Соколи ќе игра во група Х од Еврокупот заедно со: Солнок, Нижњи ...

Куманово поразен од Левски на стартот од БИБЛ

Екипа - 11.10.2017

Кошаркарите на Куманово не успеаја триумфално да ја стартуваат сезоната во БИБЛ-лигата, губејќи на гостувањето против Левски со резултат 85-78. По разочарувачкиот пораз од Работнички во домашното првенство, кумановци повторно не се снајдоа во ...

БИБЛ лига: Куманово загуби од Левски

А1 On - 11.10.2017

Кошаркарите на Куманово новата сезона од регионалната кошаркарска лига БИБЛ ја почнаа со пораз на гостувањето кај Левски Софија со 85:78 (27:25; 18:19; 21:16 и 19:18). Минималната предност од првиот дел кошаркарите на Левски ја зголемија во третата ...

Левски пресилен за кумановци

Макфакс - 11.10.2017

Тимот на Куманово загуби во меч од БИБЛ лигата од тимот на Левски од Софија, откако во израмнет меч домаќините беа подобри со 85:78. Минатогодишниот финалист од балканската лига, беше еднаков противник во првото полувреме, во кое бугарскиот тим ...

Пораз на стартот: Куманово загуби од Левски во Софија

Дерби - 11.10.2017

Македонскиот прволигаш Куманово доживеа пораз од Левски со 85-78 на стартот на новата сезона во БИБЛ Лигата. Нијанси го одлучија натпреварот, но фактот што Левски доби три од четирите четвртини (27-25, 18-19, 21-16, 19-18) говори дека бугарскиот ...

Кошаркарите на Куманово поразени од бугарскиот Левски

Кумановски м. - 11.10.2017

loading... Кошаркарите на Куманово претрпеа пораз на гостински терен од составот на бугарскиот Левски во првиот меч од новата сезона на БИБЛ лигата со резултат 85-78. Одличен старт и слична игра во првиот дел од средбата прикажаа двата тима, што се ...

Куманово одигра меч со осцилации и ја отвори БИБЛ со пораз кај Левски

Gol.mk - 11.10.2017

Македонскиот претставник во БИБЛ-лигата, екипата на Куманово, ја отвори новата сезона во регионалното натпреварување со пораз, на гостински терен кај Левски (85-78). Вицепрвакот одигра меч со осцилации, користеше само седум кошаркари, а заморот го ...

Неуспешен старт на КК Куманово во БИБЛ лигата...

Н.Македонија - 11.10.2017

Неуспешен старт на КК Куманово во БИБЛ лигата Кошаркарите на Куманово имаа неуспешен старт во првото коло од овогодинешната сезона во БИБЛ лигата каде што на гостувањето во Софија загубија а од екипата на КК Левски со 85:78 (45:44) Иако кошаркарите ...

Куманово со пораз стартуваше во БИБЛ лига

Вечер - 11.10.2017

Кошаркарите на Куманово не успеаја триумфално да ја стартуваат сезоната во БИБЛ-лигата, губејќи на гостувањето против Левски со 85:78. По разочарувачкиот пораз од Работнички во домашното првенство, кумановци повторно не се снајдоа во завршницата од ...

МЗТ Скопје домаќин на Карпош Соколи во дербито на првото коло

Канал5 - 12.10.2017

Со натпреварот меѓу актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром и вицепрвакот Карпош Соколи вечер ќе биде комплетирано првото коло од македонскиот кошаркарски шампионат. Дуелот ќе се игра во големата сала во спортскиот центар „Јане Сандански“ со почеток ...

БИБЛ: Куманово гостува кај Левски

Кумановски м. - 11.10.2017

loading... Кошаркарите на Куманово вечерва со почеток во 17 часот по македонско време го игра првиот натпревар во рамките на Балканската лига, на гости кај КК Левски од Софија, Бугарија. Избраниците на тренерот Михајловски вчера попладне го имаа и ...

Куманово ги започнува натпреварите во БИБЛ лигата

Kumanovo News - 11.10.2017

Оваа година е променет форматот на натпреварување во БИБЛ лигата, па сите осум учесници ќе одиграат два меѓусебни натпревари. Покрај Куманово во првенството игра и Блокотехна од Гевгелија, Академик Бултекс од Пловдив, Левски 2014 Софија и Рилски ...

Карпош Соколи го изненади првакот МЗТ Скопје Аеродром

Телевизија Нова - 12.10.2017

Кошаркарите на Карпош Соколи постигнаа победа вечерва во дербито на 1.коло од Првата лига откако на гостински терен го совладаа првакот МЗТ Скопје со 85:83 (22:16; 25:17; 23:26 и 15:24). Колективната игра на Карпош Соколи ја донесе првата победа во ...

„Соколите“ ги дознаа противниците за ФИБА Еврокупот

Сител - 12.10.2017

Екипата на Карпош Соколи ги доби противниците во групната фаза на ФИБА Европа купот. Откако „Соколите“ беа елиминирани уште во првото квалификациско коло во ФИБА Лигата на шампиони, тие добија шанса да се натпреваруваат во Еврокупот.

Карпош Соколи ги доби противниците во Еврокупот

Канал5 - 12.10.2017

Mакедонскиот кошаркарски вицепрвак Карпош Соколи денеска ги доби ривалите во групната фаза од Еврокупот. „Соколите“ не успеаја да обезбедат пласман во втората квалификациска рунда од Лигата на шампиони по што автоматски се пласираа во второто по ...

БИБЛ лига: Куманово загуби од Левски

Sport M - 11.10.2017

Кошаркарите на Куманово (лански финалист) новата сезона од регионалната кошаркарска лига БИБЛ ја почнаа со пораз на гостувањето кај Левски Софија со 85:78 (27:25; 18:19; 21:16 и 19:18). Минималната предност од првиот дел кошаркарите на Левски ја ...

Левски пресилен за кумановци

Sky - 11.10.2017

Тимот на Куманово загуби во меч од БИБЛ лигата од тимот на Левски од Софија, откако во израмнет меч домаќините беа подобри со 85:78. Минатогодишниот финалист од балканската лига, беше еднаков противник во првото полувреме, во кое бугарскиот тим ...

МЗТ Скопје и Карпош Соколо го заокружуваат 1.коло

Сител - 12.10.2017

Со натпреварот меѓу актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром и вицепрвакот Карпош Соколи вечер ќе биде комплетирано првото коло од македонскиот кошаркарски шампионат. Дуелот ќе се игра во големата сала во спортскиот центар „Јане Сандански“ со почеток ...