TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маниупулацијата на власта во судството сеуште е силна

24 Вести - 21.04.2017

Прогласувањето на прислушуваните разговори за незаконски доказ на суд води кон директно минирање на работата на Специјалното јавно обвинителство, смета професорката по кривично право Гордана Бужаровска.

Бужаровска: Никој не може да ја минира работата на СЈО

Телма - 21.04.2017

Никој не смее да помисли да ја блокира работата на СЈО. Прогласување на докази за недозволиви води кон минирање на мандатот на СЈО вели професорката Гордана Бужаровска, еден од изготвувачите на ЗКП.

Експерти: “Бомбите” да се прифатат како доказ

Алсат-М - 21.04.2017

Тесно партиски интереси и тесно правничко толкување можат да му ја запечатат судбината на Специјалното јавно обвинителство. Универзитетскта професорка, Гордана Бужароска смета дека врховните судии нема да ги реализираат желбите на претседателот Јово ...

Апелација ги прифати како доказ снимките за „Шпион“, а тие од прислушуваните разговори ги одби, вели специјалниот ...

Сакам да кажам - 21.04.2017

Апелациониот суд Скопје има двојни аршини за прифаќањето нелегално стекнати докази, видео и аудио снимки за извршени кривични дела, обвинија Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство и екпретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова на ...

Бужаровска: Правната сигурност не смее да се стави во теснопартиски или персонален интерес

Макфакс - 21.04.2017

Професорката по кривично право и еден од креаторите на новиот Закон за кривична постапка, д-р Гордана Лажетиќ Бужаровска, е децидна дека непотребно се создаваат правни дилеми со цел да се блокира работата на Специјалното јавно обвинителство.

Катица ќе влегува во Телеком со помош на германските директори

Сакам да кажам - 21.04.2017

Специјалното јавно обвинителство пред први мај ќе има средба со осумтемина членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако и по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамки на две истраги поврзано со ...

Непознавањето на правото од страна на Врховниот суд е разочарувачко, вели професорката Гордана Бужаровска

Сакам да кажам - 21.04.2017

Врховниот суд треба да смогне сили во однос на употребливоста на доказите што ќе произлезат од нелегално прибавените снимки од прислушуваните разговори и да одлучи во корист на јавниот, а не на партискиот интерес, затоа што е на врвот на пирамидата ...

ТВ НОВА: Цел сме на политички притисок од СЈО, дипломатскиот кор игнорира

Курир - 21.04.2017

Мобилното студио на телевизијата „Нова“ и вчера беше паркирано пред канцелариите на специјалното јавно обвинителство, како што велат новинарите од оваа телевизија, во знак на протест на притисоците врз медиумот што му го прави ова обвинителство ...

Гаврил Бубевски од СЈО: Апелациониот суд ги прифати незаконските снимки од „Шпион“ како доказ

Макфакс - 21.04.2017

Специјалното јавно обвинителство има различно искуство со третманот не незаконски снимените материјали во два судски предмета: „Шпион“ и „Насилството во Центар“, посочи денес на стручна јавна расправа обвинителот Гаврил Бубевски од СЈО .

Продолжуваат протестите на ТВ Нова пред СЈО

Телевизија Нова - 21.04.2017

Продолжуваат протестите на Телевизија Нова во знак на револт против притисоците што Специјалното јавно обвинителство ги врши врз медиумот преку политички прогон врз нејзиниот сопственик. Поддршка за работата на ТВ Нова стигна и од претседателот на ...

Македонски Телеком нема добиено покана од СЈО за средба

24 Вести - 21.04.2017

Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО. „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на компанијата.

По 1 Мај и Груевски и Заев ќе седнат на обвинителна клупа

Фокус - 21.04.2017

По пауза од месец и пол, во првите денови од мај на обвинителна клупа еден по друг повторно треба да седнат лидерите на двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев , во случаите што се водат против нив во ...

Телеком тврди дека нема добиено официјално барање од СЈО за средба со директорите

Сакам да кажам - 21.04.2017

Телеком нема добиено официјално барање од Специјалното јавно обвинителство за средба со со осумтемина членови на Одборот на директори од Германија и Унгарија, тврдат од Македонски Телеком во дописот што го доставија утринава до Редакцијата на ...

Рамчиловиќ: СЈО спорведува селективна правда

Телевизија Нова - 21.04.2017

И денеска едночасовен мирен протест пред СЈО за притисокот врз ТВ НОВА преку политичкиот прогон врз нејзиниот сопственик Сеад Кочан. ТВ НОВА со недели протестира заедно со вработените во фирмите на Сеад Кочан, но и претставници од Бошњачката ...

(ВИДЕО) Експерти: “Бомбите” да се прифатат како доказ

Локално - 21.04.2017

Тесно партиски интереси и тесно правничко толкување можат да му ја запечатат судбината на Специјалното јавно обвинителство, информира АлсатМ. Универзитетскта професорка, Гордана Бужароска смета дека врховните судии нема да ги реализираат желбите на ...

Апелација ги прифати како доказ снимките за „Шпион“, а тие од прислушуваните разговори ги одби, вели специјалниот ...

Либертас - 21.04.2017

Апелациониот суд Скопје има двојни аршини за прифаќањето нелегално стекнати докази, видео и аудио снимки за извршени кривични дела, обвинија Гаврил Бубевски од Специјалното јавно обвинителство и екпретседателката на Врховниот суд Лидија Неделкова на ...

Бужаровска: Правната сигурност не смее да се стави во теснопартиски или персонален интерес

Точка - 21.04.2017

Професорката по кривично право и еден од креаторите на новиот Закон за кривична постапка, д-р Гордана Лажетиќ Бужаровска, е децидна дека непотребно се создаваат правни дилеми со цел да се блокира работата на Специјалното јавно обвинителство.

Бужаровска: Врховните судии да одлучат во корист на јавниот, а не партискиот интерес

Фокус - 21.04.2017

Врховниот суд треба да смогне сили во однос на употребливоста на доказите што ќе произлезат од нелегално прибавените снимки од прислушуваните разговори и да одлучи во корист на јавниот, а не на партискиот интерес, затоа што е на врвот на пирамидата ...

ТВ НОВА: Цел сме на политички притисок од СЈО, дипломатскиот кор игнорира

Телевизија Нова - 21.04.2017

Мобилното студио на телевизијата „Нова“ и вчера беше паркирано пред канцелариите на специјалното јавно обвинителство во знак на протест на притисоците врз медиумот што му го прави ова обвинителство преку политички прогон на сопственикот Сеад Kочан.

СЈО: Апелација ги прифати незаконските снимки од „Шпион“

+инфо - 21.04.2017

Поднесовме жалба и сега чекаме да видиме како ќе одлучи и ќе се постави Апелацискиот суд, рече обвинителот Бубевски од СЈО. Специјалното јавно обвинителство има различно искуство со третманот не незаконски снимените материјали во два судски ...

Македонски Телеком нема добиено покана од СЈО за средба

Фокус - 21.04.2017

Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО. „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на компанијата.

Рамчиловиќ: СЈО спорведува селективна правда

Курир - 21.04.2017

И денеска едночасовен мирен протест пред СЈО за притисокот врз ТВ НОВА преку политичкиот прогон врз нејзиниот сопственик Сеад Кочан. ТВ НОВА со недели протестира заедно со вработените во фирмите на Сеад Кочан, но и претставници од Бошњачката ...

Случај „Транспортер“: Кога осомничените ќе седнат на обвинителна клупа

24 Вести - 20.04.2017

Новото вештачење за случајот „Транспортер“ покажало дека осомничените, меѓу кои и градоначалникот на Битола, Владимир Талевски – го оштетиле буџетот за близу 290 илјади евра, нешто помалку од првичната сума што беше обелоденета при објавувањето на ...

Mирјана Трајковска: Врховниот суд мора да ги земе предвид сите досегашни пресуди со прислушувани снимки и правото на ...

МКД - 20.04.2017

Случаите со пресудите за аферите Големото уво, Сина птица, а и последните судски пресуди поврзани со „бомбите“ мора да бидат земени предвид при одлуката на судиите на Врховниот суд за тоа дали прислушуваните материјали можат да бидат докази во ...

„Пинг понг“ со жалбите за казните на Јанева и Фетаи

Телма - 20.04.2017

Судски „пинг понг“ со казните за обвинителките Јанева и Фетаи. Откако апелација пред еден месец го врати предметот во скопска единица со насоки дека Кривичниот совет е тој што треба да одлучи по жалбите на паричните казни на обивнитлеките од СЈО, ...

СЈО бара алтернативен влез во Телеком – Неделава ќе се сретнат со претставници од Германија

ТВ21 - 20.04.2017

Специјалното јавно обвинителство во текот на следната недела ќе има средба со членови на одборот на директори на Македонски Телеком од Германија. Информацијата за ТВ 21 ја потврдија од СЈО, од каде не ги откриваат луѓето со кои ќе се сретнат, но ...

Случај “Кочан”, Врховен тактизира со барањето за притвор

Алсат-М - 20.04.2017

Врховниот суд сè уште нема закажно јавна седница на која ќе се одлучува дали притворот на бизнисменот Сеад Кочан е законски или не. Од највисокиот суд посочија дека засега нема одредено датум кога пред судиите ќе се најде барањето на обвинителството ...

Маневски: СЈО е должно веднаш да ги уништи прислушуваните разговори

Макфакс - 20.04.2017

На 10.04.2017 година објавивте напис со наслов “Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?”, во кој се коментираат моите изјави дадени за Телевизија Сител на 18.04.2017 година. Го користам моето Уставно право да дадам одговор на ...

Австриски „Стандард“: СЈО е револуција на Бaлканот

Макфакс - 20.04.2017

По најголемиот скандал со прислушкување во Европа следуваше, за Балканот, уникатен обид да се воведе правна држава, пишува весникот Стандард во анализата посветена на работата на Македонското Специјално обвинителство.

(ВИДЕО) 360° Арифи: Ако на Врховен помине барањето на Зврлевски за притворот на Кочан, СЈО може и да се затвори

Репортер - 20.04.2017

Универзитетската професорка Беса Арифи во дебатата на „360 степени“ зборуваше за барањето за заштита на законитоста поднесено од јавниот обвинител Марко Зврлевски, за укинување на притворот на Сеад Кочан кој е во бегство и се бара со меѓународна ...

Кој ќе ги суди „Тврдина“ и „Насилство во Центар“ по промена на судијките Михајлова и Петровска?

Репортер - 20.04.2017

Може ли да се очекува судењата по предметите на СЈО да добијат нов тек, се да почне од почеток (иако формално речиси и ништо не е почнато) по смена на судијките, односно нивно унапредување, во одделот за судења од областа на организиран криминал? Со ...

Петта недела вработените во фирмите на Кочан на мирни протести пред СЈО

Телевизија Нова - 20.04.2017

Петта недела по ред продолжуваат мирните собири пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство. Вработените во фирмите на бизнисменот Сеад Кочан и денеска преку едночасовен протест ќе го искажат револтот за, како што порачуваат, политичкиот ...

Дебата за СЈО го подели и “разболе“ Врховниот суд

Актуелно24 - 19.04.2017

Нема точен датум кога ќе биде закажано продолжението на Општата седница на Врховниот суд на која треба да се расправа околу барањето за заштита на законитоста (БЗЗ) поднесено од државниот јавен обвинител Марко Зврлевски околу притворот на Сеад ...

Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?

Актуелно24 - 19.04.2017

Под овие наслови дел од медиумите пласираа информација дека Специјалното јавно обвинителство треба да ги уништи прислушуваните материјали, на кои има само приватни разговори, односно каде нема индиции за сторени кривични дела.

Патот околу светот за 80 дена – Жалбата за бомбите два и пол месеци патува до Апелација

Позитив.мк - 20.04.2017

И по 2 и пол месеца жалбата на СЈО за издвоените бомби од предметот „Шамари во општина Центар“ не е стасана во скопска Апелација затоа што Кривичниот суд толку време не можел да изврши достава до сите 14 обвинети, јавува „Телма“.

Советот на јавни обвинители го игнорира барањето на СЈО за „Сопот”

Позитив.мк - 19.04.2017

Советот на јавни обвинители продолжува да ги држи во заложништво барањата на СЈО. Тимот на Катица Јанева од 4-ти ноември минатата година, бара случајот „Сопот“ да помине на нивни раце, но претседателот на Советот Петар Аневски не свикува седница ...

СЈО пред Велигден поднело обвинение против Талески за „Транспортер“

Актуелно24 - 19.04.2017

Од СЈО за Макфакс додаваат дека обвинителниот акт до Кривичниот суд – Скопје бил поднесен пред велигденските празници. За предлогот сега треба да одлучува Совет за оценка на обвинителниот акт, по што, доколку биде одобрен, треба да биде закажано ...

Со цел да бара докази Јанева преку германски директори ќе влезе во “Телеком”

Актуелно24 - 19.04.2017

Според порталот „Сакам да кажам“, Јанева до крајот на месецов ќе има средба со осум членови на Одборот на директори на македонскииот Телеком од Германија и Унгарија, откако по четири обиди не доби судски налог за претрес во рамките на две истраги ...

СЈО поднело обвинение за случајот „Транспортер“

Бриф - 20.04.2017

Обвинителен акт за случајот „Транспортер“ поднело Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој првоосомничен и сега првообвинет е актуелниот градоначалник на Битола Владимир Талески, пренесуваат медиумите повикувајќи се на извори од СЈО.

Јакимовски: Доколку Кочан ја немаше ТВ НОВА за него СЈО немаше да бара притвор

Телевизија Нова - 19.04.2017

Уште на почетокот тврдевме дека СЈО ништо нема да откријат и дека ќе трошат по 4 милиони евра годишно, а како што гледаме тоа се случува во моментов. Еден таков пример е и сопственикот на ТВ НОВА, Сеад Кочан.

Бужаровска: Правната сигурност не смее да се стави во теснопартиски или персонален интерес

ТВ21 - 21.04.2017

Професорката по кривично право и еден од креаторите на новиот Закон за кривична постапка, д-р Гордана Лажетиќ Бужаровска, е децидна дека непотребно се создаваат правни дилеми со цел да се блокира работата на Специјалното јавно обвинителство.

ТВ НОВА: Цел сме на политички притисок од СЈО

Пулс24 - 21.04.2017

Мобилното студио на телевизијата „Нова“ и вчера беше паркирано пред канцелариите на специјалното јавно обвинителство, како што велат новинарите од оваа телевизија, во знак на протест на притисоците врз медиумот што му го прави ова обвинителство ...

Бубевски од СЈО: Апелација во случајот „Шпион“ прифати незаконски снимки

Фокус - 21.04.2017

Специјалното јавно обвинителство има различно искуство со третманот не незаконски снимените материјали во два судски предмета: „Шпион“ и “Насилството во Центар“, посочи денеска обвинителот Гаврил Бубевски од СЈО, на стручна јавна расправа за ...

Македонски Телеком нема добиено покана од СЈО за средба

ТВ21 - 21.04.2017

Македонски Телеком нема добиено официјално барање од СЈО, објави ТВ 24 . „Компанијата соработува со надлежните државни органи и согласно законската регулатива не може да ги коментира постапките кои што се водат од нивна страна“, стои во одговорот на ...

Зекир Рамчиловиќ:СЈО спроведува селективна правда

Пулс24 - 21.04.2017

И денеска едночасовен мирен протест пред СЈО за притисокот врз ТВ НОВА преку политичкиот прогон врз нејзиниот сопственик Сеад Кочан. ТВ НОВА со недели протестира заедно со вработените во фирмите на Сеад Кочан, но и претставници од Бошњачката ...

Mирјана Трајковска: Врховниот суд мора да ги земе предвид сите досегашни пресуди со прислушувани снимки

Репортер - 21.04.2017

Случаите со пресудите за аферите Големото уво, Сина птица, а и последните судски пресуди поврзани со „бомбите“ мора да бидат земени предвид при одлуката на судиите на Врховниот суд за тоа дали прислушуваните материјали можат да бидат докази во ...

„Пинг понг“ со жалбите за казните на Јанева и Фетаи

Локално - 20.04.2017

Судски „пинг понг“ со казните за обвинителките Јанева и Фетаи. Откако апелација пред еден месец го врати предметот во скопска единица со насоки дека Кривичниот совет е тој што треба да одлучи по жалбите на паричните казни на обивнителките од СЈО, ...

Случај “Кочан”, Врховен тактизира со барањето за притвор

Локално - 20.04.2017

Врховниот суд сè уште нема закажно јавна седница на која ќе се одлучува дали притворот на бизнисменот Сеад Кочан е законски или не. Од највисокиот суд посочија дека засега нема одредено датум кога пред судиите ќе се најде барањето на обвинителството ...

(ВИДЕО) 360° Арифи: Ако на Врховен помине барањето на Зврлевски за притворот на Кочан, СЈО може и да се затвори

Локално - 20.04.2017

Универзитетската професорка Беса Арифи во дебатата на „360 степени“ зборуваше за барањето за заштита на законитоста поднесено од јавниот обвинител Марко Зврлевски, за укинување на притворот на Сеад Кочан кој е во бегство и се бара со меѓународна ...

Дали СЈО смее да ги уништи прислушуваните материјали?

Макфакс - 20.04.2017

„СЈО мора веднаш да ги уништи незаконски прислушуваните приватни разговори“, „Закани со „бомби“ во Собранието: СДСМ не се откажува од нелегалните снимки“. Под овие наслови дел од медиумите пласираа информација дека Специјалното јавно обвинителство ...