TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Јапонскиот премиер падна во песокта додека играше голф со Трамп

А1 On - 10.11.2017

Американскиот претседател и Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинѕо Абе играле голф за време на посетата на Трамп во Азија, додека двајцата лидери паузирале од трговските преговори. За време на натпреварот јапонскиот лидер Абе падна во песокта, ...

САД и Кина со различни визии за трговските односи

Глас на Америка - 10.11.2017

Трамп понуди билатерални договори, додека Џинпинг мултилатерални Лидерите на САД и Кина во одделни говори изложија целосно спротивни ставови за насоката на трговијата во Азија. Американскиот претседател Доналд Трамп на самитот на АПЕК рече дека е ...

(ВИДЕО) Внуката на Трамп е новата ѕвезда во Кина – ги освои нивните срца со своето знаење на кинескиот јазик

Локално - 10.11.2017

Кинеските медиуми на широко јавуваа за посетата во Кина на американскиот претседател Доналд Трамп, но срцата на Кинезите ги освои неговата шестгодишна внука, која зборуваше кинески. Ова беше објавено од страна на светските медиуми.

Абе и Путин се согласија за строга примена на санкциите против Северна Кореја

Алсат-М - 10.11.2017

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе и рускиот претседател Владимир Путин се договорија за строго спроведување на санкциите на ОН против Северна Кореја. – Во однос на Северна Кореја се согласивме строго да ги применуваме санкциите на ОН и да продолжиме со ...

ФОТО: Модниот свет на колена после ова издание на Меланија Трамп

Курир - 10.11.2017

Меланија со својата последна модна комбинација го полуде светот. Имено, првата дама на Америка се уште се наоѓа во Кина со сопругот Доналд Трамп. За време на една прошетка Меланија одлучи да облече црна блуза, сиво високо здолниште со чипкан детаљ.

Путин и Абе сериозно ќе ги спроведуваат санкциите против Северна Кореја

А1 On - 10.11.2017

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе и рускиот претседател Владимир Путин стого ќе ги спроведуваат санкциите на ОН против Северна Кореја и ќе продолжат со тесната соработка. Ова го договориле двајцата лидери на маргините на форумот на организацијата ...

Абе се „преврте“ додека играше голф со Трамп (ВИДЕО)

Стандард - 10.11.2017

За време на посетата на американскиот претседател Доналд Трамп до Јапонија, тој и премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, одиграа партија голф, за време на која Абе падна, а Трамп не го ни забележа тоа.

(Видео) Шинзо Абе се струполи наземи во обид да го победи Трамп во голф

Макфакс - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети Јапонија оваа недела каде што, меѓу другото, тој и јапонскиот претседател Шинзо Абе играа партија голф. Сепак, на снимката што беше објавена во медиумите може да се види дека партијата голф не одеше ...

Корејското мени за Трамп ги разгневи Јапонците...

Н.Македонија - 10.11.2017

Корејското мени за Трамп ги разгневи Јапонците Менито на државниот банкет на Јужна Кореја приреден за Доналд Трамп, предизвика незадоволство во Јапонија, бидејќи американскиот претседател таму бил послужен со морски специјалитети уловени на острови ...

Трамп од Кина си замина со празни раце, Пекинг не најави нови мерки против Северна Кореја

МКД - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се поздрави со Си Џинпинг нарекувајќи го „моќен претставник“ на кинескиот народ, на крајот на својата посета на Кина, земјата која остро ја критикуваше за време на својата изборна кампања.

ТРАМП ЈА ИСПОФАЛИ КИНА, ПА ЈА ОБВИНИ ДЕКА ИМ ОДЗЕМА РАБОТНИ МЕСТА НА САД

Сакам да кажам - 10.11.2017

Доналд Трамп заврши со дипломатската учтивост што ги следеше првите неколку дена од неговата турнеја по Азија и ги обвини Кина и други земји од регионот дека им одземаат фабрики, индустрии и работни места на САД.

Првата дама на САД не е првата што го носела „кинескиот“ фустан...

Н.Македонија - 10.11.2017

Првата дама на САД не е првата што го носела „кинескиот“ фустан Првата дама на САД Меланија Трамп, не е првата што го носела моделот на фустанот во кој се појави на државничката вечера што завчера ја приреди кинескиот претседател Кси Џинпинг, во ...

Меланија Трамп остана во Пекинг како турист

Нетпрес - 10.11.2017

Додека американскиот претседател Доналд Трамп го напушти Пекинг за во Виетнам да присуствува на самитот на APEC, првата дама Меланија остана во кинеската престолнија за да го разгледа грдот и го посети пандите во зоолошката градина и Кинескиот ѕид.

Меланија Трамп користи двојничка која оди место неа на службените должности?

Exclusive.mk - 10.11.2017

Нова главна теорија владее во светот, а нејзини главни актери се Меланија Трамп и нејзиниот сопруг Доналд Трамп. На одредени фотографии Меланија не личи на себе, па некои велат дека таа користи двојничка која се појавува место неа на служебените ...

Трамп: Регионот да не биде заложник на изветоперените фантазии на диктаторот

Алсат-М - 10.11.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп и на Самиот на Организацијата на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) продолжи со острото спротиставување на нуклеарните амбиции на Северна Кореја.

Трамп во Кси гледа „моќен претставник“ на кинескиот народ

Нетпрес - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го поздрави во петок кинескиот колега по должнот Кси Џинпинг „моќниот претставник на кинескиот народ“, на крајот од својата прва посета на Кина откако на почетокот од годината ја презема должноста во Белата ...

Лајачот отиде во Кина и почна да мјаука

Оff.net - 10.11.2017

Доналд Трамп им се испружи на Кинезите, се откажа од американските вредности, звучеше како никогаш во последниве години и му се поплука на првиот амандман на нашиот устав. Вака „Салон“ ја сумира првата посета на американскиот претседател на земјата ...

Видео: Трамп пречекан како Тито во Кина!

Фактор - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп беше дочекан со највисоки државни почести во Кина кои потсетуваат на некогашните дочеци на Јосип Броз Тито во азискиот политички и економски „тигар“.

Макрон до Трамп: Не правете од Иран нова Северна Кореја

24 Вести - 10.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон го предупредил неговиот американски колега Доналд Трамп дека евентуалното повлекување на САД од договорот за иранската нуклеарна програма би можел да го претвори Иран во „нова Северна Кореја“.

Макрон до Трамп: Не правете од Иран нова Северна Кореја

Алсат-М - 10.11.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека го предупредил неговиот американски колега Доналд Трамп дека евентуалното повлекување на САД од Договорот за иранската нуклеарна програма би можел да го претвори Иран во „нова Северна Кореја“.

Трамп е „исклучително задоволен“ од преговорите со Си Џипинг

Алсат-М - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп утрово наведе дека не ја обвинува Кина за појавата на голем дефицит на Вашингтон во билатералната трговија со Кина. Тој на неговиот Твитер налог, наведе дека за тој дефицит се виновни претходните неспособни ...

На која и стои подобро? Меланија Трамп и Маргот Роби во ист фустан

Хитпортал - 10.11.2017

Меланија Трамп со сопругот моментално се наоѓа во посета на Кина. Таа присуствуваше на церемонија на главниот плоштад Тиананмен, а потоа се упати во едно основно училиште каде одгледа детска претстава подготвена специјално за неа, a денот го ...

Макрон до Трамп: Не правете од Иран нова Северна Кореја

Кумановски м. - 09.11.2017

loading... Францускиот претседател Емануел Макрон во интревју за весникот „Тајм“ вели дека претседателот на САД, Доналд Трамп го предупредил дека излегување од нуклеарниот споразум со иран би можел од таа земја да направи нова Северна Кореја.

Макрон: Иран ќе стане нова Северна Кореја ако САД не го признаат нуклеарниот договор

МКД - 09.11.2017

Иран ќе стане „нова Северна Кореја“, доколку САД не го признаат нуклеарниот договор потпишан во Техеран во 2015 година, предупреди францускиот претседател Емануел Макрон во интервјуто за денешното издание на списанието Тајм.

ВИДЕО: Јапонскиот премиер падна во песокта додека играше голф со Трамп

Орбис - 10.11.2017

Американскиот претседател и Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинѕо Абе играле голф за време на посетата на Трамп во Азија, додека двајцата лидери паузирале од трговските преговори. За време на натпреварот јапонскиот лидер Абе падна во песокта, ...

Трамп побара од Кина помош околу Северна Кореја

Р.С.Европа - 09.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој е во посета на Кина, побара од Пекинг да го искористи своето влијание за разрешување на прашањето за нуклеарната програма на Северна Кореја и нагласи дека билатералната размена меѓу двете земји била нефер ...

Жената која што ја засени Меланија Трамп

А1 On - 09.11.2017

Хоуп Хикс неодамна стана директорка за комуникации во администрацијата на Доналд Трамп. Таа е образована, харизматична и убава, а нејзиниот шарм никого не остава рамнодушен. Хикс нема ниту еден ден политичка кариера, но сепак успеа на 29 години да ...

Анкета: 82 отсто од гласачите на Трамп повторно би гласале за него

А1 On - 09.11.2017

Големо мнозинство од гласачите на Трамп кои што минатата година гласаа за тој да стане претседател повторно би гласале за него. Според анкетата, 82 отсто од испитаниците кои што гласале за Доналд Трамп на минатогодишните избори тоа би го сториле ...

Ова е единствената жена од Белата куќа која успеала да ја засени Меланија Трамп

Точка - 09.11.2017

Хоуп Хикс од неодамна станала директорка за комуникации во кабинетот на Доналд Трамп. Таа е образована, харизматична и убава, а нејзиниот шарм никој не го остава рамнодушен. Иако нема богата политичка кариера, 29 годишната Хоуп Хикс успеала да се ...

Дипломатски инцидент меѓу Јапонија и Јужна Кореја поради ракчињата што ги јадел Трамп

Сител - 09.11.2017

Азиската турнеја на Доналд Трамп предизвика дипломатски инцидент и размена на протестни ноти меѓу Јапонија и Јужна Кореја, објави „Фајненшл тајмс“. Причината е што за време на свечената вечера во Сеул, јужнокорејските домаќини го послужиле ...

Една година по изборот, 82 отсто од избирачите на Трамп пак би гласале за него

Курир - 09.11.2017

Од оние кои на 8 ноември 2016 година гласале за кандидатот на Демократската партија Хилари Клинтон, сега 78 проценти би го повториле изборот. Само седум отсто од избирачите на Трамп и осум отсто од оние на Клинтон велат дека ако треба да го повторат ...

Трамп повторно би победил на избори?...

Н.Македонија - 09.11.2017

Дел експерти оценуваат дека Трамп повторно би ја победил Клинтон, а за триумф на демократите е потребен кандидат како што беа Барак Обама или Бил Клинтон, пренесува Би-би-си Помина една година откако е избран американскиот претседател Доналд Трамп, ...

(ФОТО) Меланија Трамп го освои Забранетиот Град – фустанот вреден 3.000 дoлари го освои Пекинг

Локално - 09.11.2017

Меланија Трамп ги изненади модните критичари со нејзината необична облека. Првата дама, која заедно со нејзиниот сопруг е во посета на Кина, се појави во црн фустан со розови цветни мотиви.

Моментот кога корејски пејач ја засени славата на Меланија Трамп

Црнобело - 09.11.2017

Иако Доналд и Меланија Трамп се едни од најпознатите имиња во светот, средношколките од Кореја не беа воодушевени од нејзината појава, бидејќи стоеше до екстремно популарниот Чои Минхо, пејач кој е дел од бој-бендот Shinee.

Тилерсон: Меѓу САД и Кина нема несогласувања за Северна Кореја

А1 On - 09.11.2017

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон денеска изјави дека меѓу САД и Кина нема несогласувања по прашањето на Северна Кореја. Тилерсон престојува во Пекинг, каде го придружува американскиот претседател Доналд Трамп кој се наоѓа во официјална посета ...

Трамп: Кина и САД да се здружат против Северна Кореја

МРТ - 09.11.2017

Заеднички до решение за конфликтот на 38-та паралела, Трамп и Џинпинг разговараа во Пекинг за севернокорејската криза и за Тајван... Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сите страни мора да се здружат за да го запрат вооружувањето и ...

Единствената жена во Белата куќа која може да ја засени Меланија

Локално - 09.11.2017

Хоуп Хикс неодамна стана директор за комуникации на претседателот на САД Доналд Трамп. Таа е образована, харизматична и убава, а нејзиниот шарм никого не остава рамнодушен. Иако нема многу денови во политичката кариера, 29-годишната Хикс успеа да се ...

Видео: Падот на Абе ја засени голф-дипломатијата со Трамп...

Н.Македонија - 09.11.2017

Видео: Падот на Абе ја стави голф-дипломатијата со Трамп во втор план Јапонскиот премиер Шинѕо Абе имал незгода играјќи голф со Доналд Трамп во Токио, во текот на посетата на американскиот претседател на Јапонија, во неделата, пренесува „Њузвик“.

Северна Кореја до Американците: Избркајте го тој луд старец од власт

Кајгана - 09.11.2017

Северна Кореја одговори на острите зборови на американскиот претседател Доналд Трамп и нагласи дека САД треба да го тргне одд власт. Државната севернокорејска телевизија што го нареше Трамп „луд старец“, објави дека Американците треба да го сменат ...

Пјонгјанг со нови критики кон Трамп

МРТ - 09.11.2017

Трамп е на азиска турнеја низ неколку земји на кои главна тема е проблемот со нуклеарната програма на Пјонгјанг. По критиките од американскиот претседател Доналд Трамп, Северна Кореја со нова порака до Вашингтон: „Сменете го стариот луд човек за да ...

(ВИДЕО) Јапонскиот премиер падна в дупка, а на Трамп баш му е гајле

Маркукуле - 09.11.2017

На видео снимка се гледа моментот кога јапонскиот премиер Шинзо Абе падна за време на партија голф со американскиот претседател Доналд Трамп, кој сето тоа го игнорираше. Абе и Трамп во неделата одиграле партија голф во клубот Касумигасекијево, кога ...

Северна Кореја е „пекол каков што не заслужува никој“

Слободен Печат - 09.11.2017

Секој чекор што го правиш по оваа темна патека ја зголемува опасноста со која ќе се соочиш, му порача директно американскиот претседател на својот севернокорејски колега. Американскиот претседател завчера го избегна терминот „ракетар“ со кој порано ...

Абе и Путин се согласија за строга примена на санкциите против Северна Кореја...

Н.Македонија - 10.11.2017

Абе и Путин се согласија за строга примена на санкциите против Северна Кореја Јапонскиот премиер Шинѕо Абе и рускиот претседател Владимир Путин се договорија за строго спроведување на санкциите на ОН против Северна Кореја.

Фото: Модниот свет на колена после ваквиот изглед на Меланија Трамп

Press24 - 10.11.2017

Меланија Трамп е сигурно една од најстилизирана жена на светот. Секогаш е во добра комбинација, стилизирана со вкус. Не постпои моден критичар кој би кажал лош збор без разлика дали таа носи панталони, фустан или здолниште.

Путин и Абе сериозно ќе ги спроведуваат санкциите против Северна Кореја

Орбис - 10.11.2017

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе и рускиот претседател Владимир Путин стого ќе ги спроведуваат санкциите на ОН против Северна Кореја и ќе продолжат со тесната соработка. Ова го договориле двајцата лидери на маргините на форумот на организацијата ...

Трамп: Верувам дека има решение за кризата со Северна Кореја

Алсат-М - 09.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп на средбата со кинескиот претседател Си Џинпинг изрази увереност дека има решение на кризата со Северна Кореја. – Верувам, како и Вие, дека има решение за тоа, му порача Трамп на Си, имајќи ја предвид Северна ...

Северна Кореја бара од САД да го тргнат Трамп од функцијата

Р.С.Европа - 09.11.2017

Северна Кореја одговори на строгите зборови на американскиот претседател Доналд Трамп, наведувајќи дека Соединетите држави би требало да го сменат од функцијата. Севернокорејската државна телевизија објави дека Соединетите држави би требало да го ...

Шинзо Абе се струполи наземи во обид да го победи Трамп во голф

Кајгана - 10.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја посети Јапонија оваа недела каде што, меѓу другото, тој и јапонскиот претседател Шинзо Абе играа партија голф. Сепак, на снимката што беше објавена во медиумите може да се види дека партијата голф не одеше ...

Трамп: Верувам дека има решение за кризата со Северна Кореја

А1 On - 09.11.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп на средбата со кинескиот претседател Си Џинпинг изрази увереност дека има решение на кризата со Северна Кореја. – Верувам, како и Вие, дека има решение за тоа, му порача Трамп на Си, имајќи ја предвид Северна ...

Пристигнал брутален одговор од Северна Кореја на зборовите на Трамп: Послушајте го овој совет и избегнете нуклеарна ...

Точка - 09.11.2017

Соединетите Американски Држави би требало да го тргнат од власт својот претседател Доналд Трамп, порачува севернокорејскиот државен медиум, по острите зборови кои Трамп ги пратил до Пјонгјанг, за време на својата турнеја во Азија.