TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Alibaba ќе биде рамо до рамо со Google, Amazon и Microsoft

Телефони.мк - 12.10.2017

Alibaba претендира да стане глобална етаблирана компанија, нејзиниот основач Џек Ма има големи планови, со тоа што сака да биде рамо до рамо со гигантите како што се Microsoft, Google и Amazon.

Alibaba го надмина Amazon според пазарната капитализација

Денар - 12.10.2017

По 831 дена „Alibaba“ си ја поврати круната на најголемата светска компанија за трговија, макар и за кратко, соопшти „Bloomberg“. Кинескиот трговец на мало го надмина „Amazon“, додека акциите на американскиот гигант за малопродажба остануваат под ...

ЗА 15 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Џек Ма ја менува Алибаба, веќе нема да биде „обична“

Фактор - 12.10.2017

Најголемата кинеска платформа за е-трговија Алибаба со инвестиција од 15 милијарди долари ќе се обиде да го смени имиџот на обичните интернет продавници. Еден од директорите на Алибаба Џеф Занг на годишната клауд конференција најави дека следните ...

Џек Ма ќе ја менува Alibaba, нема веќе да биде „обична“

Денар - 13.10.2017

Најголемата платформа за е-трговија „Alibaba“ со инвестиција од 15 милијарди долари ќе се обиде да го промени имиџот на обична интернет продавница. Еден од директорите на „Alibaba“ Џеф Занг на годишната клауд конференција најави дека во следните три ...