TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова грижа за Вардар и за Раул: Настапот на Циндриќ против Рајн Некар е неизвесен

24 Ракомет - 14.11.2017

Екипата на Вардар денеска го совлада Динамо Панчево со 42:32 во СЕХА-лигата, а одново на теренот го немаше Лука Циндриќ. Организаторот на играта поради повреда пропушти уште еден дуел. Лука го немаше ниту на дуелот против ППД Загреб во саботата иако ...

Вардар рутински го победи Динамо Панчево, но прими 32 гола

МКД - 14.11.2017

Во натпревар „без одбрани“ Вардар со убедливи 42:32 го победи Динамо Панчево и ја забележа седмата победа во СЕХА лигата. Во седмиот натпревар од СЕХА лигата Вардар ја забележа и седмата победа, овој пат против најслабиот тим во регионалното ...

Вардар го декласлираше Динамо Панчево

А1 On - 14.11.2017

Актуелниот европски ракометен шампион со 42-32 славеше против тимот на Динамо Панчево во натпревар од СЕХА лигата. Вардар на домашен терен го торпедираше тимот на Динамо Панчево. На полувремето македонскиот тим водеше со 20-17.

Гонзалес: Победивме со висока разлика, а требаше со 3-4

Вардар - 14.11.2017

Вардар ја постигна 13. победа по ред во СЕХА Газпром лигата со триумф 42-32 над Динамо Панчево. „Црвено-црните" остануваат лидери на табелата со максимални 21 бод, а Динамо е последен. Нашите момци имаа проблеми особено во првиот дел од средбата, ...

Вардар супериорен против Динамо Панчево

Нетпрес - 14.11.2017

Европскиот и македонски ракометен шампион со увбедливи 42:32 (20:17) славеше против тимот на Динамо Панчево во натпревар од СЕХА лигата. Ракометарите на Вардар ја остварија и 13-та победа во серија во СЕХА Газпром лигата, славејќи со против ...

ВИДЕО: Вардар го постигна најубавиот гол на мечот против Динамо

Спортклуб - 14.11.2017

Европскиот шампион РК Вардар, иако некомплетен на денешниот натпревар против Динамо Панчево, сепак оствари рутинска победа, каде повторно беше нагласена нивната иницијатива и доминација. Со оваа победа Вардарци го потврдија првото место на табелата ...

Вардар броеше до 42 за нов триумф во СЕХА

Вардар - 14.11.2017

Вардар ја оствари и 13 победа по ред во СЕХА Газпром лигата, славејќи со 42-32(20-17) против фенерџијата Динамо Панчево и поставувајќи нов клупски рекорд. „Црвено-црните" остануваат единствен тим во регионалното натпреварување со максимален учинок ...

Вардар со седма победа во СЕХА

Макфакс - 14.11.2017

Вардар рутински стигна до седмата победа во седмиот меч од регионалната Газпром СЕХА лига, победувајќи го српскиот тим Динамо Панчево со убедливи 42:32. По големата победа на гости кај ППД Загреб, тренерот Раул Гонзалес се реши за комбиниран состав ...

Вардар како на тренинг: Избраниците на Раул без проблеми го средија Динамо во Скопје

Дерби - 14.11.2017

Вардар влезе како апсолутен фаворит на денешниот дуел со Динамо Панчево во СЕХА лигата, а таквиот епитет го оправда без поголеми проблеми во натпревар кој повеќе личеше на обичен тренинг отколку како бил каков испит за тимот на Раул Гонзалес.

Вардар и со пола сили пресилен за Динамо (42-32)

SportMedia - 14.11.2017

Без Арпад Штербик, Лука Циндриќ, Вуко Борозан и Илија Абутовиќ во составот, но и без помошта на Стојанче Стоилов и Тимур Дибиров на теренот, Вардар го мина Динамо Панчево со 42-32 (20-17).

Вардар му дозволи на Динамо да игра едно полувреме, па го прегази

Sport 1 - 14.11.2017

Европскиот и шампионот во СЕХА, екипата на Вардар, ја продолжи победничката серија во регионалната лига, откако вечерва го совлада Динамо од Србија со убедливи 42-32. Црвено-црните го задржаа стоотстотниот ефект и по седум одиграни кола имаат исто ...

Вардар без милост за Динамо за нова рутинска победа во СЕХА лигата

Gol.mk - 14.11.2017

Актуелниот шампион во СЕХА лигата, Вардар продолжи со доминацијата на стартот од новата сезона и го победи Динамо Панчево (42-32) во Скопје за седма победа од исто толку натпревари. Раул Гонзалез им даде шанса на ракометарите, кои добиваат помала ...

Вардар со комбинирам тим му даде 42 гола на Динамо

Спортклуб - 14.11.2017

Бранителот на титулата во СЕХА лигата, Вардар продолжува со убедливите настапи во ова натпреварување каде повторно е главен фаворит за трофејот. “Црвено-црните” остварија уште една убедлива победа, сега против Динамо Панчево со 42:32 во меч во кој ...

Вардар против Динамо Панчево се загреваше за Некар Левен

Екипа - 14.11.2017

Ракометарите на Вардар го искористија денешниот дуел од СЕХА против Динамо Панчево (42-32) за полесен тренинг во пресрет на дуелот од Лигата на шампионите со Некар Левен, кој е вистинскиот предизвик за избраниците на Раул Гонзалес за оваа седмица.

Шампионот како на посилен тренинг: Вардарци штедеа сили, но освоија нови бодови

24 Ракомет - 14.11.2017

Актуелниот првак во СЕХА-лигата одигра мирен меч во кој прими многу голови од Динамо Панчево, но успеа да го направи она коешто беше најважно. Вардар ги освои трите бода со победата од 42:32, а тоа беше седма победа во серија сезонава во ...

Вардар ја наполни мрежата на Динамо Панчево

Слободен Печат - 14.11.2017

Ракометарите на Вардар ја забележаа и седмата победа во седмиот натпревар од СЕХА лигата, триумфирајќи со 42-32 над најслабиот тим во регионалното натпреварување, Динамо Панчево. Раул Гонзалез им даде одмор на дел од играчите, а оние кои беа на ...

ВИДЕО: Маестралниот погодок на ракометарот на Вардар прогласен за најдобар гол

Курир - 14.11.2017

Европскиот ракометен шампион Вардар, оствари рутинска победа против Динамо Панчево. Со оваа победа Вардарци го потврдија првото место на табелата во СЕХА лигата. Она што дефинитивно ќе се памети од овој меч е маестралниот гол на Владо Недановски кој ...

СЕХА: Очекувана победа на Вардар против Динамо Панчево

Стандард - 14.11.2017

Ракометарите на Вардар забележаа очекувана победа против аутсајдерот Динамо Панчево во меч од СЕХА лигата. На натпреварот одигран попладнево во СЦ „Јане Сандански“, вардарци забележаа убедлива победа над Динамо Панчево со 42-32, полувреме 20-17.

Донирај книга и добиј две влезници

SportMedia - 14.11.2017

Македонскиот шампион, ЖРК Вардар во петок го пречекува Турингер на домашен терен во последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Од таборот на „црвено-црните" воведоа нова акција: Донеси книга на билетарницата на СЦ Јане Сандански и и ...

Moжат малку да здивнат: Раул им даде ден одмор на четворица ракометари на Вардар

24 Ракомет - 14.11.2017

На средбата против Динамо од Панчево во составот на Вардар недостигаат четворица ракометари кои се постојано во тимот на средбите од Лигата на шампионите. Со оглед на тоа што на овој меч место во тимот најдоа и оние кои главно имаат мала минутажа ...

Нов меч за шампионот на СЕХА: Вардар игра против Динамо, а мисли на Рајн Некар

24 Ракомет - 14.11.2017

После пауза од нешто повеќе од три недели, Вардар има нов меч во СЕХА-лигата, а ривал е екипата на Динамо од Панчево која гостува на теренот на актуелниот освојувач на ова натпреварување. Вардар е во победнички ритам уште од стартот на сезоната, па ...

Металург замина на мини-турнеја во Белорусија и Турција

РК Металург - 14.11.2017

Денеска рано наутро Металург замина на мини-турнеја во Белорусија и во Турција, каде ќе одигра два натпревари, најпрво со Мешков Брест во СЕХА-лигата, а потоа и со Бешикташ во Лигата на шампионите.

Град Скопје без пардон: Јаневски и Николовски имаат поголеми достигнувања од РК Вардар

SportMedia - 14.11.2017

Пишува: Марија Ковачева Град Скопје вечера ги додели главните 13-ноември признанија. Иако потајно се надевавме дека можеби и РК Вардар во последен момент ќе се најде меѓу добитниците, сепак тоа не се случи.

Сакате да го сопрете Вардар? Мора да го победите Штербик

SportMedia - 14.11.2017

Комплиментите испратени на адресата на Вардар продолжуваат. Европската ракометна федерација својата анализа за седмото коло ја почнува во прашањето: Дали може некој да го сопре Вардар?. „Европскиот првак Вардар има загубено само еден бод во седум ...

Награда „13 ноември“: РК Вардар натоварен со статуетки

Нова ТВ - 13.11.2017

Европскиот и македонски ракометен првак, Вардар, понесе три статуетки со потпис „13 ноември“, награда што традиционално ја доделува Сојузот на спортови на град Скопје. За најдобар спортист во годината е прогласен капитенот, Стојанче Стоилов, ...

Демант од Битола: Управата не е замината, Пелистер се користи за политички препукувања

Sport 1 - 13.11.2017

Попладнево како бомба одекна веста од Битола дека претходното раководство на Пелистер си поднело оставка, па сега Општина Битола како најголем акционер треба да назначи нов Управен одбро. Сепак, од ракометниот клуб Пелистер стигна демант, преку кој ...

Три непоразени екипи во машката ракометна Лига на Шампиони

Алсат-М - 13.11.2017

Само три непоразени екипи во седмото коло од машката ракометна Лига на шампионите. Веспрем и официјално е надвор од оваа листа бидејќи во Париз мораше да се предаде. Во А групата, Вардар и Рај Некар моментално ги чуваат првите две позиции, додека ...

Гонзалес: Присутен е заморот, но Вардар е фаворит и мора секогаш да оди на победа

Спортклуб - 13.11.2017

Без разлика за каков и да станува збор натпревар, РК Вардар е европски шампион и секогаш оди на победа на секој меч, па така ќе биде и на следниот. По одличното гостување кај Плинарите, РК Вардар нема многу време за губење, бидејки сега ги очекува ...

Канелјас се надева на уморен Рајн Некар Левен

Екипа - 13.11.2017

На средина од групната фаза во Лигата на шампионите, Вардар е на лидерската позиција во групата А, без пораз, со шест победи и само едно реми по првите седум натпревари. И со тенденција да остане во победничка серија и во наредните два меча во кои ...

Донеси книга и добиј бесплатен билет за натпреварите на Вардар

Вардар - 13.11.2017

РК Вардар организира акција за собирање на книги што ќе бидат предадени на македонската заедница во Нашице, Хрватска. На крајот од овој месец (28 ноември 2017) Вардар гостува во рамките од СЕХА Газпром лигата кај Нексе.

Европскиот шампион Вардар собра три награди „13 Ноември“

Дерби - 13.11.2017

Сојузот на спортови на град Скопје ги додели традиционалните награди „13 Ноември“ со тоа што во прв план беше европскиот и македонски ракометен шампион Вардар. Капитенот на „црвено-црните“ Стојанче Стоилов ја доби наградата за спортист, првиот човек ...

Едногласни беа за РК Пелистер

Тера - 13.11.2017

Откако се случи колективна оставка на раководството на РК Пелистер, денеска советниците од општинскиот совет едногласно ја изгласаа одлуката до избор на нови тела на ракометниот клуб, претседателот на советот Валентин Груевски да биде официјален ...

Раководството на РК Пелистер поднесе оставка - општина Битола ќе назначи ново

Sport 1 - 13.11.2017

Во ракометниот клуб Пелистер се случуваат коренити промени по доаѓањето на новата градска власт. Претходното раководство на клубот си поднесе оставка, па сега Општина Битола како најголем акционер во клубот треба да назначи нов Управен одбор.

Пелистер без раководство: Комплетната управа поднесе оставка

24 Ракомет - 13.11.2017

Машката екипа на Пелистер од денеска е без раководство, откако сите членови на одборот на директорот на Спортското друштво поднесоа оставка. За екипата на Пелистер стана збор и на состанокот на Советот на општината во Битола.

Не можеше да биде поинаку: Вардар и уште двајца во тимот добија 13-ноемвриска награда

Спортклуб - 13.11.2017

Европскиот првак Вардар е добитник на 13-ноемвриската награда што ја доделува Градот Скопје. Такво нешто, едноставно, мораше да се случи по најголемиот успех во историјата на машкиот македонски спорт.

Доделени признанијата „13 Ноември“ за придонес во спортот

Сител - 13.11.2017

Актуелниот македонски и европски ракометен шампион Вардар доби три награди „13 Ноември"кои ги доделува Сојузот на спортови на град Скопје. Капитенот Стојанче Стоилов ја е прогласен за најдобар спортист на град Скопје за 2017 година, додека Раул ...

ФОТО: РК Вардар ги собра наградите на Сојузот на спортови на Скопје

Gol.mk - 13.11.2017

Сојузот на спортови на Град Скопје, денес на пладне во СЦ „Борис Трајковски“ ги додели наградите во областа на спортот по повод 13 ноември - денот на ослободувањето на Скопје. Наградата за најдобриот спортист му припадна на капитенот на РК Вардар, ...

Сојузот на спортови на Скопје го награди Вардар: Три признанија за европскиот првак

24 Ракомет - 13.11.2017

Сојузот на спортови на Скопје по повод празникот 13 Ноември им додели неколку признанија на ракометарите на Вардар за сето она што го направија во 2017 година. Машката екипа на Вардар која годинава освои речиси сè што можеше е најдобриот тим.

Раул Гонзалез: На секој натпревар одиме на победа

МКД - 13.11.2017

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез вели дека неговите ракометари се уморни од збиениот распоред, но верува дека ќе запишат победа и против Динамо Панчево. По триумфот во Загреб во натпревар од Лигата на шампионите, Вардарци им се враќаат на ...

Стоилов: Не гледам како Динамо би ни направил проблеми и покрај краткиот период за подготовка

Gol.mk - 13.11.2017

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов е сигурен во рутинска победа над Динамо Панчево во рамки од 6. коло од СЕХА лигата. Македонскиот репрезентативец не гледа како гостите од Србија би можеле да му наштетат на македонскиот претставник и покрај ...

Доделени наградите „13 Ноември“, три признанија за вардарци

Екипа - 13.11.2017

Сојузот на спортови на град Скопје ги додели традиционалните награди „13 Ноември“ за посебни успеси и достигнувања во спортот. Главните признанија за 2017 година очекувано завршија кај актуелниот европски шампион РК Вардар.

Вардарци ги освоија главните признанија (ФОТО)

Sport 1 - 13.11.2017

Сојузот на спортови на град Скопје денеска ги додели традиционалните 13-то ноемвриски награди, а вардарци ги освоија главните признанија, кои заслужено се во нивни раце по освојувањето на европската титула во Келн во јуни годинава.

Гонзалез: Уморни сме од дуелот со Загреб, но ќе одиме на победа против Динамо Панчево

Gol.mk - 13.11.2017

Македонскиот шампион Вардар е единствената екипа со максимален ефект по првите пет натпревари во регионалната СЕХА лига. Избраниците на Раул Гонзалез победија на сите меча оваа сезона, а денес на домашен терен ќе го пречекаат аутсајдерот Динамо ...

Вардар добитник на три награди „13 Ноември“ на Сојуз на спортови на Скопје

Вардар - 13.11.2017

Нашата машка екипа која сезонава ги освои трофеите во четири различни натпреварувања, меѓу кои и ЕХФ лигата на шампионите доби три награди „13 Ноември" од Сојуз на спортови на Скопје. Нашиот капитен Стојанче Стоилов ја доби наградата за Спортист, ...

Две значајни победи на црвено-црните...

Н.Македонија - 13.11.2017

Вардарци конечно првпат го победија хрватскиот првак Загреб пред неговата публика и останаа на врвот во групата, а вардарки славеа кај Раил Карго и обезбедија најмалку шест бода за следната групна фаза Ракометарите и ракометарките на Вардар ...

РК Вардар: Мечот со Динамо подготовка за Рајн Некар

Макфакс - 13.11.2017

Актуелниот европски и СЕХА шампион, Вардар, утре во рамките на 7.коло во регионалната лига, ќе го пречека тимот на Динамо од Панчево. Дуелот со една од најслабите екипи во СЕХА конкуренцијата доаѓа по мечот кој „црвено-црните“ го играа во Загреб во ...

ВИДЕО: Управата на РК Пелистер поднесе оставка

Sport M - 13.11.2017

На денешната седница на Советот на Општина Битола советникот од редовите на СДСМ, Борче Корлевски поднесе барање до претсетаделот на советот да се донесе одлука за изменување и дополнување на одлуката за основање на акционерско друштво за вршење ...

Вардар го декласлираше Динамо Панчево

Орбис - 14.11.2017

Актуелниот европски ракометен шампион со 42-32 славеше против тимот на Динамо Панчево во натпревар од СЕХА лигата. Вардар на домашен терен го торпедираше тимот на Динамо Панчево. На полувремето македонскиот тим водеше со 20-17.

Гонзалес смета дека Вардар (не)потребно победил со поголема предност

Спортклуб - 14.11.2017

Вардар ја оствари 13. последователна победа во СЕХА натпреварувањето со вечерашниот триумф над Динамо Панчево. По ова коло, Вардар е прв на табелата со максимални 21 бод, додека вечерашниот противник Динамо, е фенерџија на табелата.

Вардар добитник на три награди „13 Ноември“

Курир - 13.11.2017

Капитенот Стојанче Стоилов ја доби наградата за спортист на годината, Раул Гонзалес е избран за најдобар тренер, а машкиот тим за екипа на годината. Во склад со критериумите за доделување на наградата 13ти Ноември Сојузот на спортови на Скопје, по ...