TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тензии во Сирија

Глас на Америка - 19.05.2017

Гласот на Америка дознава дека просириските владини сили и натаму се стационирани во поставената „зона без конфликти“ Сирија го осудува нападот врз владина воена позиција од страна коалицијата предводена од САД.

Русија налутена по американскиот напад во Сирија

Deutsche Welle - 19.05.2017

Американскиот напад врз сириска воена единица повторно повод за жестоки реакции од Москва. Со тоа се отежнуваат и преговорите за Сирија во Женева, каде и без тоа нема приближување меѓу страните.

Руско МНР: Воздушните напади на САД и коалицијата во Сирија се „апсолутно неприфатливи“

Макфакс - 19.05.2017

Воздушните напади од страна на коалицијата предводена од САД врз про-владин конвој во Сирија се неприфатливи и го кршат суверенитетот на земјата, предупреди рускиот заменик-министер за надворешни работи, Генади Гатилов.

Москва остро го осуди американскиот напад врз силите на владата на Сирија

Нетпрес - 19.05.2017

Заменикот руски министер за надворешни работи Генадиј Гатилов изјави во петокот дека американскиот воздушени удар врз владините сили во Сирија е „апсолутно неприифатлив“ и дека претставува директно нарушување на сирискиот суверенитет, додека ...

Лавров: Нападот на САД врз провладините сили во Сирија е нелегитимен

Руска реч - 19.05.2017

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров соопшти дека не му е познато дали американската команда предупредила за нападот врз провладините сили во Сирија. Министерот Лавров го даде коментарот по завршувањето на сесијата на комитетот на ...

Дамаск тврди дека при американски напад биле убиени неколку сириски војници

Вечер - 19.05.2017

Меѓународната коалција предводена од САД вчера изврши напад врз воени кампови што резултираше со голем број загинати и е предизвикана заначителна материјална штета, наведе анонимен воен претставник Сирија денеска соопшти дека неколкумина нејзини ...

Силите предводени од САД бомбардираа позиции на сириските власти

Мета - 19.05.2017

Коалициските сили предводени од САД извршија воздушен напад на провладините сириски сили во близина на тромеѓето на Сирија, Јордан и на Ирак, јави „Гласот на Америка“. Американските одбранбени претставници соопштија дека сириските провладини сили ...

МНР на Русија реагира на нападот на САД врз владините сили во Сирија

Руска реч - 19.05.2017

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија Генадиј Гатилов изјави дека еден ден пред нападот на коалицијата предводена од САД врз сириската војска, исто така бил извршен напад врз цивили.

Дамаск го осуди нападот на меѓународната коалиција во Јужна Сирија

Стандард - 19.05.2017

Сирискиот режим денеска го осуди „бесрамниот напад“, кој меѓународната коалиција, предводена од САД, го изврши врз конвој на провладините сили во јужниот дел на блискоисточната република, пренесува AП. „Во четврток во 16:30 часот, т.н.

Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен

Телевизија Нова - 19.05.2017

Русија го анализира бомбардирањето на конвојот на сирискиот режим во близина на јорданската граница од страна на коалицијата преводена од САД, изјави рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров, пренесоа француските медиуми.

Русија ги осуди нападите на САД и коалицијата во Сирија

Кајгана - 19.05.2017

„Воздушните напади од страна на коалицијата предводена од САД врз про-владин конвој во Сирија се неприфатливи и го кршат суверенитетот на земјата,“ предупреди рускиот заменик-министер за надворешни работи, Генади Гатилов.

Дамаск тврди дека при американски напад биле убиени неколку сириски војници...

Н.Македонија - 19.05.2017

Дамаск тврди дека при американски напад биле убиени неколку сириски војници Сирија денеска соопшти дека неколкумина нејзини војници загинале при вчерашните воздушни напади што ги изврши меѓународната коалиција предводоена од САД во реонот на градот ...

Силите предводени од САД бомбардираа позиции на сириските власти

Локално - 19.05.2017

Коалициските сили предводени од САД извршија воздушен напад на провладините сириски сили во близина на тромеѓето на Сирија, Јордан и на Ирак, јави „Гласот на Америка“. Американските одбранбени претставници соопштија дека сириските провладини сили ...

Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен...

Н.Македонија - 19.05.2017

Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен Русија го анализира бомбардирањето на конвојот на сирискиот режим во близина на јорданската граница од страна на коалицијата преводена од САД, изјави рускиот шеф на ...

Руско МНР: Воздушните напади на САД и коалицијата во Сирија се „апсолутно неприфатливи“

Точка - 19.05.2017

Воздушните напади од страна на коалицијата предводена од САД врз про-владин конвој во Сирија се неприфатливи и го кршат суверенитетот на земјата, предупреди рускиот заменик-министер за надворешни работи, Генади Гатилов.

Дамаск тврди дека при американски напад биле убиени неколку сириски војници

А1 On - 19.05.2017

Сирија денеска соопшти дека неколкумина нејзини војници загинале при вчерашните воздушни напади што ги изврши меѓународната коалиција предводоена од САД во ренот ма градот Ал Танф, во близина на границата со Јордан, што е под контрола на ...

Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен

А1 On - 19.05.2017

Русија го анализира бомбардирањето на конвојот на сирискиот режим во близина на јорданската граница од страна на коалицијата преводена од САД, изјави рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров, пренесоа француските медиуми.

Руско МНР: Воздушните напади на САД и коалицијата во Сирија се „апсолутно неприфатливи“

Канал 77 - 19.05.2017

Воздушните напади од страна на коалицијата предводена од САД врз про-владин конвој во Сирија се неприфатливи и го кршат суверенитетот на земјата, предупреди рускиот заменик-министер за надворешни работи, Генади Гатилов.

Дамаск тврди дека при американски напад биле убиени неколку сириски војници

Сител - 19.05.2017

Сирија денеска соопшти дека неколкумина нејзини војници загинале при вчерашните воздушни напади што ги изврши меѓународната коалиција предводоена од САД во ренот ма градот Ал Танф, во близина на границата со Јордан, што е под контрола на ...

Лавров: Американското бомбардирање на конвојот на сирискиот режим е нелегитимен

Либертас - 19.05.2017

Русија го анализира бомбардирањето на конвојот на сирискиот режим во близина на јорданската граница од страна на коалицијата преводена од САД, изјави рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров, пренесоа француските медиуми.