TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Макфакс - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за ...

Јовица Тасевски-Етернијан: Примената на предложениот Закон за употреба на јазиците ќе го продлабочи етничкиот јаз меѓу ...

Република - 13.09.2017

Јовица тасевски-Етернијан, поет, книжевен критичар и есеист смета дека новиот Предлог-закон за употреба на јазиците е штетен за Република Македонија од повеќе аспекти и не треба да биде усвоен заради следниве причини. 1.

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

А1 On - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе се бори со сите деловнички можности против неуставниот закон за двојазичност

Курир - 13.09.2017

Денес на прес конфереснција на Илија Димовски заедно со останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ најавија дека ќе се спротистават на неуставниот закон за двојазичност ккао и на кршењето на сите процедури од страна на ...

Законот за употреба на јазиците со 9 гласа „за“ помина и во Комисијата за политички систем

Мета - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците денеска со 9 гласа „за“ и 6 „против“ помина во собраниската Комисија за политички систем. Пратениците на владејачкото мнозинство гласаа за законот, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа против.

Заев и СДСМ прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава

Курир - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците го крши Уставот на РМ и излегува од она што е договорено со Охридскиот рамковен договор, смета целокупната експертска ајвност. И покрај ова, СДСМ и Зоран Заев прифатиле и носат противуставен закон за ...

СДСМ ќе ја спасува коалицијата со противуставниот Закон за јазиците: Заев глув на укажувањата на македонистите, ...

Република - 13.09.2017

Законот за јазици, оценет како неуставен од стручната јавност, утре влегува во главна расправа во Собранието. Владата на чело со Заев ќе се обиде да го фрли во сенка така што најави дека денеска ќе ги објави договорите склучени со странските ...

Милошоски: Неуставниот закон води кон целосна двојазичност што ќе предизвика федерализација на Македонија

Курир - 13.09.2017

Законот кој СДСМ и албанските партии го предлагаат во оваа форма води кон целосна двојазичност, што ќе предизвика федерализација на Република Македонија. Овој закон не е уставен, истакна денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на ...

СДСМ и Заев ја прават Македонија двојазична: Законот предвидува двојазични униформи, банкноти, печати, поштенски марки, ...

Курир - 13.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 15. седница на чиј дневен ред е Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Новиот закон предвидува во сите органи на државната власт како централни институции, јавни ...

Што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи

Пулс24 - 13.09.2017

-Се укажува на одредби за симболите како ќе изгледаат на марките, на парите, мене не ми е јасно, ова како во вицот за слонот, што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи.

Размисли за јазиците

Окно - 13.09.2017

Ни треба институција која ќе се грижи за унапредување на сите мајчини јазици во Македонија, сите јазици на кои се образуваат учениците, како и јазиците на нашите соседи. Албанскиот јазик секако треба да продолжи да се унапредува, затоа што речиси ...

СДСМ со сценарио за притисоци, монтирани случаи, апсења, измислени пријави, конструирани афери со цел да го покрие ...

Курир - 13.09.2017

СДСМ од утре почнува со разработено сценарио со цел дефокусирање на јавноста од темата носење на закон за двојазичност на државата, кој е против уставен и спротивен на државните интереси. Имено, тоа разработено сценарио предвидува употреба на сите ...

Собраниска дебата за законот за јазици

24 Вести - 12.09.2017

Законот за јазици и денеска ги скара пратениците од власта и опозицијата. Предложените законски измени, според опозицијата ќе наложат крупни промени во сите државни институции. Паралелно со тоа спроведувањето на законот ќе биде дополнителен ...

Законот за јазиците пред Комисијата за политички систем

Орбис - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем денеска почна расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците. Како што образложи Валентина Шаурек, државен советник во Министерството за правда, основна цел за носење на законот е доследна примена на ...

Русија со осуда за новиот украински закон за образованието

Макфакс - 12.09.2017

Русија го осуди новиот украински закон за образованието за кој смета дека ќе ги наруши правата на граѓаните што зборуваат руски јазик. Во законот, кој е усвоен во украинскиот парламент на 5 септември, се прецизира дека украинскиот мора да биде ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

А1 On - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и Кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и за ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Вечер - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антонио Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Противуставно Заев ќе прифати двојазичност на цела територија

Нетпрес - 13.09.2017

Со Законот за употреба на јазиците не може да се изменува Уставот на Република Македонија. Законот за употреба на јазиците не може да се стави над Уставот како највисок правен акт на државата.

Милошоски: Неуставниот закон води кон целосна двојазичност што ќе предизвика федерализација на Македонија

Република - 13.09.2017

Законот кој СДСМ и албанските партии го предлагаат во оваа форма води кон целосна двојазичност, што ќе предизвика федерализација на Република Македонија. Овој закон не е уставен, истакна денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на ...

Силјановска: Што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи

Република - 13.09.2017

– Се укажува на одредби за симболите како ќе изгледаат на марките, на парите, мене не ми е јасно, ова како во вицот за слонот, што бара во закон за јазици да се регулира материја што се однесува на симболи.

Људмил Спасов: Законот за употребата на јазиците со ништо не го загрозува македонскиот јазик

МКД - 12.09.2017

Законот за употребата на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, за кој има посебен закон, Закон за македонски јазик, кој неколку пати досега беше менуван и дополнуван, вели во изјавата за МКД.мк професорот Људмил Спасов, претседател на Советот ...

Русија го критикува новиот закон за образование во Украина

Р.С.Европа - 12.09.2017

Руските власти го критикуваат новиот закон за образование во Украина, велејќи дека со тоа ќе се нарушат правата на луѓето кои говорат на руски во Украина. Руското Министерство за надворешни работи денеска објави дека со законот се прави присилно ...

Албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински, регионален јазик

МКД - 12.09.2017

Ако со јазичните промени се озаконуваат радикални промени на идентитетот на државата Република Македонија и во нејзиното функционирање (институциите), тоа ќе повлече серија последици со драматичен карактер врз македонското општество.

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Алсат-М - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

Дебатата за законот за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

А1 On - 12.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците ќе ја продолжи расправата по Предлог-законот за ...

Повик за мирен протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците

Нетпрес - 12.09.2017

Организаторите на протесто најавуваат, исто така, дека доколку Собранието сепак го донесе споменатиот закон, тие ќе поднесат барање до Претседателот на Републиката да не го потпише указот Светскиот македонски конгрес и Македонски манифест се ...

Ефикасноста на светските јазици

Факултети - 12.09.2017

Јазиците се различни на ниво на детали кога говорникот составува одредена реченица. Во англискиот и во германскиот јазик, на пример, за една иста реченица, односно реченица со исто значење, има низа разлики кои доловуваат дополнителни информации.

“Тврдокорни” со протест против воведување двојазичност

Бизнис Вести - 12.09.2017

Здружението “Тврдокорни” заедно со „Светскиот Македонски Конгрес”, „Македонски Манифест”, “Преродба”, “Македониум”, „ГИ Нѐ-ИМА” и „Граѓанска иницијатива” ПОВИКУВААТ на јавно и силно изразување на незадоволство против најавеното усвојување на Закон ...

Професорите сметаат дека законот за јазиците може погрешно да се толкува затоа што е непрецизен

Макфакс - 11.09.2017

Професори од Институтот за македонски јазик, на премиерот Зоран Заев му укажаа дека некои од решенијата во предлог-законот за употреба на јазиците имаат терминолошки непрецизности, поради што може да се создадат услови за погрешно толкување на ...

Груевска Маџовска: Законот за јазиците дозволува издигнување на албанскиот јазик над другите и е дискриминирачки

Фокус - 11.09.2017

Универзитетската професорка Симона Груевска Маџовска во вечерашното гостување на Топ тема рече дека Законот за јазиците дозволува издигнување на албанскиот јазик, а македонскиот јазик никој не го штити со инспекторат.

Русија со осуда за новиот украински закон за образованието

Точка - 12.09.2017

Русија го осуди новиот украински закон за образованието за кој смета дека ќе ги наруши правата на граѓаните што зборуваат руски јазик. Во законот, кој е усвоен во украинскиот парламент на 5 септември, се прецизира дека украинскиот мора да биде ...

Димовски: Грубо се кршат процедурите за донесување на Законот за двојазичност

Точка - 13.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска во име на сите пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и кoлицијата „За подобра Македонија“, остро регираше на, како што вели, „грубите прекршувања на процедурите поврзани со донесување на Законот за двојазичност и ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем...

Н.Македонија - 13.09.2017

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.

Заев и СДСМ прифатиле и носат противуставен закон за двојазичност на цела држава

Вистина.мк - 13.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците го крши Уставот на РМ и излегува од она што е договорено со Охридскиот рамковен договор, смета целокупната експертска ајвност. И покрај ова, СДСМ и Зоран Заев прифатиле и носат противуставен закон за ...

Милошоски: Неуставниот закон води кон целосна двојазичност што ќе предизвика федерализација на Македонија

Маркукуле - 13.09.2017

Законот кој СДСМ и албанските партии го предлагаат во оваа форма води кон целосна двојазичност, што ќе предизвика федерализација на Република Македонија. Овој закон не е уставен, истакна денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на ...

Људмил Спасов: Законот за употребата на јазиците со ништо не го загрозува македонскиот јазик

Либертас - 12.09.2017

Законот за употребата на јазиците не го загрозува македонскиот јазик, за кој има посебен закон, Закон за македонски јазик, кој неколку пати досега беше менуван и дополнуван, вели во изјавата за МКД.мк професорот Људмил Спасов, претседател на Советот ...

Ќулавкова: Албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински јазик

Република - 13.09.2017

Академик Катица Ќулавкова реагира на својот фејсбук профил за Законот за јазици каде посочува дека албанскиот јазик треба да ги ужива правата на малцински, регионален јазик. „Според Охридскиот Договор, македонскиот (јазик) останува ...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

24 Вести - 12.09.2017

Во Собранието денеска продолжува и седницата на собраниска Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Каде и денеска ќе продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците. Во текот на вчерашниот ден како што образложи Валентина ...

Дебатата за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем...

Н.Македонија - 12.09.2017

Дебатата за јазиците продолжува во Комисијата за политички систем Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Комисијата за култура.

Повик за мирен протест пред Собранието против законот за употреба на јазиците

Точка - 12.09.2017

Светскиот македонски конгрес и Македонски манифест се приклучуваат на здружението „Преродба“, Граѓанската иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ во организацијата на мирен ...

„Тврдокорните“ ќе креваат побуна поротив Законот за јазици

Фокус - 12.09.2017

Здружението „Тврдокорни“ ги повикуваат граѓаните на бунт пред Собранието против Законот за јазиците, со кој, велат, се наметнува двојазична употреба покрај македонскиот и на албанскиот јазик на целата територија од Република Македонија.

Премиерот Заев на средба со професори од Институтот за македонски јазик

+инфо - 11.09.2017

Силна е подршката за унапредување на македонскиот јазик како идентитетска основа на македонскиот народ и како еден од столбовите на нашата посебност Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска прими делегација од Институтот ...

Законот за јазиците помина на Комисијата за политички систем

Стандард - 13.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците денеска беше поддржан од собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот Антониjо Милошоски рече дека законот вака како што е предложен води кон целосна двојазичност и ...

Ексклузивно видео: Како Талат Џафери со помош на СДС го крши Деловникот само Прилеп да е двојазичен?!

Маркукуле - 13.09.2017

Законот за употребата на јазиците денеска влезе на главна расправа во Собрание. Новиот закон предвидува во сите органи на државната власт како централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица ...

Милошоски: Неуставниот закон води кон целосна двојазичност што ќе предизвика федерализација на Македонија

Нетпрес - 13.09.2017

Законот кој СДСМ и албанските партии го предлагаат во оваа форма води кон целосна двојазичност, што ќе предизвика федерализација на Република Македонија. Овој закон не е уставен, истакна денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на ...

Законот за јазиците и денес жешка тема во Собрание

Фактор - 12.09.2017

Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање денеска треба да продолжи на расправа во Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на законот е ...

Втор ден дебата за законот за јазиците на Комисијата за политички систем

Телевизија Нова - 12.09.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање. Според образложението од Министерството за правда, основна цел за носење на ...

„СМК“, „Македонски манифест“ и „Тврдокорни“ ќе побараат Иванов да не го потпише Законот за јазици и оспорување пред ...

Макфакс - 13.09.2017

Светскиот Македонски Конгрес, Македонски Манифест, Здружението „Преродба“, денеска како граѓанска иницијатива против Законот за употреба на јазиците предводена од отец Ивица Тодоров и здружението „Тврдокорни“ ќе протестираат во паркот „Жена-борец“, ...

„Тврдокорни“ повикуваат на граѓански бунт против двојазичност

Макфакс - 12.09.2017

Здружението „Тврдокорни“ заедно со „Светскиот Македонски Конгрес“, „Македонски Манифест“, “Преродба”, “Македониум”, „ГИ Нѐ-ИМА“ и „Граѓанска иницијатива“ повикуваат на јавно и силно изразување на незадоволство против најавеното усвојување на закон ...

Наскоро ќе има бесплатен пристап до Правописот и до Толковниот речник на македонски јазик

Макфакс - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација од Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Од владината прес-служба соопштија дека предлогот на Заев, Институтот да обезбеди едноставен и слободен пристап, без надомест, до капиталните дела ...