TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Невреме уништи тутун и градинарски култури во Долнени, се пријавуваат штетите

МРТ - 13.09.2017

Долненска општина ги проценува штетите од невремето што ја зафати вечерта во понеделникот. Земјоделците од 10-ина села велат најмногу штети има на тутунот, кој е во завршните, најквалитетни берби, потоа градинарските култури, бостанот, па пченката и ...

Во Долнени земјоделците пријавуваат штети од невремето во понеделникот

А1 On - 13.09.2017

Во Долнени до утре трае пријавувањето на штети од невремето што ја зафати Општината во понеделникот вечерта околу 20 часот. Според првичните информации невремето проследено со дожд, град и силен ветер ги зафати атарите на десетина села и како што ...

Кренале раце од борбата со водената стихија: Граѓаните во Задар се забавуваат на поплавените улици

Press24 - 13.09.2017

Додека поголемиот број на жители во Задар се во страв поради разорната поплава, некои од нив одлучиле да кренат рацеод борбата со водената стихија и сѐ да свртат на шега. Овогодинешниот хит на летото се големите гумени фламингоси на дување, а токму ...

Портокалово предуредување поради невреме во неколку француски и холандски региони

+инфо - 13.09.2017

Се претпоставува дека ветерот во западните делови на Холандија ќе достигне брзина од 120 километри на час. Француската метеоролошка служба објави зголемено портокалово предупредување во седум источни департмани во земјата поради опасноста од поплави ...

Се пребројуваат штетите од невремето кое го зафати тетовско – гостиварскиот регион

Канал 77 - 13.09.2017

Силното невреме кое синоќа го зафати полошкиот регион оштети 5 автомобили урна неколку покривни конструкции а откорнати се и повеќе дрвја. Во невремето проследено со дожд и силен ветер причинета е само материјална штета, нема повредени.

Невремето во Македонија го зема својот данок - земјоделците ги пријавуваат штетите

Press24 - 13.09.2017

Долненска општина ги проценува штетите од невремето што ја зафати вечерта во понеделникот. Земјоделците од 10-ина села велат најмногу штети има на тутунот, кој е во завршните, најквалитетни берби, потоа градинарските култури, бостанот, па пченката и ...

Во Долнени земјоделците пријавуваат штети од невремето во понеделникот

Телевизија Нова - 13.09.2017

Во Долнени до утре трае пријавувањето на штети од невремето што ја зафати Општината во понеделникот вечерта околу 20 часот. Според првичните информации невремето проследено со дожд, град и силен ветер ги зафати атарите на десетина села и како што ...

Кренале раце од борбата со водената стихија: Граѓаните во Задар се забавуваат на поплавените улици (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 13.09.2017

Додека поголемиот број на жители во Задар се во страв поради разорната поплава, некои од нив одлучиле да кренат раце од борбата со водената стихија и да сѐ свртат на шега. Овогодинешниот хит на летото се големите гумени фламингоси на дување, а токму ...

Портокалово предупредување поради невреме во неколку француски и холандски региони

24 Вести - 13.09.2017

Француската метеоролошка служба објави зголемено портокалово предупредување во седум источни департмани во земјата поради опасноста од поплави по обилните дождови. Исто така, и холандскиот Метеоролошкиот институт издаде портокалово предупредување ...

Силно невреме во Тетово

Телма - 12.09.2017

Силниот ветер проследен со дожд, синоќа во Тетово корнеше дрвја и покривни конструкции. Овој покрив е паднат од оваа осумкатница лоцирана на булеварот Илинденска, директно на два автомобила, паркирани пред зградата.

Задар под вода: Невремето беше апокалиптично, но најлошото помина

Кајгана - 12.09.2017

Еден ден по големото невреме што го погоди Задар, ситуацијата полека се враќа во нормала. Пожарникарите и локалното население во овој хрватски град и понатаму испумпуваат вода, но како што велат официјалните служби, најлошото поминало.

Штети од невремето во Тетово

Алфа - 12.09.2017

Синоќешното краткотрајно невреме, проследено со силен ветер, пороен дожд и грмежи предизвика штети во Тетово, но за среќа нема повредени лица. Откорнати дрва, кровни конструкции, оштетени возила.

Силно невреме и поплави на Балканот

Алфа - 12.09.2017

Поројните дождови што синојќа го зафатија Балканот предизвикаа поплави во Босна и Херцеговина , Хрватска и Србија. Поројните дождови што синојќа го зафатија Балканот предизвикаа поплави во Босна и Херцеговина , Хрватска и Србија.

ФОТО: На гумено фламинго ужива низ поплавениот Задар

Нова ТВ - 12.09.2017

Задар вчера беше погоден од поплави, незапаметени за овој град. Една од најпогодените локации во градот е Форумот, каде медиумите регистрираа како еден жител на гумено фламинго „плива“ по улиците и ужива во тоа.

Попладне и во текот на ноќта пороен дожд и грмежи

Орбис - 12.09.2017

Нестабилно време со поројни врнежи и грмежи се очекуваат од попладне и во текот на ноќта. Локално се очекува процесите да бидат поинтензивни, особено во западните делови, а ќе дува и засилен јужен ветер.

Без повредени по паѓањето на дрвја и покриви во Тетово и Гостивар...

Н.Македонија - 12.09.2017

Без повредени по паѓањето на дрвја и покриви во Тетово и Гостивар Станарите од осумкатна зграда во комплескот познат како Шипад на улицата Илинденска во Тетово останаа без покривот поради силниот ветер што во понеделникот попладне околу 18 часот го ...

Апокалиптички слики од Задар – улиците се претворени во реки

Орбис - 12.09.2017

Поројни дождови го зафатија Задар. Жителите паметат вакво нешто во последните 30 години. Поплавени се куќи, трговски центри, ...

Еден ден по катастрофалните поплави во и околу Задар

Оff.net - 12.09.2017

Ноќеска во Задар 70 пожарникарски и воени екипи работат на испумпување на водата од повеќе комерцијални и станбени објекти по поплавите предизвикани од дождови какви што во регионот не се паметат од 1986.

ПУСТОШ! Најквалитетниот тутун во прилепско срамнет од силен град! Ќе преземе ли нешто владата? (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Маркукуле - 12.09.2017

Силното невреме кое вчера попладнето го зафати југо-западниот дел од државата направи пустош во прилепско. Фотографиите кои ги добивме од наш читател се од селото Сенокос општина Долнени, кое е оддалечено само 11 километри од Прилеп.

(ВИДЕО) ЗАДАР ДЕН ПО ПОПЛАВИТЕ: Оштетена болницата, вода насекаде

Фактор - 12.09.2017

Во Задар, Хрватска 70 екипи од пожарникари и војска ја вадат водата од објектите. Болницата е оштетена, а вода има насекаде низ градот. Поради обилните дождови на граѓаните им е укажано ако не мораат, да не излегуваат од дома.

УХМР: Нестабилно време во целата држава

24 Вести - 11.09.2017

Нестабилнaта воздушна маса и пороен во делови од Македонија. Земјата беше зафатена од силно невреме, наместа проследено со силен ветер, грмежи и град. Во Скопје вечерва имаше интензивен пороен дожд, силен ветер и електрични празнења.

Делови од Балканот зафатени од силно невреме

ТВ21 - 11.09.2017

Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија денеска ги погоди силно невреме. Во Хрватска попладнево е објавен црвен метеоаларм со предупредување од опасност од поплави поради обилните дождови долж брегот на Јадранско Море.

Видео- фото: Големо невреме синоќа во Србија и Хрватска

Канал5 - 12.09.2017

Силно невреме синоќа во Белград и повеќе градови во Србија. Во Нови Пазар паѓаше град колку орев. Невремето придонесе да се спушти температурата за еден час за 9 степени. Во Крагуевац изненадено почна бура, а ветерот толку силно дувал што луѓето не ...

Невреме го зафати балканот, интензивни грмежи во Скопје

Сакам да кажам - 11.09.2017

Силно невреме денеска погоди делови од Балканскиот полуостров, а пороен дожд, грмежи и силен ветер имаше и во Скопје вечерва. Во Хрватска, дождот предизвика поплави во Задар, на островот Хвар, како и на делови од Јадранската магистрала.

Поплавена куќа, паднати дрвја и пожари од невремето во Кумановско...

Н.Македонија - 12.09.2017

Поплавена куќа, паднати дрвја и пожари од невремето во Кумановско Кумановските пожарникари вчера интервенирале при расчистување на пат, поради паднати дрвја на улицата „11 Ноември“ во населбата Бедиње.

Оштетени пет возила од невремето во полошко

Макфакс - 11.09.2017

Пет патнички моторни возила од кои четири во Тетово и едно во Гостивар се оштетени како последица на невремето проследено со силен ветер и пороен дожд што доцна попладнево го зафати полошкиот регион, соопшти портпаролот на СВР Тетово Марјан ...

Пожарникарите и војската на терен - дождот отсече патишта, поплавени домови, Хрватска под вода

Press24 - 12.09.2017

Во делови на Хрватска силното невреме и дождот направија хаос, а прогласена е и вонредна состојба. Пожарникари, специјални единици и полицајци се на терен и помагаат во поплавите, и ја црпат водата од поплавените објекти.

Неколку шумски пожари гаснеле вчера пожарникарите на Куманово

Кумановски м. - 12.09.2017

Вработените во Територијалната противпожарна единица Куманово во текот на изминатото деноноќие бележат неколку интервенции на шумски пожари, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи.

И Србија погодена од невреме...

Н.Македонија - 11.09.2017

И Србија погодена од невреме Невреме вечерва го погоди Белград и повеќе градови во Србија, а во Нови Пазар паѓаше град со големина на орев. Околу 19 часот невремето зафати поединечни делови од Белград, а температурата на воздухот се намали дури за ...

Една куќа во Куманово вчера пријавена за поплавена, во Бедиње ветерот уривал дрвја

Кумановски м. - 12.09.2017

Силното невреме кое вчера попладне го зафати кумановско и регионот проследено со пороен дожд, силен ветер и електрични празнења, имаше и силни последици врз околината. Еден дом од 120 метри квадратни лоциран на улицата „Цар Самоил“ пријавил ...

Црвен метеоаларм на балканот: Невреме ги погоди Србија, БиХ и Хрватска

Фактор - 12.09.2017

Вчера силно невреме погоди делови од регионот. На Србија, БиХ и Хрватска им се закануваа обилни поплави поради обилните дождови долж брегот на Јадранско Море. Задар беше најпогоден и поплавен, а не поминаа лесно и островот Хвар како и на делови од ...

Невреме во Србија, ветарот кршеше дрвја, паѓаше град, водата до колена

Локално - 11.09.2017

Силно неврем го погоди Белград и повеќе градови во Србија, а во Нови Пазар паѓаше град со големина колку орев. Околу 19 часот невремто го зафати и Белград, а температурата за само еден саат падна дури за 9 степени.

Пороен дожд и грмежи - ова се температурите по невремето

Press24 - 12.09.2017

Ова се температурите по невремето во Македонија, и денеска не очекува променливо облачно ...

Силна бура во Тетово – паднати дрва и оштететени автомобили

Нетпрес - 11.09.2017

Од силниот ветер во Тетово попладнево настрадале неколку автомобили, информираа од МВР. – Во периодот од 18.00 до 19.00ч поради временски неприлики, силен ветар и дожд биле оштетени 3 патнички моторни возила и тоа: , “Опел Астра“ над кое паднало ...

Невреме со силен град ги уништи горните класи на тутунот во прилепско (ФОТО)

Маркукуле - 12.09.2017

Силното невреме кое вчеравечер ја зафати Македонија било проследено со град, силен дожд и ветер. Нестабилноста која попладнето го зафати југо-западниот дел на Македонија, до вечерта се прошири речиси на целата територија на државата.

Во Долнени земјоделците пријавуваат штети од невремето во понеделникот

Сител - 13.09.2017

Во Долнени до утре трае пријавувањето на штети од невремето што ја зафати Општината во понеделникот вечерта околу 20 часот. Според првичните информации невремето проследено со дожд, град и силен ветер ги зафати атарите на десетина села и како што ...

Франција и Холандија ги очекува силно невреме и можни поплави

Курир - 13.09.2017

Француската метеоролошка служба објави зголемено портокалово предупредување во седум источни департмани во земјата поради опасноста од поплави по обилните дождови. Исто така, и холандскиот Метеоролошкиот институт издаде портокалово предупредување ...

Задар, еден ден по поплавата (видео)

Република - 12.09.2017

Вчера хрватскиот град Задар го зафати невреме во кое 70 екипи од пожарникари и војска ја ваделе водата од објектите. Болницата е оштетена, а вода има насекаде низ градот. Задар годинава е најдождливиот град во светот.

Невреме во Македонија

Тера - 11.09.2017

Земјата беше зафатена од силно невреме, наместа проследено со силен ветер, грмежи и град. Во Скопје вечерва имаше интензивен пороен дожд, силен ветер и електрични празнења. Нестабилна облачност беше регистрирана и во југозападниот дел од државата, а ...

Поплави во Задар, а во Србија сообраќајот во прекин!

Вечер - 11.09.2017

Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија попладнево ги погоди силно невреме. Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија денеска попладне ги погоди силно невреме. Во Хрватска попладнево е објавен црвен метеоаларм со предупредување од опасност од поплави ...

Поплавена куќа, паднати дрвја и пожари од невремето во Кумановско

Либертас - 12.09.2017

Кумановските пожарникари вчера интервенирале при расчистување на пат, поради паднати дрвја на улицата „11 Ноември“ во населбата Бедиње. Дрвјата паднале поради силниот ветер и невремето проследено со пороен дожд и силни електрични празнења што вчера ...

Големо невреме: Дрвја и покриви паѓаа врз автомобили во Тетовско

еМагазин - 11.09.2017

Пет патнички моторни возила од кои четири во Тетово и едно во Гостивар се оштетени како последица на невремето проследено со силен ветер и пороен дожд што доцна попладнево го зафати полошкиот регион, информира портпаролот на СВР Тетово Марјан ...

Пороен дожд и грмежи, ова се температурите по невремето

Република - 12.09.2017

Ова се температурите по невремето во Македонија и денеска не очекува променливо облачно ...

Невреме во Тетово- паднати дрва и плехови оштетиле автомобили

Пулс24 - 12.09.2017

Од силниот ветер во Тетово попладнево настрадале неколку автомобили, информираа од МВР. -Во периодот од 18.00 до 19.00ч поради временски неприлики, силен ветар и дожд биле оштетени 3 патнички моторни возила и тоа: , “Опел Астра“ над кое паднало ...

ФОТО: Силно невреме со град ги уништи високите класи на тутунот во прилепско

Шеталиште - 12.09.2017

Силното невреме кое вчеравечер ја зафати Македонија било проследено со град, силен дожд и ветер. Нестабилноста која попладнето го зафати југо-западниот дел на Македонија, до вечерта се прошири речиси на целата територија на државата.

Во Долнени земјоделците до утре можат да пријавуваат штети од невремето

Вечер - 13.09.2017

Во Долнени до утре трае пријавувањето на штети од невремето што ја зафати Општината во понеделникот вечерта околу 20 часот. Според првичните информации невремето проследено со дожд, град и силен ветер ги зафати атарите на десетина села и како што ...

Портокалово предуредување поради невреме во неколку француски и холнадски региони

А1 On - 13.09.2017

Француската метеоролошка служба објави зголемено портокалово предупредување во седум источни департмани во земјата поради опасноста од поплави по обилните дождови. Исто така, и холандскиот Метеоролошкиот институт издаде портокалово предупредување ...

Делови од Балканот зафатени од силно невреме...

Н.Македонија - 11.09.2017

Делови од Балканот зафатени од силно невреме Хрватска, Босна и Херцеговина и Србија денеска ги погоди силно невреме. Во Хрватска попладнево е објавен црвен метеоаларм со предупредување од опасност од поплави поради обилните дождови долж брегот на ...

Поплавена куќа, паднати дрвја и пожари од невремето во Кумановско

А1 On - 12.09.2017

Кумановските пожарникари вчера интервенирале при расчистување на пат, поради паднати дрвја на улицата „11 Ноември“ во населбата Бедиње. Дрвјата паднале поради силниот ветер и невремето проследено со пороен дожд и силни електрични празнења што вчера ...