TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туск: Време е да се разјаснат идните односи меѓу Лондон и ЕУ

Сител - 15.12.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск наведе дека е дојден моментот кога треба да се разјасни визијата во однос на тоа какви ќе бидат идните односи меѓу Лондон и Европската унија, откако Велика Британија ќе ја напушти Унијата.

Падна договор: Брегзит влегува во втора фаза

Кајгана - 15.12.2017

ЕУ лидерите денеска постигнаа договор околу отварањето на втората фаза од разговорите за Брегзит, потврди претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. „ЕУ лидерите се договорија да ја почната втората фаза од разговорите за Брегзит.

Меј: Велика Британија сака најдобар трговски договор по Брегзит

+инфо - 15.12.2017

Преговорите што се предвидени на почеткот на 2018 година, ќе вклучуваат дискусии за повеќе прашања за идните односи меѓу Велика Британиај и ЕУ. Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека Лондон работи за да го постигне најдобриот можен ...

ЕУ одобри премин кон втора фаза на Брегзит

Deutsche Welle - 15.12.2017

ЕУ официјално даде зелено светло за почетокот на следната фаза од преговорите за излез на Велика Британија од ЕУ. Разговорите сега можат да се концентрираат на идните односи меѓу Унијата и Британците.

Брегзит: Лидерите на ЕУ се согласија да ги продолжат преговорите во следната фаза

Макфакс - 15.12.2017

Лидерите на ЕУ се согласија да ги продолжат преговорите за Брегзит во следната фаза, соопшти Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Тоа значи дека разговорите можат да преминат на долгорочните односи меѓу Британија и ЕУ, вклучувајќи ја ...

ЕУ го потврди минувањето во втората фаза од преговорите за Брегзитот

Нетпрес - 15.12.2017

Челниците на 27-те земји членки на Европската унија, го одобрија на самитот во петокот во Брисел преминување во втората фаза од преговорите за излегувањето на Велика Британија од Унијата, што отвора пат за разговорите за идните односи.

Лидерите на ЕУ одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит ...

Н.Македонија - 15.12.2017

Лидерите на ЕУ одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит Лидерите на Европската унија одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит. - Лидерите на ЕУ се договорија да почнат втора фаза од разговорите за Брегзит.

ЕУ го одобри почетокот на втората фаза од преговорите за „Брегзит“

Стандард - 15.12.2017

Државните раководители на земјите-членки на Европската унија го одобрија почетокот на втората фаза од преговорите за „Брегзит“, вклучувајќи одредување на преоден период и идните трговски односи меѓу Лондон и Брисел, пренесоа светските агенции.

Туск: Постигната спогодба, почнува втората фаза од Брегзит

Локално - 15.12.2017

Лидерите на Европската унија денеска постигнаа спогодба за почеток на втората фаза за разговори за Брегзит, потврди претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. „ЕУ лидерите се договорија да почнат со втората фаза на разговори за Брегзит.

Брегзит во рикверц?...

Н.Македонија - 15.12.2017

Британските пратеници ги поразија плановите за брегзит на премиерката Тереза Меј, овозможувајќи му на парламентот да го има последниот збор за договорот со Европската Унија Британските пратеници ги поразија плановите за брегзит на премиерката Тереза ...

(ВИДЕО) Брегзит: Лидерите на ЕУ ќе започнат разговори за следната фаза

Вечер - 15.12.2017

Се очекува лидерите на ЕУ официјално да се согласат да ја започнат следната фаза од преговорите за Брегзит. Тоа значи дека разговорите можат да продолжат со долгорочните односи меѓу Велика Британија и ЕУ, неколку дена откако британската премиерка ...

Јункер: Следната фаза од преговорите за Брегзит мора да започне што е можно поскоро

Алфа - 15.12.2017

Преговорите за идните односи меѓу Велика Британија и Европската унија треба да почнат „што е можно поскоро", рече претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Преговорите за идните односи меѓу Велика Британија и Европската унија треба да ...

Срамен, но безначаен пораз на Меј во британскиот Парламент

Телма - 14.12.2017

Партиски бунт во редовите на Ториевците тврдат британските медиуми по синоќешното гласање во парламентот за амандманот на законот за Брегзит кој му го гарантира на законодавното тело правото на последниот збор за напуштањето на унијата.

Меј: Велика Британија продолжува да се придржува на плановите за Брегзит

Алфа - 14.12.2017

Плановите на Велика Британија за излегувањето на земјата од Европската унија остануваат во сила, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј пред важните разговори со останатите лидери од Унијата.

Шкотска најави повисоки даноци за побогати и повисоки плати во јавниот сектор

Стандард - 14.12.2017

Шкотската влада соопшти дека ќе ги зголеми даноците на луѓето кои заработуваат многу, и ќе ги зголеми платите во јавниот сектор. Овие акции се дел од обидот на Единбург да го истакне контрастот меѓу нејзините политики и оние на британската влада.

Туск: Следната рунда разговори за Брегзит ќе биде тест за единството на ЕУ

Макфакс - 14.12.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предупреди дека вториот круг од преговорите за брегзит ќе претставува вистински тест за единството на ЕУ. „Немам никакви сомнежи дека вистинскиот тест за единството ќе биде вториот круг од преговорите ...

Брегзитот ќе минува низ парламентот на Британија

Р.С.Европа - 14.12.2017

Владата на британската премиерка Тереза Мај претрпе пораз кога пратениците направија промени во нејзиниот план за Брегзитот. Некои министри сметаат дека тоа би можело да го загрози британското заминување од Европската унија.

Туск: Дојде моментот кога треба да се разјасни какви ќе бидат односите Лондон-Брисел по Брегзит

А1 On - 15.12.2017

Дојден е моментот кога треба да се разјасни визијата во однос на тоа какви ќе бидат идните односи помеѓу Велика Британија и Европската унија по Брегзит, наведе претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Британскиот парламент ќе има конечен збор за Брегзитот

Р.С.Европа - 14.12.2017

Британските пратеници вчера дополнително ги поткопаа плановите на премиерката Тереза Меј за Брегзитот со тоа што на парламентот му дадоа конечен збор за каква и да е спогодба што владата ќе ја постигне со Европската унија.

Меј: Велика Британија се стреми кон најдобар можен трговски договор по Брегзит...

Н.Македонија - 15.12.2017

Меј: Велика Британија се стреми кон најдобар можен трговски договор по Брегзит Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека Лондон работи за да го постигне најдобриот можен трговски договор со Европската унија по излегувањето на Велика ...

ЕУ одобри премин кон втора фаза на Брегзит

Либертас - 15.12.2017

ЕУ официјално даде зелено светло за почетокот на следната фаза од преговорите за излез на Велика Британија од ЕУ. Разговорите сега можат да се концентрираат на идните односи меѓу Унијата и Британците.

Брегзит: Лидерите на ЕУ се согласија да ги продолжат преговорите во следната фаза

Вечер - 15.12.2017

Лидерите на ЕУ се согласија да ги продолжат преговорите за Брегзит во следната фаза, соопшти Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Тоа значи дека разговорите можат да преминат на долгорочните односи меѓу Британија и ЕУ, вклучувајќи ја ...

Британската премиерка оптимистична за продолжување на преговорите за Брегзит

Кумановски м. - 14.12.2017

loading... Британската премиерка Тереза Меј изрази оптимизам за продолжувањето на преговорите за излез од Европската унија и пронаоѓање трговски договор со Брисел. – Секако, се уште ништо не е заклучено, но имам сега ново чувство на оптимизам во ...

Одобрен почетокот на нова фаза од преговорите за Брегзит

+инфо - 15.12.2017

Велика Британија бара транзицискиот период да трае две години. Лидерите на Европската унија одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит. „Лидерите на ЕУ се договорија да почнат втора фаза од разговорите за Брегзит.

(ВИДЕО) Брегзит: Лидерите на ЕУ ќе почнат разговори за следната фаза

Макфакс - 15.12.2017

Се очекува лидерите на ЕУ официјално да се согласат да ја почнат следната фаза од преговорите за брегзит. Тоа значи дека разговорите можат да продолжат со долгорочните односи меѓу Велика Британија и ЕУ неколку дена откако британската премиерка ...

Јункер: Следната фаза од преговорите за Брегзит мора да започне што е можно поскоро...

Н.Македонија - 15.12.2017

Јункер: Следната фаза од преговорите за Брегзит мора да започне што е можно поскоро Преговорите за идните односи меѓу Велика Британија и Европската унија треба да почнат „што е можно поскоро", рече претседателот на Европската комисија, Жан-Клод ...

Меј: Велика Британија останува на планот за Брегизт

А1 On - 14.12.2017

Британската премиерка Тереза Меј пред важните разговори со лидерите од ЕУ изјави дека планот за излегување на земјата од Унијата останува во сила. Таа синоќа претрпе неуспех во Долниот дом на британскиот Парламент, кога членови на нејзината ...

Меј: Велика Британија продолжува да се придржува на плановите за Брегзит

Алсат-М - 14.12.2017

Плановите на Велика Британија за излегувањето на земјата од Европската унија остануваат во сила, изјави денеска британската премиерка Тереза Меј пред важните разговори со останатите лидери од Унијата.

Туск: Следната рунда разговори за Брегзит ќе биде тест за единството на ЕУ

Вечер - 14.12.2017

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск предупреди дека вториот круг од преговорите за Брегзит ќе претставува вистински тест за единството на ЕУ. „Немам никакви сомнежи дека вистинскиот тест за единството, ќе биде вториот круг од преговорите ...

Британскиот парламент ќе има конечен збор за Брегзитот

Алсат-М - 14.12.2017

Британските пратеници вчера дополнително ги поткопаа плановите на премиерката Тереза Меј за Брегзитот со тоа што на парламентот му дадоа конечен збор за каква и да е спогодба што владата ќе ја постигне со Европската унија.

Меј: Велика Британија се стреми кон најдобар можен трговски договор по Брегзит

А1 On - 15.12.2017

Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска дека Лондон работи за да го постигне најдобриот можен трговски договор со Европската унија по излегувањето на Велика Британија од Унијата. – Ќе ја испочитуваме волјата на британскиот народ и ќе го ...

Лидерите на ЕУ согласни да ги продолжат преговорите за Брегзит во следната фаза

Денар - 15.12.2017

Лидерите на ЕУ се согласија да ги продолжат преговорите за Брегзит во следната фаза, соопшти Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Тоа значи дека разговорите можат да преминат на долгорочните односи меѓу Британија и ЕУ, вклучувајќи ја ...

Лидерите на ЕУ одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит

Алсат-М - 15.12.2017

Лидерите на Европската унија одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит. – Лидерите на ЕУ се договорија да почнат втора фаза од разговорите за Брегзит. Честитки за премиерката Тереза Меј, објави на Твитер претседателот на Европскиот ...

Брегзит: Лидерите на ЕУ ќе започнат разговори за следната фаза

Точка - 15.12.2017

Се очекува лидерите на ЕУ официјално да се согласат да ја започнат следната фаза од преговорите за Брегзит. Тоа значи дека разговорите можат да продолжат со долгорочните односи меѓу Велика Британија и ЕУ, неколку дена откако британската премиерка ...

Јункер: Следната фаза од преговорите за Брегзит мора да започне што е можно поскоро

А1 On - 15.12.2017

Преговорите за идните односи меѓу Велика Британија и Европската унија треба да почнат „што е можно поскоро”, рече претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Се очекува лидерите на ЕУ официјално денеска да го усвојат договорот за ...

Меј: Велика Британија продолжува да се придржува на плановите за Брегзит...

Н.Македонија - 15.12.2017

Меј: Велика Британија продолжува да се придржува на плановите за Брегзит Плановите на Велика Британија за излегувањето на земјата од Европската унија остануваат во сила, изјави британската премиерка Тереза Меј пред важните разговори со останатите ...

Лидерите на ЕУ одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит

Сител - 15.12.2017

Лидерите на Европската унија одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит. - Лидерите на ЕУ се договорија да почнат втора фаза од разговорите за Брегзит. Честитки за премиерката Тереза Меј, објави на Твитер претседателот на Европскиот ...

ЕУ одобри почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит

Нова ТВ - 15.12.2017

Лидерите на Европската унија одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит. – Лидерите на ЕУ се договорија да почнат втора фаза од разговорите за Брегзит. Честитки за премиерката Тереза Меј, објави на Твитер претседателот на Европскиот ...

Лидерите на ЕУ одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит

А1 On - 15.12.2017

Лидерите на Европската унија одобрија почеток на нова фаза од преговорите за Брегзит. – Лидерите на ЕУ се договорија да почнат втора фаза од разговорите за Брегзит. Честитки за премиерката Тереза Меј, објави на Твитер претседателот на Европскиот ...