TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе од 10 пожари беснеат во Македонија

Сител - 12.08.2017

Беснеат пожари низ целата територија на Македонија, кои веќе изгореа илјадници хектари шума. Најкритично и натаму е на подрачјето на општините Македонски Брод и Чашка. Таму сеуште на сила е одлуката за прогласување на кризна состојба.

Пожарот на Бистра се шири, се доближува до Лавчани...

Н.Македонија - 12.08.2017

Пожарот на Бистра се шири, се доближува до Лавчани Пожарот кој уште на 23 јули првпат беше забележан на планината Бистра, зафаќа сè поголем простор и сè повеќе се доближува до селата Лавчани, Горно Добреноец и Душогубица.

Пожарот кај Трескавец повторно е активен

Тера - 12.08.2017

Пелагонски плански регион Пожарот во близина на с.Крушевица е сеуште активен во високиот непристапен терен, каде е зафатена деградирана шума. Ангажирани се лица од ЈП „Црн Бор„-Прилеп и лица од месното население.

Шест пожари вчера изгласнати во кумановско

Кумановски м. - 12.08.2017

Вкупно шест пожари, од кои пет на запалена сува трева биле локализирани во текот на вчерашниот ден од екипите на Територијалната против пожарна единица Куманово, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи.

Десетина пожари беснеат низ Македонија

Канал5 - 12.08.2017

Како што соопшти Центарот за управување со кризи , активни до 12 часот напладне се десетина пожари на повеќе локации низ Македонија. Гори шума и сува трева , но не се загрозени селата . Југозападен плански регион Пожарот кај м.в.Фрлогоец (Женска ...

Шест пожари вчера изгласнати во кумановско

Канал 77 - 12.08.2017

Вкупно шест пожари, од кои пет на запалена сува трева биле локализирани во текот на вчерашниот ден од екипите на Територијалната против пожарна единица Куманово, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи.

Графичкиот преглед на сите активни пожари во земјава - Еве каде гори во Македонија во моментов

Сител - 11.08.2017

Десетина активни пожари сеуште ги уништуваат македонските шуми. Во реонот на општините Македонски Брод и Чашка сеуште на сила е одлуката за кризна состојба. Жариштата кај селата Заград, Растеш, Волче и Брест се ставени под контрола, а сеуште е ...

Гори низ цела Македонија – ветрот ги разгорува локализираните пожари

Канал5 - 11.08.2017

Македонија веќе трета недела е во пламен. Огнената стихија владее во македонски брод, во кичевскиот, велешкиот, прилепскиот и тетовскиот регион. Од попладнево гори и во струшко, во планинскиот дел над селото Богојци, каде што има шумски пожар.

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Канал5 - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

Состојба со пожарите на територијата на Македонија

Тера - 11.08.2017

Пелагониски плански регион Во општина Прилеп, пожарот во с.Никодин се уште е активен и настанато е спојување со пожарот од Велес. Во вечерните часови дува засилен ветер кој го разгорува пожарот и го проширува.

Активни повеќе пожари во Македонија, избувна нов кај локалитетот Васов град под Кожуф

МКД - 10.08.2017

Пожар избувнал попладнево кај локалитетот Васов град под планината Кожуф, кавадаречко, и како што информираат од Територијалната противпожарна единица од Кавадарци, пожарот зафатил околу четири хектари со даб и смрека.

Гори на Бистра, во опасност се селата Лавчани и Горно Добреноец

МКД - 11.08.2017

На почетокот гореше само сува трева и нискостеблеста шума, а од вчера пожарот ја зафати и буковата шума во близина на селата Лавчани, Горно Добреноец и Душогубица. Повеќе од една недела пожарот на планината Бистра не се смирува.

Пожарот на Бистра зема сѐ поголем замав...

Н.Македонија - 10.08.2017

Пожарот на Бистра зема сѐ поголем замав Веќе една недела голем шумски пожар беснее на планината Бистра. Најпрво пожарот ја опфати сувата трева и ниско стеблестата и деградирана шума,а како одминуваат деновите а времето крајно му погодува, пожарот ...

Пожари низ цела Македонија, во гаснењето помага и месното население

Нова ТВ - 12.08.2017

Пожарот во близина на с.Крушевица е сеуште активен во високиот непристапен терен, каде е зафатена деградирана шума. Ангажирани се лица од ЈП „Црн Бор„-Прилеп и лица од месното население. Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Сител - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

Гори на Бистра, во опасност се селата Лавчани и Горно Добреноец

Скопје24 - 11.08.2017

На почетокот гореше само сува трева и нискостеблеста шума, а од вчера пожарот ја зафати и буковата шума во близина на селата Лавчани, Горно Добреноец и Душогубица. Повеќе од една недела пожарот на планината Бистра не се смирува.

Пожар на Бистра

Тера - 10.08.2017

Веќе една недела голем шумски пожар беснее на планината Бистра. Најпрво пожарот ја опфати сувата трева и ниско стеблестата и деградирана шума,а како одминуваат деновите а времето крајно му погодува, пожарот опфаќа се поголем простор, и веќе два дена ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Алсат-М - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Телевизија Нова - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Телевизија Нова - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Либертас - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Република - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Република - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

Пожари на неколку места низ земјава: Повторно е активен пожарот кај Трескавец

еМагазин - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

+инфо - 11.08.2017

Во општина Македонски Брод, активен е пожарот во атарот на село Грешница а пожарите кај селата Растеш, Волче, Заград и Брест се ставени под контрола. Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во ...

Поради ветрот се шири пожарот кај Трескавец, состојбата е алармантна...

Н.Македонија - 12.08.2017

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева.

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

А1 On - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

24 Вести - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Локално - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

Пожарот кај манастирот „Трескавец“ повторно активен, соопшти ЦУК

Мета - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот „Трескавец“ и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен, а на терен се екипи на прилепската територијална противпожарна единица и месното население кои се обидуваат да го локализираат ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Канал 77 - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население – информира Центарот за управување ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Макфакс - 11.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во Прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова од Центарот за управување со кризи.

ЦУК: Пожарот кај манастирот „Трескавец“ повторно активен

Слободен Печат - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот „Трескавец“ и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен, а на терен се екипи на прилепската територијална противпожарна единица и месното население кои се обидуваат да го локализираат ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Press24 - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

ТВ21 - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Скопје24 - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Канал 77 - 11.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во Прилепско е ставен под контрола, информира денеска Надица Вчкова од Центарот за управување со кризи.

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Либертас - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

Точка - 11.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во Прилепско е ставен под контрола, информира денеска Надица Вчкова од Центарот за управување со кризи.

ЦУК: Пламените јазици повторно му се закануваат на Трескавец

+инфо - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен.

ЦУК: Пожарот околу манастирот Трескавец ставен под контрола

еМагазин - 11.08.2017

Нов активен шумски пожар од денеска има над селото Богојци, општина Струга, додека пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село во прилепско е ставен под контрола, информираше денеска Надица Вчкова ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

А1 On - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

Повторно активен пожарот кај Трескавец, еве каде гори во Македонија

Курир - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население.

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Локално - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Алфа - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен.

Пожарот кај Трескавец сега се шири кон село Забрчани – гори сува трева

Маркукуле - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Сител - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот кај Трескавец

Макфакс - 12.08.2017

Се уште е активен пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување со ...

ЦУК: Повторно е активен пожарот во близина на Трескавец

Телма - 12.08.2017

Пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село, повторно е активен. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население, информира Центарот за управување ...

Повторно активен пожарот кај Трескавец

Кајгана - 12.08.2017

„Сè уште е активен пожарот во близина на манастирот Трескавец и населените места Мажучиште, Мараморани и Горно Село. Во правец на село Забрчани гори сува трева. На терен има екипа од ТППЕ-Прилеп и месно население“, информира Центарот за управување ...