TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новите Windows лаптоп/таблет компјутери со Snapdragon 835 ќе траат 20 часа со едно полнење на батеријата

Smartportal - 07.12.2017

Минатата година, Microsoft ни ја соопшти веројатно најважната вест откако беше лансиран Windows 10, а тоа е дека ќе работи на ARM процесори и за разлика од минатите обиди, тоа ќе биде целосна верзија на оперативниот систем, на која ќе може да се ...

Qualcomm го претстави Snapdragon 845, ќе овозможи снимање 4K видео со HDR

Smartportal - 07.12.2017

Qualcomm го претстави новиот чип знаменосец со ARM архитектура, Snapdragon 845, кој е наследник на супер успешната 835-ка и кој идната година ќе се вградува во цела плејада на смартфони од високата класа, но и на Windows лаптопи .

Microsoft претстави Windows 10 компјутери со ARM процесори

IT.mk - 06.12.2017

HP, Lenovo и Asus се првите производители на компјутери кои ќе произведуваат Windows 10 компјутери со ARM процесор. Компјутерите ќе доаѓаат со Snapdragon 835 процесор од Qualcomm за кој објавивме претходно .

Microsoft ги претстави првите компјутери со ARM процесори и Windows 10 (ВИДЕО)

Стандард - 06.12.2017

Во рамките на Qualcomm Snapdragon самитот, Microsoft даде почетокот на ширењето на верзијата на Windows 10 за ARM процесори и ги претстави првите уреди со неа. Ова се случува речиси една година по прогласувањето на партнерството со Qualcomm за ...

Qualcomm го претстави Snapdragon 845 – следниот флагшип процесор

IT.mk - 06.12.2017

Snapdragon 845 е следната генерација на процесори од Qualcomm за најдобрите телефони на пазарот. Компанијата процесорот го претстави на Snapdragon Tech Summit. Веста остана во сенка на најавата за првите компјутери со ARM процесор.

Samsung прв ќе има смартфон со 512 GB меморија

Телефони.мк - 05.12.2017

Додека повеќето брендови се мачат да понудат смартфон со основна меморија од барем 64 GB, Samsung планира да го лансира првиот мемориски чип за неговите следни смартфони во 2018 година со неверојатен капацитет од дури 512 GB меморија.