TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Постизборни апсурди: Премиерот ни е технички, владата политичка, Собранието без претседател…

Мета - 12.01.2017

По тесните резултати од предвремените избори, државава се најде во состојба која е полна со куриозитети, прашања и со дилеми. Премиерот веќе цела година (од 18 јануари 2016!) ни е „за спроведување избори“, за владата не се знае дали ни е техничка, ...

Сценарија за крај на правната држава

Телма - 11.01.2017

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено парламентарно мнозинство, предупредуваат ...

Уставот е јасен: Ако Груевски не формира влада - ќе има нови избори

Вечер - 11.01.2017

Македонскиот Устав не предвидува дека доколку мандатарот не успее да формира влада - мандатот му се дава на второпласираниот на изборите, анализираат експертите по Уставно право. Љупчо ЗЛАТЕВ Мери ЃОРЃИЕВСКА Професорката Тања Каракамишева - ...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Репортер - 11.01.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата на Водно, наместо во согласност со Уставот ...

Уставот не предвидува враќање на мандатот...

Н.Македонија - 11.01.2017

Уставот не предвидува враќање на мандатот Што предвидува легислативата доколку условно не се обезбеди парламентарно мнозинство за формирање влада? Дали мандатот за состав на владиниот кабинет може да се врати? Дали му се доделува на втор кандидат? ...

Сценарија за крај на правната држава

Локално - 11.01.2017

Претседателот на државата Иванов повторно постапува спротивно од Уставот доделувајќи го мандатот за формирање влада на лидерот на партијата што освои најмногу пратеници, а не на партијата што има обезбедено парламентарно мнозинство, предупредуваат ...

До кога ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите а законите и Уставот да ги третира како кондоми?

Локално - 11.01.2017

До кога оваа власт на ВМРО-ДПМНЕ планира да ги силува институциите, а законите и Уставот да ги третира како кондоми, насила натнати за вршење на нивните потреби? Онаа фигура која се шетка во резиденцијата на Водно, наместо во согласност со Уставот ...

Наместо излез од политичката криза, изборите нѐ внесоа во уште подлабока институционална криза

МКД - 10.01.2017

Влегуваме во една уставна празнина, со многу отворени прашања на кои одговорите може да ги даде само уште еден политички договор, Пржино 3 на пример, вели во изјавата за МКД.мк професорот по уставно право Светомир Шкариќ за можните сценарија по ...

Нема да нѐ изненади ако по Груевски, Иванов го даде мандатот на друг Никола, па на трет Никола од ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 10.01.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го доби мандатот за формирање нова влада и тоа е единствената сигурна работа во моментов, сѐ друго се шпекулации, нагаѓања и очекувања, но никој не знае како ќе се одвиваат работите, велат дипломатски извори за МКД.мк.

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

+инфо - 10.01.2017

„Требаше Иванов да побара од Груевски гаранција за тоа дали обезбедил мнозинство, а потоа да му го даде мандатот“, вели Тито Петковски. Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов нема никаков коментар за обвинувањето дека постапил спротивно на ...

Иванов го прекрши Уставот? – избра мандатар без мнозинство во Парламентот

ТВ21 - 10.01.2017

Можеби Иванов го избра прво Груевски за мандатар како лидер на коалиција која освоеи најмногу пратеници во Собранието. Но според познавачите на Уставното право, тој го прекрши член 90 од Уставот, кој вели дека мандатот за формирање влада, ...

Битна е сумата, се останато се преговори!

Репортер - 10.01.2017

Деновиве широката македонска јавност е нем сведок на почетокот од процесот наречен преговори за формирање на новата влада. Претседателот мандатот го довери на партија која што имаше најголем број пратеници, како последица на негово автономно ...

Никола Груевски го доби мандатот од претседателот Иванов за формирање влада

Канал5 - 10.01.2017

Нов мандатар за состав на деветтата влада од осамостојувањето на Македонија е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ е Никола Груевски. Денеска во 13 часот претседателот Ѓорѓе Иванов му го врачи мандатот.

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Мета - 10.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом.

Тече рокот од 20 дена Груевски да состави влада

Канал5 - 10.01.2017

Никола Груевски е новиот мандатар за состав на владата. Од Беса и од Алијансата излегоа со реакција дека нема да бидат дел од владата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Претседателот Ѓорге Иванов вчера му го врачи мандатот за состав на новата влада на ...

Денес е крајниот рок за доверување на мандатот за формирање Влада

Тера - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска треба да му го додели мандатот на кандидатот на партија или на партии коj ќе успее да собере 61 потпис дека има мнозинство да формира влада. По конституирањето на новото Собрание, односно верифицирањеto на ...

Иванов му го врачи мандатот на Груевски (ВИДЕО)

Скопје инфо - 09.01.2017

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го врачи мандатот за состав на влада на Република Македонија на Никола Груевски, претседател на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопшти Кабинетот на македонскиот претседател.

Мандаторот Груевски ги стартуваше преговорите

Фактор - 10.01.2017

Лидерот на владеачката гарнитура Ниола Груевски откако вчера го доби мандатот за состав на нова Влада, денеска ги стартуваше преговорите. Први со него на средби во централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ се политичките партии од коалицијата „За подобра ...

Иванов го гази Уставот и купува време за Груевски

Слободен Печат - 10.01.2017

„Требаше Иванов да побара од Груевски гаранција за тоа дали обезбедил мнозинство, а потоа да му го даде мандатот, вели Тито Петковски Во овој период меѓуетничките односи ќе се стават во преден план и ќе се создаде состојба во која актуелната влада ...

Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед

Локално - 10.01.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом, информира Мета.