TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британците на 29 март со барање за излез од ЕУ

Deutsche Welle - 20.03.2017

Велика Британија ќе поднесе барање за излез од Европската Унија на 29 март, соопшти портпарол на владата во Лондон. Од тој датум почнува отчукувањето на часовникот. Откако ќе биде поднесено барањето за излегување од ЕУ, Лондон и Брисел имаат време ...

Британија ќе го почне брегзитот на 29 март

МКД - 20.03.2017

Премиерката Тереза Меј ќе го активира членот 50 на 29 март, со што официјално ќе почне процесот на заминување на Велика Британија од Европската Унија. Следната среда ЕУ ќе добие допис од Меј за почеток на брегзит.

Британија на 29 март официјално го започнува Брегзит

Нова ТВ - 20.03.2017

Британската премиерка Тереза Меј следната среда на 29 март и официјално ќе ја извести ЕУ дека Велика Британија ја напушта Унијата. Даунинг стрит соопшти дека таа ќе напише писмо со кое ќе ги извести сите 27 земји членки на ЕУ, во кое ќе наведе дека ...

„Фајненшл Тајмс“: Лондон сака „одбранбен пакт“ со Германија

Сител - 20.03.2017

Владата на Велика Британија настојува да ја увери Германија за потребата од создавање „одбранбен пакт“ меѓу двете земји, со цел да се потикне солидарноста во пост-Брегзит периодот, кога Британците ќе бидат надвор од ЕУ, пишува денешен „Фајненшл ...

Процесот на Брегзит почнува на 29 март

Канал5 - 20.03.2017

Формалниот почеток на Брегзит стартува следната недела. Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март и официјално ќе го извести Брисел дека Велика Британија ја напушта Унијата и оти ќе го активира членот 50 од лисабонскиот договор, со што ...

Велика Британија почнува процес за Brexit на 29 март

Стандард - 20.03.2017

Велика Британија ќе го активира член 50 од Лисабонскиот договор на 29 март, со што ќе ја започне постапката за излегувањето од Европската унија, изјави портпаролот на премиерот Тереза Меј.

Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март

Сител - 20.03.2017

Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од ЕУ, соопшти денеска Даунинг стрит 10. - Постојаниот британски претставник во Брисел утрово ја информира ...

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Макфакс - 20.03.2017

Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што и официјално ќе започне процедурата на излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ), потврдил нејзиниот портпарол, пренесува ...

Тереза ​​Меј ќе активира член 50 од Лисабонскиот договор

Локално - 20.03.2017

Премиерот на Велика Британија Тереза Меј, ќе активира член 50 од Лисабонскиот договор во средата на 29 март, со што ќе започне постапката за напуштање на Европската унија, пренесува Sky News .

The Courier: Тереза Меј се упатува во посета на Велс

Макфакс - 20.03.2017

Тереза ​​Меј ќе го посети Велс. Посетата е во позадина на зајакнатиот притисок за зачувување на единството во Велика Британија, кое по референдум за Брекзит од ЕУ е разнишано, пишува во понеделникот шкотскиот весник The Courier.

Британија и Германија планираат нова спогодба за одбрана по „Брегзит“

Стандард - 20.03.2017

Британија и Германија планираат нова спогодба за одбрана, откако Лондон ќе започне со процесот за „Брегзит“, пишува Фајненшл тајмс. Соработката ќе вклучува заеднички активности во областа на сајбер безбедноста, обуки и морски патроли.

„Фајненшл Тајмс“: Лондон сака „одбранбен пакт“ со Германија

А1 On - 20.03.2017

Владата на Велика Британија настојува да ја увери Германија за потребата од создавање „одбранбен пакт“ меѓу двете земји, со цел да се потикне солидарноста во пост-Брегзит периодот, кога Британците ќе бидат надвор од ЕУ, пишува денешен „Фајненшл ...

Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март

Вечер - 20.03.2017

Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од ЕУ, соопшти денеска Даунинг стрит 10 Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од ...

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Точка - 20.03.2017

Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што и официјално ќе започне процедурата на излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ), потврдил нејзиниот портпарол, пренесува ...

The Courier: Тереза Меј се упатува во посета на Велс

Точка - 20.03.2017

Тереза ​​Меј ќе го посети Велс. Посетата е во позадина на зајакнатиот притисок за зачувување на единството во Велика Британија, кое по референдум за Брегзит од ЕУ е разнишано, пишува во понеделникот шкотскиот весник The Courier.

Старџен: Ќе има референдум за независност на Шкотска

Стандард - 19.03.2017

За време на конференцијата на Шкотската национална партија првиот министер на Шкотска, Никола Старџен изјави дека „ќе има референдум за независност“, пренесува Скај Њуз. Старџен истакна дека „ставовите на премиерот (Тереза Меј) треба да не ...

Шкотска се закани: Игнорирањето на референдумот значи крај на Обединетото Кралство

Република - 18.03.2017

Повторното одбивање од британската премиерка да разговара за шкотската независност би можело да ја уништи структурата на Обединетото Кралство „без можност за поправка“, порача шкотската премиерка Никола Старџен пред Шкотската национална партија.

ПОТВРДЕНО: Шкотска ќе оди на нов референдум за независност

Репортер - 18.03.2017

Шкотската премиерка Никола Стурџон потврди на конференцијата во Шкотската национална партија (SNP) дека наскоро ќе организира нов референдум за независност од Велика Британија. Оваа најава била пропратена со овации од страна на насобраните на ...

Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март

Телевизија Нова - 20.03.2017

Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од ЕУ, соопшти денеска Даунинг стрит 10. – Постојаниот британски претставник во Брисел утрово ја информира ...

Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март

А1 On - 20.03.2017

Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од ЕУ, соопшти денеска Даунинг стрит 10. – Постојаниот британски претставник во Брисел утрово ја информира ...

Процесот на Брегзит стартува од 29 март

+инфо - 20.03.2017

Владата во Лондон ќе ги извести со писма сите 27 земји членки на ЕУ и ќе побара преговорите за формалното истапување од Унијата да почнат што побрзо. Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе ...

Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март

Курир - 20.03.2017

Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од ЕУ, соопшти денеска Даунинг стрит 10. – Постојаниот британски претставник во Брисел утрово ја информира ...

Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март

Либертас - 20.03.2017

Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од ЕУ, соопшти денеска Даунинг стрит 10. – Постојаниот британски претставник во Брисел утрово ја информира ...

Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март

Канал 77 - 20.03.2017

Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од ЕУ, соопшти денеска Даунинг стрит 10. „Постојаниот британски претставник во Брисел утрово ја информира ...

Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март...

Н.Македонија - 20.03.2017

Лондон: Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од ЕУ, соопшти денеска Даунинг стрит 10.