TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турција на Ердоган е загубена

Deutsche Welle - 17.07.2017

Одбележувањето на годишнината од пропаднатиот обид за пуч во Турција и најновите изјави на Ердоган, доминираат на страниците за меѓународна политика во германските весници. Во текстот наслов „Оваа Турција е загубена“, весникот „Франкфуртер алгемајне ...

(ВИДЕО) Ердоган: Ќе им ги сечеме главите на предавниците!

Либертас - 17.07.2017

На вчерашната прослава на годишнина од неуспешниот пуч во Турција, претседателот Реџеп Таип Ердоган најави дека смртната казна во Турција е реалност. На церемонијата на отворањето на меморијалниот центар посветен на 250-те загинати во неуспешниот ...

Осаменоста на Реџеп Таип Ердоган

Оff.net - 17.07.2017

На 15-ти се обележа првата годишнина од неуспешниот пуч против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, настан кој од тогаш дополнително го отуѓи од неговите противници, пишува Сонар Конгапти во текстот за Атлантик.

Ердоган жестоко ја нападна Европската унија: Ќе ја воведам смртната казна без размислување!

Точка - 17.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа ги зајакна нападите против Европската унија, истанувајќи дека Турција мора да оди по сопствениот пат и вети дека ќе ја врати смртната казна доколку парламентот го одобри тоа.

Ердоган: Ќе им ги сечам главите на противниците

24 Вести - 16.07.2017

Турција продолжува да го слави неуспешниот пуч. И денеска Анкара е центарот каде што се оддржуваат разни манифестации посветени на загушениот воен преврат. Претседателот Реџеп Таип Ердоган ја искористи можноста да најави дека смртна казна во Турција ...

Ердоган повторно вети враќање на смртната казна

24 Вести - 16.07.2017

Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема криза на меѓународно ниво, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на големиот митинг кој се одржа во Анкара по повод ...

Ердоган најави враќање на смртната казна, Јункер му порача да се држи до европските вредности

Телма - 16.07.2017

Во Турција продолужа одбележувањето на неуспешниот државен преврат од минатат година. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од Анкара денеска порача дека никој нема да успее да ја подели турската нација или да ја тргне од нејзиниот пат.

Ердоган: Без двоумење ќе ја одобрам смртната казна, не ми е гајле што вели меѓународната заедница

МКД - 16.07.2017

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, најави дека доколку националниот парламент поднесе барање за воведување на смртната казна, тој ќе го одобри без двоумење. Ердоган синоќа, во своето обраќање до нацијата пред националниот парламент по повод ...

Турција на Ердоган е загубена

Канал 77 - 17.07.2017

Одбележувањето на годишнината од пропаднатиот обид за пуч во Турција и најновите изјави на Ердоган, доминираат на страниците за меѓународна политика во германските весници. Во текстот наслов „Оваа Турција е загубена“, весникот „Франкфуртер алгемајне ...

Јункер: Турција не може да влезе во ЕУ без да ги почитува демократските принципи

МКД - 16.07.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска ја повика Турција да ги почитува демократските вредности ако сака да стане членка на Европската Унија, еден ден откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека без двоумење би ...

Кревате телефон да вртите - ви се јавува Ердоган

МКД - 16.07.2017

Корисниците на мобилни телефони во Турција синоќа околу полноќ наместо звукот на воспоставување врска слушале порака од претседателот Ердоган, пренесува Франс прес. Агенцијата наведува дека по избирањето на саканиот број, наместо звукот на ...

Наместо звук за воспоставување на врска, Турците добија говорна честитка од Ердоган

24 Вести - 16.07.2017

Корисниците на мобилните телфони во Турција синоќа околу полноќ биле изненадени кога наместо звук за воспоставена врска слушнале говорна порака од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По бирањето на бројот, се слуша говорна порака на Ердоган кој ...

Ердоган - Без двоумење ќе потпишам враќање на смртна казна

Р.С.Европа - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говор во Парламентот на седница во спомен на жртвите од минатогодишниот неуспешен пуч, изјави дека ќе го потпише законот за враќање на смртна казна доколку му биде доставен, пренесува МИА.

Јункер и се закани на Турција

Макфакс - 16.07.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, и порача на турската влада дека ако донесе смртна казна,ќе и биде затворена вратата за членство во ЕУ.Една година по обидот за државен удар, Јункер забележа дека раката на Европа е се уште ...

Ердоган – Без двоумење ќе потпишам враќање на смртна казна

Алсат-М - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говор во Парламентот на седница во спомен на жртвите од минатогодишниот неуспешен пуч, изјави дека ќе го потпише законот за враќање на смртна казна доколку му биде доставен, ...

Зборовите на Ердоган за „сечење глави“ го смрзнаа светот

Макфакс - 16.07.2017

Турскиот претседател Таип Реџеп Ердоган во говорот пред толпата приврзаници во Истанбул, на годишнината од обидот за државен удар, рече дека треба да им се “исечат главите” на предавниците и најави дека сака да ја воведе смртната казна во Турција.

Во Истанбул над милион луѓе учествуваа во митингот за одбележување на годишнина од обидот за преврат...

Н.Македонија - 16.07.2017

Во Истанбул над милион луѓе учествуваа во митингот за одбележување на годишнина од обидот за преврат Над милион турски граѓани учествуваа на грандиозниот митинг синоќа наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата ...

Јункер очекува од Турција да ги почитува европските вредности

Курир - 16.07.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја повика денеска Турција да ги почитува демократските вредности доколку сака да стане членка на Европската унија. – Една година по обидот за пуч во Турција Европа се уште и подава рака на ...

Јункер ѝ порача на Турција дека нема прием во ЕУ без почитување на демократијата

Нетпрес - 16.07.2017

Во саботата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на одбележувањето од првата годишнина од неуспешниот обид за пуч вети дека „ќе им бидат откинати главите на предавниците“ Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, побара од Турција ...

ЦИВИЛ ja oсуда на бизарната прослава на диктатурата на Ердоган

Позитив.мк - 16.07.2017

Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките неистомисленици е краткиот опис на долгогодишното авторитарно владеење на Реџеп Тајип Ердоган во Турција.

Турците вчера пред да телефонираат мораа да го слушаат Ердоган

Мета - 16.07.2017

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената ...

Јункер: Турција треба да се придржува кон демократските вредности

Стандард - 16.07.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска ја повика Турција да се придржува кон демократските вредности, ако сака да се присоедини кон Европската унија, пренесува AФП. Јункер го направи овој коментар ден откако турскиот ...

Ердоган не сака поделби, но еве го и ставот за смртната казна...

Фактор - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера на одбележување на една година од неуспешниот обид за пуч се осврна и на смртната казна. „Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема ...

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Оваа Турција е загубена

Либертас - 17.07.2017

Одбележувањето на годишнината од пропаднатиот обид за пуч во Турција и најновите изјави на Ердоган, доминираат на страниците за меѓународна политика во германските весници, пренесува Дојче веле .

Наместо звук за воспоставување на врска, Турците добија говорна честитка од Ердоган

Локално - 16.07.2017

Корисниците на мобилните телфони во Турција синоќа околу полноќ биле изненадени кога наместо звук за воспоставена врска слушнале говорна порака од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По бирањето на бројот, се слуша говорна порака на Ердоган кој ...

Ердоган - Без двоумење ќе потпишам враќање на смртна казна

Press24 - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во говор во Парламентот на седница во спомен на жртвите од минатогодишниот неуспешен пуч, изјави дека ќе го потпише законот за враќање на смртна казна доколку му биде доставен, пренесува МИА.

Ердоган сака да ја воведе смртната казна

Кајгана - 17.07.2017

Турскиот претседател Таип Реџеп Ердоган во говорот пред толпата приврзаници во Истанбул, на годишнината од обидот за државен удар, рече дека треба да им се “исечат главите” на предавниците и најави дека сака да ја воведе смртната казна во Турција.

Ердоган: Ја сочувавме иднината на Турција, а ако сака народот ќе воведеме и смртна казна!

Вечер - 16.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на митингот во Истанбул го спореди ланскиот неуспешен преврат со турската војна за независност пред скоро 100 години Над милион турски граѓани учествуваа на митингот наречен „Епопеја на победата за ...

Јункер очекува од Турција да ги почитува европските вредности

Либертас - 16.07.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја повика денеска Турција да ги почитува демократските вредности доколку сака да стане членка на Европската унија. – Една година по обидот за пуч во Турција Европа се уште и подава рака на ...

Турците слушаа снимената аудиопорака од претседателот пред да телефонираат

Слободен Печат - 16.07.2017

Обидот да се повика мобилен број во Турција вчера доведуваше до неочекуван соговорник – гласот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. По вртењето на бројот, пред да почне воспоставувањето на врската, повикувачот првин ја слушаше снимената ...

Ердоган: Предавниците повторно ќе се обидат, бидете подготвени

Макфакс - 16.07.2017

Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема криза на меѓународно ниво, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на големиот митинг кој се одржа во Анкара по повод ...

Ердоган ги изнанади граѓаните со звучна телефонска честика

+инфо - 16.07.2017

Турција вчера одбележа една година од неуспешниот пуч. Корисниците на мобилните телфони во Турција синоќа околу полноќ биле изненадени кога наместо звук за воспоставена врска слушнале говорна порака од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

ЗАПАДНИТЕ МЕДИУМИ ЗГРОЗЕНИ: Ердоган бара да се сечат главите на предавниците

Фактор - 17.07.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Реџеп Ердоган во говорот пред толпата приврзаници во Истанбул, на годишнината од обидот за пуч изјави дека треба да им се „исечат главите” на предавниците. Тој на годишнината најави дека сака да ја воведе смртната ...

Повеќе од милион луѓе во Истанбул на годишнината од обидот за пуч

Мета - 16.07.2017

Повеќе од еден милион Турци во Истанбул синоќа беа на гигантскиот собир наречен „Епопеја на победата за демократија“, со кој беше одбележана првата годишнина од обидот за државен удар, што се случи на 15 јули лани.

Јункер очекува од Турција да ги почитува европските вредности

+инфо - 16.07.2017

Неопходно е Турција да демонстрира волја да биде европска земја и решително да ги постави како своја основа европските вредности, вели Јункер. Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја повика денеска Турција да ги почитува ...

Ердоган: Предавниците повторно ќе се обидат, бидете подготвени

Кајгана - 16.07.2017

„Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема криза на меѓународно ниво“, рече турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на големиот митинг што се одржа во Анкара по повод ...

Ердоган го шокира светот со стравичниот јавен говор за сечење глави

Таратур - 17.07.2017

Турскиот претседател Тајип Реџеп Ердоган во говорот пред толпата приврзаници во Истанбул, на годишнината од обидот за државен удар, рече дека треба да им се исечат главите на предавниците и најави дека сака да ја воведе смртната казна во Турција.

Јункер очекува од Турција да ги почитува европските вредности

Телевизија Нова - 16.07.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја повика денеска Турција да ги почитува демократските вредности доколку сака да стане членка на Европската унија. – Една година по обидот за пуч во Турција Европа се уште и подава рака на ...

Ердоган: Бидете подготвени, предавниците повторно ќе се обидат!

Република - 16.07.2017

Многу непријатели ја очекуваат пропаста на Турција, а ако почнам да ги набројувам, тоа ќе доведе до многу голема криза на меѓународно ниво“, рече турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за време на големиот митинг што се одржа во Анкара по повод ...

Јункер очекува од Турција да ги почитува европските вредности

Сител - 16.07.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја повика денеска Турција да ги почитува демократските вредности доколку сака да стане членка на Европската унија. - Една година по обидот за пуч во Турција Европа се уште и подава рака на ...

ЕУ го предупреди Ердоган за смртната казна...

Н.Македонија - 17.07.2017

Точно една година од неуспешниот обид за воен удар во Турција, турскиот претседател повторно сигнализира дека не се откажува од иницијативата за повторното воведување на смртната казна. Првиот човек на Европската комисија ја предупреди Анкара дека ...

Јункер: Турција да ги почитува европските вредности

Макфакс - 16.07.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја повика денеска Турција да ги почитува демократските вредности доколку сака да стане членка на Европската унија. – Една година по обидот за пуч во Турција Европа се уште и подава рака на ...