TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„За заедничка Македонија“ порачува - „Избори се за Македонија“

Канал5 - 21.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска, на 54. ден од протестите го објави Македонскиот народен документ „Избори се за Македонија“ за излез од кризата. Во документот порачуваат дека од денеска натаму избори се основното барање на ...

Протести на иницијативата за Заедничка Македонија по 54-ти пат

Алсат-М - 21.04.2017

Од граѓанската иницијатива за Заедничка Македонија, која ги организира протестните маршеви низ Македонија веќе 54 денови, денеска ги соопштија нивните главни барања. Тоа е пред сè барањето за распишување нови избори во земјава.

Неготино порачува: Никогаш нема да дозволиме да се пазари за националните интереси

Курир - 21.04.2017

Протестен марш и вечерва беше организиран во Неготино, пред присутните се обрати Влатко Ристов, дипломиран новинар. – На почетокот сите си мислеа дека Македонецот е неиздржлив и дека ќе се откаже од оваа секојдневно марширање.

ИЗБОРИ СЕ ЗА МАКЕДОНИЈА: Граѓаните порачаа, имаме народно решение за кризата (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 21.04.2017

Бараме предвремени парламентарни избори на кои народот ќе ја отфрли во целост платформата направена во туѓа држава. Од денеска избори се основното барање на „За заедничка Македонија“. Ова барање е разумно.

Граѓаните имаат решение за излез од кризата: Избори се за Македонија – Избори за финална победа!

Република - 21.04.2017

Како што и најави, граѓанската иницијатива За заедничка Македонија денеска, на 54 ден од протестите за заедничка, унитарна и едниствена Македонија, го објави Македонскиот народен документ „Избори се за Македонија“ Ви го пренесуваме во целост ...

ГРМИ ПРЕД СОБРАНИЕ: Избори за финален крај на кризата (ВИДЕО)

Курир - 21.04.2017

Граѓаните на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ громогласно скандираа „Избори се за Македонија“, откако претходно членовите на иницијативата ги пренесоа пораките од Македонскиот народен Документ.

Дневникот на Бистра – По патеката на државноста – Ден 53

Курир - 21.04.2017

Одлични сте луѓе, не ве поколеба дождот, не ве бие ветерот, студов не го ни бројам…. важно сите сте тука и да не должиме ко шо вели Богдан, имаме подолга програма пред Собрание па да побрзаме, народе! Повелете маестро Дурловски..

Граѓаните не знаат за што дебатираат пратениците

Р.С.Европа - 21.04.2017

Повеќе од еден месец пратениците расправаат, а мнозинството граѓани не знаат за која точка се дискутира. Социолозите сметаат дека таквата појава е резултат на слабата информираност на граѓаните, но и слепата послушност кон партискиот лидер.

А што ако, ете, не се повлече „Тиранската платформа“?

Либертас - 21.04.2017

Без намера да попувам односно некому да солам памет, ама ми се чини дека прашањето од насловот е порелевантно отколку истото кај проф. Малески, само без негацијата „не“. Бидејќи веќе од декември минатата година односно од завршувањето на изборите, ...

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ продолжува со протести

МРТ - 25.04.2017

Своите позиции овие два дена им ги соопштуваат на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Вчера беа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, денеска ќе одат кај Социјал- демократите. Продолжуваат протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“.

Заев ги разбуди духовите од минатото – Сонот за Голема Албанија станува реалност

Република - 21.04.2017

Ненад Мирчевски Педесет дена мирни и масовни протести против тиранската платформа не беа доволни да го одвратат квислингот Зоран Заев од намерата да ја трампа државата за власт. Место сериозно да ги сфатат пораките за отфрлање на планот за ...

Продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“

Канал5 - 20.04.2017

53 ден од протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Традиционално пред владата почнаа протестите граѓаните со барање итно повлекување на тиранската платформа, нови избори.

Протест на „За заедничка Македонија“ во Струмица

Сител - 10.05.2017

Целосно отфрлање на тиранската платформа, попис на територијата на Република Македонија и предвремени парламентарни избори, побараа вечерва присутните граѓани на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Струмица.

Протестен марш на „за Заедничка Македонија“ во Куманово

Сител - 20.04.2017

Кумановци и вечерва се приклучија на маршот што го организира граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија„. Овој пат, граѓаните тргнаа од Соколански парк, поминаа низ централните градски улици и маршот го завршија пред платото на Центарот за ...

Протестен собир на „За заедничка Македонија“ во Гевгелија

Сител - 20.04.2017

Подршката за унитарна Македонија и порака за отфрлање на тиранската платформа гевгеличани вечерва упатија преку мирниот протестен собир што се одржа во центарот на градот. Од протестниот собир тие ги испратија своите пораки до политичарите во ...

Андонов: Тиранската платформа е најголемото мешање на странски фактор во поновата историја на Македонија

Телевизија Нова - 20.04.2017

Никогаш не престанал странскиот фактор да се меша во Македонија, нема ни да престане, изјави во Аргументи на ТВ НОВА, Оливер Андонов, професор и политички аналитичар. Според него, најголемо мешање, по она во 2001-та, е наметнувањето на Тиранската ...

ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: 53-ти ден протести против „Тиранската платформа“

Телевизија Нова - 20.04.2017

Педесет и трети ден. Од владата,потоа пред канцеларијата на претрседателот, до Собранието. Ниту дожд ниту ветер не се пречка за граѓаните да го изодат протесниот марш по патеката на државноста.

54. ден: Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ бара избори за излез од кризата (ФОТО+ДРОН ВИДЕО)

Телевизија Нова - 21.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска, на 54. ден од протестите го објави Македонскиот народен документ „Избори се за Македонија“ за излез од кризата. Во документот порачуваат дека од денеска натаму избори се основното барање на ...

Неготино порачува: Никогаш нема да дозволиме да се пазари за националните интереси

Press24 - 21.04.2017

Протестен марш и вечерва беше организиран во Неготино, пред присутните се обрати Влатко Ристов, дипломиран новинар. – На почетокот сите си мислеа дека Македонецот е неиздржлив и дека ќе се откаже од оваа секојдневно марширање.

Македонски народен документ: Избори се за Македонија

Курир - 21.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ како што најавуваше, денес ги соопшти своите пораки. Богдан Илиевски и Борис Дамовски од иницијативата ги прочитаа барањата од, како што рекоа македонскиот народен документ „Избори се за Македонија“, ...

ВИДЕО: Избори за финален крај на кризата

Пулс24 - 21.04.2017

Граѓаните на денешниот протестен марш на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ громогласно скандираа „Избори се за Македонија“, откако претходно членовите на иницијативата ги пренесоа пораките од Македонскиот народен Документ.

А што ако, ете, не се повлече „Тиранската платформа“?

Репортер - 21.04.2017

Без намера да попувам односно некому да солам памет, ама ми се чини дека прашањето од насловот е порелевантно отколку истото кај проф. Малески, само без негацијата „не“. Бидејќи веќе од декември минатата година односно од завршувањето на изборите, ...

Протести на движењето „За заедничка Македонија“

24 Вести - 05.05.2017

Нов протест на движењето „За заедничка Македонија“. Се одржа денеска пред Собранието. Тие што го бранат Уставот сега се во притвор, а тие што го кршат во Собрание, порачаа организаторите. Организаторите не отстапуваатод барањата и порачуваат дека ...

Собраниската седница тапка во место

Телма - 20.04.2017

Собранието тапка во место. Темата е повторно така наречената тиранска плаформа и обвинувањата за патриоти и предавници од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Од БЕСА ги прашаа кои се нивните државни интереси или едноставно тие почнуваат кај Груевски и завршуваат ...

’Рчка

Слободен Печат - 20.04.2017

Замислете албанските партии да изјават – еве, се откажуваме од Тиранската платформа. Замислете истото да го стори и Зоран Заев. Претпоставувате, нели, кој ќе биде одговорот на пучистите – добро, ама не ви веруваме! Пишува Бранко Героски Ајде малку ...

Охриѓани порачуваат: Мутации и пенетрации со платформи од туѓи држави се неприфатливи

Курир - 20.04.2017

Граѓани на Охрид и вечерва протестираа во знак на поддршка на граѓанската инцијатива „За заедничка Македонија“. Тие со марш низ улиците на градот ја изразија ја својата загриженост за иднината на државата и за зачувување на унитарниот карактер на ...

Кочани на мирен протест: Ние сме Македонци и Македонци ќе останеме за навек

Курир - 20.04.2017

И вечерва граѓаните на Кочани преку мирен протест и дадоа подршка на иницијативата „За заедничка македонија“ отфрлајки ја тиранската платформа и напорите на СДСМ и албанските партии за редефинирање на државата.

Протести на иницијативата “За заедничка Македонија”

Канал5 - 20.04.2017

Отфрлање на aлбанската платформа и зачувување на унитарноста на Македонија, побараа граѓаните на 53 от ден од протестите во организација на иницијативата „За заедничка Македонија“. Мирјана Мирчевска Јовановиќ известува што порачаа организаторите на ...

Кавадарчани порачаа: Сите сакаме заедничка држава

Курир - 20.04.2017

Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија и вечерва организираше протестен марш во Кавадарци. Приврзаниците на иницијативата ги повторија барањата за отфрлување на Тиранската платформа и задржување на унитарноста на државата.

ФОТО: Прилепчани на протест застануваат во одбрана на унитарноста на државата

Курир - 20.04.2017

Прилепчани и денес јасно кажаа дека ја отфрлаат Тиранската платформата. Голем број на граѓани и денес маршираа низ улиците во Прилеп поддржувајќи ја граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Битола порача: „Не“ за Тиранската платформа

Курир - 20.04.2017

Битолчани вечерва повторно излегоа на масовен протестен марш низ улиците во градот за да дадат поддршка на Граѓанаската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 53 дена протестира против Тиранската платформа.

Протест во Берово: Нема да дозволиме да се наметне Тиранската платформа (ФОТО)

Курир - 20.04.2017

Граѓаните на Берово денеска повторно излегоа на улиците за да дадат поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 53 дена протестира против Тиранската платформа. Беровчани порачаа дека нема да дозволат да се наметне ...

НАРОДОТ НЕ ЗАСТАНУВА: Започна уште еден масовен протест во Скопје против Тиранската платформа (ФОТО)

Курир - 20.04.2017

Македонските граѓани не запираат и продолжуваат со масовно излегување на улиците да даваат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која се бори за целосно отфрлање на Тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.

СНИМКА ОД ДРОН: Ништо не ги запира, илјадници граѓани маршираат во Скопје (ФОТО)

Курир - 20.04.2017

Илјадници граѓани и денеска маршираат во Скопје во знак на поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која протестира за отфрлање на Тиранската платформа и се спротивставува на избор на претседател на СОбранието кој не се откажал ...

Манојлоски: Албанските партии јасно кажаа дека нема да го поддржат СДСМ ако не ја спроведе тиранската платформа

Република - 20.04.2017

Пратеникот Горан Манојлоски од ВМРО-ДПМНЕ денес во Собранието на Република Македонија потсети дека албанските партии од говорницата во Собранието јасно кажаа дека нивните потписи му ги даде на СДСМ само заради тоа што Заев ја прифатил во целост ...

Затуровска: Ако е толку добра Тиранската платформа нека ја спроведат во Албанија

Курир - 20.04.2017

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Затуровска, денес од собраниската говорница порача Тиранската платформа да се спроведе во Албанија каде што и беше составена па да видиме какви резултати ќе даде.

Продолжуваат протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“

МРТ - 15.05.2017

Од иницијативата велат дека во земјава треба да се одржат нови парламентарни избори, на кои избирачите ќе имаат можност да се изјаснат за Тиранската платформа. Попладне продолжуваат протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

(ВИДЕО) ФАКТОР24 меѓу граѓаните кои два месеци протестираат против „тиранска Платформа“

Фактор - 20.04.2017

За политичкото лудило од еден поинаков агол анализиравме со социјологот Татјана Стојановска Иванова, психијатарот Викторија Вујовиќ и психолозите Ана Попризова и Марија Стојковска-Василевска.

Норвешка а не тиранска платформа

Оff.net - 20.04.2017

Тоа и денес е земја со најмногу електрични возила пер капита во светот. Над половината од автомобилите кои се продаваат во Норвешка се или хибридни или електрични. Државата си постави цел, до 2025 година комплетно да ги отфрлат традиционалните ...

52. ден протести на иницијативата ,,За заедничка Македонија‘‘ против Тиранската платформа

Сител - 19.04.2017

Со чадори граѓаните денеска ја поминаа патеката на државноста. Дождот и студеното време не ги спречија масовно да излезат на улиците за подршка за Заедничка Македонија. Организаторите од граѓансклата иницијатива и на врнежливото време пред ...

Протести на движењето „За заедничка Македонија“

Локално - 19.04.2017

Нема да дозволиме странци да ни ја водат државата – порачаа демонстрантите од иницијативата за „Заедничка Македонија“ на 52 протестен марш. Со транспаренти и знамиња, тие маршираа од Владата кон Собранието каде побараа политичарите да се откажат од ...

Кавадарци со порака: Нема да дозволиме да се продаваат вредностите на државата за кои многумина наши предци го дале ...

Press24 - 19.04.2017

Протестен марш и вечерва се реализираше во Кавадарци. Пред присутните се обрати пензионерот Алимпие Лазороски, кој ги повтори барањата на сите оние кои се приврзаници на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Кочани порачува: Тиранската платформа грубо го нарушува интегритетот на земјата

Press24 - 19.04.2017

На мирниот протест што се одржа вечерва низ улиците на Кочани за поддршка на иницијативата „За заедничка македонија“, беа повторени барањата за унитарност на државата и нејзина неделивост.

И Крива Паланка кажа „Не“ за Тиранската платформа

Press24 - 19.04.2017

Граѓаните на Крива Паланка вечерва повторно протестираа низ градот и дадоа масовна поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 52 дена протестира против Тиранската платформа.

ФОТО: Дождот не ги спречи Струмичани да покажат колку ја сакаат Македонија

Press24 - 19.04.2017

Струмичани и покрај дождот излегоа на масовен мирен протестен марш низ градот за да дадат поддршка на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ која веќе 52 дена протестира против Тиранската платформа и нејзиното вметнување.

ФОТО: За заедничка Македонија со марш во Прилеп

Курир - 19.04.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва одржа протестен марш и во Прилеп. Прилепчани повторно порачаа дека остануваат во одбрана на унитарноста на државата и нема да дозволат спроведување на Тиранската ...

Кумановчани на заеднички марш „За Заедничка Македонија“

Пулс24 - 19.04.2017

Кумановчани на заеднички марш „За Заедничка Македонија“ Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денес одржа мирен протест во Куманово. Кумановчани ниту дождот не ги спречи за јасно да порачаа дека ја отфрлаат Тиранската платформа и нема да ...

Протест на „За заедничка Македонија“ во Струмица

Курир - 20.04.2017

Не за Тиранската платформа, не за двојазичност, не за федерализација и разнебитување на Македонија испратија вечерва учесниците на протестот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што се одржа во Струмица.

Масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА од Гевгелија

Курир - 20.04.2017

Подршката за унитарна Македонија и порака за отфрлање на тиранската платформа гевгеличани вечерва упатија преку мирниот протестен собир што се одржа во центарот на градот. Од протестниот собир тие ги испратија своите пораки до политичарите во ...

Андонов: Тиранската платформа е најголемото мешање на странски фактор во поновата историја на Македонија

Курир - 20.04.2017

Никогаш не престанал странскиот фактор да се меша во Македонија, нема ни да престане, изјави во Аргументи на ТВ НОВА, Оливер Андонов, професор и политички аналитичар. Според него, најголемо мешање, по она во 2001-та, е наметнувањето на Тиранската ...