TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев не го прочитал предлог законот на ДУИ – СДСМ ќе го анализира нацртот со експерти

ТВ21 - 17.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија попладнево изјави дека се уште не го прочитал документот испратен од ДУИ. Причината била што нацрт-законот за албанскиот јазик интегративците го доставиле до Бихаќка на полноќ.

Јазикот пречка во преговорите меѓу СДСМ и ДУИ

Локално - 17.02.2017

Ќе ги сопне ли преговорите меѓу Зоран Заев и Али Ахмети новиот предлог закон за албанскиот јазик што лидерот нa ДУИ го испорача до Бихаќка. Либереален или пак закон преку кој ДУИ сака да избегне уставни измени, но пoследиците да бидат како да се ...

СДСМ-ДУИ, финални чекори кон формирање нова Влада

Алсат-М - 17.02.2017

СДСМ ги разгледува добиените забелешки од ДУИ и од ДР – ДПА на предлозите на партијата на Зоран Заев за условите за формирање на нова влада. Лидерот на СДСМ изјави дека нема да се противи на било кое барање која е во согласност со Уставот и во ...

Ахмети: Уште нема договор за албанскиот јазик

+инфо - 17.02.2017

Лидерот на ДУИ му пренел на шпанскиот амбасадор Рамон Абароа Каранза дека партијата нема да брза за донесување одлука за коалицирање без анализа. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети му пренел на шпанскиот амбасадор Рамон Абароа Каранза дека партијата нема да ...

Ахмети му ја врати „бомбата“ на Заев

Р.С.Европа - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ, Заев, потврди дека ДУИ им испратиле предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Досега закон е носен, па менуван во 2008 и во 2011 година од тогашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Зоран Заев по повеќе од 15 часа не стигнал да го види писмото од ДУИ

Алфа - 17.02.2017

Албанската платформа и барањата на партиите се уште на отворена маса пред ДУИ и СДСМ. Но проблемот не е во тоа што се уште траат партиските тактизирања околу ултиматумот кој го поставуваат албанските партии, туку содржината на текстот кој се држи во ...

Борјан Јовановски: Албанскиот треба да е задолжителен во сите основни училишта за Македонците

За Се - 17.02.2017

Новинарот Борјан Јовановски на својот твитер отвори дебата со став дека Албанскиот јазик треба да е задолжителен во сите основни училишта за Македонците. Иако дебатата не тргна во правецот во кој тој се надеваше, Борјан реши да го брани својот став.

ДУИ реши да ја преземе иницијативата за нова влада, и Ахмети прати свој предлог за двојазичноста до СДСМ

Сител - 17.02.2017

Заев чека потписи, Ахмети двојазичност. ДУИ го врати на Бихаќка предлог законот за употребата на албанскиот јазик, надграден и проширен. Според медиумите кои известуваат на албански јазик, Ахмети по консултациите со лидерите на останатите политички ...

Коха: Заев се согласил на промена на химната и знамето - ДУИ побарала гаранции дека ќе го исполни

Сител - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Ахмети имаше сребда со амбасадорот на Шпанија: ДУИ го достави предлог-законот за албанскиот јазик

Press24 - 17.02.2017

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети денес во Тетово се сретна со Амбасадорот на Шпанија во Македонија, г.Рамон Абароа Каранза. Ахмети и Амбасадорот Каранза разменија мислења околу политичките случувања во земјата ...

Заев не го прочитал нацрт-законот за албанскиот јазик, што го достави ДУИ

ТВ21 - 17.02.2017

Лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија се уште не го прочитал документот испратен од ДУИ. Причината е што нацрт-законот за албанскиот јазик интегративците го доставиле до Бихаќка речиси на полноќ.

СДСМ не доби потписи, ДУИ испорача нови барања

Канал5 - 17.02.2017

СДСМ не доби потписи, туку ново барање од Мала Речица. Претседателот на партијата Али Ахмети предложи конкретен закон за јазиците до Заев. Од партијата велат дека веќе го разгледуваат предлогот на ДУИ.

СДСМ го разгледува одговорот од ДУИ

МРТ - 17.02.2017

Заев не видел што му испратил Ахмети како одговор на документот за кој очекуваше потписи за формирање влада. „Работни групи ги разгледуват материјалите. За нас е прифатливо се што е во рамките на Уставот“, вели првиот човек на Социјал-демократите.

Една минута вести: Документот на СДСМ не содржи „атомска бомба“

Нова ТВ - 17.02.2017

Секоја брза реакција може да има фатални последици а наскоро ќе има резултат и конкретен одговор за нова влада, изјави вчера лидерот на ДУИ Али Ахмети. ДУИ продолжува да ги анализира документите испратени од СДСМ кои, според Ахмети, не содржат ...

Борјан Јовановски: „Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во цела Македонија“

Курир - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

Разговорите меѓу СДСМ и ДУИ се ближат кон финиш?

Deutsche Welle - 17.02.2017

До крајот на неделава се очекува да се добие појасна слика дали и во која мера постои согласност и совпаѓање на партиско-програмските платформи, за кои деновиве се водат разговори меѓу тимовите на ДУИ и СДСМ.

РСЕ: Ахмети му ја врати „бомбата“ на Заев

Локално - 17.02.2017

Претседателот на СДСМ, Заев, потврди дека ДУИ им испратиле предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Досега закон е носен, па менуван во 2008 и во 2011 година од тогашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, информира РСЕ.

„Коха“: Заев се согласил на промена на химната и знамето, ДУИ побарала гаранции

Република - 17.02.2017

Иако одговорите на СДСм кон албанската Платформа не се обелоденети за медиумите и за граѓаните, весникот Коха од блиски извори до албанските партии дознава некои детали за тоа што напишале од СДСМ.

Ахмети: ДУИ нема да брза со одлуката

Макфакс - 17.02.2017

ДУИ нема да брза во однос на донесување одлука без анализа и без да биде сигурна дека тоа е правилна одлука која ќе и служи на граѓаните и на очекувањата на нашите гласачи, но и на стабилноста и безбедноста на земјата.

Ахмети до Каранза: ДУИ нема да брза со донесување одлука

Нова ТВ - 17.02.2017

Предлог законот за албанскиот јазик е подготвен и веќе е доставен заедно со другите спорни прашања и претставува предуслов за некој евентуален договор, но договор нема. Ова му го соопштил претседателот на ДУИ, Али Ахмети на амбасадорот на Шпанија во ...

Попладнево ДУИ го доставила законот за албански јазик до СДСМ

24 Вести - 16.02.2017

ДУИ попладнево го вратила на СДСМ предлог-законот за албанскиот јазик, дознава телевизија 24, а неофицијално потврдуваат од ДУИ. Според информациите ДУИ имала повеќе забелешки на предлогот на законот за aлбански јазик.

ДУИ му одговори на СДСМ

Р.С.Европа - 16.02.2017

ДУИ му одговори на СДСМ со приложување на предлог нацрт закон за употреба на албанскиот јазик, јавува телевизијата Алсат М, повикувајќи се на партиски извори. Во прилог биле испратени и мислење на ДУИ кое се однесува на неговиот статус, спроведување ...

Ахмети: Документот на СДСМ не содржи атомска бомба

Нова ТВ - 16.02.2017

Секоја брза реакција може да има фатални последици а наскоро ќе има резултат и конкретен одговор за нова влада, изјави денес лидерот на ДУИ Али Ахмети по одбележувањето на 16-годишната од конфликтот во 2001 година.

Борјан Јовановски: Албанскиот треба да е задолжителен за сите првооделенци во цела Македонија

Нетпрес - 17.02.2017

Мегафонот на СДСМ и човекот кој цел свој живот е спонзориран од странски фондации како Сорос и повеќе амбасади, Борјан Јовановски, вчера на својот твитер профил го даде својот мал удел во медиумската поддршка на големоалбанските аспирации на СДСМ, ...

Разговорите меѓу СДСМ и ДУИ се ближат кон финиш?

Репортер - 17.02.2017

До крајот на неделава се очекува да се добие појасна слика дали и во која мера постои согласност и совпаѓање на партиско-програмските платформи, за кои деновиве се водат разговори меѓу тимовите на ДУИ и СДСМ.Со претпазливост и умерен оптимизам ...

Ахмети му ги испрати на Заев забелешките за неговата понуда

Фокус - 16.02.2017

ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, а во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, дознава Алсат-М.

Законот за албански јазик вратен во СДСМ со забелешките на ДУИ...

Н.Македонија - 16.02.2017

Законот за албански јазик вратен во СДСМ со забелешките на ДУИ ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, додавајќи мислење за неколку значајни прашања кои се однесуваат на неговото спроведување, според одредени информации.

ДУИ со забелешки му го врати нацрт/законот за албанскиот јазик на СДСМ

Стандард - 16.02.2017

ДУИ го врати во СДСМ нацрт/законот за албанскиот јазик, a во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, пренесе Алсат – М .

„Клик Плус“ дебата – Различни гледишта и ставови за платформата

ТВ21 - 16.02.2017

Членот на претседателството на ДУИ Талат Џафери изјави дека нема непријателство помеѓу албанските партии и дека не гледа причина да не седнат на заедничка маса. Како што вели тој, нивниот лидер Али Ахмети не пати од комплекси и не му пречи да оди на ...

АХМЕТИ: Албанските партии  имаат свој предлог за Албанскиот јазик

ТВ21 - 16.02.2017

Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите. Вака одговори претседателот на ДУИ Али Ахмети прашан во врска со пакетот на документите доставени од страна на СДСМ, во кои ...

Ахмети: Треба да донесеме добро решение, наскоро ќе има конкретен резултат

Мета - 16.02.2017

Треба да донесеме добро и здраво решение, а секоја брза реакција може да има фатални последици, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети по одбележувањето на 16-годишната од конфликтот во 2001 година.

Нов маратонски состанок на ДУИ – Анализа на предлог законот на СДСМ за двојазичноста

ТВ21 - 16.02.2017

Мирна ноќ во Мала Речица, но не во штабот на Демократската унија за интеграција. Пред седиштето на партијата паркирани се автомобилите на четворицата потпретседатели на ДУИ и други високи партиски функционери.

Интензивни внатрепартиски разговори: ДУИ викендов ќе донесе одлука?

Позитив.мк - 16.02.2017

Од ДУИ потврдија дека се интензивирани внатрепартиските разговори, а последните неофицијални информации велат дека ДУИ викендов ќе го закаже Централното претседателство што би значело и донесување одлука за формирање влада.

Заканите за војна - притисок врз ДУИ да се предомисли!

Deutsche Welle - 16.02.2017

Целта е со хушкачки пораки да се заплаши Ахмети дека ќе носи вина за последици по стабилноста, ако неговата одлука предизвика „народно незадоволство“, тврдат извори од помали партии во коалицијата преводена од ВМРО-ДПМНЕ Со пораки кои ги шират јавни ...

Алити: ВМРО-ДПМНЕ до ДУИ достави писмен документ сосе министерски места

Слободен Печат - 16.02.2017

Пре­го­во­ри­те глав­но про­пад­наа по­ра­ди ја­зич­но­то пра­шање. Во од­нос на СЈО, две­те пар­тии се до­го­во­ри­ја де­ка не мо­жат да се до­го­во­рат, а ни­ту ДУИ не ин­сис­ти­ра­ше тол­ку кол­ку што го при­ка­жу­ва тоа во јав­ност – из­ја­ви ...

ДУИ викендов ќе донесе одлука

Телма - 16.02.2017

ДУИ очекува епилог на преговарачкиот процес. Одлуката Централното претседателство ќе ја донесе најдоцна до крајот на неделава, велат партиски извори. Се вршат внатрепартиски консултации и средби со невладини организации, експерти и дипломати.

Ахмети: Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик

Макфакс - 16.02.2017

Албанските партии имаат свој предлог закон за албанскиот јазик кој е дел од платформата и нема потреба за предлог од другите, изјави претседателот на ДУИ Али Ахмети, одговарајќи на новинарски прашања.

Влада нема, политичарите „си намигнуваат“

Р.С.Европа - 16.02.2017

ДУИ се уште не се изјаснува за материјалите кои ги добија од СДСМ. Во меѓувреме, преку неколку изјави повторно се отвори можноста ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да влезат во преговори. ДУИ се уште не се изјаснува за доставените писмени материјали од СДСМ.

Ахмети: Ја разгледуваме понудата на СДСМ, но одлуката е многу тешка

Фокус - 16.02.2017

СДСМ и натаму останува во исчекување на одлука од ДУИ, за тоа дали ќе ги прифатат нивните предлози за коалиција, кои писмено им ги доставија на партијата, на барање на Али Ахмети, што беше услов да им ги даде 10-те пратенички потписи за состав на ...

Ахмети: Документот на СДСМ не содржи атомска бомба

Р.С.Европа - 16.02.2017

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска изјави дека документот кој го добиле од СДСМ не содржи атомска бомба и дека партиското раководство се уште ги разгледува опциите со кого е подобро да коалицираат.

Костов: Преговорите меѓу ДУИ и СДСМ се разговор без политичка култура

Телевизија Нова - 16.02.2017

Преговорите помеѓу ДУИ и СДСМ не личат на преговарање, туку на разговор без политичка култура, смета аналитичарот Сотир Костов. Во „Отвореното студио“ на ТВ НОВА тој посочи дека ДУИ се под закани дека доколку не состават Влада со СДСМ, ќе имаат ...

Али Ахмети се поклони пред Двоглавиот орел - потпретседателската тројка не дојде

24 Вести - 16.02.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети се поклони пред Двоглавиот орел. Од потпретседателката тројка на партијата, меѓу кои е и градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, не дојде никој на одбележувањето на 16-годишнината од конфликотот во 2001 година.

Алити: Нови избори не се во интерес на граѓаните

24 Вести - 16.02.2017

Нови избори не се во интерес на граѓаните и поради тоа треба да се избегнат, смета Рафиз Алити од ДУИ. Тој за ТВ 21 зборуваше за можните опции и можните коалиции, нагласувајќи дека во интерес на земјата е што побрзо да се состави нова влада.

Алити VS Милошоски: Што било спорно во преговорите ДУИ – ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 16.02.2017

Нови избори не се во интерес на граѓаните и поради тоа треба да се избегнат, смета Рафиз Алити од ДУИ. Тој за ТВ 21 зборуваше за можните опции и можните коалиции, нагласувајќи дека во интерес на земјата е што побрзо да се состави нова влада.

ДУИ одбележува годишнина од конфликтот 2001

24 Вести - 16.02.2017

ДУИ денеска во Чаир одбележува 16 години од конфликтот во 2001 година. Минатата година на одбележувањето беше откриен споменикот Двоглав орел. Како што е најавено, според информациите на ТВ 24 на манифестацијата ќе се појави лидерот на ДУИ, Али ...

Рамадани: ДУИ и СДСМ преговараат на две различни нивоа

Телевизија Нова - 16.02.2017

Дали сме поблиску до нова Влада или до избори? На оваа тема во „Отвореното студио“ на ТВ НОВА зборуваше аналитичарот Рамадан Рамадани. „Мислам дека сме поблиску до нова Влада. Засега претставува проблем и во преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а сега ...

Ахмети: Одлуката е многу тешка, ги анализираме сите детали од пакетот на СДСМ

+инфо - 16.02.2017

Лидерот на ДУИ повтори дека нема рок до кога партијата треба да донесе одлука за евентуална коалиција со СДСМ. Нема рок до кога ДУИ треба да се донесе одлука за евентуална коалиција со СДСМ.

АЛБАНЦИТЕ ИМААТ НОВ МИЛЕНИК: Рејтингот на СДСМ угоре, на ДУИ удолу

Телеграф - 16.02.2017

Поддршката за ВМРО-ДПМНЕ кај гласачите се зголемува откако лидерот Никола Груевски јасно стави до знаење дека не ја прифаќа албанската платформа како услов да формира влада со ДУИ Со наближувањето на терминот за одржување на локалните избори, ...

Егзит: Ова е порака од СДСМ до Ахмети- или замоли не за коалиција или СЈО ќе отвори постапки за тебе и твоите ...

Сител - 16.02.2017

Одлуката на Ахмети кого ѓе избере за владин партнер ќе покаже дали овој политичар е мудар како што сака да се прикаже или потклекнува на заканите на Заев и СДСМ- пишува албанскиот портал Егзит во анализа на пост изборните партиски калкулации во ...

Алити: Треба да се избегне опцијата нови избори

+инфо - 16.02.2017

Нови избори не се во интерес на граѓаните и поради тоа треба да се избегнат, смета Рафиз Алити од ДУИ. Нови избори не се во интерес на граѓаните и поради тоа треба да се избегнат, смета Рафиз Алити од ДУИ.