TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчкиот парламент го усвои новиот пакет мерки за штедење

Сител - 19.05.2017

Грчкиот парламент доцна синоќа ги усвои новите мерки за штедење, со кои повторно ќе се кратат пензиите, а ќе се зголемуваат даноците. Пакетот мерки беше неопходен за Атина добие нова транша од меѓународните кредити.

Грција изгласа нови мерки за штедење

Макфакс - 19.05.2017

Повторно намалување на пензиите и зголемување на даноците за да се заштеди – Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење за да може да ја добие новата транша помош од ЕУ. Мерките ги поддржаа сите 153 пратеници.

Грција ги усвои новите мерки на штедење, судирите на улиците беснеат

МКД - 19.05.2017

Грчкиот парламент ги усвои новите мерки на штедење, додека на улиците на грчката престолнина Атина беснеат протести против таквите мерки. Мерките за штедење ги поддржаа сите 153 пратеници.

Грција: Уште едно стегање на ременот

Deutsche Welle - 19.05.2017

Грција мора повторно да ги крати пензиите и да ги покачува даноците за да заштеди пари, за што парламентот даде зелено светло. Ова е предуслов за исплата нова транша од финансиската помош од кредиторите Новиот пакет мерки за штедење меѓу другото ...

Грчкиот парламент ги одобри новите мерки на штедење

Р.С.Европа - 19.05.2017

Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и кредиторите на земјата, во замена за нова транша меѓународна помош. Нацрт-законот, што предвидува нови намалувања на пензиите од 2019 ...

Грчкото собрание одобри нов пакет мерки за штедење

Мета - 19.05.2017

Со 153 гласа „за“, грчкото собрание го одобри новиот пакет мерки договорен со меѓународните кредитори, со што се отвора пат за исплаќање на новата рата од грчкиот кредит. Против мерките беа 128 пратеници од опозицијата, а пакетот, кој дел од грчките ...

Изгласани новите мерки за штедење во Грција

Слободен Печат - 19.05.2017

Грчкиот парламент вчера ги изгласа новите мерки за штедење, во договор со меѓународни кредитори, со што ќе се исплати нова рата од грчките кредити. Предлог-мерките беа изгласани по неколку часови жестоки дебати и дискусии меѓу власта и опозицијата.

Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење

Стандард - 19.05.2017

Грчкиот парламент го усвои пакетот за нови мерки за штедење. Тие беа договорени од страна на владата со меѓународните кредитори во замена за последователна порција заеми, кои треба да ја спасат земјата.

Грчкиот парламент ги прифати новите строги мерки за штедење

Нетпрес - 19.05.2017

Грчкиот парламент доцна ноќта во четвртокот ги прифати новите мерки за штедење коишто ги бараа доверителите Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, пред да ја одобрат новата транша од меѓународните кредити а оваа земја којашто се надева на ...

Грчкиот парламент ги одобри мерките за нови штедења

Локално - 19.05.2017

Во четвртокот грчкиот парламент ги усвои мерките за нови штедења, со кои Владата се надева ќеа обезбеди олеснување на долгот и исплатата на заемот од кредиторите од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд овој месец, пренесува AFP.

Додека во парламентот се гласаа нови мерки за штедење, Грците гледаа Survivor

еМагазин - 19.05.2017

Од Солун за еМагазин, Петре Димитров Додека синоќа во грчкиот Парламент се дебатираше за новите мерки за штедње, Грците пред малите екрани со нетрпение очекуваа кој ќе победи во битката помеѓу учесниците на грчкото и турското издание на Survivor.

Хаос во Грција поради мерките за штедење: судири на улиците (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.05.2017

Во Атина избија судири меѓу полицијата и демонстрантите што протестираат против новите мерки за штедење, кои по барање на странските кредитори сега ги разгледува Собранието на Грција. Група демонстранти се судрија со полицијата откако заврши ...

Судир меѓу полицијата и демонстрантите во Грција

Алсат-М - 18.05.2017

Во Атина избија судири меѓу полицијата и демонстрантите што протестираат против новите мерки за штедење, кои по барање на странските кредитори сега ги разгледува Собранието на Грција. На вториот, вечерен протест пред Собранието на Грција, ...

Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење

Денар - 19.05.2017

Повторно намалување на пензиите и зголемување на даноците за да се заштеди – Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење за да може да ја добие новата транша помош од ЕУ. Мерките ги поддржаа сите 153 пратеници.

Грците сѐ повеќе разочарани од СИРИЗА...

Н.Македонија - 18.05.2017

Со доаѓањето на Алексис Ципрас, мнозинството граѓани очекуваа дека ќе ѝ се стави крај на ерата на меморандумите и мерките на штедење. Две години подоцна, за многумина состојбата е полоша од претходно Сања Ристовска известувач за „Нова Македонија“ од ...

Инциденти пред грчкиот парламент во Атина

Канал5 - 18.05.2017

Со молотви коктели и камења, група маскирани лица ја нападнаа полицијата пред грчкиот парламент, а специјалците одговорија со солзавец. Мирниот и масовен протест во центарот на Атина, повторно го оцрни група млади лица, веројатно припадници на ...

Грчкиот парламент ќе расправа за нови мерки за штедење, се очекува нов хаос на улиците

Макфакс - 18.05.2017

Грчкиот парламент денеска би требало да ја одобри новата рунда мерки за штедење, што според очекувањата, ќе влијае на исплатата на новите транши помош за Атина и ублажувањето на нивниот долг.

Грција пак штрајкува, Владата ги крати пензиите и даночните олеснувања

Локално - 18.05.2017

Протести и штрајкови низ цела Грција, јавува Reuters. Јавниот сообраќај, траектите, железничките станици но и државните службеници и здравствените работници го прекинаа работењето, протестирајќи против новите мерки на штедење за кои се води дебата ...

Грчкиот Парламент ќе гласа нови економски мерки додека во земјата се одржуваат протести

Либертас - 18.05.2017

Со изнесувањата на ставовите на политичките лидери денеска во грчкиот Парламент завршуваат дебатите за нацрт-законот за воведување нови економски мерки, кој доцна вечерва ќе биде ставен на гласање.

Судири меѓу полицијата и демонстранти во Атина (ВИДЕО)

Стандард - 18.05.2017

Во грчката престолнина Атина избувнаа судири меѓу демонстранти и полицијата во позадина на протестите против гласањето за мерките кои предвидуваат намалувања на пензиите и даночните олеснувања во земјата.

Грчкиот Парламент ќе гласа нови мерки додека во земјата се одржуваат протести

МРТ - 18.05.2017

Во земјата заврши 24-часовниот штрајк на синдикатите против новиот пакет за штедење. Протест е најавен и за време на самото гласање. Во грчкиот Парламент привршуваат дебатите за нацрт-законот за воведување нови економски мерки, кој доцна вечерва ќе ...

Парламентот на Грција гласа за нови мерки за штедење

Стандард - 18.05.2017

Грчкиот парламент ќе гласа денеска за новите мерки за штедење. Тие беа договорени минатиот месец со претставници на меѓународните кредитори во рамките на програмата за спас на земјата. За да се спротистават на плановите на владата, Грците излегоа на ...

Грчкиот Парламент усвои нови економски мерки

+инфо - 19.05.2017

Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и кредиторите на земјата. Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и ...

Грчкиот парламент ги прифати новите строги мерки за штедење

Точка - 19.05.2017

Грчкиот парламент доцна ноќта во четвртокот ги прифати новите мерки за штедење коишто ги бараа доверителите Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, пред да ја одобрат новата транша од меѓународните кредити а оваа земја којашто се надева на ...

(ВИДЕО+ФОТО) РЕВОЛТОТ НА ГРЦИТЕ ЈА ПРЕЛИ ЧАШАТА: Хаос во Атина и судири

Фактор - 18.05.2017

Во Атина имаше судири меѓу полицијата и демонстрантите кои протестираат против новите мерки за штедење, наложени по барање на странските кредитори. Дел од демонстрантите се судрија со полицијата откако заврши протестот, на кој имаше околу 12.000 ...

Грција изгласа нови мерки за штедење

Канал 77 - 19.05.2017

Повторно намалување на пензиите и зголемување на даноците за да се заштеди – Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење за да може да ја добие новата транша помош од ЕУ. Мерките ги поддржаа сите 153 пратеници.

Расправа за новите мерки за штедење во грчкиот парламент

Денар - 18.05.2017

Грчкиот парламент денеска би требало да ја одобри новата рунда мерки за штедење, што според очекувањата, ќе влијае на исплатата на новите транши помош за Атина и ублажувањето на нивниот долг.

Грчкиот Парламент усвои нови економски мерки

Сител - 19.05.2017

Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и кредиторите на земјата, во замена за нова транша меѓународна помош. Нацрт-законот, што предвидува нови намалувања на пензиите од 2019 ...

Видео: Хаос во Грција поради мерките за штедење: судири на улиците

Тера - 18.05.2017

Во Атина избија судири меѓу полицијата и демонстрантите што протестираат против новите мерки за штедење, кои по барање на странските кредитори сега ги разгледува Собранието на Грција. Група демонстранти се судрија со полицијата откако заврши ...

Грција изгласа нови мерки за штедење

Правдико - 19.05.2017

Повторно намалување на пензиите и зголемување на даноците за да се заштеди – Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење за да може да ја добие новата транша помош од ЕУ. Мерките ги поддржаа сите 153 пратеници.

Грците протестираат, Ципрас е оптимист

Deutsche Welle - 18.05.2017

Со усвојување нови ригорозни мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас се надева на нова транша од програмата за финансиска помош. Грците пак се уморни од штедење, реагираат со штрајкови и протести.

Грчкиот Парламент усвои нови економски мерки

А1 On - 19.05.2017

Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и кредиторите на земјата, во замена за нова транша меѓународна помош. Нацрт-законот, што предвидува нови намалувања на пензиите од 2019 ...

Молотови коктели и солзавец на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Атина (ВИДЕО)

МКД - 18.05.2017

Во Атина денес избија судири меѓу полицијата и демонстрантите кои протестираат против новите мерки на штедење кои на барање на странските кредитори денес ги разгледува грчкиот парламент, и тоа во атмосфера на генерален штрајк кој ја парализираше ...

Грчкиот парламент ги усвои мерките за штедење

Локално - 19.05.2017

Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење за да ја добие новататранша помош од ЕУ. Тоа значи дека за да се заштеди пензииате ќе бидат намалени а даноците зголемиени. Мерките ги поддржаа сите 153 пратеници.

Грчкиот Парламент усвои нови економски мерки

Алсат-М - 19.05.2017

Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и кредиторите на земјата, во замена за нова транша меѓународна помош. Нацрт-законот, што предвидува нови намалувања на пензиите од 2019 ...

Грчкиот Парламент усвои нови економски мерки

Телма - 19.05.2017

Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и кредиторите на земјата, во замена за нова транша меѓународна помош. Нацрт-законот, што предвидува нови намалувања на пензиите од 2019 ...

Грчкиот парламент усвои нови економски мерки

24 Вести - 19.05.2017

Доцна синоќа грчкиот парламент ги усвои новите економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката влада и кредиторите на земјата, во замена за нова транша меѓународна помош.

Грчкиот парламент усвои нов пакет мерки за штедење

Канал5 - 19.05.2017

Грчкиот парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката влада и кредиторите на земјата. Нацрт-законот, што предвидува нови намалувања на пензиите од 2019 година, зголемување на даноците и ограничување ...

Грчкиот парламент ги одобри новите мерки на штедење

Тера - 19.05.2017

Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и кредиторите на земјата, во замена за нова транша меѓународна помош. Нацрт-законот, што предвидува нови намалувања на пензиите од 2019 ...

Грчкиот Парламент усвои нови економски мерки

Либертас - 19.05.2017

Грчкиот Парламент синоќа усвои нови економски мерки, кои претходно беа договорени од страна на грчката Влада и кредиторите на земјата, во замена за нова транша меѓународна помош. Нацрт-законот, што предвидува нови намалувања на пензиите од 2019 ...

Грчкиот парламент усвои нови економски мерки

МРТ - 19.05.2017

Нацрт-законот за нови намалувања на пензиите од 2019 година, зголемување на даноците и ограничување на социјалната помош, беше одобрен од 153 пратеници од владејачкиот блок на Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) и партијата „Независни Грци“.