TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мобилност на „Камп Ноу“: Алегри во радарот на Барселона

Нова ТВ - 20.03.2017

Масимилијано Алегри е на желбениот список на Барселона за преземање на позицијата на Луис Енрике кој најави дека се повлекува на крајот на сезоната. Каталонците, според пишувања на медиуми, веќе направиле и конкретен чекор пришто понудиле 8,5 ...

Се повторува историјата? Ѕвездата на Наполи има понуда од Јувентус!

СуперСпорт - 20.03.2017

Лоренцо Исиње во оваа сезона е еден од најдобрите играчи на Наполи, но може да следи заминување поради неговото незадоволство. Наполи, после се, е далеку од титулата шампион на Италија, поради тоа што Јувентус го држи приматот веќе пет години и ...

Сасуоло ја одреди цената за својот најдобар играч кој го мерка и Конте

Дерби - 20.03.2017

Италијанските медиуми пред неколку дена пренесоа дека Доменико Берарди е многу поблиску до трансфер во Интер отколку во Јувентус кој инаку имаше и 50 проценти од правата на напаѓачот, но изминатиов викенд се појавија силни шпекулации на Апенините ...

Еве ја понудата на Барселона за Масимо Алегри

24Фудбал - 20.03.2017

Медиумите од Италија пренесуваат дека Барса веќе остварила контакт со Масимо Алегри и стратегот на маса има понуда да стане наследник на Луис Енрике „Каталонците“ се во потрага на нов тренер откако Луис Енрике соопшти дека нема да стави потпис на ...

Икарди знае како да ги освои срцата на фановите на Интер: Најважни ми се головите против Јувентус!

24Фудбал - 20.03.2017

Мауро Икарди знае како да се врати во добар однос со навивачите на „Нероаѕурите“, вели дека головите против лутиот ривал Јувентус секогаш му се најважни Капитенот на „Нероаѕурите“ не е во најдобар однос со навивачите на Интер откако во неговата ...

Барселона му се приклучи на Арсенал во битката за следниот предводник

Спортклуб - 20.03.2017

Според пишувањето на „Ас“, Барселона сериозно е заинтересирана за Масимилијано Алегри. Со оглед на тоа дека Луис Енрике најави повлекување од клупата на Каталонците на крајот од сезоната, Барселона е веќе во потрага по неговиот наследник, иако рекоа ...

Буфон на работ да го носи каталонскиот дрес?!

Спортклуб - 20.03.2017

Фудбалерите на Јувентус во рамките на четвртфиналето од ЛШ играат против Барселона која ги порази во финалето на истото натпреварување во 2015. година. Натпреварот помеѓу Јувентус и Барселона е веќе една од главните теми во Италија, а агентот на ...

Фудбал: Рома нуди шестгодишен договор за Тоти како спортски директор

Нова ТВ - 20.03.2017

Рома нема намера да се откаже од својата „икона“. Претседателот на клубот, Џејмс Палота откри дека Франческо Тоти ќе добие нов шестгодишен договор за функцијата спортски директор. Италијанската фудбалска легенда е во 40-та година од животот и дел е ...

Во Италија тврдат дека Барселона го „капарила“ Алегри со 24 милиони за три сезони

Gol.mk - 20.03.2017

Италијанските медиуми, поточно „Premium Sport“, тврди дека Луис Енрике ќе добие свој наследник од Италија, односно тоа ќе биде Масимилиjано Алегри. Тренерот на Јувентус, кој ја поминува третата година на клупата на „бјанконерите“, веќе направил ...

Икарди: Интер е мојот живот, најмили голови ми се против Јуве

Екипа - 20.03.2017

Мауро Икарди е предводникот на Интер во обидот оваа екипа по неколкугодишна пауза да се врати во Лигата на шампионите. Голгетерот кој со својата автобиграфија пред извесно време беше во конфликт со навивачите успеа повторно да ги придобие нивните ...

Ќе се повтори ли историјата… Инсиње ќе чекори по стапките на Игуаин?

Екипа - 20.03.2017

Лоренцо Инсиње е еден од најдобите играчи на Наполи сезонава, што не остана незабележано од европските гиганти, особено не кај Јувентус, кој покажа најголем интерес за италијанскиот репрезентативец. Наполи и оваа година е далеку од Скудетото.

Пирло знае кој е разликата во мечот Јувентус и Барса!

СуперСпорт - 20.03.2017

Јувентус и Барселони силите ќе ги одмерат во 1/4 финалето од ЛШ. Ќе биде тоа реприза на финалето од пред две години, натпревар кој беше последен на Андреа Пирло во ЛШ. Тој вели дека работите се променети. „Јувентус може да победи овој пат.

Донарума: Фан сум на Милан, се надевам дека ќе останам на Сан Сиро

МКД - 20.03.2017

Џиџо Донарума изрази надеж дека ќе остане во Милан, вели дека преговорите за новиот договор со Милан се во рацете на неговиот агент Мино Рајола Големиот талент на „Росонерите“ минатиот месец наполни 18 години и сега може да добие нов побогат договор.

Рома му понуди на Тоти 6-годишен договор како директор

Стандард - 20.03.2017

Симболот на Рома, Франческо Тоти добил предлог за 6-годишен договор во улога на директор во родниот клуб, објави претседателот на „волците“, Џејмс Палота. 40-годишниот Тоти се појавува се поретко на теренот со дресот на „волците“ и се уште не е ...

Кој е според Буфон најдобриот голман на светот?

СуперСпорт - 20.03.2017

Џанлуиџи Буфон, италијанската легенда сеуште нема намера да ја заврши својата кариера. Буфон веќе две децении е на врвот на светскиот фудбал, и уште го има тој талент како и во првите денови.

Донарума посочи која е неговата примарна желба и му даде задача на Раиола

Дерби - 20.03.2017

Џанлуиџи Донарума успеа да стекне светска слава иако има само 18 години, а уште пофасцинантно е тоа што го брани голот на Милан уште од своајта 16 година кога дебитираше по водство на Синиша Михајловиќ.

Пирло со предвидување за дуелот Јувентус-Барселона во четвртфиналето на ЛШ

Дерби - 20.03.2017

Јувентус загуби од Барселона со 3:1 во финалето на Лигата на шампиони во 2015 година и двата тима сега повторно ќе се сретнат во четвртфиналето на натпреварувањето. За Андреа Пирло тоа беше последниот меч во дресот на Јувентус и верува дека овојпат ...

„Раиола ќе одлучи за мојата судбина“

СуперСпорт - 20.03.2017

Младиот голман на Милан, Донарума сеуште не знае дали наредната сезона ќе остане во Милан. Овој 18-годишен голман со фантастичните одбрани привлече големо внимание. Сепак, постои опција и да остане во тимот, а тоа е желба на голманот, но за неговата ...

Нова улога за Франческо Тоти во Рома

Спортклуб - 20.03.2017

Претседателот на Рома, Џејмс Палота, за италијанска Газета дело спорт, потенцирал дека за Франческо Тоти има подготвено нов договор, но во нешто пододредена улога. Принцот од Рим, како што го нарекуваат Тоти, има договор со Рома до ова лето, а потоа ...

Буфон издвои еден свој колега како најдобар модерен голман

Дерби - 20.03.2017

Џиџи Буфон важи за еден од најдобрите голмани на сите времиња, па кога тој ќе пофали колега, неговото мислење се сфаќа сериозно. Капитенот на Јувентус вели дека Мануел Нојер е најдобриот модерен голман и објасни зошто.

Донарума се огласи за евентуален трансфер – Раиола ќе ја „крчка“ работата

Спортклуб - 20.03.2017

Младиот и перспективен голман на Милан, Џиџи Донарума, се уште не знае дали ќе продолжи да настапува на „Сан Сиро“ или ќе се појави друг фудбалски клуб на фудбалскиот хоризонт. Овој 18 годишен чувар на мрежата за „Росонерите“ има одлична сезона и ...

Буфон посочи која е неговата најголема фудбалска мотивација

Дерби - 20.03.2017

Големиот Џанлуиџи Буфон повеќе од 20 години успешно опстојува на големата сцена, прво како голман на Парма, а потоа и како член на Јувентус чиј дрес го носи од 2001 година. Тој досега има остварено одлично успеси на клупски и на репрезентативен ...

Ќе морам да ги разочарам „наполитанците“

Вечер - 20.03.2017

Италијанските медиуми веќе неколку недели ја форсираат приказната дека шведскиот интернационалец од редовите на Манчестер Јунајтед сака да го облече "азурниот" дрес, но Раиола откри дека станува збор за невозможна мисија Најпознатиот фудбалски ...

Тоти добива директорска функција во Рома?

Точка - 20.03.2017

Претседателот на Рома, Џејмс Палота соопшти дека клубот на Франческо Тоти му понудил директорска функција. Како што соопшти Палота, Тоти добил понуда за шестгодишен договор на директорското место во клубот, откако ќе ја заврши кариерата.

Ова ќе биде премногу: Јувентус повторно ја купува ѕвездата на Наполи!

Спортски - 20.03.2017

Лоренцо Инсиње е еден од најдобрите играчи на Наполи и „дете“ на овој клуб, но на лето би можел да ја промени средината, пренесуваат италијанските медиуми. Инсиње веќе подолго време преговара со раководството за нов договор, но двете страни не можат ...

Донарума: Јас сум миланиста и сакам да останам во Милан!

Спортски - 20.03.2017

Еден од најталентираните голмани во светот, Џанлуиџи Донарума уште еднаш јавно ја искажа својата верност кон Милан и потврди дека сака да остане на „Сан Сиро“. Иднината на Донарума е главна тема на Апенините бидејќи голем број на европски гиганти се ...

Ибра: Не сакав да си заминам од Милан, Галиани ме испрати во пакет со Тиаго Силва!

Спортски - 20.03.2017

Иако само две години играше во Милан, Златан Ибрахимовиќ осрави длабока трага во тој клуб, а и „росонерите“ останаа засекогаш во неговото срце. Ибрахимовиќ во интервју за „Фокс“ истакна дека Милан е клуб каде се чувствувал најдобро во текот на ...

Рома го победи Сасуоло и се врати на второто место во Серија А

А1 On - 20.03.2017

Екипата на Рома го победи Сасуоло со 3:1 синоќа на „Олимпико“ во Рим во дуелот со кој беше заокружено 29.коло во Серија А. По оваа победа „римската волчица“ се врати на втората позиција на табелата.

ома со пресврт го победи Сасуоло

Сител - 20.03.2017

Екипата на Рома со пресврт успеја да забележи победа против Сасуоло во последниот натпревар од 28.коло на Серија А. На средбата одиграна на „олимпико“ гостите први поведоа со голот Дефрел во 9.минута.

Алегри на маса има три годишен договор од Барса вреден 24 милиони евра

МКД - 20.03.2017

Според пишувањата на медиумите од Италија, Барселона доставила конкретна понуда до Масимо Алегри за тренерот да го наследи Луис Енрике на кормилото на Камп Ноу „Каталонците“ се во потрага на нов тренер откако Луис Енрике соопшти дека нема да стави ...

Буфон посочи која е неговата најголема фудбалска мотивација

Точка - 20.03.2017

Големиот Џанлуиџи Буфон повеќе од 20 години успешно опстојува на големата сцена, прво како голман на Парма, а потоа и како член на Јувентус чиј дрес го носи од 2001 година. Тој досега има остварено одлично успеси на клупски и на репрезентативен ...

Тоти добива директорска функција во Рома

Курир - 20.03.2017

Претседателот на Рома, Џејмс Палота соопшти дека клубот на Франческо Тоти му понудил директорска функција. Како што соопшти Палота, Тоти добил понуда за шестгодишен договор на директорското место во клубот, откако ќе ја заврши кариерата.

„Волчицата“ не ја дава втората позција, со 3-1 славеше над Сасуоло (ВИДЕО)

МКД - 19.03.2017

Рома се врати на втората позиција на табелата, избраницте на Лучано Спалети вчерва со 3-1 славеа на Олимпико против Сасуоло Следното коло го носи дуелот помеѓу Наполи и Јувентус, па за Рома беше многу важно вечерва да освои три бода против Сасуоло и ...

Ибра: Не сакав да си заминам од Милан, Галиани ме испрати во пакет со Тиаго Силва!

Таратур - 20.03.2017

Иако само две години играше во Милан, Златан Ибрахимовиќ осрави длабока трага во тој клуб, а и „росонерите“ останаа засекогаш во неговото срце. Ибрахимовиќ во интервју за „Фокс“ истакна дека Милан е клуб каде се чувствувал најдобро во текот на ...

Рома губеше, па го збриша Сасуоло (ВИДЕО)

СуперСпорт - 19.03.2017

Фудбалерите на Рома на Олимпико го победија Сасуоло во натпревар од 29-то коло во Серија А, 3:1. После девет минути игра гостите имаа водство. Дефрел ги шокира навивачите на Рома. Седум минути подоцна Паредес го израмни резултатот.

Рома со пресврт до нова победа на „Олимпико“ (Видео)

Дерби - 19.03.2017

Екипата на Рома со позитивен резултат над Сасуоло од 3-1 го затвори 29. коло од најсилниот италијански фудбалски шампионат. Иако мечот стартуваше лошо за „римската волцица“, тоа не беше проблем за четата на Спалети да направи пресврт и да дојде до ...

ВИДЕО: Рома со пресврт-победа против Сасуоло го врати второто место

Gol.mk - 19.03.2017

Во последниот натпревар од 29. коло на Серија А фудбалерите на Рома на „Олимпико“ го пречекаа тимот на Сасуоло и на крајот салвеа победа од 3-1 (2-1), по која се вратиja на второто место со бод предност пред Наполи.

Легендарниот Буфон сруши уште еден фантастичен рекорд

Дерби - 19.03.2017

Јувентус ја победи Сампдорија (1-0) на денешниот меч во Џенова и на тој начин ја продолжи серијата на позитивни резултати, односно е направен уште еден исчекор кон одбрана на титулата во шампионатот.

Рома подобра од Сасуоло на „Олимпико“ (видео)

Република - 19.03.2017

Рома се задржа на второто место на табелата во Серија А откако „волчицата“ вечерва славеше со 3-1 над Сасуоло во последниот натпревар од 29. коло во елитното италијанско фудбалско друштво.

Рома со победата над Сасуоло се врати повторно на второто место

Курир - 20.03.2017

Екипата на Рома го победи Сасуоло со 3:1 синоќа на „Олимпико“ во Рим во дуелот со кој беше заокружено 29.коло во Серија А. По оваа победа „римската волчица“ се врати на втората позиција на табелата.

Јувентус ја совлада Сампдорија но го загуби Дибала (ВИДЕО)

24Фудбал - 19.03.2017

„Старата Дама“ минимално со 0-1 славеше на гостувањето кај Сампдорија, но лидерот во Серија А нервозно ќе ги чека деталите за повредата на Пауло Дибала Јувентус прокнижи нови три бода откако поладнево со 0-1 славеше на гостувањето кај Сампдорија.

Квадрадо донесе победа на Јувентус, Јувентус на чекор до нова титула

СуперСпорт - 19.03.2017

Пет натпревари од 29 коло се одиграни во попладневниот термин, а треба да се издвои победата на Јувентус над Сампдорија. Еден гол на торинската Стара дама беше доволен за победа во овој меч, а постигнат веќе во седмата минута.

Нов рекорд на неверојатниот Буфон

СуперСпорт - 19.03.2017

Џанлуиџи Буфон веќе долго време е вистинска легенда на Јувентус. Сопственик на многу рекорди во овој италијански клуб, но и во Серија А, на денешниот натпревар против Сампдорија собори уште еден.

„Чекор назад во борба за ЛШ“

СуперСпорт - 19.03.2017

Интер во одличен натпревар од 29-то коло во Серија А одигра нерешено со Торино. Тоа е резултат со кој во Интер не може да бидат задоволни со оглед на тоа дека пропуштија шанса да се приближат до Наполи. „Не можеме да бидеме задоволни.

Јуве ја доби Сампдорија, го загуби Дибала

Екипа - 19.03.2017

Италијанскиот првак Јувентус славеше со 0-1 на гостувањето против Сампдорија, но го загуби поради повреда Пауло Дибала, кој мораше да ја напушти играта уште во првото полувреме. Се стравува за повреда на бутниот мускул, повреда која може да го ...

Раиола дециден: Ибрахимовиќ во Наполи, тоа не е возможно…

Екипа - 19.03.2017

Последните изјави на Златан Ибрахимовиќ дека не исклучува камбек во Италија го кренаа оптимизмот кај навивачите на Наполи дека токму овој клуб би можел да биде следна дестинација на врвниот голгетер.

„Можев да реагирам подобри при головите на Интер“

СуперСпорт - 19.03.2017

Фудбалерите на Торино вчера одиграа нерешено на домашен терен против Интер во 29-то коло од Серија А. Торино вчера освои бод против Интер, иако цел натпревар имаа шанса да ги освојат 3-те бодови.

Шок за Јувентус и навивачите – Дибала ќе го пропушти натпреварот против Барселона?

СуперСпорт - 19.03.2017

Аргентинецот Пауло Дибала се повреди на денешниот натпревар помеѓу Сампдорија и Јувентус. Во 27-та минута беше заменет со Пјаца, а станува збор за повреда која не се знае колку долго ќе го тргне од терените.

Неверојатно луда ситуација: Игуаин се сопна пред линијата и спречи чист гол на Манџукиќ (Видео)

Дерби - 19.03.2017

Јувентус успеа со минимални 0:1 да слави на гостувањето во Џенова кај екипата на Сампдорија, но покрај единствениот гол кој го постигна Квадрадо уште во седмата минута, за одбележување се уште два моменти од овој меч.

Плејбој зајачица прави се за љубителите на Икарди

СуперСпорт - 19.03.2017

Ејприл Самерс преку ноќ стигна во центар на внимание на италијанската, но и аргентинската јавност. Таа е голема навивачка на Интер и омилен фудбалер и е Мауро Икарди, а иако тој веќе некое време е во среќен брак со Ванда.