TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре протести и блокади против рудници во Валандово и Скопје

Сакам да кажам - 07.12.2017

Активистите против рудници од Југоистокот со протестен марш и блокади во Валандово ќе бараат Владата и премиерот Зоран Заев да донесат одлуки за стопирање на изградбата на рудниците Казандол, Иловица и Боров Дол.

Утре ќе се одржи протест во Валандово за запирање на рудникот Казандол

Р.С.Европа - 07.12.2017

Граѓанското здружение „Спас за Валандово“ утре ќе организира протест за итно запирање на рудникот Казандол. Најавено е дека протестниот марш ќе започне точно на пладне на автобуската станица во Валандово каде каде ќе има обраќања и изнесувања на ...

Костадинов: Локалната власт нема ингеренции да ги раскинува договорите за рудниците

Слободен Печат - 07.12.2017

Во југоисточниот регион годинава се одржаа шест референдума по повод отворањето на рудници, од коишто три беа успешни, а три не. Во вчерашната „Топ Тема – на ваша страна“ на Телма гостуваа градоначалници од југоистокот и тоа Перо Костадинов ...

Југоистокот утре ќе протестира и пред Влада за итно запирање на Казандол

Радио МОФ - 07.12.2017

Утре, напладне, граѓаните од Југоистокот и пошироко ќе се соберат на протестен марш пред Владата, каде уште еднаш ќе се отвори нивниот став против изградба на рудници. „Иако живееме во Скопје, негативните последици од рудниците ќе ги чувствуваме и ...

Во Валандово утре ќе има протести за Казандол

+инфо - 07.12.2017

Раскрницата кон Гевгелија, Удово и Струмица ќе биде во прекин од 13 до 15 часот. Граѓанското здружение „Спас за Валандово“, утре ќе организира протестен марш за итно запирање на рудникот Казандол.

Оставки од градоначалници и граѓанска непослушност доколку не се запре изградбата на рудниците

Телма - 06.12.2017

Оставки, граѓанска непослушност, блокади најавија дел од градоначалниците од југоисточниот дел од Македонија доколку централната власт не го стопира градењето на рудниците за искотп на метали и минерали во тој регион.

(ВИДЕО) Градоначалниците одговараа во Топ тема: Рудници – „да“ или „не“

Либертас - 06.12.2017

Рудници „да“ или „не“. Предодреден за земјоделие, даден под коцесија за ископ на метали – југоистокот на Македонија го крена својот глас против рудниците. СДСМ пред изборите ветуваше дека ако дојде на власт рудниците ќе застанат.

Интервју со Градоначалникот на Валандово:САКАМ ДА ГО ВРАТАМ ЖИВОТОТ ВО ВАЛАНДОВО И ДА СТАНЕ ПРИВЛЕЧНА ДЕСТИНАЦИЈА ЗА ...

Бриф - 06.12.2017

Перо Костадинов ја доби довербата на валандовчани на последните локални избори. Кои му се приоритетите и каква општина сака да направи за следните четири ...

Жителите на Богданци го потсетуваат Заев на предизборното ветување дека нема да дозволи рудник во Казандол

Фокус - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Покрената е уште една иницијатива која од 17 до 26 ноември успеа да собере 1.301 потписи.

Во Валандово утре протести за Казандол

Сител - 07.12.2017

Граѓанското здружение „Спас за Валандово“, утре ќе организира протестен марш за итно запирање на рудникот Казандол. Учесниците на протестниот марш ќе се соберат точно на пладне пред автобуската станица во Валандово од каде што по обраќањата и ...

ВИДЕО: Оставки од градоначалници и граѓанска непослушност доколку не се запре изградбата на рудниците

Либертас - 06.12.2017

Оставки, граѓанска непослушност, блокади најавија дел од градоначалниците од југоисточниот дел од Македонија доколку централната власт не го стопира градењето на рудниците за искотп на метали и минерали во тој регион.

Жителите на Богданци со отворено писмо до премиерот Заев: На предизборните митинзи рековте дека рудник во Казандол нема ...

А1 On - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива беше покрената од активистот Илија Тумбов кој за десет дена, од 17 до 26 ...

Во Валандово утре протести за Казандол...

Н.Македонија - 07.12.2017

Во Валандово утре протести за Казандол Граѓанското здружение „Спас за Валандово“, утре ќе организира протестен марш за итно запирање на рудникот Казандол. Учесниците на протестниот марш ќе се соберат точно на пладне пред автобуската станица во ...

Жителите на Богданци повторно го кренаа гласот против рудникот Казандол

+инфо - 06.12.2017

Aктивистот Илија Тумбов преку писмо да му се обрати на премиерот за да го потсети на неговите предизборни ветувања. Жителите на Богданци повторно го кренаа гласот против рудникот Казандол Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо ...

Жителите на Богданци повторно го кренаа гласот против рудникот Казандол

Фактор - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива беше покрената од активистот Илија Тумбов кој за десет дена, од 17 до 26 ...

Богданци со апел до Заев да не дозволи изградба на рудникот „Казандол“

Макфакс - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива била покрената од активистот Илија Тумбов кој успеал да собере 1.301 потписи од ...

Богданци со апел до Заев да не дозволи изградба на рудникот Казандол

Вечер - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива била покрената од активистот Илија Тумбов кој успеал да собере 1.301 потписи од ...

Богданци со апел до Заев да не дозволи изградба на рудникот Казандол

Орбис - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива била покрената од активистот Илија Тумбов кој успеал да собере 1.301 потписи од ...

Жителите на Богданци повторно го кренаа гласот против рудникот Казандол

Press24 - 06.12.2017

Покрената иницијатива од Илија Тумбов, кој успеа да собере 1.301 потпис од жителите на Богданци испрати писмо до Зоран Заев, за да го потсети на неговите предизборни ветувања. „Вие, господине Заев, во својството лидер на Социјалдемократскиот сојуз ...

Богданци со апел до Заев да не дозволи изградба на рудникот Казандол

Точка - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива била покрената од активистот Илија Тумбов кој успеал да собере 1.301 потписи од ...

Отворено писмо до премиерот Заев: На предизборните митинзи рековте дека ќе нема рудник во Казандол

Радио МОФ - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива беше покрената од активистот Илија Тумбов кој, како што вели, за десет дена од ...

Жителите на Богданци му пишаа на Заев и побараа затворање на рудникот Казандол

МКД - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива беше покрената од активистот Илија Тумбов кој за десет дена, од 17 до 26 ...

Жителите на Богданци со отворено писмо до премиерот Заев: На предизборните митинзи рековте дека рудник во Казандол нема ...

Либертас - 06.12.2017

Жителите на Богданци преку собирање потписи и отворено писмо до премиерот Зоран Заев повторно го кренаа гласот против изградбата на рудникот Казандол. Целата иницијатива беше покрената од активистот Илија Тумбов кој за десет дена, од 17 до 26 ...