TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Манасков: Тунис има слабости кои треба да ги искористиме

Дерби - 11.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Македонија утре го започнува настапот на Светското ракометно првенство во Франција, а првиот противник Тунис ни е стар должник. Сепак, избраниците на Лино Червар знаат дека не смеат да изгорат во желбата за ...

Сега му е мајката Македонија да му наплати на Тунис!

Вечер - 11.01.2017

Избраниците на тренерот Лино Червар, вечерва 17:45 часот ќе бидат максимално мотивирани во дуелот против Африканците, бидејќи се уште ја чувствуваат болката од поразот во квалификациите за ЛОИ 2016 Македонската ракометна репрезентација вечерва ...

Червар реши – Без Митревски, Пешевски и Андоновски против Тунис

24 Вести - 11.01.2017

Трката по светскиот ракометен трон почна со дуелот меѓу домаќинот на Мундијалот Франција и Бразил, а македонската репрезентација првиот натпревар на турнирот го игра утре против стариот должник Тунис.

Червар: Да го победиме Тунис со срце и со глава

Дерби - 11.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Македонија ги финишира подготовките пред првиот натпревар на Светското ракометно првенство во Франција, а прв противник на избраниците на селекторот Лино Червар ќе биде незгодната селекција на Тунис.

Лино Червар го предаде списокот: Познато е кои играчи нема да играат против Тунис

СуперСпорт - 11.01.2017

На СП во Франција, нашата репрезентација во 1-то коло игра против Тунис. На тој натпревар Лино Червар нема да смета на Никола Митрески, Жарко Пешевски и Ристо Арнаудовски. Во Мец заминаа 19 играчи, а според правилата може да играат само 16.

Червар ги одбра 16. ракометари за натпреварот против Тунис

МКД - 11.01.2017

Селекторот на македонската репрезентација, Лино Червар го одбра тимот кој ќе го почне Светското првенство во Франција, Митревски, Пешевски и Арнаудовски отпаднаа. Лино Червар ги одбра 16. ракометари за утрешниот натпревар против Тунис.

Червар пак го избриша Митревски, објавен списокот за Тунис

Екипа - 11.01.2017

Лино Червар донесе уште една изненадувачка одлука на еден ден пред почетокот на СП 2017, откако го избриша Никола Митревски од списокот за утрешниот дуел со Тунис. Македонскиот селектор вечерва пред Техничкиот состанок ги објави имињата на тројцата ...

Лазаров: Подготвени сме да ја презентираме Македонија во најдобро светло

МКД - 11.01.2017

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров вели дека целта на Светското првенство е да ги задволат очекувањата на навивачите во нашата земја. Македонија утре против Тунис го започнува настапот на Светското првенство во Франција.

Червар: Не смееме да се штедиме, мораме да дадеме се од себе

24 Вести - 11.01.2017

Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија утре ќе го забележи своето петто учество на мундијалите. Македонија во групата „Б“ се наоѓа во друштво на селекциите на Ангола, Исланд, Словенија, Шпанија и Тунис.

Червар повторно без Митревски: Познат е списокот за премиерниот меч со Тунис

Дерби - 11.01.2017

За „Дерби“ од Мец, Александар Табаковски Ракометната репрезентација на Македонија утре од 17:45 во Мец го игра премиерниот натпревар на мундијалот во Франција, а за противник го имаме националниот тим на Тунис.

Червар пресече: Митревски, Пешевски и Арнаудовски на трибини против Тунис

Gol.mk - 11.01.2017

Селекторот на машката ракометна селекција на Македонија, Лино Червар пред неколку моменти го соопшти списокот од 16 ракометари, со кои утре ќе се спротиставиме на Тунис на стартот од Светското првенство (СП).

Червар: Тунис го уништи олимпискиот сон на Македонија, но ова не е меч за одмазда

МКД - 11.01.2017

Селекторот на македонската репрезентација, Лино Червар вели дека натпреварот против Тунис не смее да се сфати како меч за одмазда за поразот кој значеше крај на олимпискиот сон на Македонија.

Червар ги „отпиша“ Митревски, Пешевски и Арнаудовски за Тунис

SportMedia - 11.01.2017

Никола Митревски, Жарко Пешевски и Ристо Арнаудовски нема да настапат на утрешниот меч против Тунис. Селекторот на нашата репрезентација, Лино Червар го скрати списокот на 16 ракометари кои што ќе играат против оваа африканска селекција.

ЛИНО ЧЕРВАР МИРЕН ПРЕД ТУНИС: Сакаме реванш, а не одмазда

Телеграф - 11.01.2017

Селекторот на Македонија сака ладни глави пред дуелот против Тунижаните и не сака форсирање Лино Червар уште еднаш потврди дека Македонија мора мирно да го дочека дуелот против Тунис и со ладни глави да влезе во првиот меч на Европското првенство.

Червар: Одмаздата не носи ништо добро, треба да играме и со срце и со памет

Екипа - 11.01.2017

ЕКИПА во Мец, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Македонија е подготвена за предизвикот што го носи премиерниот дуел на СП против Тунис што утре ќе се игра во Мец, но Лино Червар ги предупреди своите ракометари да не размислуваат за ...

КРАТЕЊЕ НА СПИСОКОТ: Отпаднаа Митревски, Пешевски и Арнаудовски

Телеграф - 11.01.2017

Познати се имињата на ракометарите коишто ќе играат на првиот меч против Тунис На првиот меч на Мундијалот во Франција во составот на Македонија нема место за голманот Никола Митревски, пикерот Жарко Пешевски и бекот Ристо Арнаудовски.

Червар на трибините ги остава Митревски, Арнаудовски и Пешевски

Макфакс - 11.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. Изненадување или не, Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...

Лино реши: Без Митревски, Пешевски и Арнаудовски против Тунис

24 Ракомет - 11.01.2017

На првиот дуел со Тунис, на СП, селекторот Лино Червар на трибините ќе ги прати голманот Никола Митрески, пикерот Жарко Пешевски и левиот бек Ристо Арнаудовски. Тие отпаднаа од списокот и ќе чекаат некоја шанса за време на СП во Франција на некој ...

Франција 2017: Митревски, Пешевски и Арнаудовски на трибините со Тунис

Сител - 11.01.2017

Селекторот на Македонија, Лино Червар во Мец донесе 19 ракометари што значи дека тројца се „прекубројни“. За првиот дуел со Тунис Червар нема да смета на голманот Никола Митревски, кој откако дополнително беше повикан за очекување беше да биде во ...

Червар: Тунис ни го одзеде сонот за ОИ, но помислата на одмазда може само да нè „убие“!

Gol.mk - 11.01.2017

Македонија веќе полека се адаптира на Мец, а стратегот Лино Червар по одработените тренинзи даде анализа на нашиот прв противник - Тунис. Хрватскиот стратег кој зад себе има големо искуство вели дека нашата репрезентација не смее да размислува да му ...

Червар: Тунис е ривал за респект

Сител - 11.01.2017

Македонската ракометна репрезентација денеска го одработе последниот тренинг пред стартот на Светското првенство во Франција. Селекторот Лино Червар за тоа со кои 16 ракометари ќе настапи утре ќе реши вечерва, а за утрешниот ривал Тунис истакна: - ...

Македонија кова победничка тактика за Тунис (ФОТО)

SportMedia - 11.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија во овие моменти го одработува последниот тренинг пред утрешниот натпревар против Тунис. Предводени од Лино Червар и неговиот стручен штаб, „црвено-жолтите" во арената во Мец ја поставуваат победничка тактика ...

Червар: Ќе играме со срце и со памет против Тунис, одмазда не носи ништо добро

Телевизија Нова - 11.01.2017

Селекторот на ракометната репрезентација, Лино Червар, најави дека против тунис ке играме со срце , мудро и со памет, без желба за одмазда, тоа нема да донесе ништо добро , смета нашиот селектор.

Лино Червар - селектор што однел три репрезентации на СП...

Н.Македонија - 11.01.2017

Во 1997 година Червар ја однесе Италија до единственото СП досега за таа земја, потоа во дебито со Хрватска во 2003 година стигна до досега единствената светска круна за „коцкестите“, а од утре ќе ја предводи Македонија на СП 2017 Македонската ...

Червар го скрати списокот, без Митревски, Пешевски и Арнаудовски!

Мак Ракомет - 11.01.2017

Селекторот на нашата репрезентација, Лино Червар го скрати списокот на 16 ракометари кои што утре ќе играат против репрезентацијата на Тунис. Во составот нема место за голманот Никола Митревски, пикерот Жарко Пешевски и бекот Ристо Арнаудовски.

Червар на трибините ги остава Митревски, Арнаудовски и Пешевски

Кајгана - 11.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. Изненадување или не, Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...

Червар: Желбата за одмазда може скапо да нѐ чини

Република - 11.01.2017

Македонија веќе полека се адаптира на Мец, а стратегот Лино Червар по одработените тренинзи даде анализа на нашиот прв противник – Тунис. Хрватскиот стратег кој зад себе има големо искуство вели дека нашата репрезентација не смее да размислува да му ...

Македонија подготвена патува на СП во Франција, да се даде сé од себе на секој натпревар

МКД - 09.01.2017

Македонските ракометари во позитивна атмосфера и со голема желба за надигрување заминуваат на Светското првенство во Франција, пред нив е нов голем предизвик кој будно ќе биде следен од македонската јавност.

Червар: Добро е што ривалите гледаат на нас како на аутсајдери

Екипа - 09.01.2017

Селекторот Лино Червар уште еднаш посочи дека македонскиот национален тим почнува нов олимписки циклус, истакнувајќи дека ова е само почеток на еден нов четиригодишен проект. Хрватот е задоволен што нашите противници на Македонија гледаат како на ...

Поповски: Подготвен сум и мислам дека можам да ги исполнам задачите на Червар

Gol.mk - 10.01.2017

Нашта најдобра ракометна селекција по петти пат обезбеди настап на едно Светско првенство, а избраниците на Лино Червар ќе се натпреваруваат во групата Б заедно со Тунис, Ангола, Шпанија, Словенија и Исланд.

Македонска ракометна репрезентација: Во добра атмосфера и со голем ентузијазам за Франција

Кајгана - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе отпатува за Франција, каде на 11. јануари ќе започне Светското првенство. Македонија својот прв меч ќе го одигра ден подоцна против Тунис.

Червар: Повеќе пати мислев дека ќе се откажат, но успеав да им ја всадам најважната идеја!

Дерби - 09.01.2017

Експедицијата на македонската ракометна репрезентација оваа вечер ќе отпатува за Софија од каде ќе има лет до Мец, а пред заминувањето на Светското првенство во Франција, најважните членови на селекцијата се погрижија да ја одработат својата задача ...

Червар го потврди списокот, со 19 ракометари на СП во Франција

МКД - 09.01.2017

На денешната прес конференција Лино Червар објави дена на Светското првенство во Франција ќе замине со 19 ракометари. Од последниот список на Лино Червар отпаднаа двајца ракометари, како што и се најавуваше, Мартин Велковски и Ласко Андоновски нема ...

Македонија ветува „гинење“ на терените во Франција

SportMedia - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезетнација вечерва со автобус од Скопје до Софија ќе ја започне својата Мундијалска авантура. Како што е познато, крајната наша дестинација е Мец, каде што се очекува да пристигнеме утре околу пладне.

ЛИНО ЧЕРВАР: Со добра игра да ги задржиме гледачите пред телевизорите

Телеграф - 10.01.2017

Селекторот на Македонија, Лино Червар, во свој стил пред почетокот на Мундијалот во Франција Репрезентацијата на Македонија е веќе во Франција и се адаптира на условите во кои ќе се играат натпреварите на Мундијалот.

Червар: Ако по СП чуеме дека луѓето не ги гаселе телевизорите додека нè гледаат - среќни ќе сме!

Gol.mk - 09.01.2017

Ракометната репрезентација на Македонија ја одржа последната прес-конференција пред заминувањето на СП во Франција. Селекторот Лино Червар потенцира дека оваа генерација поседува квалитет, иако има одредени промени, и дека е нов тим кој тргнува да ...

Червар задоволен од сработеното

А1 On - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар на денешната прес-конференција пред заминувањето на Мундијалот во Франција, изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период.

ПРЕД ПАТОТ ЗА ФРАНЦИЈА: Червар и момците ветија борба до последните сили (ФОТО)

Телеграф - 09.01.2017

Сениорската селекција денеска заминува за Франција, а селекторот и двајца ракометари се појавија на пресот пред патот на Мундијалот Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва во 23 часот заминува за Софија од каде што утре наутро ќе ...

Червар го потврди списокот од 19 ракометари за СП во Франција

Спортклуб - 09.01.2017

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија која патува на СП во Франција деновиве, ќе патува со потврден список на играчи, во кој партиципираат 19 ракометари. Се шпекулираше, се тактизираше со тоа кои играчи ќе бидат дел од националниот ...

Червар во Мец води 19 ракометари

Шеталиште - 09.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар денес на последната прес-конференција потврди дека Македонија на Светското првенство ќе патува за Франција со 19 ракометари.

Червар го потврди списокот, 19 ракометари одат во Франција

Мак Ракомет - 09.01.2017

На денешната прес конференција, Лино Червар објави дека на Светското првенство во Франција ќе замине со 19 ракометари. Како што и претходно се најавуваше, Мартин Велковски и Ласко Андоновски нема да отпатуваат во Франција.

Червар ги остави на трибините Пешевски, Митревски и Арнаудовски

Тера - 11.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. Изненадување или не, Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...

Не смееме да размислуваме за одмазда против Тунис

Вечер - 11.01.2017

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар, зад себе има големо искуство,а пред дуелот со Тунис на СП во Франција, истакна дека нашата репрезентација не смее да размислува да му се одмазди на Тунис за одземањето на Олимпискиот ...

Червар: Наша предност е што сите не сметаат за аутсајдери во групата

Телевизија Нова - 09.01.2017

Лино Червар смета дека аутсајдерската улога што ја има Македонија на СП во Франција е поволна за нашиот национален тим , ке направиме се да изненадиме во Франција , потенцира нашиот селектор.

Червар: Не ветувам ништо, но нема одиме на СП со бело знаме!

Спортски - 09.01.2017

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе отпатува за Франција, каде на 11-ти јануари ќе започне Светското првенство. Селекторот Лино Червар во Франција носи 19 ракометари, од списокот последни отпаднаа Мартин Велковски и Ласко Андоновски.

Червар: Повеќе пати мислев дека ќе се откажат, но успеав да им ја всадам најважната идеја!

Точка - 09.01.2017

Експедицијата на македонската ракометна репрезентација оваа вечер ќе отпатува за Софија од каде ќе има лет до Мец, а пред заминувањето на Светското првенство во Франција, најважните членови на селекцијата се погрижија да ја одработат својата задача ...

Лазаров: Одработивме добри подготовки, веруваме во Червар и нема да се предадеме против никого

Телевизија Нова - 09.01.2017

Капитенот на ракометната репрезентација, Кирил Лазаров, смета дека дбобро одработените подготовки се гарант за успешен настап на СП во Франција, селекторот Лино Червар е голем инспиратор, веруваме во него и тактички добро сме подготвени.

Червар: Ќе се бориме до последните сили...

Н.Македонија - 09.01.2017

Червар: Ќе се бориме до последните сили Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар изјави дека е задоволен од сработеното и дека неговите избраници го дале максимумот во подготвителниот период, на денешната прес-конференција ...

Македонија во Франција заминува со 19 ракометари

РК Металург - 09.01.2017

Од списокот на Лино Червар отпаднаа последните двајца ракометари. Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лино Червар денеска на прес-конференцијата потврди дека Македонија на Светското првенство во Франција ќе патува со 19 ракометари.

Червар го одреди тимот за дебито против Тунис

Шеталиште - 11.01.2017

Македонскиот селектор Лино Червар ги откри имињата на 16-те играчи кои ќе му се спротивстават на Тунис, во првиот меч кој Македонија ќе го одигра на 25-то Светско првенство. Изненадување или не, Червар реши еден од тројцата кои ќе останат на ...