TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жерновски сведочеше за нарачаните шамари, министерот за правда обвини за рачно делење на судски предмети

Сакам да кажам - 07.12.2017

Бившиот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски, денеска сведочеше на рочиштето за предметот на СЈО, Насилство во Општина Центар, а два часа претходно беше одложено рочиштето од судењето на Драган Павловиќ-Латас, обвинет за даночно затајување во ...

Медиумите полни со информации за судењата на поранешни функционери

Р.С.Европа - 07.12.2017

Речиси секојдневните судења за случаите на СЈО против поранешните високи функционери, како и протворањето пратеници осомничени за насилствата во Собранието на 27 април и протестите на ВМРО-ДПМНЕ против, како што велат, „теророт и изживувањето“ се ...

Жерновски почувствувал страв, Груевски не видел насилство во Центар

Сител - 07.12.2017

Почна доказната постапка во случајот на СЈО за насилства во општина центар од 2013г. На рочиштетот сведочеше екс градоначалникот на општината андреј Жерновски. Со целосно спротиставени тврдења истапија оштетениот Жерновски и екс премиерот Никола ...

Случај „Насилство во Центар“: Почна доказната постапка

МРТ - 07.12.2017

Почна доказната постапка во случајот „Насилство во Центар“. Обвинетите се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, поранешниот министер Јанакиески и пратеничката Рангелова. Апелацискиот суд одлучи дека во доказната постапка може да се користат снимките од ...

Груевски: Никој не му удри шамар на Жерновски, апсурдно е да ни се суди поради неколку скршени прозорци

Фокус - 07.12.2017

По завршувањето на денешното рочиште за насилствата во Општина Центар, обвинетиот Никола Груевски изјави дека за него ова судење е апсурдно. -Ние сме во политички прогон бидејќи во 21 век одиме на суд затоа што имало протест, а сега некој бара ...

Груевски: Какви нарачани шамари, никој не доби шамари од никого?!

+инфо - 07.12.2017

Поранешниот премир рече дека станува збор за политички прогон затоа што се на суд за неколку искршени стакла. Поминавме уште еден ден на судење кое е дел од политички прогон, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по денешното рочиште за шамарите во ...

Груевски: На судење сум заради протести на кои се скршени неколку стакла од прозори

Стандард - 07.12.2017

По завршувањето на рочиштето за „Насилство во Центар“, експремиерот и лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски изјави дека денеска поминале уште еден ден на судење што е дел од политички прогон.

Две камери го снимаат судењето на Груевски за „Шамарите во Центар“

Нова ТВ - 07.12.2017

Две камери денеска го снимаат судењето за случајот „Насилство во Центар“, во кој обвинет е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште единаесет лица.

Груевски на судењето за „Шамари“ го снимаа две рачни камери без тон

Мета - 07.12.2017

Денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013, случај во јавноста познат како „Шамари“, во кој обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште десетина други лица, се снимаше со две рачни камери, откако ...

На Груевски за шлаканиците во Центар му се суди пред камери

Макфакс - 07.12.2017

Новото рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ во кривичниот суд денеска се снима со две камери. Ова е првпат судење по предмет на СЈО да биде под видеонадзор. Како што објасни судијката Татјана Михајлова, судењето се снима со две рачни ...

Судењето за „Насилство во Центар“ се снима со камера

Алсат-М - 07.12.2017

Денешното судско рочиште за случајот „Насилство во Цернтар“ во Кривичниот суд се снима со камера. Судијката Татјана Михајлова на почетокот на рочиштето изјави дека судењето се снима со рачна камера, но смао визуелно, а не и тонски.

Судењето за „Насилство во Центар“ ќе продолжи на 18 декември

Сител - 07.12.2017

Судењето за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ ќе продолжи на 18 декември, соопшти судијката Татјана Михајлова по денешното рочиште на кое сведочеше поранешниот градоначланик на оптина Центар Андреј Жерновски.

Груевски: Не сум нарачал шамари, ме судат за неколку скршени прозорци

Sky - 07.12.2017

„Денеска уште еднаш имавме судење од политички прогон. Одиме на судење поради протест каде се скршени неколку прозори. Ние имавме ситуации од „Шарената револуција“ каде ја запали канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов во станбена зграда.

Со две камери се снимаат „Шамарите во Центар“ ГАЛЕРИЈА

+инфо - 07.12.2017

Ваквото барање следува откако се одржаа неколку рочиштата, а беа донесени и две правосилни пресуди за советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои ја признаа вината. Тактиката да се бара снимање на судењата продолжи и на денешното рочиште во предметот за шамарите ...

Пред камери им се суди на Груевски и Јанакиески за насилствата во Центар

Фокус - 07.12.2017

Две камери во судницата на Кривичниот суд се денеска вклучени да го снимаат рочиштето по предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилствата во Општина Центар. Обвинети во овој предмет се поранешниот премиер, Никола Груевски и екс ...

Две камери во судница ги снимаат Груевски и Јанакиески

МКД - 07.12.2017

За прв пат во предмет за кој СЈО поднесе обвинение, во големата судница се вклучени две камери кои ќе го снимаат судењето за насилството во општина Центар. За овој предмет не беше побарано снимање, а вчера Груевски и Јанакиески побараа да се снима ...

СКАНДАЛ: Судот призна дека нема адекватна опрема за водење на рочиште, но за нив не е проблем што судот не го почитува ...

Курир - 07.12.2017

Рочиштето за случајот насилство во Општина Центар се води без и покрај тоа што судот не ги исполнува законските одредби за спроведување рочиште, без адекватна опрема. И покрај тоа што одбраната побарала да се снима рочиштето, судијката Михајлова ...

Почна рочиштето за „Насилство во Центар“

Алсат-М - 07.12.2017

Во Кривичниот суд во Скопје претпладнево се одржува ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“. На рочиштето во Судот се појавија лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски и ...

Одложено судењето на Груевски за насилствата во Центар

Нова ТВ - 07.12.2017

Рочиштето за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ што денеска требаше да се одржи во Кривичниот суд е одложено, а датумот за одржување ново рочиште ќе биде дополнително определен. Денеска требаше да сведочи поранешниот градоначалник, Андреј ...

Продолжи судењето за „Насилство во Центар“

Алсат-М - 27.12.2017

Во Кривичниот суд почна новото рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“. На рочиштето се присутни и поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела ...

Ново рочиште за случајот „Насилство во Центар“

МРТ - 02.02.2018

Меѓу 12-те обвинети во овој предмет се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова. Во Кривичниот суд новото рочиште за предметот на Специјалното ...

Продолжува судењето за „Насилство во Центар“

Локално - 07.12.2017

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ денеска треба да се одржи во Кривичниот суд. На претходните рочишта, вина за настаните пред општина Центар во јуни 2013, признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан ...

Груевски ја бара единствената камера, досега зафатена со снимање на „Диво Насеље“

Мета - 06.12.2017

Најголемиот суд во државата, Основниот суд Скопје 1, каде дневно се одржуваат десетици судења, има само една камера и дополнителна опрема за визуелно-тонско снимање на рочиштата, како што пропишува Законот за кривична постапка (ЗКП).

Груевски: Никој не му удри шамар на Жерновски, апсурдно е да ни се суди поради неколку скршени прозорци

Локално - 07.12.2017

По завршувањето на денешното рочиште за насилствата во Општина Центар, обвинетиот Никола Груевски изјави дека за него ова судење е апсурдно. -Ние сме во политички прогон бидејќи во 21 век одиме на суд затоа што имало протест, а сега некој бара ...

Груевски: Никому не беа удрени шамари

Либертас - 07.12.2017

Поминавме уште еден ден на судење кое е дел од политички прогон, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ по денешното рочиште за шамарите во Центар. – Замислете во 21 век одиме на судење за протести на кои се искршиле стакла и сега бараат организатор на ...

Груевски на судењето за „Шамари“ го снимаа две рачни камери без тон

Локално - 07.12.2017

Денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013, случај во јавноста познат како „Шамари“, во кој обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште десетина други лица, се снимаше со две рачни камери, откако ...

На Груевски му се суди пред камери за шлаканиците во Центар

Вечер - 07.12.2017

Новото рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ во Кривичниот суд денеска за првпат се снима со две камери. Ова е прв пат судење по предмет на СЈО да биде под видено надзор. Како што објасни судијката, Татјана Михајлова, судењето се снима ...

Судењето за „Насилство во Центар“ ќе продолжи на 18 декември

Алсат-М - 07.12.2017

Судењето за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ ќе продолжи на 18 декември, соопшти судијката Татјана Михајлова по денешното рочиште на кое сведочеше поранешниот градоначланик на оптина Центар Андреј Жерновски.

Груевски: Не сум нарачал шамари, ме судат за неколку скршени прозорци

Орбис - 07.12.2017

„Денеска уште еднаш имавме судење од политички прогон. Одиме на судење поради протест каде се скршени неколку прозори. Ние имавме ситуации од „Шарената револуција“ каде ја запали канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов во станбена зграда.

Пред камери им се суди на Груевски и Јанакиески за насилствата во Центар

Шеталиште - 07.12.2017

Две камери во судницата на Кривичниот суд се денеска вклучени да го снимаат рочиштето по предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилствата во Општина Центар. Обвинети во овој предмет се поранешниот премиер, Никола Груевски и екс ...

Судот призна дека нема соодветна опрема за водење на рочиште, но за нив не е проблем што судот не го почитува законот

Пулс24 - 07.12.2017

Рочиштето за случајот насилство во Општина Центар се води без и покрај тоа што судот не ги исполнува законските одредби за спроведување рочиште, без адекватна опрема. И покрај тоа што одбраната побарала да се снима рочиштето, судијката Михајлова ...

Ново рочиште за случајот „Насилство во Центар“

Нетпрес - 07.12.2017

Во Кривичниот суд ново продолжение на судењето за случајот „Насилство во Центар“. Покрај лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, обвинети се и поранешниот министер за транспорт и врски Јанакиески, пратеничката Рангелова и уште 11 други лица.

Одложено рочиштето за „Насилство во Центар“

Канал5 - 07.12.2017

Рочиштето за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ што денеска требаше да се одржи во Кривичниот суд е одложено. Датумот за одржување ново рочиште ќе биде дополнително определен. На претходните рочишта, како што објави МИА, вина за настаните пред ...

Груевски ја бара единствената камера, досега зафатена со снимање на „Диво Насеље“

Позитив.мк - 06.12.2017

Најголемиот суд во државата, Основниот суд Скопје 1, каде дневно се одржуваат десетици судења, има само една камера и дополнителна опрема за визуелно-тонско снимање на рочиштата, како што пропишува Законот за кривична постапка (ЗКП), наведува „Мета“.

Груевски: Судењето e апсурдно, сведоци се политички противници

Нетпрес - 07.12.2017

Почна доказната постапка во случајот „Насилство во Центар“. По прашањата на специјалното обвинителство сведочеше поранешниот градоначалник, Андреј Жерновски. Одговори дека во судницата препознава учесници во протестите.

Две камери го снимаа судењето на Груевски „Шамари“, но без тон

Позитив.мк - 07.12.2017

Денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013, случај во јавноста познат како „Шамари“, во кој обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште десетина други лица, се снимаше со две рачни камери, откако ...

На Груевски му се суди пред камери за шлаканиците во Центар

Кајгана - 07.12.2017

Новото рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ во Кривичниот суд денеска за првпат се снима со две камери. Ова е прв пат судење по предмет на СЈО да биде под видено надзор. Како што објасни судијката, Татјана Михајлова, судењето се снима ...

Судење за „Насилство во Центар“: Фатиме Фетаи бараше Никола Груевски да го исклучи мобилниот телефон

еМагазин - 07.12.2017

Судењето за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ ќе продолжи на 18 декември, соопшти судијката Татјана Михајлова по денешното рочиште на кое сведочеше поранешниот градоначланик на оптина Центар Андреј Жерновски.

Груевски: Не сум нарачал шамари, ме судат за неколку скршени прозорци

Кајгана - 07.12.2017

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска на судењето за случајот „Насилство во Центар“ изјави дека е на мета на политичките противници и дека ова судење не е праведно. „Денеска уште еднаш имавме судење од политички прогон.

Пред камери им се суди на Груевски и Јанакиески за насилствата во Центар

Локално - 07.12.2017

Две камери во судницата на Кривичниот суд се денеска вклучени да го снимаат рочиштето по предметот на Специјалното јавно обвинителство за насилствата во Општина Центар. Обвинети во овој предмет се поранешниот премиер, Никола Груевски и екс ...

Ново рочиште за случајот „Насилство во Центар“

Точка - 07.12.2017

Во Кривичниот суд ново продолжение на судењето за случајот „Насилство во Центар“. Покрај лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски, обвинети се и поранешниот министер за транспорт и врски Јанакиески, пратеничката Рангелова и уште 11 други лица.

Продолжува судењето за „Насилство во Центар“

А1 On - 27.12.2017

Експремиерот Никола Груевски денеска ќе се појави во Кривичниот суд, како еден од обвинетите во случајот „Насилство пред Општина Центар“ или случајот попознат како „Нарачани шлаканици“. Заедно со него во Кривичниот суд треба да се појават и Миле ...

Груевски ја бара единствената камера, досега зафатена со снимање на „Диво Насеље“

Либертас - 06.12.2017

Најголемиот суд во државата, Основниот суд Скопје 1, каде дневно се одржуваат десетици судења, има само една камера и дополнителна опрема за визуелно-тонско снимање на рочиштата, како што пропишува Законот за кривична постапка (ЗКП).

На Груевски му се суди пред камери за шлаканиците во Центар

Точка - 07.12.2017

Новото рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ во Кривичниот суд денеска за првпат се снима со две камери. Ова е прв пат судење по предмет на СЈО да биде под видено надзор. Како што објасни судијката, Татјана Михајлова, судењето се снима ...

Судењето за „Насилство во Центар“ ќе продолжи на 18 декември

Либертас - 07.12.2017

Судењето за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ ќе продолжи на 18 декември, соопшти судијката Татјана Михајлова по денешното рочиште на кое сведочеше поранешниот градоначланик на оптина Центар Андреј Жерновски.

Груевски: Не сум нарачал шамари, ме судат за неколку скршени прозорци

Вечер - 07.12.2017

„Денеска уште еднаш имавме судење од политички прогон. Одиме на судење поради протест каде се скршени неколку прозори. Ние имавме ситуации од „Шарената револуција“ каде ја запалија канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов во станбена зграда.

Рочиште за „Насилство во Центар“

24 Вести - 07.12.2017

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во центар“. На рочиштето во судот се појавија лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиевски и пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова.

Одложено рочиштето за „Насилство во Центар“

Press24 - 07.12.2017

Рочиштето за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ што денеска требаше да се одржи во Кривичниот суд е одложено. Датумот за одржување ново рочиште ќе биде дополнително определен. На претходните рочишта, како што објави МИА, вина за настаните пред ...

Груевски ја бара единствената камера, досега зафатена со снимање на „Диво Насеље“

Локално - 06.12.2017

Најголемиот суд во државата, Основниот суд Скопје 1, каде дневно се одржуваат десетици судења, има само една камера и дополнителна опрема за визуелно-тонско снимање на рочиштата, како што пропишува Законот за кривична постапка (ЗКП).

Судењето за „Шамарите во Центар” ќе продолжи на 18 декември

Слободен Печат - 07.12.2017

Судењето за предметот на СЈО „Шамарите во Центар“ ќе продолжи на 18 декември, соопшти судијката Татјана Михајлова по денешното рочиште на кое сведочеше поранешниот градоначланик на оптина Центар Андреј Жерновски.