TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворен 20 „Скопје филм фестивал“

Телма - 21.04.2017

Филмот „ Реквием за госпоѓа Ј“, е српско- македонско- руско- бугарско-француска копродукција, која на „ Скопје филм фест“ доаѓа по прикажувањето на годинашново „ Берлинале“. Оваа црна комедија , по текст и во режија на Бојан Вулетиќ, зборува за една ...

Сакам да раскажам приказна која вреди, вели Актерката Мирјана Карановиќ за филмот во кој сака да се самоубие

Сакам да кажам - 21.04.2017

Со тежок и среќен филм, „Реквием за госпоѓа Ј“ синоќа се отвори Скопскиот филмски фестивал (СФФ). Филмот е српско-македонско-бугарска копродукциија, а на сцената се поклони дел од македонската екипа, водена од продуцетот Томи Салковски од „Скопје ...

Бојан Вулетиќ за македонската премиера на „Реквием за госпоѓа Ј“: Почестен сум што филмот се враќа таму од каде што ...

Република - 21.04.2017

Со македонската премиера на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ вчера вечер свечено беше отворено 20. издание на „Скопскиот филмски фестивал“. -Филмот во голем дел е снимен во Скопје, исто така е и монтиран во Скопје, така што филмот е „породен“ овде.

„Реквием за госпоѓа Ј.“ – Кошмар во соседството

Макфакс - 20.04.2017

Постои ли формула за правење успешен филм на Балканот? Ако ги погледнеме последните успеси на филмовите од балканските кинематографии изминативе години, тие и покрај „розовата“ диоптрија, сепак спаѓаат во второкласните дострели.

Вечерва на Скопје филм фестивал премиера на македонскиот филм „Ах, љубов моја“

Divian Arts - 21.04.2017

Со македонската премиера на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ вчера вечер свечено беше отворено 20. издание на Скопје филм фестивал. „Филмот во голем дел е снимен во Скопје, исто така е и монтиран во Скопје, така што филмот е „породен“ овде.

„Реквием за госпоѓа Ј.“ го отвора „Скопје филм-фестивал“...

Н.Македонија - 20.04.2017

На свеченото отворање пред публиката ќе се поклонат легендарната Мирјана Карановиќ, која ја игра главната улога, режисерот и сценарист Вулетиќ, како и дел од филмската екипа, најавува организаторот Годинашниот „Скопје филм-фестивал“ го подготви ...

Вечерва почнува Скопје филм фестивал

Фокус - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ вечерва свечено ќе биде отворено јубилејното 20. издание на Скопје филм фестивал, а пред публиката во киното „Милениум“ ќе се поклони и легендарната актерка Мирјана Карановиќ и режисерот Бојан Вулетиќ, како и дел од ...

Македонска копродукција на црвениот тепих во Кан

Макфакс - 20.04.2017

Филмот „Насоки“ на Стефан Командарев, со учество на македонската продуцентска куќа „Сектор филм“ односно продуцентите Владимир Анастасов и Ангела Несторовска е селектиран во „Извесен поглед“, втора по важност компептитивна програма.

Филмот „Насоки“ на Канскиот филмски фестивал...

Н.Македонија - 20.04.2017

Филмот „Насоки“ на Канскиот филмски фестивал Филмот „Насоки“ на режисерот Стефан Командарев ќе учествува во конкуренцијата на престижната програма „Извесен поглед“ на Канскиот филмски фестивал, кој ќе се одржи од 17 до 28 мај.

„Реквием за госпоѓа Ј“ за почеток на Скопскиот филмски фестивал

Р.С.Европа - 19.04.2017

Со македонската премиера на копродукцијата „Реквием за госпоѓа Ј“ на Бојан Вулетиќ, овој четврток, во 20 часот, во киното „Милениум“, ќе започне 20-то јубилејно издание на Скопски филмски фестивал.

Македонија со "Насоки" во Кан

Вечер - 19.04.2017

Филмот е копродукција помеѓу Бугарија, Германија и Македонија и претставува современа драма чие дејство се одвива во рамките на 24 часа, каде во шест такси возила се испреплетуваат судбините на група луѓе - херои од сегашната балканска реалност ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј." стартува 20. Скопски филмски фестивал

Вечер - 19.04.2017

На програмата на 20. издание на Скопје филм фестивал, од 20 до 28 април, ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски имиња, во кино „Милениум", Кинотека на Македонија и кино „Фросина" Јубилејното 20.

Режисерот Бојан Вулетиќ и актерката Мирјана Карановиќ утре доаѓаат на отворањето на Скопски филмски фестивал

Република - 19.04.2017

„Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на Скопје филм студио, утревечер (четврток, 20 април) во 20 часот, во кино „Милениум“ ќе има македонска премиера како филм за отворање на годинешното издание на Скопски филмски ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ вечерва почнува Скопје филм фестивал

Радио МОФ - 20.04.2017

20-тото издание на Скопје филм фестивал вечерва свечено ќе биде отворено со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ во киното „Милениум“ со почеток во 20 часот. На премиерата присутни ќе бидат Мирјана Карановиќ, која ја игра главната улога и режисерот Бојан ...

„Насоки“ на Командарев во копродукција со Македонија на Канскиот филмски фестивал

Макфакс - 20.04.2017

Филмското остварување „Насоки“ e новиот филм на бугарскиот режисер Стефан Командарев што е селектиран во конкуренцијата на престижната програма „Извесен поглед“ (Un Certain Regard) на Канскиот филмски фестивал, кој годинава се одржува од 17 до 28 ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ утре почнува 20. Скопски филмски фестивал

Алфа - 19.04.2017

Јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал почнува утре со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ. Јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал почнува утре со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.

„Реквием за госпоѓа Ј.“ на отворањето на Скопје филм фестивал

Макфакс - 20.04.2017

„Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на Скопје филм студио, вечерва (четврток, 20 април) во 20 часот, во кино „Милениум“ ќе има македонска премиера како филм за отворање на годинешното јубилејно 20-то издание на ...

„Реквием на госпоѓа Ј“ го отвори скопскиот филмски фестивал

24 Вести - 21.04.2017

Со богата програма од над повеќе од 75 филмови до 28 ми месецов во киното Милениум ќе се одржи Јубилејното 20-то издание на Скопје Филм Фестивал. Фестивалот го отвори филмот „Реквием за госпоѓа Ј', на режисерот Бојан Вулетиќ, кој беше дел од ...

Вечерва почнува Скопје филм фестивал: „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвора јубилејното издание

Република - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ вечерва свечено ќе биде отворено јубилејното 20. издание на Скопје филм фестивал, а пред публиката во киното „Милениум“ ќе се поклони и легендарната актерка Мирјана Карановиќ и режисерот Бојан Вулетиќ , како и дел ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

А1 On - 19.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...

Со македонската премиера на „Реквием за госпоѓа Ј“ почнува јубилејниот 20. Скопје филм фестивал

МКД - 20.04.2017

Играниот филм „Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на „Скопје филм студио“, на 20 април, во 20 часот, во кино „Милениум“ ќе го отвори годинашното јубилејно издание на Скопскиот филмски фестивал, кој се одржува од 20 ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува дваесеттиот Скопски филмски фестивал

Cooltura - 19.04.2017

Јубилејното 20-то издание на Скопски филмски фестивал ќе почне утре, 20 април, со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ... На програмата на 20-то издание на Скопје филм фестивал, од 20 до 28 април, ќе се најдат повеќе од 75 ...

Се отвори јубилејното 20. издание на Скопје Филм Фестивал

Локално - 21.04.2017

Со проекцијата на филмот „Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на Скопје филм студио, вчеравечер во полната сала на киното „Милениум“ се отвори јубилејното издание на Скопски филмски фестивал, кој се одржува од 20 до ...

Примиерата на „Реквием за госпоѓа Ј“ на јубилејниот 20.Скопје филм фестивал

+инфо - 20.04.2017

Филмот обработува актуелна и универзална тема што произлегува од севкупната материјална и емотивна криза која владее во светот. Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска започна јубилејното 20.

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

Курир - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...

Скопски филмски фестивал ќе се отвори со „Реквием за госпоѓа Ј“

Либертас - 21.04.2017

„Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Булетиќ, а во копродукција на Скопје филм студио, на 20 април ќе има македонска премиера како филм за отворање на овогодинешното издание на Скопски филмски фестивал кој ќе се одржи од 20 до 28 април.

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал...

Н.Македонија - 20.04.2017

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал.

ПРЕМИЕРНО ПРИКАЖАН „РЕКВИЕМ ЗА ГОСПОЃА Ј“: Борба за опстанок во живот во транзиција (ФОТО)

Телеграф - 21.04.2017

Филмот има универзална тема што произлегува од материјалната криза во светот, но најмногу ја опишува семејната борба за живот во земјите во транзиција. Во главната улога на Ѓоспоѓа Ј се појавува маестралната актерка Мирјана Карановиќ.

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

Канал5 - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

Вистина.мк - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

Сител - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

24 Вести - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

Press24 - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

Скопје инфо - 20.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ почнува 20. Скопски филмски фестивал

Либертас - 21.04.2017

Со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ денеска почнува јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал. На програмата од денеска до 28 април ќе се најдат повеќе од 75 филмови, работилници и гостувања на реномирани филмски ...