TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сите жалби поднесени до Апелација досега се одбиени, Латас и Пешевски остануваат без пасош

24 Вести - 17.07.2017

Апелациониот суд почна да ги објавува одлуките по жалбите за мерките што им беа изречени на обвинетите во случаите што ги отвори Специјалното јавно овинителство. Според објавените одлуки без пасош остануваат уредникот на Телевизија Сител, Драган ...

Нема притвор за Латас и Пешевски, остануваат без пасоши

Алсат-М - 17.07.2017

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на СЈО за Драган Павловиќ – Латас и екс вице – премиерот за економски прашања, Валдимир Пешевски. Повисокиот суд ги потврди одлуките на Кривичниот кој одлучи наместо да ги испрати во затворот во Шутка, да ...

Јавни седници во Апелација, се очекуваат одлуки за барањата за мерки за обвинетите

24 Вести - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата и барањата за мерки на тимот на Катица Јанева.

СЈО и дел од обвинетите на соочување пред Апелација

Алсат-М - 17.07.2017

Апелацискиот суд денеска се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и обвинетите во нивните предмети. Жалбите стигнаа до второстепениот суд откако кривичниот совет ...

СЈО и дел од обвинетите денеска на соочување пред Апелација

+инфо - 17.07.2017

На јавни седници ќе се разгледуваат поднесените жалби од двете страни. Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и обвинетите во ...

Нема притвор за Латас, екс-вицепремиерот Пешевски остана без пасош

Макфакс - 17.07.2017

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 од Скопје, по жалбата од екс-вицепремиерот Владимир Пешевски за одземање на пасошот и наложување да се јавува една неделно во судот.

Апелација: Нема притвор за Пешевски, останува без пасош

Либертас - 17.07.2017

Апелација одлучи – одбиена е жалбата на СЈО и на поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, обвинет во случајот „Траекторија“ нема да му биде одреден притвор. Сепак, потврдена е одлуката на Основниот суд Скопје 1 кој одлучи Пешевски да остане без ...

Пешевски И Латас не одат во притвор, ама остануваат без пасошите

Сакам да кажам - 17.07.2017

Вицепремиерот Владимир Пешевски, обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното обвинителство, останува без пасош, одлучи тричлениот кривичен совет на Апелациониот суд Скопје. Жалбата му е одбиена, како што е одбиена и жалбата на СЈО во овој ...

Апелација одлучи – нема притвор за Латас, ама и понатаму останува без пасош

Либертас - 17.07.2017

Скопска Апелација ја одби жалбата на СЈО во однос на барањето за притвор на главниот и одговорен уредник на Сител телевизија, Драган Павловиќ Латас. Според одлуката на судот, остануваат мерките за претпазливост одредени од Кривичниот совет на ...

Пешевски и Латас остануваат без пасоши, Апелација досега ги одби сите жалби на СЈО

Мета - 17.07.2017

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува во суд.

Десетмина обвинети во случаите на СЈО остануваат без пасош

Нетпрес - 17.07.2017

Апелацискиот суд во Скопје денеска ги објави одлуките донесени по жалбите на 10-тина обвинети во случаите што ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Жалбите на обвинетите се одбиени како неосновани и согласно тоа без пасош остануваат ...

Апелациски суд ќе разгледа нови жалби и ќе објави одлуки...

Н.Македонија - 17.07.2017

Апелациски суд ќе разгледа нови жалби и ќе објави одлуки Судиите од Апелацискиот суд денеска на пет седници ќе ги разгледуваат жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за изречените мерки на претпазливост на Кривичниот суд по ...

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Макфакс - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Апелација ќе одлучува за жалбите на СЈО и обвинетите

Press24 - 17.07.2017

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство, но и жалбите кои ги поднесоа обвинетите.

Кој оди во притвор, кој останува без пасош -денеска СУДОТ треба да ги соопшти одлуките

Локално - 17.07.2017

Сите одлуки по жалбите на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната на обвинетите во предметите на СЈО се донесени, велат од Апелациониот суд. Тие се напишани и треба да бидат потпишани од Кривичниот совет, но од таму не откриваат за кои ...

Апелација на пет седници ќе ги разгледа жалбите и на обвинетите и на СЈО

Позитив.мк - 17.07.2017

Апелациониот суд денеска на пет последователни седници ќе се разгледува жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за мерките кои ги изрече Кривичниот суд по обвиненијата на СЈО.

Апелација со полни раце работа: Се чекаат одлуки за жалбите на обвинетите и на СЈО

Фактор - 17.07.2017

Апелакција денеска ќе ги разгледува жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева. Во последните два дена, овој суд одлули да ги потврди одлуките со кои им се одземаа пасошите на ...

Караџовски ќе си бира судии и претседатели на судови додека Заев го промовира планот за реформи во судството

Сакам да кажам - 16.07.2017

Судскиот совет на седницата закажана за в четврток ќе носи одлуки за избор на претседател на Основниот суд Скопје 1, каде в.д. претседател е Стојанче Рибарев, но и за избор на претседатели на Апелациониот суд Штип и на Основните судови Куманово, ...

Сите жалби поднесени до Апелација досега се одбиени, Латас и Пешевски остануваат без пасош

Локално - 17.07.2017

Апелациониот суд почна да ги објавува одлуките по жалбите за мерките што им беа изречени на обвинетите во случаите што ги отвори Специјалното јавно овинителство. Според објавените одлуки без пасош остануваат уредникот на Телевизија Сител, Драган ...

Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на Латас и на Пешевски

+инфо - 17.07.2017

Без пасош останува и екс директорот на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на СЈО за Драган Павловиќ – Латас и екс вице – премиерот за економски прашања, Валдимир Пешевски.

СЈО и дел од обвинетите денеска на соочување пред Апелација

10без10 - 17.07.2017

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и обвинетите во нивните предмети.

Нема притвор за Латас, но и понатаму останува без пасош

Фокус - 17.07.2017

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 од Скопје, односно одлучи на уредникот Драган Павловиќ- Латас да му се одземе пасошот и еднаш неделно да се јавува во суд.

Пешевски и Латас останаа без пасоши

еМагазин - 17.07.2017

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува во суд.

Нема притвор за Латас и Пешевски, тие остануваат без пасош

А1 On - 17.07.2017

Апелацискиот суд во Скопје денеска ги објави одлуките донесени по жалбите на 10-тина обвинети во случаите што ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Жалбите на обвинетите се одбиени како неосновани и согласно тоа без пасош остануваат ...

Апелација и натаму пред разрешница на мерките за претпазливоста за обвинетите од СЈО

Локално - 17.07.2017

„Притвор или пасош“ се дилемите на судиите од Апелацискиот суд кои денеска на пет седници ќе ги разгледуваат жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за изречените мерки на претпазливост на Кривичниот суд по обвиненијата поднесени ...

Пет седници во Апелација за жалбите на обвинетите и на СЈО

Нова ТВ - 17.07.2017

Денеска во Апелацискиот суд денеска ќе се одржат пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Одземени пасошите на обвинетите лица во случајот „Тортура“

Таратур - 16.07.2017

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот суд и донесе одлука да им бидат одземени пасошите на обвинетите во случајот „Тортура“, бидејќи, според проценката, можат да влијаат врз сведоците.

Апелација почна да ги објавува одлуките – Ивона Талевска останува без пасош

Локално - 16.07.2017

Жалбата за мерката на претпазливост која и беше одредена на уредничката на телевизија Сител, Ивона Талевска, е одбиена и таа останува без патна исправа, стои во одлуката на Апелацискиот суд Скопје која вчера беше објавена на веб-страницата на судот.

Сведок на СЈО во Тортура бил загрозен од екс-командантот на алфите кој му бил и надреден

Телма - 15.07.2017

Судот објави дека ги отфрла жалбите на 5-мина полицајци алфи, меѓу кои и поранешниот командант на единицата Ивица Анчевски Пуки и им наложи секој петок да се јавуваат во суд, поради можност од бегство.

Готови се одлуките за барањата за притвор на СЈО, но апелација ќе ги објави во понеделник

Телма - 15.07.2017

Уште рано претпладне претставници на ВМРО-ДПМНЕ се собраа пред Апелациониот суд каде се одлучува по жалбите за одземените пасоши на партиските функционери и по жалбите на СЈО со кои се бара притвор за обвинетите во неколку случаи.

Одбиена жалбата на Tалевска, Апелациja сите одлуки ќе ги објави в понеделник

ТВ21 - 15.07.2017

Апелационен Суд денеска ги објави првите шест одлуки. Одбиени се жалбите на Ивона Талевска и на пет припадници на полициската специјална единица „Алфи“, за случајот „Тортура“. Тие се обвинети дека употребиле прекумерна сила при апсењето на ...

Талевска останува без пасош

Алсат-М - 15.07.2017

Новинарката Ивона Талевска останува без пасош. Апелацискиот суд и ја одби жалбата како неоснована и ја потврди одлуката на Кривичниот суд кој и ја одзема патната исправа. Таа пред повисокиот суд посочи дека пасошот и треба поради професионални ...

Апелациски отфрли шест жалби за мерките за претпазливост

Алсат-М - 15.07.2017

Апелацискиот суд Скопје денеска ја одби жалбата на новинарката Ивона Талевска за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 по барање на Специјалното јавно обвинителство.

Апелацискиот суд одби уште пeт жалби на одбраната

МКД - 15.07.2017

Апелацискиот суд Скопје денеска освен одлуката да ја одбие жалбата на новинарката Ивона Талевска за мерките за претпазливост што и ги определи Кривичниот совет, одби уште пет жалби поднесени од одбраната, а кои се однесуваат на случајот „Тортура“, ...

Ивона Талевска останува без пасош

МКД - 15.07.2017

Уредничката на телвизија Сител, Ивона Талевска останува без пасош, бидејќи Апелациониот суд ја одби нејзината жалба. Пасошот на Талевска и беше одземен откако Кривичниот совет и одреди мерка на претпазливост по барање на Специјалното јавно ...

Апелација ја одби жалбата на новинарката Талевска, останува без пасош

ТВ21 - 15.07.2017

Уредничката на телвизија Сител, Ивона Талевска останува без пасош, откако Апелациониот суд ја одби нејзината жалба за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство.

Осум месеци затвор за закана на Facebook против ќерката на Вучиќ

Кајгана - 15.07.2017

Апелациониот суд на Србија го осуди на осум месеци затвор Милован Раониќ (29) по обвининие дека лани во декември преку Facebook ја загрозил безбедноста на тогашниот премиер, сега претседател на Србија, Александар Вучиќ, со закана дека ќе ја нападне ...

Ивона Талевска останува без пасош и по одлуката на Апелациониот суд

А1 On - 15.07.2017

Ивона Талевска и натаму нема да може да патува надвор од земјава, откако Апелациониот суд денеска ја одби нејзината жалба за мерките за претпазливост коишто ги одреди Кривичниот суд. Талевска која е обвинета за даночно затајување во случајот ...

Сведок на СЈО бил загрозен од осомничениот екс командир Пуки, Апелација му забрани контакт и доближување

Фокус - 15.07.2017

Апелациониот суд денсека објави дека ги отфрла жалбите на петмина полицајци алфи, меѓу кои и поранешниот командир Ивица Анчевски-Пуки, осомничени во Тортура, и им наложи секој петок да се јавуваат во суд, порад опасноста од бегство.

Талевска останува без пасош, за алфите остануваат определените мерки...

Н.Македонија - 15.07.2017

Апелацискиот суд одлучил и по преостанатите жалби по предметите на СЈО, но одлуките ќе ги соопшти в понеделник Апелацискиот суд објави првите шест одлуки за жалбите по предмети на Специјалното јавно обвинителство.

Ивона Талевска и „Алфите“ што го апсеа Бошкоски остануваат без пасоши и со мерки на претпазливост

Сведок - 15.07.2017

Ивона Талевска од ТВ Сител останува без пасош, откако Апелациониот суд денеска ја одби нејзината жалба за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство.

Апелација решила по барањата на СЈО за притвор, но одлуките ќе бидат познати во понеделник

Фокус - 15.07.2017

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ, денеска околу пладне, се собраа пред Апелациониот суд каде се одлучува по жалбите за одземените пасоши на партиските функционери и по жалбите на СЈО со кои се бара притвор за обвинетите во неколку случаи.

Судот потврди, Ивона остана без пасош

10без10 - 15.07.2017

Ивона Талевска, уредничка на телвизија Сител, остана без пасош, откако Апелациониот суд ја одби нејзината жалба за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство.

8 месеци затвор за маж, кој се заканувал на ќерката на Вучиќ во Фејсбук

Стандард - 15.07.2017

Апелацискиот суд во Белград осуди на осум месеци затвор 29-годишен маж, кој во декември минатата година се заканил на Фејсбук на претседателот, тогаш премиер, Александар Вучиќ, дека ќе ја нападне неговата ќерка, пренесе Танјуг.

Апелациониот суд досега ги одбил сите поденсени жалби за мерките

Нетпрес - 17.07.2017

Апелациониот суд ги објави одлуките кои се донесени до понеделникот по жалбите за мерките што им беа изречени на обвинетите во случаите што ги отвори Специјалното јавно овинителство (СЈО).

АПЕЛАЦИЈА ПРЕСЕЧЕ: Латас и Пешевски остануваат без пасоши

Фактор - 17.07.2017

Уредникот на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас, екс вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта Љупчо Георгиевски, како и вработениот во МВР, Небојша Стојаковиќ, обвинет во случајот ...

Латас и Пешевски остануваат без пасоши

ТВ21 - 17.07.2017

Драган Пвловиќ – Латас и екс вице-премиерот Владимир Пешевски ќе останат без пасоши, откако Апелацискиот суд ги одби барањата за нивен притвор. Без пасош ќе остане и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски, кој ...

Апелација одлучи да останат без пасош обвинетите во случаите на СЈО...

Н.Македонија - 17.07.2017

Апелација одлучи да останат без пасош обвинетите во случаите на СЈО Тричлениот совет од Апелацискиот суд ги одби барањата за притвор на Специјалното јавно обвинителство за Драган Павловиќ – Латас и екс вицепремиерот за економски прашања, Владимир ...

Денес нови јавни седници за жалбите на обвинетите и на СЈО

МКД - 17.07.2017

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство, но и обвинетите во нивните предмети.

Нема притвор за Латас, Пешевски остана без пасош

Кајгана - 17.07.2017

Апелациониот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 од Скопје, по жалбата од екс-вицепремиерот Владимир Пешевски за одземање на пасошот и наложување да се јавува една неделно во судот.